Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 357

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Źródła informacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Przedstawiono działalność Ośrodka Rady Europy w Warszawie. Ośrodek i jego biblioteka posiadają największy w Polsce zasób dokumentów i źródeł informacji o tej organizacji. Zamieszczono Klasyfikację Dokumentów Rady Europy, wykaz Konwencji Rady Europy podpisanych lub ratyfikowanych przez Polskę oraz spis publikacji wydanych przez Ośrodek Rady Europy w Warszawie.
W pracy przedyskutowano problem kwantowego błądzenia losowego na prostej. Pokazano, że wprowadzenie do zagadnienia klasycznego, wewnętrznych stopni swobody prowadzi do zjawiska interferencji prawdopodobieństwa położenia badanej cząstki. Zaniedbanie w rachunkach dodatkowych stopni swobody, prowadzi do znanego rozkładu dwumiennego. (abstrakt oryginalny)
O jakości przeprowadzanej analizy i poziomie jej użyteczności praktycznej decydują w dużej mierze prace przygotowawcze, obejmujące m.in. zebranie materiałów źródłowych. Obok wewnętrznych źródeł analizy, wśród których zasadniczą rolę odgrywa sprawozdawczość finansowa, istotne znaczenie mają także źródła zewnętrzne. Ich rolą jest dostarczenie informacji o działalności na określonym rynku, a także umożliwienie porównań z wynikami innych przedsiębiorstw z otoczenia (krajowego, międzynarodowego). Wśród wielu źródeł zewnętrznych, na szczególną uwagę mogą zasługiwać: informacje Krajowego Rejestru Sądowego, informacje agencji informacyjnych, w tym wywiadowni gospodarczych, agencji ratingowych, roczniki i inne opracowania statystyczne, informacje giełdowe i bankowe oraz inne publikacje fachowe.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje tematykę źródeł informacji o rynkach zagranicznych. Dokonano w nim kwerendy dostępnych wtórnych źródeł informacji o usługach i handlu detalicznym w Europie, zwracając uwagę na zalety i ograniczenia każdego z nich. Przedstawiono również metodykę gromadzenia informacji ze źródeł pierwotnych na przykładzie badań przeprowadzonych w ośmiu krajach Europy w ramach projektu Katedry Rynku i Konsumpcji "Handel i usługi w Europie - diagnoza i perspektywy rozwoju". Artykuł dostarcza wiedzy i praktycznych wskazówek w aspekcie dostępnych źródeł informacji dla badaczy handlu i usług na rynkach zagranicznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówione zostały wybrane bazy danych i strony Unii Europejskiej dostępne w WWW, dotyczące m.in. informacji o prawie Wspólnot Europejskich, instytucjach WE, bieżących wydarzeniach w UE, źródłach informacji bibliograficznej UE oraz możliwości szybkiego dotarcia do pełnych tekstów dokumentów instytucji Wspólnot Europejskich.
W artykule omówiono zakres informacji Unii Europejskiej, formy i rodzaje źródeł informacji oraz sieci informacyjne.
Zawarte w artykule informacje o materiałach drukowanych Unii Europejskiej przedstawione są w następującym porządku: informatory i przewodniki, wydawnictwa prawnicze, wydawnictwa z zakresu innych dziedzin będących przedmiotem zainteresowania Unii Europejskiej ( ekonomii, polityki społecznej, rolnictwa, polityki regionalnej, badań naukowych) oraz wydawnictwa statystyczne i bibliograficzne.
8
Content available remote Źródła informacji w działalności rolniczej
80%
Dokonujące się po 1989 roku zmiany społeczno-polityczne w Polsce ujawniły słabość gospodarki i niedostateczną jej zdolność dostosowania się do wymogów rynku, w tym konkurowania wewnętrznego i zewnętrznego. Sytuacja spowodowana była wieloma czynnikami, w tym głównie stanem posiadanych zasobów wytwórczych, umiejętnościami pracowników, poziomem wykształcenia oraz opieszałym wprowadzaniem innowacji. W nowych warunkach nastąpiły istotne zmiany w powiązaniu polskiego rynku rolnego z rynkiem zagranicznym, a także wzrosły koszty produkcji i wymagania jakościowe. Konfrontacja ta wykazała liczne słabości polskiej gospodarki, w tym i rolnictwa, a w szczególności w jego strukturze i sposobie zarządzania. Wymusza to konieczność zmian w podejściu rolników do zarządzania własnym gospodarstwem w warunkach braku stabilności cen oraz dużej zmienności ekonomicznych warunków produkcji. Zarządzanie przedsiębiorstwem w takich warunkach wymaga stałej analizy zachodzących zmian i strategii rozwoju rolnictwa. Tylko dobry menedżer potrafi szybko ocenić sytuację rynkową i umiejętnie się do niej dostosować. Niezbędne jest więc wykorzystywanie różnych informacji, aczkolwiek niekoniecznie łatwo dostępnych. (fragment tekstu)
9
Content available remote Źródła informacji o Unii Europejskiej
80%
Unia Europejska dysponuje bogactwem źródeł informacyjnych i form komunikacji społecznej. Artykuł systematyzuje źródła informacji, m.in. z uwagi na nośniki przekazu, formy, jak również jej twórców, takich jak Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej, Parlament Europejski, Trybunat Sprawiedliwości. Dostęp do informacji europejskiej w formie elektronicznej zastępuje tradycyjne źródła informacji. Bazy danych dostępne on-line na serwerze EUROPA przyspieszają proces poszukiwania informacji, dzięki czemu informacja o Unii Europejskiej jest "bliżej obywatela". (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest syntetyczne omówienie możliwości wykorzystania wszystkich dostępnych urządzeń zapisujących dźwięk, obraz lub inne dane przydatne w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych związanych z wypadkiem lotniczym lub innym zdarzeniem lotniczym. (fragment tekstu)
Romuald M. Łuczyński to uznany badacz dziejów Dolnego Śląska, a w szczególności tamtejszej kultury uzdrowiskowej i kultury materialnej (zamki, dwory i pałace). Jest autorem kilkunastu książek obejmujących różne zagadnienia z tych płaszczyzn badawczych . W Jego dorobku na szczególne podkreślenie zasługuje seria poświę cona dziejom szlacheckich i arystokratycznych rezydencji w Sudetach, na ich pogórzu i przedgórzu, zarówno po czeskiej jak i po polskiej stronie. Recenzowana publikacja jest właśnie ostatnią, piątą już częścią opisującą sudeckie rezydencje. Tym razem Autor celem dopełnienia przeglądu najważniejszych sudeckich rezydencji skupił się na terenie polskich Sudetów Wschodnich, a przede wszystkim na obszarze ich północnego Przedgórza, charakteryzującego się bogactwem tego typu obiektów.(fragment tekstu)
Gospodarka oparta na wiedzy to nowy model gospodarki, który funkcjonuje w oparciu o pełniejsze wykorzystanie zasobów wiedzy i innowacyjności oraz rozwoju technologii dotyczącej przede wszystkim szybkiego i taniego dostępu do informacji. Współczesne rynki są na tyle złożone, że niewielu producentów jest w stanie zebrać, przetworzyć i ocenić wszystkie informacje niezbędne do podjęcia odpowiednich, korzystnych dla siebie decyzji. Koszt uzyskania i opracowania informacji dla celów decyzyjnych na poszczególnych rynkach jest coraz większy. Dostęp do informacji decyduje o szansach rozwojowych, o konkurencyjności, a także o przewagach konkurencyjnych. Prywatne rynki tworzą różne informacje, nie zawsze odpowiednie i dostępne - jest to przejaw niesprawności rynku. System rynkowy wymaga rozbudowy instytucji dostarczających informacji i wiedzy, ułatwiających współpracę, które w szerokim sensie tworzą kształt społeczeństwa rynkowego. Proces zdobywania, przetwarzania i przekazywania informacji staje się nieodłączną częścią procesów gospodarczych. Podniesienie poziomu konkurencyjności i innowacyjności w gospodarce wymaga zwiększenia możliwości pozyskiwania sprawdzonych i trafnych informacji.(fragment tekstu)
Stopień znajomości oraz umiejętności wykorzystania źródeł informacji o rynku UE jest w badanych przedsiębiorstwach zróżnicowany. Generalnie większą wiedzę w tym zakresie i umiejętność jej wykorzystania mają firmy duże, o szerszej niż krajowa skali działania, chociażby ze względu na ich możliwości finansowe (a tym samym środki przeznaczane na badania rynku), zatrudnianie pracowników o odpowiednich umiejętnościach i kwalifikacjach (determinujących w znacznej mierze efektywność badań) czy też dotychczasowe doświadczenia rynkowe i kontakty z partnerami zagranicznymi. (fragment tekstu)
W pierwszej części zamieszczono podstawowe informacje o strukturze organizacyjnej i działalności Rady Europy. W drugiej części opisano dokumenty i publikacje Rady ukazujące się w formie drukowanej. Trzecia część poświęcona jest źródłom informacji dostępnym w formie elektronicznej.
15
Content available remote Sieci informacyjne w zakresie integracji europejskiej w Polsce
80%
W artykule omówiono sieci informacyjne Wspólnot i Unii Europejskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej prowadzące działalność na rzecz informowania obywateli polskich o procesie integracji europejskiej. Przedstawiono również polskie działania informacyjne w zakresie integracji europejskiej.
16
Content available remote Automatic indexing of information resources concerning agriculture in Polish
61%
Współcześnie działalność badawcza i produkcyjna wymaga wyszukiwania i gromadzenia różnorodnych informacji, dotyczy to także zagadnień z dziedziny rolnictwa. Obecnie większość zasobów dostępna jest w formie cyfrowej. FAO w ramach portalu Agricultural Information Management Standards prezentuje AgroTagger narzędzie do indeksowania dokumentów z dziedziny rolnictwa, które przeznaczone jest dla języka angielskiego. Ekstrakcja wiedzy jest utrudniona w językach takich jak język polski, posiadających bardzo rozbudowaną fleksję. W języku polskim odmienia się rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki oraz zaimki osobowe. Właściwa indeksacja wymaga wstępnej redukcji form fleksyjnych, wobec czego wykorzystano słownik odmian języka polskiego i opracowano program redukujący. Ponadto opracowano i zaimplementowano algorytmy wyznaczania wag odpowiadających ważności terminów uwzględniające częstość występowania terminów i ich pozycję w dokumencie.(abstrakt oryginalny)
The organisational effectiveness of professional sports clubs is a fundamental point of reference for the evaluation of the management process in professional sports clubs. The purpose of the article was to evaluate of the level of effectiveness in professional sports clubs as measured by the calculation of investment costs borne by the clubs in order to secure the acquisition of one point at top-level sports events, as well as the calculation of costs of securing one point at top-level sports events. The research involved 52 professional football, basketball, volleyball, and speedway clubs active in Poland from 2001 to 2011. The conducted analysis indicated the following: a great diversity among the clubs regarding expenses incurred to obtain the rights to issue professional player contracts (in football clubs), as well as a poor correlation between the costs borne and the points won. The high costs borne by certain clubs did not directly translate into high results at sports events.(original abstract)
18
Content available remote Horyzont geograficzny Ewangelii Marka
61%
Ewangelia Marka od XVIII wieku powszechnie uważana jest za najstarszą z ewangelii kanonicznych, a wśród ewangelii kanonicznych dodatkowo za najstarszą z tzw. ewangelii synoptycznych. Często też traktowana jest jako źródło bądź jedno ze źródeł dla tekstów Mateusza i Łukasza, którzy przekaz Markowy uzupełniają, skracają, a bardzo często też uściślają i poprawiają nie tylko pod względem stylistycznym, ale także rzeczowym - w tym historycznym i geograficznym. Współczesna biblistyka próbuje ustalić pochodzenie, przyczynę i zasadność tych korekt, biorąc pod uwagę zarówno etapy redakcji, struktury tekstu, jak i kompetencje odbiorcze oraz świadomość teologiczną, historyczną i geograficzną adresatów poszczególnych ewangelii. Celem prezentowanego artykułu jest konfrontacja wzmianek topograficznych zawartych w Ewangelii Marka z rzeczywistymi danymi geograficznymi oraz wskazanie funkcji, jakie wzmianki te pełnią w strukturze i kompozycji utworu oraz w jego teologicznym przesłaniu. Podstawowym materiałem badawczym jest grecki tekst Ewangelii wraz z aparatem krytycznym (NA 28); dominantę metodologiczną stanowi krytyka redakcji (redaction criticism) wraz z analizą lingwistyczną. (abstrakt oryginalny)
We wszystkich etapach cyklu innowacyjnego stosuje się badania marketingowe. W etapie koncepcji nowego produktu ich celem jest dostarczenie wiarygodnych danych do podjęcia decyzji na temat dopuszczenia wybranych koncepcji do dalszego rozwoju. Do badania koncepcji stosuje się zarówno ilościowe jak i jakościowe metody zbierania danych. Coraz częściej wykorzystywane są metody wymagające użycia drogi internetowej w dostępie do źródeł informacji pierwotnej.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto rozważania na temat roli badań marketingowych w kontekście procesów zarządczych zachodzących w przedsiębiorstwie. Uwagę skupiono na przedmiocie badań prowadzonych w praktyce gospodarczej. Analizie poddano problemy marketingowe oraz stosowane metody, jak również źródła, z których pozyskiwane są informacje w toku realizowanych badań. Opracowanie przygotowano na podstawie wyników badań empirycznych prowadzonych w latach 2011-2013 przez Katedrę Marketingu Uniwersytetu Łódzkiego na próbie przedsiębiorstw z obszaru województwa łódzkiego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.