Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2791

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 140 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Accounting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 140 next fast forward last
Transformacja systemu rachunkowości w Niemczech zrywa z uświęconą tradycją praktyką stosowania bilansu handlowego i bilansu podatkowego. W małych przedsiębiorstwach proces ten dokonuje się stopniowo przy równoczesnej konieczności zapewnienia sobie dobrej informacji wspomagającej decyzje bieżące. Próbą pogodzenia sprzeczności wywołanych trwaniem przy tradycji, poddawaniem się nowym wymaganiom i potrzebom oraz dostępnym oprogramowaniem jest zaprezentowana idea tzw. rachunkowości czterozakresowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi pierwszą próbę przedstawienia w ujęciu historycznym oddziaływań zagranicznych metod rachunkowości na rozwój rachunkowości w Japonii. Zachodnie zasady księgowości zostały wprowadzone w Japonii w 1873 r. i były stosowane zwłaszcza w bankach. Zastąpiły one japoński sposób księgowości, który zaproponowali bogaci kupcy. „Zasady rachunkowości biznesowej", które wprowadzono w 1949 r., obowiązywały japońską praktykę przez długie lata, lecz nie sprostały kryzysowi finansowemu, mimo kilkakrotnemu ich ulepszaniu. Doprowadziły one do „wielkiego wstrząsu w rachunkowości". Japońskie instytucje rachunkowości były nieodzownymi czynnikami rozwoju ekonomicznego. (abstrakt oryginalny)
Prowadzenie działalności w formie organizacji pozarządowych zyskuje w Polsce na popularności a zmieniające się warunki organizacyjne, prawne i ekonomiczne ich działalności przyczyniają się do zmian w systemie informacyjnym rachunkowości tych podmiotów. Ewoluuje on dostosowując się do zmieniających się potrzeb informacyjnych tej grupy podmiotów i jednostek z ich otoczenia. Zmiany w zakresie rachunkowości, poprzez uproszczenia, mają na celu ograniczenie obowiązków ewidencyjno-rozliczeniowych i sprawozdawczych, co w szczególności odnosi się do jednostek prowadzących działalność na niewielką skalę, przy zaangażowaniu majątku o małej wartości. Procedury do-stosowawcze i przyjmowane rozwiązania w poszczególnych organizacjach są zindywidualizowane, jednak każde z rozwiązań musi uwzględniać standardowe wymagania określone przez przepisy bądź wynikające z praktyki rachunkowości. Zmiany prawa bilansowego przyczyniają się do ograniczenia zakresu in-formacyjnego rachunkowości, wobec czego organizacje pozarządowe projektując zasady prowadzenia rachunkowości powinny mieć na względzie możliwość zapewnienia przez rachunkowość nie tylko wymaganego przez przepisy zestawu informacji, ale też tych wspomagających planowanie działań, pozyskiwanie źródeł finansowania działalności, monitorowanie realizacji działań/projektów i ich rozliczanie. (fragment tekstu)
Przez pojęcie nadrzędnych zasad rachunkowości rozumie się podstawowe reguły prowadzenia rachunkowości jednostek gospodarczych, z których wyprowadzane są szczegółowe zasady wyceny aktywów i pasywów, ewidencji procesów gospodarczych, ustalania elementów kreujących wynik finansowy itd.
Europejskie Stowarzyszenie Rachunkowości (European Accounting Association - EAA), założone w 1977 roku, jest obecnie organizacją liczącą prawie 2300 członków z 70 różnych krajów z Europy i innych kontynentów. Realizuje ono coraz pełniej intencje jego założycieli, aby EAA stało się centralnym punktem komunikowania się jego członków mieszkających w Europie i poza jej granicami. Celem artykułu jest syntetyczna prezentacja głównych działań realizowanych ostatnio przez to Stowarzyszenie, zwłaszcza na rzecz promocji młodych badaczy w dziedzinie rachunkowości, a także zarys tematyki sympozjów i wskazanie zagadnień uwzględnionych w referatach wygłoszonych na sesjach i forach badawczych podczas 40. Dorocznego Kongresu EAA, który odbył się w Walencji (Hiszpania) w dniach 10-12 maja 2017 roku. Wzięło w nim udział około 1500 uczestników. Program naukowy 40. Kongresu EAA obejmował sesję plenarną, sesję panelową, 9 sympozjów oraz 167 sesji równoległych i 99 forów badawczych, na których wygłoszono 947 referatów w 12 grupach tematycznych z zakresu rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono biografię i dorobek naukowy profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Handlowej Tomasza Lulka.
7
Content available remote Ograniczenia podwójnego zapisu na kontach księgowych w rachunkowości
100%
Celem badawczym artykułu jest wskazanie nowego rozwiązania zapisu księgowego odpowiadającego na sytuację problemową wynikającą z ograniczonych możliwości dotychczasowego stosowania konta księgowego, funkcjonującego w ramach podwójnego zapisu w rachunkowości. Jako metody badawcze zastosowano studia literatury (zagranicznej i polskiej literatury przedmiotu), dedukcję i indukcję oraz metodę Ideals. W wyniku przeprowadzonych badań zaproponowano nowy rodzaj konta księgowego, umożliwiającego realizację celów rachunkowości. Przedstawione rozwiązanie problemu jest ewolucyjnym sposobem rozwoju zapisów księgowych, które w pełni będą opisywać zdarzenia gospodarcze na kontach księgowych(abstrakt autora)
Podsumowując powyższe rozważania, chciałbym jeszcze raz podkreślić, że niniejszy artykuł powstał jako efekt poszukiwania odpowiedzi na pytanie o właściwy sposób procedowania w trakcie poszukiwania wiedzy, która miałaby być włączona w poczet nauki rachunkowości. Pisząc ten artykuł, sięgałem zarówno do dorobku epistemologii i metodologii nauk, jak również nauki rachunkowości. Poniżej przedstawiam najistotniejsze wnioski wyłaniające się z przeprowadzonych rozważań.(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano w ogólnym zarysie historyczne pojmowanie konta w praktyce i teorii rachunkowości. Przedstawiono istotę konta oraz różne jego interpretacje w teorii rachunkowości. Określono także współczesną rolę i charakterystyczne cechy konta w podstawowej strukturze rachunkowości.(abstrakt oryginalny)
W związku z 100 rocznicą przypadającą w 2007 r. powstania pierwszej w Polsce organizacji społecznej księgowych Komisja Historii Teorii i Praktyki Rachunkowości Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce opracowała katalog prac habilitacyjnych i doktorskich z zakresu rachunkowości powstałych na polskich uczelniach. Celem Komisji było także ponowne uhonorowanie w tej publikacji, laureatów konkursów organizowanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Wykaz ten stwarza niepowtarzalną okazję do retrospektywnego przeglądu tematów badawczych najwybitniejszych przedstawicieli polskiej nauki rachunkowości XX i początków XXI wieku. Jest wiec nieocenionym źródłem informacji do wykorzystania przez następne pokolenia adeptów rachunkowości.
11
Content available remote Rola rachunkowości w zarządzaniu ryzykiem przedsiębiorstwa
81%
Zarządzanie ryzykiem w aktualnych warunkach prowadzenia działalności jest jednym z podstawowych zadań kierownictwa i menedżerów przedsiębiorstwa. Zarządzanie ryzykiem przedsiębiorstwa jest procesem obejmującym identyfikację, pomiar, sterowanie i monitorowanie ryzyka. Na każdym z etapów tego procesu mogą być wykorzystane określone rozwiązania z zakresu rachunkowości. Rachunkowość jest bowiem głównym źródłem informacji na temat działalności przedsiębiorstwa, w tym także tych dotyczących ponoszonego ryzyka. Rachunkowość dysponuje ponadto określonymi instrumentami, które umożliwiają zabezpieczenie przez zagrożeniami, na jakie są narażone różne kategorie finansowe. Artykuł niniejszy ukazuje rolę wybranych instrumentów rachunkowości w procesie zarządzania ryzykiem przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu informacji finansowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problem, który od wielu lat jest zarzewiem sporu, czy rachunkowość jest nauką, czy też narzędziem dostarczającym informacji różnym interesariuszem. Niewątpliwie rachunkowość ma dualny wymiar. Jest nauką, która potrafiła i potrafi w każdych warunkach gospodarczych dostarczyć wiarygodnej informacji o procesach gospodarczych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę różnic definicyjnych pomiędzy pojęciami rachunkowości kreatywnej, agresywnej i oszukańczej. Stanowi próbę uporządkowania chaosu terminologicznego w literaturze, która dopuszcza zamienne stosowanie wymienionych pojęć, a która to może niesłusznie wprowadzać odbiorców sprawozdania finansowego w błąd. Odnosi się do poszczególnych rodzajów definicji i w końcowym rozrachunku identyfikuje najczęściej powtarzające się przyczyny przekraczania granic prawa w rachunkowości.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ogólną charakterystykę ustawy o rachunkowości z dnia 29.09.1994 r. Omówiono: cel ustawy, jednostki objęte ustawą, zakres rachunkowości, zadania i zasady rachunkowości, odpowiedzialność za rachunkowość.
W obecnych czasach dla przedsiębiorstwa bardzo ważne jest jego pomyślne funkcjonowanie w środowisku konkurencyjnym. Poszczególne przedsiębiorstwa poszukują sposobów, aby znacznie i radykalnie poprawić efektywność procesów biznesowych i to do takiego stopnia, aby możliwe było maksymalne obniżenie kosztów przy zachowaniu wymaganej jakości wytwarzanych produktów lub usług. Jedną z możliwości potencjalnej redukcji kosztów jest także wdrożenie w firmie biznesowego systemu informatycznego. Aby podmiot mógł odnosić sukcesy, nie można polegać tylko na danym systemie informatycznym i wierzyć, że dzięki jego wdrożeniu poprawi się efektywność działalności wytwórczej przedsiębiorstwa. Jeżeli w danym podmiocie nie funkcjonują poszczególne kluczowe procesy lub zarządzanie, żaden system informatyczny nie zapewni mu sukcesu.(abstrakt oryginalny)
Omówiono zakres rocznego sprawozdania finansowego, składniki sprawozdania finansowego, obowiązki związane ze sprawozdaniem.
Koncepcja lean management wywodzi się bezpośrednio z przedsiębiorstwa Toyota i w ciągu ostatnich dwudziestu lat zrewolucjonizowała branże produkcyjne, a później zaczęła być wykorzystywana również w usługach, handlu, jak również w sektorze publicznym. Koncepcja lean management zaczęła stopniowo podbijać rynki i spowodowała zapotrzebowanie na inny rodzaj informacji generowany przez system rachunkowości. W ten sposób powstała lean accounting, czyli "szczupła" rachunkowość podporządkowana regułom i wymogom lean management. Celem artykułu jest podkreślenie roli lean accounting jako kluczowego systemu informacyjnego organizacji "szczupłej" dostosowanego do specyfiki lean management. W artykule skonfrontowano również tradycyjną rachunkowość zarządczą z lean accounting i wskazano obszary, które wyraźnie rozdzielają te dwa systemy.(abstrakt oryginalny)
Zawód księgowego wymaga wszechstronnej wiedzy i stałej jej aktualizacji. Wynika to z faktu harmonizacji rachunkowości, zwłaszcza w dobie globalizacji. Aby księgowym zapewnić profesjonalne wykonywanie zawodu, opracowano Międzynarodowe Standardy Edukacyjne, w których omawia się proces rozwoju, uczenia się i edukacji. Szczególną uwagę zwraca się na wartość, etykę i postawę księgowego. (abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest przedstawienie sposobów ujmowania w rachunkowości przychodu, powstającego w wyniku różnego typu transakcji i zdarzeń (sprzedaż dóbr, świadczenia usług, użytkowania przez innych zasobów przedsiębiorstwa przynoszącego odsetki, tantiemy i dywidendy).
W artykule omówiono dowody księgowe takie jak: faktura VAT, faktura VAT korygująca, rachunek uproszczony, rachunek, paragon, dowód wewnętrzny.
first rewind previous Strona / 140 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.