PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1995 | 1 | nr 692 | 195--202
Tytuł artykułu

Gospodarstwo rodzinne u progu lat dziewięćdziesiątych - jego zagrożenia i oczekiwania w sferze ekonomicznej

Warianty tytułu
Farmer Households at the Beginning of 1990 - Economic Threats and Chances
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rodzina chłopska stanowi podstawową siłę rozwojową wsi. Jej tradycyjne cechy, takie jak: wierność ziemi, poczucie obowiązku wobec ziemi i inwentarza, i pracowitość i oszczędność, szacunek dla naturalnych sił przyrody, a także agresywność w realizowaniu własnych interesów, odwaga wobec przeciwności, siła przetrwania i zdolność do ograniczania w niesprzyjających warunkach swoich potrzeb do niezbędnego minimum, należy uznać za wartości pozwalające jej egzystować niemal w każdych warunkach. W realnym socjalizmie wieś i rodzina chłopska, utrzymywane na określonym poziomie zacofania, walczyły o przetrwanie w niesocjalistycznych formach. Ta zdolność do adaptacji pozwalała czasami nie tylko na wielki rozmach w gospodarowaniu, ale także - w zależności od okoliczności - na daleko idące ograniczenia przedsiębiorczości. Inne klasy i warstwy, nie mające tych cech, tych możliwości i tych zdolności przystosowania się, są bardziej zależne od władzy dysponującej środkami nacisku i represji. W pierwszych latach przebudowy gospodarki w Polsce na rolnictwo przerzucono zbyt dużą część kosztów zmiany ustroju, co znalazło wyraz w dalszym pogłębianiu się różnic, dysproporcji i dysparytetów. (fragment tekstu)
EN
The paper presents the socio-economic situation of farmer households in the period of system transformation in Poland. A quantitative prove of aggravation of their living standard against a background of changes in the agricultural structure has been carried out.
Macroeconomic conditions of changes taking place in the Polish agriculture have also been discussed. These are: inadequate conditions to change the agrarian and ownership structure and the growing rural unemployment The author points out some possibilities of economic progress that could be accomplished as a consequence of rational state policy towards the agriculture. (original abstract)
Rocznik
Tom
1
Numer
Strony
195--202
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Ostrowski L.: Infrastruktura techniczna i społeczna oraz placówki handlowo-usługowe we wsiach badanych przez IERiGŻ w 1992 r. KRE nr 331. Warszawa 1933.
  • Szczepański J.: Wieś i państwo. "Wieś i Państwo" 1977 nr 2-3, s. 161-162.
  • Szemberg A.: Przemiany agrarne w latach 1988-1992. "Komunikaty. Raporty. Ekspertyzy" nr 327. Warszawa 1993.
  • Szemberg A.: Źródła rodzin posiadających gospodarstwa rolne. "Komunikaty. Raporty. Ekspertyzy" nr 341. Warszawa 1993.
  • Szymański W.: O pragmatyzm na drodze do gospodarki rynkowej. "Biblioteka PSL" z 2. Warszawa 1993, s. 47.
  • Tryfan B.: Wieś - miasto. Różnice, dysproporcje, dysparytety. "Wieś i Państwo" 1990 nr 1 S. 80-81.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171563207

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.