PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 987 Kierunki rozwoju controllingu a praktyka polskich przedsiębiorstw | 151--159
Tytuł artykułu

Wykorzystanie narzędzi wspomagających planowanie w małych i średnich przedsiębiorstwach

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W dalszej części pracy obok przedstawienia założeń zintegrowanego modelu działalności przedsiębiorstwa zaprezentowano próbę rozwiązań problemów powstających podczas procesu planowania. Jeden z nich dotyczy grupowania artykułów. Podczas planowania działalności przedsiębiorstwa uwzględnienie całego asortymentu produktów jest albo niemożliwe, albo niepraktyczne. Potrzebą jest utworzenie grup artykułów i przeprowadzenie dla niego procesu planowania. O ile w literaturze potrzeba grupowania jest zauważona, o tyle brakuje wskazówek, jak przeprowadzić to grupowanie. Kolejnym zagadnieniem związanym z planowaniem jest konieczność uwzględnienia możliwych scenariuszy sytuacji związanych z niepewnością otoczenia lub związanych z dokładnością danych rejestrowanych w przedsiębiorstwie. Jedną z możliwości jest wykorzystanie analizy scenariuszy. Jednak przy dużej liczbie danych obarczonych niepewnością przeanalizowanie wszystkich możliwych przypadków powoduje małą praktyczność tej metody. Rozwiązaniem tego dylematu może być zastosowanie symulacji komputerowej (metody Monte Carlo). (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Zielonogórski
Bibliografia
  • Aczel Amir D.: Statystyka w zarządzaniu. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000.
  • Egelgaus G.I.: Dokładność, niezawodność i stabilność wskaźników ekonomicznych (ros.). Wydawnictwo Uniwersytetu w Leningradzie 1971.
  • Gołaszewska-Kaczan U.: Planowanie w małych firmach prywatnych. "Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa" 1997 nr 4.
  • Günther H.-O., Tempelmeier H.: Produktion und Logistik. Springer Verlag, Berlin Heidelberg 1997.
  • Orzeszko P.: Symulacja jako metoda wspomagania procesu planowania w małych i średnich przedsiębiorstwach. "Management" nr 2 (Vol. 6), Zielona Góra 2002, s. 121-131.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171434366

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.