PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2017 | Wybrane problemy ekonomiczno-społeczne i polityczne na Górnym Śląsku w latach 1922-1939 : (źródła regionalizmu) | 39--46
Tytuł artykułu

Struktura zawodowo-społeczna ludności województwa śląskiego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Górnośląska część województwa śląskiego w okresie międzywojennym należała do najbardziej uprzemysłowionych regionów Polski, co znajdowało odbicie w strukturze zawodowej miejscowej ludności. Początki procesu uprzemysłowienia tego regionu sięgają drugiej połowy XIX w., kiedy to rozpoczął się intensywny rozwój górnictwa węglowego i hutnictwa żelaza, w związku z którym rozwijało się kopalnictwo rud. Przemysł górniczo-hutniczy stanowił podstawę gospodarczą Górnego Śląska i decydował o charakterze tego regionu oraz rozwoju innych gałęzi przemysłu, które miały charakter usługowy wobec górnictwa i hutnictwa lub były nastawione na zaspokojenie potrzeb ludności zatrudnionej w przemyśle ciężkim. Charakter usługowy wobec górnictwa i hutnictwa miały przemysły: chemiczny, maszynowy, energetyczny, a także komunikacja i transport. W związku z rozwojem przemysłu nastąpiły przekształcenia w strukturze zawodowej miejscowej ludności. W szybkim tempie wzrastał odsetek mieszkańców, którzy utrzymywali się z pracy w przemyśle ciężkim, rzemiośle, handlu i komunikacji, jednocześnie szybko zmniejszał się odsetek ludności utrzymującej się z pracy w rolnictwie. W wyniku rozwoju przemysłu ciężkiego struktura zawodowa społeczeństwa śląskiego upodobniła się do struktury zawodowej społeczeństw państw rozwiniętych gospodarczo: Anglii, Belgii, Luksemburga. Górny Śląsk wyróżniał się swoją strukturą zawodową wśród pozostałych dzielnic Polski. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • Hojka Z.: Polski ruch zawodowy w województwie śląskim (1922-1939). Oblicze polityczne. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2006.
  • Jezierska J.: Struktura społeczno-zawodowa województwa śląskiego w 1931 roku. "Zaranie Śląskie" 1965, z. 1 a.
  • Landau L.: Skład zawodowy ludności Polski. W: Wybór pism. PWN, Warszawa 1957.
  • Rechowicz H.: Sejm Śląski 1922-1939. Wydawnictwo "Śląsk", Katowice 1971.
  • Żarnowski J.: Społeczeństwo Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1939. PWN, Warszawa 1973.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171531412

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.