PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1988 | nr 162 Studia z nauk politycznych | 37--41
Tytuł artykułu

Pozycja i rola rad narodowych stopnia podstawowego w opiniach radnych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Marksistowska dyrektywa, mówiąca o konieczności powszechnej emancypacji ludzi pracy w sprawowaniu władzy państwowej, zakłada zarówno gotowość najszerszych mas społecznych do udziału w sprawowaniu władzy, czego wyrazem jest ich samorządność, jak i konieczność stworzenia instytucjonalnych warunków oraz strukturalnoformalnych gwarancji urzeczywistnienia tej gotowości. Jednak samorządna aktywność społeczeństwa będzie tak długo jedynie potencjalna, jak długo: forma jej organizacji nie będzie adekwatna do podmiotów i przedmiotu działania; nie zostaną zagwarantowane skuteczne i adekwatne do formy samorządności i przedmiotu działania, środki i instrumenty tego działania. Rady narodowe są szczególnego rodzaju formą samorządności społecznej. Jako jedyne bowiem instytucje samorządowe są jednocześnie przedstawicielskimi organami władzy państwowej. W nich zatem najpełniej - ze względu na zakres działania i środki działania - urzeczywistniać się może idea samorządności społecznej, czyli bezpośredniego udziału mas pracujących w sprawowaniu władzy państwowej. Rady narodowe jako przedstawicielskie organy władzy państwowej o szczególnej pozycji formalnoprawnej - organy konstytucyjne - są formami samorządności społecznej bezwzględnie nadrzędnymi nad innymi organami państwa w terenie a także nad innymi formami samorządności społecznej. Można zatem powiedzieć, że rady narodowe stanowią przedłużenie parlamentu, ten zaś ich nadbudowę. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Regulski J., Władze terenowe a reforma gospodarcza, w: Konferencja naukowa: Reforma gospodarcza 1982 - pierwsze doświadczenia i problemy, IO i DK, Jabłonna 1982.
  • Ustawa z dnia 20 lipca 1983 r. o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego. Dz. U. PRL, nr 41, poz. 185.
  • Zawadzki S., Z teorii i praktyki demokracji socjalistycznej, Warszawa 1980.
  • Zembaty A., Rady narodowe jako instytucje demokracji socjalistycznej, Studia Nauk Politycznych 1982, nr 3-4.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171443902

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.