PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1987 | nr 155 Badania socjologiczne nad czasem wolnym | 25--35
Tytuł artykułu

Polityka społeczna wobec czasu wolnego

Autorzy
Warianty tytułu
Stellung der Sozialpolitik zur Freizeit
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Analiza związków zasygnalizowanych w tytule wymaga w miarę jednoznacznego określenia sposobu rozumienia zastosowanych pojęć. Jest to tym ważniejsze, że zarówno definicje polityki społecznej jak i czasu wolnego spotykane w literaturze przedmiotu budzą rozliczne wątpliwości. Ze względu jednak na ograniczone ramy opracowania jak i problem "sam w sobie" jakim jest precyzacja pojęć ograniczę się, w odniesieniu do czasu wolnego, do przytoczenia swego rodzaju "standardowego" sposobu jego rozumienia, natomiast w przypadku polityki społecznej (jako że z jej punktu widzenia rozważania będą prowadzone) zaproponuję - bez szczegółowego uzasadnienia - konwencję terminologiczną opozycyjną względem spotykanych w literaturze przedmiotu. I tak, czas wolny rozumiany będzie jako czas pozostający po: pracy, działaniach związanych z pracą (np. dojazdy), czynnościach związanych z potrzebami fizjologicznymi oraz czynnościach związanych z obowiązkami domowo-rodzinnymi. Natomiast politykę społeczną można scharakteryzować ramowo (jak każdą inną politykę) jako działanie zmierzające do osiągnięcia określonych celów w określonej dziedzinie. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • A. Wolnik, Czas po pracy i jego wykorzystanie, w: L. Frąckowiak, B. Przywara (red.), Polityka społeczna, WSNS, Warszawa 1984.
  • D. Yankelevich, The Meaning of Work, w: J.M. Rosow (Edited), The Worker and the Job. Coping with Change, The American Assembly, Columbia University, 1974.
  • G. Strauss, Workers: Attitudes and Adjustments, w: J.M. Rosow (Edited), The Worker and the Job. Coping with Change, The American Assembly, Columbia University, 1974.
  • J. Danecki, Jedność podzielonego czasu. Czas wolny i czas pracy w społeczeństwach uprzemysłowionych, KiW, Warszawa 1970.
  • K. Rogoziński, Rynkowe konsekwencje czasu wolnego, Wydawnictwo Spółdzielcze, Warszawa 1981.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171438112

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.