PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | nr 15-16 | 413--426
Tytuł artykułu

Ocena przydatności programów aktywizacji zawodowej na tle zachowań bezrobotnych na rynku pracy

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wśród ogółu badanych najbardziej cenioną formą wsparcia dla osób bez pracy są szkolenia aktywizujące. Szczególnie wysoką ocenę wystawiły im osoby młode oraz osoby z wyższym wykształceniem. Kursy i szkolenia są postrzegane jako dobry sposób podniesienia kwalifikacji zawodowych lub na ich zmianę. Jako mało skuteczne, uznały je natomiast osoby starsze i osoby posiadające wykształcenie podstawowe oraz średnie. Możliwość uzyskania pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej (w obecnym stanie prawnym, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej), to kolejna forma wsparcia, która była dosyć wysoko oceniana przez ogół badanych. Największe znaczenie dla tego rodzaju aktywizacji zawodowej, przypisują mężczyźni, osoby najmłodsze oraz osoby w wieku od 26 do 35 lat. Biorąc pod uwagę poziom wykształcenia, to głównie osoby lepiej wykształcone deklarują chęć skorzystania z tej formy pomocy. Osoby te twierdzą przy tym, że są dobrze przygotowane do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Lepiej wykształcone osoby oraz osoby młodsze, wskazywały znacznie częściej od pozostałych badanych osób, na duże korzyści płynące z faktu odbycia stażu przez absolwentów szkół. Prace interwencyjne, roboty publiczne oraz pośrednictwo pracy i doradztwo zawodowe wysoko oceniały, przede wszystkim osoby w wieku powyżej 35 roku życia oraz osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym. Większość badanych poszukując pracy, wykorzystuje przede wszystkim swoje znajomości i kontakty prywatne. Stosunkowo najmniejsze możliwości mają tutaj niewątpliwie osoby z wykształceniem podstawowym. Osoby młode oraz osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym., korzystają głównie z ofert będących w posiadaniu urzędów pracy. Badani z wykształceniem wyższym, w poszukiwaniu pracy wykazują dużo inicjatywy. Sami składają oferty do licznych pracodawców. Wśród tej grupy osób znajdujemy największy odsetek osób, które uważają, że wsparcie pożyczkowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jest dobrą forma pomocy osobom bezrobotnym. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
413--426
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Bibliografia
  • Kwiatkowski E., 2002, Bezrobocie. Ujęcie teoretyczne, PWN, Warszawa.
  • Mosiek P., 2002, Socjologiczne aspekty bezrobocia, "Polityka społeczna", 1, Warszawa.
  • Trafiałek E., 2003, Bezrobocie: stereotypy i wyzwania, "Polityka społeczna", 1, Warszawa.
  • Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. (Dz. U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171427777

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.