PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Polityka społeczna: badania, dydaktyka, rozwój | 511--516
Tytuł artykułu

Społeczno-demograficzne skutki migracji zarobkowych z województwa opolskiego do krajów Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Migracje zagraniczne z województwa opolskiego występują w tym regionie nieprzerwanie już od zakończenia drugiej wojny światowej. Wynikają one z uwarunkowań historycznych, tradycji oraz licznych powiązań rodzinnych z Niemcami. W ciągu dziesięcioleci zmieniało się zarówno podłoże tego zjawiska, jak i jego natężenie, jednak największy wpływ na przebieg procesów migracyjnych miała druga wojna światowa, a po jej zakończeniu przyłączenie ziem Śląska do Polski. Konsekwencją zaistniałej sytuacji politycznej były masowe migracje ludności miejscowej do Niemiec. Od tego czasu można uznać migracje zagraniczne ludności śląskiej za zjawisko trwale występujące na Śląsku Opolskim. Intensywne ruchy migracyjne były uwarunkowane różnorodnymi czynnikami, wynikającymi z sytuacji narodowościowej, społecznej, politycznej i ekonomicznej. Po drugiej wojnie światowej odbywały się masowe wysiedlenia ludności niemieckiej z terenów Polski, w latach 50. XX w. emigracja ludności ze Śląska wiązała się głównie z przeprowadzeniem akcji łączenia rodzin. Z końcem lat 60. pojawiła się fala emigracji o podłożu politycznym. Lata 70. przyniosły wzrost emigracji do Niemiec, szczególnie czasowej, Po wprowadzeniu w 1981 r. stanu wojennego nastąpiła masowa ucieczka ludności za granicę, bardzo często w sposób nielegalny. Momentem przełomowym było wejście w życie w 1989 r. przepisu o swobodnym dostępie do paszportów obywateli Polski. Od tej pory każdy Polak miał możliwość swobodnego przemieszczania się. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Opolski
Bibliografia
  • Bielski J.: Emigranci ze Śląska Opolskiego do Republiki Federalnej Niemiec. Realizacja zapisu protokolarnego z Helsinek w województwie Opolskim (1975- -1979). Opole 1986.^6 Korbel J.: Wyjazdy i powroty. Migracje ludności w procesie normalizacji stosunków między Polską a RFN. Opole 1977.
  • Korbel J.: Emigracja z Polski do RFN. Wybrane problemy. Opole 1986.
  • Lempiński Z.: RFN wobec problemów ludnościowych w stosunkach z Polską (1970-1985). Katowice 1987.
  • Rostropowicz-Miśko M.: Soziale, politische und ökonomische Voraussetzungen für die Auswanderung der Bevölkerung Schlesiens In den Jahren 1950-2000. Rocznik Lubowicki. T. 2. Łubowice 2004.
  • Sakson B.: Powojenne migracje zagraniczne ludności polskiej w literaturze przedmiotu. "Studia Demograficzne" 1997, nr 3.
  • Trzcielińska-Polus A.: " Wysiedleńcy" z Polski w Republice Federalnej Niemiec w latach 1980-1990. Opole 1997.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171434350

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.