PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | nr 15-16 | 497--520
Tytuł artykułu

Ocena skuteczności polityki gospodarczej państwa wobec MSP na podstawie porównania dwóch województw: mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Chociaż oba województwa liczą na rozwój regionów przy wsparciu inwestorów zagranicznych, lokowaniu kapitału zagranicznego a co za tym idzie rozwoju przemysłu, produkcji i usług nie powinny zapominać o MSP, które jak już wcześniej niejednokrotnie wspomniano stanowią w tych rejonach około 98% ogółu przedsiębiorstw. Sposób planowania działań Samorządów Wojewódzkich prowadzący do "ściągania" BIZ jest uzasadniony, ponieważ sprzyja zmniejszaniu bezrobocia poprzez tworzenie nowych miejsc pracy oraz ułatwia rozwój małej i średniej przedsiębiorczości. MSP poprzez kooperację z inwestorem zagranicznym przede wszystkim tworzy nowe miejsca pracy, daje mieszkańcom regionu (szczególnie w przypadku województwa warmińsko-mazurskiego) szansę na wyrwanie się z marazmu i długotrwałego bezrobocia, odciążając w ten sposób samorządy. Samorządy Wojewódzkie nie powinny liczyć na rozwój regionów tylko poprzez BIZ, muszą korzystać z licznych programów rozwojowych. Programy te wsparte środkami krajowymi jak i unijnymi umożliwią rozwój przedsiębiorstw z sektora MSP w obecnych warunkach gospodarczych Polski. A rozwój ten wpłynie na znaczny wzrost gospodarczy kraju. Porównując tabele: 11 i 25 można jednoznacznie stwierdzić, że w województwie mazowieckim relatywnie więcej ulokowało się przedsiębiorstw, a w tym MSP. W rejonie tym, z uwagi na duże skoncentrowanie ludności (porównaj tab. 3 i 17) jest większy popyt na dobra i usługi. Mieszkańcy są zdecydowanie bogatsi niż w województwie warmińsko-mazurskim, posiadają wyższe dochody (porównaj tab. 14 i 28). Te okoliczności, jak i inne czynniki wspomniane wcześniej np. infrastruktura, mają duży wpływ na wybór lokalizacji przez przedsiębiorców. Przedsiębiorstwa chętniej wybierają Mazowsze, gdyż tu znajdują zbyt na swoje dobra i usługi a także mogą się rozwijać. Przy pomocy państwa, a raczej odpowiednich programów, szansę na rozwój mają także przedsiębiorstwa ulokowane w województwie warmińsko-mazurskim i nowe firmy, które zaczynają działalność. Przy pomocy Samorządów Wojewódzkich przedsiębiorcy będą rozwijać swoją działalność, konkurować i wpływać tym samym na wzrost gospodarczy kraju i Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
497--520
Opis fizyczny
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Raport z wyników spisów powszechnych województwa warmińsko-mazurskiego, Urząd Statystyczny w Olsztynie, Olsztyn 2003.
  • Rocznik Statystyczny Województw 2002, GUS, Warszawa 2002.
  • Sołoma A., Kredyty bankowe a rozwój małych i mikroprzedsiębiorstw, Wyd. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn 2004.
  • Szyndler K., Aktywizacja zawodowa byłych pracowników Państwowych Przedsiębiorstw Gospodarki Rolnej, w: Uwarunkowania rozwoju przedsiębiorczości gospodarczej na obszarach wiejskich w kontekście integracji europejskiej, red. E. Niedzielski, Wyd. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn 1999.
  • Tkocz J., Organizacja przestrzenna wsi w Polsce, Wyd. Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 1998.
  • Ustawa z 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej w związku z reformą ustrojową państwa.
  • Województwo mazowieckie. Podregiony, powiaty, gminy 2005, Urząd Statystyczny w Warszawie, Warszawa, grudzień 2005.
  • Zaleska M., Identyfikacja ryzyka upadłości przedsiębiorstwa i banku. Systemy wczesnego ostrzegania, Difin, Warszawa 2002.
  • http://www.wm.24.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=903 (19.06.2006).
  • http://www.mazovia.pl/?a=book08dd=3&gm=38&sm=58 (14.06.2006).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171427789

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.