PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1986 | nr 149 Prace z zakresu towaroznawstwa i chemii | 102--106
Tytuł artykułu

Badanie mikrobiologiczne mleka w rejonie Katowic

Warianty tytułu
Microbiological Evaluation of the Milk Produced in Katowice Region
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Mleko krowie jest produktem bardzo wrażliwym i podatnym na zanieczyszczenia mikrobiologiczne i chemiczne. Pasteryzacja będąca procesem termicznym ma na celu zniszczenie mikroflory saprofitycznej i patogennej dla człowieka, a prawidłowo przeprowadzona nie powinna zmieniać cech fizycznych i wartości odżywczej mleka. Tak więc mleko spożywcze pasteryzowane winno być artykułem spożywczym o wysokiej jakości zarówno zdrowotnej, jak i organoleptycznej. Przedmiotem badań było mleko surowe pochodzące z 10 Okręgowych Spółdzielni Mleczarskich (OSM) znacznie oddalonych od Katowic (powyżej 100 km) oraz mleko spożywcze uzyskane z badanego surowca i dostarczane na rynek miasta Katowice. Surowiec był dostarczany do Miejskich Zakładów Mleczarskich w Katowicach transportem samochodowym, w czasie od 24 do 72 godzin od chwili pozyskania. Natychmiast po dostarczeniu do Miejskich Zakładów Mleczarskich w Katowicach mleko surowe poddawano analizie bakteriologicznej. Następnie to samo mleko podlegało procesowi pasteryzacji trwającej 15 sek. w temperaturze 75°C, po czym pobierano próby do powtórnej analizy bakteriologicznej. Badania prowadzono w dwóch kierunkach: epidemiologicznym mającym na celu wykrycie bakterii chorobotwórczych dla człowieka lub człowieka i zwierząt oraz ustalenia stopnia skażenia wybranymi metalami ciężkimi (Pb, Cu, Zn); w aspekcie jakościowym - ocena przydatności technologicznej badanego surowca na podstawie przeprowadzonych badań bakteriologicznych i chemicznych mleka surowego oraz ocena jakości zdrowotnej mleka spożywczego. (fragment tekstu)
EN
The study was done on the raw milk delivered by 10 district dairies to the city milkplant in Katowice and on that marketed under the name of "mleko spożywcze". The purpose of the study was to describe the microflora occurring in the above products and to establish the degree of their contamination with chosen heavy metals (Pb, Zn, Cu). According to the results obtained the products examined violate the requirements established by the Polish Standards both from the sanitary and technological standpoints. (original abstract)
Twórcy
  • Instytut Towaroznawstwa w Krakowie
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • M. Burbianka, A. Pliszka: Mikrobiologia żywności. Mikrobiologiczne metody badania produktów żywnościowych. PZWL, Warszawa 1977, wyd. IV.
  • W. Kędzia, M. Koniar: Diagnostyka mikrobiologiczna. PZWL Warszawa 1978.
  • S. Ziemińska: Roczn. PZH, 23, 4(1972).
  • A. Bogdanowicz, A. Nockiewicz: Roczn. PZH, 24. 6 (1973).
  • K. Maciejewska-Roczan, H. Burzyńska: Roczn. PZH, 32, 2 (1981).
  • W. Weyna: Roczn. PZH, 26, 2 (1975).
  • N. Kotysz, R. Buliński: Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 13 (1980).
  • T. Baranowski: Podręcznik Biochemii. PZWL, Warszawa 1967.
  • M. Nabrzyski: Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 12, 4 (1979).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171439176

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.