PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | nr 13 | 355--362
Tytuł artykułu

Kilka uwag o komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Dotychczasowa praktyka komercjalizacji prowadzi do wniosku, że spełnienie formalnego kryterium zmian organizacyjno-prawnych przy słabym (biurokratycznym) nadzorze właścicielskim nie uruchamia pożądanych procesów prowadzących do poprawy efektywności i konkurencyjności przedsiębiorstw, a tym samym opóźnia restrukturyzację gospodarki. Sama zmiana nadzoru z założycielskiego na właścicielski nie tylko nie zracjonalizowała procesów zarządzania przedsiębiorstwem, ale wręcz przyczyniła się do ich patologii. Doświadczenie pokazuje, że komercjalizacja nie jest warunkiem wystarczającym do osiągnięcia celu restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Z tego względu za zasadne należy uznać zarzuty przypisywane komercjalizacji. Po pierwsze pozorność, przejawiającą się w utrzymaniu faktycznego wpływu administracji państwowej na określone przedsiębiorstwa. Po drugie osłabienie pozycji skomercjalizowanego przedsiębiorcy państwowego w stosunkach z administracją w porównaniu z sytuacją przedsiębiorcy (przedsiębiorstwa państwowego) nieskomercjalizowanego. Po trzecie komercjalizacja wzmacnia proces etatyzacji i prowadzi do petryfikacji państwowego sektora gospodarczego. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
355--362
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Wrocławski
Bibliografia
  • Błaszczyk B., Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (w powiązaniu z ustawą o urzędzie Ministra Skarbu), Raport Nr 13., Towarzystwo Ekonomistów Polskich, Ośrodek monitorowania inicjatyw legislacyjnych, Warszawa, luty 1998.
  • Czarnota J. L., Współdziałanie rad nadzorczych z zarządem i walnym zgromadzeniem w spółkach akcyjnych Skarbu Państwa, w: Nadzór właścicielski w spółkach prawa handlowego, S. Rudolf (red.), Warszawa 1999.
  • Dąbrowski J.M., Fedorowicz M., Kamiński T., Szomburg J., Przekształcenia własnościowe polskich przedsiębiorstw, przebieg procesu, bariery, pierwsze efekty, "Transformacja Gospodarki", Nr 33, IBNGR, Warszawa-Gdańsk. 1993.
  • Domański R., Zmiany w strukturze własnościowej przedsiębiorstw, [w:] Restrukturyzacja przedsiębiorstw w procesie transformacji gospodarki polskiej, T. 1, red.: E. Mączyńska, Warszawa 2001.
  • Karpińska-Mizelińska W., Nowe rozwiązania organizacyjne i własnościowe, "Gospodarka Narodowa" 1998, nr 5-6.
  • Kostecka D., Pojęcie komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego, "Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego", 2002, Nr 5.
  • Krajewski S., Procesy restrukturyzacji dużych przedsiębiorstw. Raport z badań zamawianych przez Ministerstwo Skarbu Państwa, fragmenty, Łódź, sierpień 2004.
  • Lista 500, Jaki właściciel takie wyniki, "Rzeczpospolita" 21.04.2000.
  • Restrukturyzacja przedsiębiorstw w procesie transformacji gospodarki polskiej, (red.) E. Mączyńska, T.1, Warszawa, PAN, 2001.
  • Walaszek-Pyzioł A., O istocie komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych, [w:] Gospodarka-Administracja-Samorząd, Księga pamiątkowa z okazji 45-lecia pracy twórczej Pani Profesor Teresy Rabskiej, red.: H. Olszewski, B. Popowska, "Prace Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu", Poznań 1997.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171426579

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.