PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | 13 | z. 12 Szanse i zagrożenia rozwoju przedsiębiorczości - aspekty rachunkowe, finansowe i organizacyjne | 345--359
Tytuł artykułu

Społeczno-ekonomiczne efekty zmian ustawowych regulacji na rynku emerytalnym w Polsce

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Socio-Economic Effects of Changes in Laws Regulating the Pension Market in Poland
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Na podstawie przeprowadzonych w opracowaniu analiz można wyciągnąć kilka istotnych z punktu widzenia funkcjonowania rynku emerytalnego wniosków. W wyniku decyzji rządu, podyktowanej koniecznością zmniejszenia długu publicznego od 1 maja 2011 jedynie 2,3% płacy brutto będzie transferowana do OFE, reszta zaś będzie zapisywana na kontach ubezpieczonych w ZUS. Docelowo od 2017 roku relacja ta ma wyglądać następująco: 3,5% płacy brutto do OFE, zaś 3,8% na subkonto w ZUS. Wprowadzenie ustawowych zmian było podyktowane koniecznością przetransferowania części środków z rynku OFE do systemu finansów publicznych, czyli do ZUS. Powodem była groźba przekroczenia konstytucyjnej granicy zadłużenia państwa, czyli 55% granicy relacji długu publicznego do poziomu Produktu Krajowego Brutto. Negatywnym efektem może być spowolnienie tempa rozwoju rynku kapitałowego w Polsce, zmniejszenie popytu na skarbowe papiery dłużne, co może spowodować kłopoty z ich sprzedażą i konieczność poniesienia ich oprocentowania, co może wywołać kłopoty z obsługą odsetek, co obecnie jest obserwowane w Grecji i w krajach półwyspu iberyjskiego. Zmiany w systemie emerytalnym w sposób negatywny wpłyną na poziom wypłacanych świadczeń z II filara emerytalnego, w szczególności w przypadku mężczyzn, gdzie wydłużenie wieku emerytalnego, nie zrekompensowało obniżenia poziomu składki emerytalnej. W przypadku kobiet poziom świadczenia jest bliski wysokości emerytury w przypadku braku zmian w systemie. Odbyło się to jednak kosztem wydłużenia okresu pracy zawodowej kobiet o 7 lat, co jest i w przyszłości będzie dużym problemem społecznym dla kolejnych rządów, które powinny się spodziewać, protestów społeczeństwa, związanych z wprowadzonymi zmianami w systemie emerytalnym. Ostatnią konkluzją jest to, że jakość polityki inwestycyjnej będzie miała coraz większe znaczenie, w sytuacji zmniejszonych transferów składek do funduszy, a co za tym idzie wolniejszego wzrostu posiadanych przez nie aktywów. Efektywne zarządzanie powierzonymi funduszom środkami, staje się w tej sytuacji niezwykle istotne z punktu widzenia poziomu świadczeń, które będą wypłacane przyszłym emerytom. (fragment tekstu)
EN
The main purpose of submitted article is to present the pension system in Poland after the reform. The analysis concerns the importance of pension funds in the financial system on the market and institutional investors in Poland. Assessment will also be implications for the retirement market legislative changes that have been in force since May 2011. Efforts will attempt to analyze changes in the financial capacity of pension funds as a result of reduction in the amount transferred to their portfolios tracking the pension contributions and impact of statutory regulations on the level of future retirement benefits for men and women, paid from the second pension pillar. (original abstract)
Twórcy
  • Społeczna Akademia Nauk
Bibliografia
  • Dybał M. (2008, Efektywność inwestycyjna funduszy emerytalnych, CeDeWu, Warszawa.
  • Olszewski J. (1999), Fundusze emerytalne filar II i III, INFOR, Warszawa,
  • Szturo M. (2010), Rynek usług zarządzania aktywami finansowymi, CeDeWu, Warszawa.
  • Sas Kulczycka K. (red) (1999), Instytucje wspólnego inwestowania w Polsce, WIG PRESS, Warszawa.
  • www.bankier.pl,
  • www.izfa.pl,
  • www.knf.gov.pl,
  • www.stat.gov.pl,
  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 2003 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, Dz. U. z 2003 r. Nr 170, poz. 1651. z późniejszymi zmianami.
  • Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych, Dz. U. 2011 r. Nr 75 poz. 398.
  • Ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z 2012 Nr 0, poz. 637.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171575974

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.