PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | nr 15 Unia Europejska: Gospodarka Polski na drodze do Unii Europejskiej | 207--220
Tytuł artykułu

Wyzwania rozwojowe dla polskiego sektora budowlanego w kontekście integracji z Unią Europejską

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Integracja ze Wspólnotą Europejską stworzy nowe szanse i korzyści przede wszystkim dla tych sektorów, działów i podmiotów gospodarczych, które najszybciej przystosują się do technologiczno-intelektualnej innowacyjności w skali międzynarodowej. Budownictwo jest sektorem gospodarki, który cechuje się znaczną podatnością na międzynarodowe procesy integracyjne. Oceniając polski sektor budowlany z punktu widzenia jego możliwości dostosowawczych do gospodarki europejskich krajów wysoko rozwiniętych, należy stwierdzić, że pomimo dokonania już wielu zasadniczych przekształceń w tej sferze gospodarowania, istnieje jeszcze w tym względzie znaczna potrzeba zmian mających na celu z jednej strony ograniczenie w budownictwie negatywych skutków otwierania się gospodarki polskiej, z drugiej natomiast - możliwie optymalne wykorzystanie szans i korzyści, jakie niesie ze sobą proces integracji europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Twórcy
  • Wyższa Szkoła Kupiecka w Łodzi
Bibliografia
  • Badanie stanu polskiego budownictwa oraz określenie kierunków i metod dostosowania struktury potencjału budowlanego i zasad jego funkcjonowania do sprawności, elastyczności i konkurencyjności właściwych budownictwu krajów, WE, Instytut Gospodarki Mieszkaniowej, Warszawa, 1995.
  • A. Borowicz, Dylematy polskiego rynku budowlanego w II połowie lat dziewięćdziesiątych, "Problemy Rozwoju Budownictwa" 1995, nr 2.
  • E. Kawecka-Wyrzykowska, Polska w drodze do Unii Europejskiej, PWE, Warszawa 1999, s. 185 i n.
  • Ł. Kalkowski, W. Werner, M. Wierzchowski, Ocena porównawcza budownictwa polskiego w system zarządzania budownictwem innych krajów, Instytut Gospodarki Mieszkaniowej, Warszawa 1996.
  • Raport o spółkach giełdowych, "Rzeczpospolita" z 25 listopada 1999 r.
  • J. Czekaj, J. Hausner, S. Miklaszewski, Mechanizm integracji a mechanizm transformacji systemowej, Urząd Rady Ministrów - Biuro ds. Integracji Europejskiej oraz Pomocy Zagranicznej, Real Press, Warszawa 1993, s. 65.
  • E. Wężyk, T. Jaworski, Konkurencyjność polskiego budownictwa, "Problemy Rozwoju Budownictwa" 1999, nr 1, s. 16.
  • W. Zarazka, Polskie budownictwo w warunkach narastającej międzynarodowej konkurencji na rynku budowlanym, w: Konkurencja zagraniczna i ochrona rynku krajowego, PWE, Warszawa 1998, s. 69 i n.
  • A. Werner, Badanie stanu polskiego budownictwa oraz określenie kierunków i metod dostosowania struktury potencjału budowlanego i zasad funkcjonowania do sprawności, elastyczności i konkurencyjności właściwych budownictwu krajów WE. Synteza, Instytut Gospodarki Mieszkaniowej, Warszawa 1998, s. 18.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171469395

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.