PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1991 | Ekonometria : materiały XXV Konferencji Ekonometrycznej i VII Seminarium Naukowego im. Zbigniewa Pawłowskiego : Katowice - Kraków - Wrocław | 140--151
Tytuł artykułu

Teoriomnogościowa koncepcja modeli dynamiko-systemowych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Modele budowane w konwencji Dynamiki Systemowej /MDS/ zapisywane są zwykle przy pomocy notacji zaproponowanej przez Forrestera, która swe odbicie znalazła w konstrukcji języków symulacyjnych typu DYNAMO czy DYSMAP. Sposób ten, mimo swej przejrzystości, jest niewygodny w przypadku modelu o dużych rozmiarach, w których można by z powodzeniem zastosować zapis macierzowy, którego jednak wspomniana notacja nie dopuszcza. Alternatywne rozwiązanie polega na wykorzystaniu konwencji równania stanu, która jest podstawowym sposobem opisu modeli konstruowanych na gruncie teorii sterowania. Nie istnieją przy tym żadne techniczne problemy przejścia od jednej konwencji do drugiej. Niestety zapis MDS w postaci równania stanu wymaga zredukowania modelu wyłącznie do równań opisujących zasoby. Ponadto cechą charakterystyczną wspomnianych uprzednio notacji jest przyjęcie bardzo niewygodnego założenia o stałości w czasie struktury modelu. W związku z tym podjęto próbę stworzenia jednolitej notacji wolnej od wyżej wspomnianych wad, a jednocześnie dostosowanej do wymogów Dynamiki Systemowej. Wprowadzenie proponowanej tu notacji ma liczne konsekwencje. Przede wszystkim umożliwia ona konstruowanie modeli o strukturze zmiennej w czasie, jednocześnie gwarantując rozwiązywalność każdego MDS, skonstruowanego, zgodnie z przyjętymi przez autorów notacji, założeniami. Warta podkreślenia jest również możliwość stosowania zapisu macierzowego w przypadku liniowych MDS. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Krakowie
autor
  • Akademia Ekonomiczna w Krakowie
Bibliografia
  • Coyle R.G.: Management System Dynamics. J. Wiley and Sons, New York 1978.
  • Forrester J.W.: Industrial Dynamics. The MIT Press and Wiley, New York 1961.
  • Galas Z., Nykowski L., Żółkiewski E.: Programowanie wielokryterialne, PWN, Warszawa 1988.
  • Pichler F.: Mathematische Systemtheorie. Walter de Gruyter, Berlin, New York 1975.
  • Skrzypek J., Tatar J.: Notacja modeli Dynamiko-Systemowych, AE Kraków 1988 /Praca niepublikowana/.
  • Wąsik B.: Elementy dynamiki systemowej dla ekonomistów. AE Kraków 1989.
  • Wąsik B., Listwa A., Skrzypek J.: Równania etanu w badania dynamiki obiektów ekonomicznych. AE Kraków 1986.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171602439

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.