PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 979 Gospodarka lokalna w teorii i w praktyce | 269--278
Tytuł artykułu

Rola samorządu powiatowego w ograniczaniu bezrobocia w Polsce - na przykładzie Urzędu Pracy w Łomży

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Bezrobocie jest więc ważnym problemem gospodarczym i społecznym, któremu podmioty uczestniczące w życiu gospodarczym - m.in. państwo, samorząd terytorialny, organizacje pozarządowe - poświęcają wiele uwagi. Jak wykazują doświadczenia światowe, programy przeciwdziałania bezrobociu powinny powstawać i być realizowane głównie na szczeblu regionalnym i lokalnym, tak aby w pełni odpowiadały miejscowym potrzebom. Szczególne miejsce w walce z bezrobociem przypada więc jednostkom samorządu terytorialnego każdego szczebla. Ze względu na ograniczone ramy referatu - zajmę się samorządem powiatowym i spróbuję odpowiedzieć na następujące pytania: jakie zadania w zakresie walki z bezrobociem należą do powiatowego samorządu terytorialnego i za pomocą jakich aktywnych instrumentów samorząd może te zadania realizować oraz czy nastąpiły zmiany w efektywności działań podejmowanych w ramach aktywnych programów rynku pracy, po przekazaniu ich samorządowi powiatowemu? Analiza danych empirycznych dotyczy powiatu łomżyńskiego. Jest ona w moim zamierzeniu tylko ilustracją zmian, jakie nastąpiły w dziedzinie przeciwdziałania bezrobociu po przekazaniu tego zadania samorządowi powiatowemu. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Dach Z.: Ekonomiczno-społeczne skutki bezrobocia: "Praca i Zabezpieczenie Społeczne" 1993 nr 2.
  • Hall R.E., Taylor J.B.: Makroekonomia. Teoria, funkcjonowanie i polityka. Warszawa: PWN 1995.
  • Kabaj M.: Rozwój i zatrudnienie zasobów pracy. [w:] Raport o rozwoju społecznym - Polska 1995. Warszawa: WNDP 1995.
  • Mortimer-Szymczak H.: Organizacja rynku pracy w Polsce. "Praca i Zabezpieczenie Społeczne" 1993 nr 5-6.
  • Stasiak J.: Bezrobocie długookresowe w Polsce. "Praca i Zabezpieczenie Społeczne" 1995 nr 10.
  • Zarychta H.: Skutki i koszty bezrobocia na lokalnym rynku pracy. "Praca i Zabezpieczenie Społeczne" 1994 nr 6.
  • Ustawa z 24 lipca 1998 o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej w związku z wdrożeniem reformy ustrojowej państwa. DzU 1998 nr 106, poz. 668.
  • Ustawa z 31 marca 2000 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. DzU 2000 nr 31, poz. 384.
  • Ustawa z 22 czerwca 2001 r. o zmianie ustaw o zatrudnieniu i bezrobociu oraz ustawy o pomocy społecznej. DzU 2001 nr 89, poz. 973.
  • Ustawa z 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisji dialogu społecznego oraz ustawy o ułatwianiu zatrudniania absolwentów. DzU 2001 nr 154, poz 1793.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171428159

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.