PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Finanse wobec sfery realnej gospodarki : praca zbiorowa. T. 2 | 205--217
Tytuł artykułu

Znaczenie kompleksowego sprawozdania finansowego jednostki samorządu terytorialnego w ocenie stanu jej gospodarki

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Istnieje odczuwalny brak kompleksowego podejścia do zagadnień oceny stanu gospodarki jednostki samorządu terytorialnego. Istniejące narzędzia i instrumenty nie zapewniają w pełni obiektywnej oceny działalności jednostki samorządu terytorialnego, która sprzyjałaby umacnianiu wiarygodności i prowadzeniu porównań między jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie ich sytuacji finansowej. Wskazania ustawowe, a tym samym regulacje wewnętrzne jednostek samorządu terytorialnego, nie zawsze zapewniają obiektywizm dokonywanych ocen. Istniejąca sprawozdawczość również nie zapewnia ciągłości i obiektywizmu dokonywania ocen, porównywalności danych, a przede wszystkim ich kompleksowości. Systemy rachunkowości na szczeblu budżetów centralnych, jak i samorządu terytorialnego różnią się w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, mogą się też różnić w obrębie samych krajów, w zależności od szczebla administracji publicznej. To zróżnicowanie wynika z zastosowania innych metod pomiarowych i odmiennego podejścia do sposobu prezentacji informacji finansowych, ale jego przyczyną są także pewne fundamentalne różnice w rachunkowości i systemach budżetowych, choć w ostatecznym efekcie wszystkie są systemami bazującymi na przepływach gotówki (kasowe ujęcie budżetu). Wobec potrzeby rzetelnej informacji, konieczne staje się spełnienie nie tylko ustawowych wymogów dotyczących formy i terminów przygotowania sprawozdania finansowego, ale postrzegana jest potrzeba wykorzystania informacji odznaczającej się kompleksowością i rzetelnością do celów zarządzania jednostką podsektora samorządowego oraz do celów informacyjno-promocyjnych. Celem opracowania jest wskazanie zarówno na obszary zastosowania kompleksowego sprawozdania finansowego, ale również zaproponowanie jego kształtu. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • Gierusz J., Gościniak K., Zackiewicz B.: MSSF 1, Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy. Difin, Warszawa 2007.
  • Knecht Z.: Public reliations w administracji publicznej. C.H. Beck, Warszawa 2006.
  • Potoczny K.: Rachunkowość budżetowa. Poznań 1997.
  • Bakalarska B.: Sprawozdawczość budżetowa i jej analiza. ODDK, Gdańsk 1992.
  • Nowak W.A.: Rachunkowość sektora publicznego. Koncepcje, metody, uwarunkowania. PWN, Warszawa 1998.
  • Pakoński K.: Zintegrowane zarządzanie finansami zorientowane na cele. Poradnik dla gmin 1. Municipium, Warszawa 2001.
  • Filipiak B.: Strategie finansowe jednostek samorządu terytorialnego. PWE, Warszawa 2008.
  • Rup W.: Sprawozdanie finansowe jednostek sektora finansów publicznych. ODDK, Gdańsk 2007.
  • Jarugowa A.: Międzynarodowe regulacje rachunkowości. C.H. Beck, Warszawa 2002.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171424740

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.