PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Polityka społeczna: badania, dydaktyka, rozwój | 503--510
Tytuł artykułu

Rynek pracy a cudzoziemcy w Polsce. Garść refleksji

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Współczesne migracje do Polski są zjawiskiem stosunkowo nowym, zwłaszcza w porównaniu z niektórymi krajami starej Unii Europejskiej. Mimo tego są już częściowo rozpoznane. Ze względu na cel i długość pobytu w Polsce można wyróżnić migracje: osiedleńcze, długookresowe (łączenie rodzin, repatriacja, zatrudnienie u polskiego lub zagranicznego pracodawcy), czasowe i sezonowe (najczęściej zarobkowe, ewentualnie celem podjęcia nauki), wahadłowe (kilkudniowe o charakterze handlowym), przygraniczne. Poszukiwanie zatrudnienia i zarobku jest jednym z najistotniejszych czynników skłaniających cudzoziemców do przyjazdu do Polski. Podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, tak i w Polsce coraz większe zainteresowanie wzbudza sprawa udziału cudzoziemców w polskim rynku pracy, zwłaszcza, że duża część tego rynku to rynek nielegalny. E. Domaradzka zauważa, że w dyskursie publicznym opinie na temat zatrudnienia obcokrajowców są podzielone. Niektórzy uważają zatrudnianie cudzoziemców na polskim rynku pracy za zagrożenie dla rodzinnych pracowników (konkurencję), inni podkreślają zbawienny wpływ inwestycji zagranicznych na polską gospodarkę, pozytywny wpływ wykorzystywania posiadanych przez cudzoziemców umiejętności wiedzy (know how), poprawę jakości i organizacji pracy poprzez wdrażanie dobrych praktyk i standardów w przedsiębiorstwach. Sądzę, że zasadniczy rozdźwięk pomiędzy tymi opiniami zależy od tego, o jakiej grupie obcokrajowców myślą opiniodawcy. Można zaryzykować stwierdzenie o wykształcaniu się dwudzielnego rynku pracy obcokrajowców w Polsce. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Allport G.W.: The Nature of Prejudice. New York 1958.
  • Bojar H., Gąsior-Niemiec A., Bieniecki M., Pawlak M.: Migranci na rynku pracy w Polsce. Warszawa 2005.
  • Domaradzka E.: Cudzoziemcy na polskim rynku pracy. "Polityka Społeczna" 2000, nr 5-6.
  • Kryńska E.: Segmentacja rynku pracy: podstawy teoretyczne i analiza statystyczna. Łódź 1996.
  • Popyt na pracę cudzoziemców. Polska i sąsiedzi. Red. S. Golinowska. Warszawa 2004.
  • Samoraj B.: Równość i dyskryminacja na polskim rynku pracy. Ustawodawstwo polskie w świetle dwóch dyrektyw Rady Unii Europejskiej. "Prawo Europejskie" 2006, nr 5.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171434342

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.