PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Finanse wobec sfery realnej gospodarki : praca zbiorowa. T. 2 | 113--125
Tytuł artykułu

Wpływ podatków na wzrost gospodarczy

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wpływ podatków na gospodarkę w dłuższym okresie jest przedmiotem szerokiego zainteresowania tak ze strony teorii, jak i praktyki gospodarczej. Szczególnej uwagi wymaga analiza związków między podatkami a gospodarką w Unii Europejskiej. Wynika to z faktu, że Unia Europejska dąży do harmonizacji tych podatków, których zróżnicowanie w przekroju państw członkowskich stanowi przeszkodę w prawidłowym funkcjonowaniu wspólnego rynku. Z jednej strony nadal duże zróżnicowanie podatków w poszczególnych państwach UE, a z drugiej postępujący proces harmonizacji systemów podatkowych mogą powodować, że oddziaływanie podatków na gospodarkę w państwach członkowskich i tym samym całej UE może być różny. W opracowaniu starano się odpowiedzieć na pytanie, jak podatki wpływały na wzrost dochodu w 25 krajach UE w latach 1995-2006. Rozpoczęto od krótkiego przeglądu teorii wzrostu gospodarczego i cyklu koniunkturalnego z punktu widzenia oddziaływania podatków na wzrost gospodarczy. Następnie przeprowadzono analizę wpływu podatków na dochód w Unii Europejskiej w dwóch przypadkach: najpierw została zbadana zależność pomiędzy średnim PKB na mieszkańca w UE (w PPS) a średnią (średnia ważona) stopą obciążeń fiskalnych w UE mierzoną procentowym udziałem tych obciążeń w PKB, następnie średni PKB na mieszkańca w UE został uzależniony od trzech czynników, tj. przeciętnej stopy obciążeń podatkami bezpośrednimi, pośrednimi oraz składkami na ubezpieczenia społeczne. Dla pierwszego przypadku analizę przeprowadzono w dwóch wariantach: bez opóźnień czasowych i przy uwzględnieniu opóźnień czasowych, w tym przy zastosowaniu modelu S. Almon. Obliczeń dokonano przy użyciu programu Statistica wersja 8. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Bibliografia
  • Bartkowiak R.: Historia myśli ekonomicznej. PWE, Warszawa 2008.
  • Bukowski M., Kowal P., Lewandowski P., Zawistowski J.: Struktura i poziom wydatków i dochodów sektora finansów publicznych a sytuacja na rynku pracy. NBP, Warszawa 2005.
  • Cichy K.: Kapitał ludzki i postęp techniczny jako determinanty wzrostu gospodarczego. Instytut Wiedzy i Innowacji, Warszawa 2008.
  • Sobiech K., Woźniak B.: Inne nurty współczesnej ekonomii alternatywnej. W: Współczesne teorie ekonomiczne. Red. M. Ratajczak. Akademia Ekonomiczna w Poznaniu Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Poznań 2007.
  • Zeliaś A.: Metody statystyczne. PWE, Warszawa 2007.
  • Zeliaś A.: Teoria prognozy. PWE, Warszawa 1997.
  • Kot S., Jakubowski J., Sokołowski A.: Statystyka. Difin, Warszawa 2007.
  • Chromińska M., Roeske-Słomka I., Szuman A.: Metody statystyki opisowej. AE, Poznań 2004.
  • Ignatczyk W., Chromińska M.: Statystyka. Teoria i zastosowanie. Wyższa Szkoła Bankowa, Poznań 2004.
  • Cieślukowski M.: Kierunki polityki podatkowej Unii Europejskiej. W: Wybrane problemy funkcjonowania systemów podatkowych w krajach Unii Europejskiej. Red. E. Denek. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Poznań 2005.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171421604

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.