PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo

---

265--274
Tytuł artykułu

Użyteczność a ryzyko w problemie wyboru portfela akcji

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Problem wyboru optymalnej strategii inwestycyjnej należy do klasy zagadnień decyzyjnych w warunkach niepełnej informacji. Stąd też z każdym wariantem decyzji związane jest ryzyko. Chociaż zasadniczym celem każdej inwestycji jest pomnożenie kapitału, to dla większości inwestorów minimalizacja ryzyka jest również celem nadrzędnym. Jednym ze sposobów pomniejszania ryzyka jest tworzenie portfeli. Portfele akcji to takie warianty decyzji, które reprezentowane są przez nieujemne zmienne losowe wyrażające opłacalność inwestycji, gdzie zainwestowana część Xj całego kapitału w ryzykowny walor o nieznanej stopie zysku Rj przynosi niepewny zysk XjRj. Klasyczna analiza portfelowa polega na badaniu zbioru możliwych strategii inwestycyjnych konstruowanych na podstawie zależności pomiędzy wartością oczekiwaną stopy zysku a jej wariancją. Natomiast portfel optymalny to taki, który dla danego poziomu oczekiwanej stopy zysku ma najmniejszą możliwą wariancję, czyli minimalne ryzyko. Strategie takie przyjęto nazywać portfelami minimalnego ryzyka lub podejściem ryzyko-dochód. Określenie strategii inwestycyjnej to dokonanie wyboru optymalnego portfela akcji na początku danego okresu i utrzymanie go bez zmian do końca tego okresu. Natomiast przyszły zysk z portfela akcji utożsamiany jest z jego wartością rynkową na końcu rozpatrywanego okresu. Wartość ta, w chwili podejmowania decyzji jest nieznana, natomiast kryteria wyboru mogą być różne w zależności od indywidualnych cech inwestora. Generalnie inwestorzy różnią się między sobą stosunkiem do podejmowania ryzyka oraz użyteczności przyszłego zysku. (fragment tekstu)
Czasopismo
---
Strony
265--274
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Cornell B., Dietrich J.K. (1978). Mean-absolute-deviation versus Least- squares Regression Estimation of Beta Coefficients. Journal of Financial and Quantitative Analysis, March.
  • Elton E.J., Gruber M.J. (1984). Modem Portfolio Theory and Investment Analysis. John Wiley and Sons, New York.
  • Haugen R.A. (1996). Teoria nowoczesnego inwestowania. WIG-Press, Warszawa.
  • Jajuga K., Jajuga T. (1996). Inwestycje. PWN, Warszawa.
  • Sharpe W.F. (1963). A Simplified Model for Portfolio Analysis. Management Science, Vol. 19, No.2.
  • Tarczyński W. (1997). Rynki kapitałowe. Agencja Wydawnicza "Placet", Warszawa.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171436314

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.