PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 1060 Efektywność - rozważania nad istotą i pomiarem | 320--331
Tytuł artykułu

Ograniczenia informacyjne w procesie kalkulacji ekonomicznej wartości dodanej (EVA)

Warianty tytułu
Problems Connected with Access to Data During the Estimation of Economic Value Added (EVA)
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Celem opracowania jest ukazanie problemu ograniczonego dostępu do informacji w procesie obliczania ekonomicznej wartości dodanej. Analizując go, przedstawiono rozbieżności pomiędzy zapotrzebowaniem informacyjnym a dostępem do informacji w procesie kalkulacji EVA opartym na ogólnie dostępnych informacjach. Rozważania zawarte w opracowaniu dotyczą przedsiębiorstw, których sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowi badania i ogłaszania, z wyłączeniem banków, zakładów ubezpieczeń, funduszy emerytalnych, powierniczych i inwestycyjnych. Ze względu na ograniczone miejsce i złożoność problemu, w niniejszym opracowaniu nie została poruszona kwestia dostępu do informacji na potrzeby kalkulacji kosztu kapitału, który jak wiadomo, jest wykorzystywany w formule obliczeniowej EVA, skupiając się na problemie dostępności danych w procesie kalkulacji skorygowanego zysku operacyjnego po opodatkowaniu oraz skorygowanego kapitału zainwestowanego. W dalszej części pokazano na przykładzie, jak różną wartość EVA można otrzymać, wykorzystując w kalkulacji informacje ogólnodostępne, w porównaniu do wyniku obliczeń z użyciem niektórych danych wewnętrznych przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
EN
The article presents problems connected with access to data during the estimation of economic value added (EVA). The biggest emphasis is put on problems with calculation of net operating profit after taxes (NOPAT) and invested capital (IC). Issues presented in this article are particularly interesting, since EVA is one of the most popular methods of measuring the effect of shareholders' value creation in companies. (original abstract)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Black A., Wright P., W poszukiwaniu wartości dla akcjonariuszy, Dom Wyd. ABC, Warszawa 2000.
  • Cwynar W., Ustalanie wartości zysku operacyjnego i kapitału zainwestowanego do celów kalkulacji EVA : podejście finansowe i operacyjne, "Controlling i Rachunkowość Zarządcza w Firmie" 2001 nry 2 i 3.
  • Cwynar W., Cwynar A., Ekonomiczna wartość dodana (EVA) jako element systemu zarządzam przez wartość, cz. 1, "Controlling i Rachunkowość Zarządcza w Firmie" 2000 nr 3.
  • Dudycz Т., Finansowe narzędzia zarządzania wartością przedsiębiorstwa, AE, Wrocław 2002.
  • Ehrbar A., EVA. Strategia tworzenia wartości przedsiębiorstwa, WIG-Press, Warszawa 2000.
  • Nally D.M., Reinventing Corporate Reporting, http: //store.barometersurveys.com.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 października 2001 r. w sprawie informacji bieżących okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych, DzU 2001 nr 139 poz. 1569.
  • Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września, z późniejszymi zmianami, DzU 2002 nr 76, poz. 964, art. 64, 70.
  • Wright P., Bannatyne S., Value Reporting, CFO Magazine, http: //www.cfoweb.com.au/stories/19971001/7015.asp.
  • Zemelka Ch., Value Reporting als normatives Modell zur Integration nicht finanzieller Kennzahlen in die Strategische Kapitalmarktkoimmikation, http.//eldorado.unidoitmund.de: 8080/FB15/lg4/forschung/ 2002/Zemelka.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171512410

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.