PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1998 | Modelowanie preferencji a ryzyko '98 | 135--147
Tytuł artykułu

Zasady funkcjonowania długoterminowego produktu ubezpieczeń życiowych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zreformowany system ubezpieczeń społecznych, w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych, będzie składał się z trzech części, tzn. z punktu widzenia ubezpieczonego będzie miał trzy źródła uzyskiwanych świadczeń emerytalnych: 1) emeryturę wypłacaną z ZUS i finansowaną z bieżących składek pracujących, 2) emeryturę z otwartych obowiązkowych prywatnych funduszy emerytalnych, 3) emeryturę z dobrowolnie zakupionych produktów ubezpieczeniowych lub w ramach pracowniczych programów emerytalnych. Trójfilarowy system jest systemem mieszanym. Zarówno system oparty na bieżących składkach, jak i system kapitałowy ma wady i zalety - w zależności od sytuacji ekonomiczno-społecznej. System funkcjonujący na zasadzie finansowania świadczeń z bieżących składek jest niezależny od ewentualnego krachu na rynkach finansowych, a także od długotrwałej inflacji. System funkcjonujący na zasadzie kapitałowej sprawdza się w sytuacjach starzenia się społeczeństwa, wzrostu bezrobocia, spadku płac realnych, problemów politycznych. Emerytura z dobrowolnie zakupionych długoterminowych produktów ubezpieczeń życiowych wchodzi w skład trzeciego filaru. W Polsce możliwości i ograniczenia prowadzenia zakładu ubezpieczeń na życie określa Ustawa Ubezpieczeniowa, która dzieli ryzyko na ubezpieczenia życiowe oraz pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Bowers, Gerber, Hickman, Jones, Nesbitt. (1986). Actuarial Mathematics.
  • Gerber H.U. Life Insurance Mathematics.
  • Plaskacz S. (1997). Waloryzacja sumy ubezpieczenia w ubezpieczeniach na życie. Materiały z sympozjum matematyki finansowej: "Instrumenty pochodne" U.J. 10-12 kwietnia.
  • Stroiński E., Stroiński K. (1991). Niektóre zagadnienia związane z tworzeniem rezerw w towarzystwach ubezpieczeń na życie. Wiadomości Ubezpieczeniowe, nr 4,5,6.
  • Stroiński E. (1996). Ubezpieczenia na życie.
  • Ubezpieczenia życiowe. Praca zbiorowa pod redakcją Olgi Doan.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171436170

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.