PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2015 | Kultura organizacji publicznych świadczących usługi społeczne: orientacja, uwarunkowania i efekty | 22--26
Tytuł artykułu

Nowy paradygmat polityki społecznej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Współczesne rozumienie pojęcia paradygmat zaproponował Kuhn [1962], Traktowany jest on jako pierwotny model rzeczy zmysłowych, model w formie schematycznej, mający wartość dydaktyczną, umożliwiający wyraźny i bezpośredni ogląd szczególnie złożonych obiektów badań [Sosnowski, 2007]. Na paradygmat składa się tradycja i obowiązująca praktyka, zawierająca poglądy na temat nauki (czym jest) oraz świata (jak wygląda). Paradygmat może podlegać zmianie, bowiem nie jest niekwestionowany, dany raz na zawsze, lecz przyjmowany na zasadzie konsensusu większości badaczy, a od aksjomatu wyróżnia go jednak możliwość modyfikowania. Z koncepcji Kuhna wyłania się podwójne rozumienie paradygmatu. W pierwszym rozumieniu ma charakter socjologiczny, łącząc się ze społecznością specjalistów określonej dyscypliny naukowej, którzy wyróżniają się ze względu na podobne wykształcenie, inicjację zawodową, czytaną literaturę, określony przez nią przedmiot zainteresowań, członkostwo towarzystw naukowych. Tak rozumiany paradygmat ma wymiar społeczny, wskazując na interdyscyplinarny i kooperacyjny charakter wiedzy. W drugim, wąskim rozumieniu paradygmat ma charakter wzorca i oznacza konkretny sposób rozwiązywania problemu, który zastosowany w postaci modeli czy przykładów, może stać się regułą(fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • Sosnowski L. (2007), Sztuka. Historia. Teoria. Światy Arthura C. Danto, Collegium Columbinum, Kraków
  • Jodkowski K. (1990), Wspólnoty uczonych, paradygmaty i rewolucje naukowe, Lublin
  • Giddens A. (1991), Modernity and self-identity: Self and society in the late modern age, Polity Press, Cambridge
  • Hensel P. (2008), Transfer wzorców zarządzania, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa
  • Skrzypek E. (2007), Kapitał intelektualny jako podstawa sukcesu w społeczeństwie wiedzy, "Problemy Jakości", nr 1
  • Szarfenberg R. (2014), Polityka społeczna i usługi społeczne - zagadnienia pojęciowe, http://spolecznieodpowiedzialni.pl/files/file/uefd77d2ix88qvisbtwr7vh8wm5g9v.pdf (dostęp: 16.05.2014)
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171411789

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.