PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1998 | Modelowanie preferencji a ryzyko '98 | 155--162
Tytuł artykułu

Ryzyko kredytowe w finansach - pomiar i zarządzanie za pomocą instrumentów pochodnych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W ostatnich kilkunastu latach na świecie obserwuje się bardzo duże przemiany w zakresie zastosowania metod ilościowych, w tym metod podejmowania decyzji, w finansach. Nowoczesne finanse stają się coraz bardziej zaawansowane, jeśli chodzi o stosowanie metod matematycznych. Wspomniane przemiany wynikają ze wzrostu znaczenia pojęcia "ryzyko" w finansach. Można powiedzieć, że były trzy punkty przełomowe w rozwoju nowoczesnych finansów, bez wystąpienia których teoria finansów nie miałaby obecnego kształtu. Pierwszym punktem przełomowym było powstanie teorii portfela, która wskazywała na możliwość redukcji redukcji ryzyka inwestycji przy zachowaniu ustalonego dochodu, poprzez odpowiednie tworzenie portfela. Drugim punktem przełomowym było powstanie modeli wyceny opcji według metodologii zaproponowanej przez Blacka, Scholesa i Mertona, W metodologii tej wycena opcji (a także innych instrumentów pochodnych) odbywa się na podstawie portfela złożonego z opcji i instrumentów podstawowych, który to portfel jest wolny od ryzyka. Trzeci punkt przełomowy wiąże się z rozwojem technologicznym (w zakresie informatyki i telekomunikacji), który umożliwił skuteczne stosowanie skomplikowanych metod matematycznych w skali globalnej. W ostatnich latach jedną z głównych aktywności instytucji finansowych (a także przedsiębiorstw) stało się zarządzanie ryzykiem. Z jednej strony wynika to z rosnącego ryzyka otoczenia, w tym ryzyka na rynkach finansowych, z drugiej jest to efekt powstawania coraz bardziej skutecznych metod zarządzania ryzykiem, między innymi metod wykorzystujących instrumenty pochodne. Fakty te oznaczają również znaczny rozwój działu teorii finansów, zwanego zarządzaniem ryzykiem. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Black F., Scholes M. (1973). The Pricing of Options and Corporate Liabilities. Journal of Political Economy, 81, s.637-654.
  • Das S. (1998). (ed,). Credit Derivatives, Wiley, Singapore.
  • Dowd K. (1998). Beyond Value at Risk. The New Science of Risk Management. Wiley, Chichester.
  • Group of Thirty (1993). Derivatives: Practices and Principles, Washington.
  • Jajuga K., Jajuga T. (1996). Inwestycje. Instrumenty finansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
  • Markowitz H.M. (1952). Portfolio Selection. Journal of Finance, 7, 77-91.
  • Merton R.C. (1973). Theory of Rational Option Pricing. Bell Journal of Economics and Management Science, 4, 141-183.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171436180

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.