PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | nr 29 Instrumenty rynkowe w ochronie środowiska | 128--132
Tytuł artykułu

Próba klasyfikacji instrumentów ograniczania skutków powodzi

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Powódź, mimo że jest zjawiskiem niepożądanym, łączy się z procesami zachodzącymi w hydrosferze i zasobami wody, co oznacza, że należy do przedmiotu zainteresowania gospodarki wodnej. Ta ostatnia jest bowiem tą formą aktywności człowieka, której celem jest wykorzystywanie do celów gospodarczych i społecznych zasobów wody, w oparciu zarówno o dorobek hydrologii, hydrografii, jak i nauk ekonomicznych. Można ją zdefiniować jako: gospodarka wodna to prawidłowe gospodarowanie zasobami wodnymi na potrzeby człowieka i społeczeństwa oraz ochrona przed szkodliwym działaniem wody, głównie jego nadmiarem. Gospodarka wodna jest zatem integralną częścią procesów gospodarowania, w tym procesów odbywających się w ramach gospodarki narodowej. Gospodarka wodna jako integralna część gospodarki narodowej w ostatnim czasie uległa transformacji, w wyniku której przywiązuje większą wagę do instrumentów ekonomicznych. Ogólnie można zauważyć, że wraz z rozwojem społeczno-gospodarczym, zmieniają się sposoby pojmowania instrumentów, ich systematyzacja oraz preferencje w stosowaniu polityki ekologicznej. (fragment tekstu)
Rocznik
Strony
128--132
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • 1. Ciepielowski A., Podstawy gospodarowania wodą, Warszawa 1999.
  • 2. Czaja S., Fiedor B., Graczyk A., Jakubczyk Z., Podstawy ekonomii środowiska i zasobów ? Warszawa 2002.
  • 3. Grabowska M, Finansowanie systemu zapobiegania i likwidacji szkód powodziowych w Polsce, rozprawa doktorska w przygotowaniu.
  • 4. Kompendium wiedzy o gospodarce, red. E. Cyrson, Warszawa 1997.
  • 5. Mikulski Z., Gospodarka wodna. Warszawa 1998.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171575990

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.