Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 201

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agricultural prices
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
1
Content available remote Price Linkage Between Milling and Feed Wheat Prices in Poland and Germany
100%
The aim of the paper was to analyse spatial price transmission in the wheat market in Poland and Germany. The analysis was conducted with the use of weekly milling and feed wheat price series and cointegration framework. The results confirm high linkage between prices in Poland and Germany as well as allow us to identify Germany as the price-leading market. However, as the self-sufficiency in the German wheat market has deteriorated, there are signals of growing importance of the Polish market in the milling wheat price formation. (original abstract)
Na większości rynków podstawowych produktów rolniczych w 1998 r. nastąpiło co najmniej wyraźne zmniejszenie wzrostu cen, a w przypadku zbóż, ziemniaków, warzyw gruntowych oraz żywca wieprzowego, drobiu i żywca wołowego mamy do czynienia ze spadkiem nie tylko realnych, ale także bieżących cen otrzymywanych przez producentów rolnych.
Jest to szczegółowa analiza gospodarki krajów Europy Środkowo-Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa. Przedstawiono produkcję rolną brutto, strukturę towarową obrotów artykułami rolnymi, saldo obrotów zagranicznych w handlu żywnością, ceny wybranych produktów rolnych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.
Celem publikacji jest przedstawienie wpływu wstąpienia Polski do UE na zmiany cen i relacji cenowych produktów rolnych w Polsce na tle wybranych krajów Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Wyniki badań oparto na analizie 321 ankiet przeprowadzonych w rejonie gmin: Mircze, Tyszowce i Werbkowice w woj. lubelskim w latach 2000-2003. W badaniach wyliczono koszty produkcji l kg nasion fasoli dla przeciętnego gospodarstwa w poszczególnych latach badań. Określono także nadwyżkę bezpośrednią. Wyliczenia przeprowadzono zgodnie ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej. (skróc. oryg. streszcz.)
Agencja Rynku Rolnego przygotowuje prognozy cen podstawowych produktów rolniczych na podstawie opinii zespołu niezależnych ekspertów. Najnowsza prognoza dotyczy okresu do końca I półrocza 2002 r.
W artykule przedstawiono najnowszą prognozę zespołu ekspertów Agencji Rynku Rolnego dotyczącą cen podstawowych produktów rolniczych do końca I półrocza 2003 r.
Opracowanie poświęcone jest transakcjom terminowym zawieranym na giełdach towarowych, które stworzyły mechanizm regulujący wysokość cen (na przykład produktów rolnych) na podstawie relacji popytowo-podażowych. (fragment tekstu)
Wskaźnik produkcji rolnej (agricultural goods output) obejmuje ważone zmiany cen surowców rolnych, podczas gdy wskaźnik zużycia pośredniego opisuje ceny nakładów, takie jak: nasiona, sadzonki, energia, nawozy, polepszacze gleby, środki ochrony roślin lub pasz. Stosunek tych dwóch wskaźników jest definiowany jako "luka cenowa" lub "nożyce cen". W literaturze przedmiotu istnieje wiele modeli wyjaśniania cen produktów rolnych. Jednak kwestia determinant luki cenowej jest rzadko badana. Z tego powodu autorzy postawili sobie za cel oszacowanie długoterminowych modeli regresji luki cenowej w rolnictwie dla wybranych krajów europejskich, które reprezentują różne struktury agrarne. Powadzona analiza zakłada kilka etapów. W pierwszym z nich długoterminowe indeksy cenowe (od 1980 do 2014 roku) zostały obliczone na podstawie danych Eurostatu i FAOSTAT dla wszystkich dostępnych produktów rolnych i nakładów w krajach UE-27. Następnie zagregowane indeksy ważono wielkością produkcji lub konsumpcji pośredniej na podstawie średnich wskaźników cen dla poszczególnych nakładów lub efektów. W drugim etapie przeprowadzono analizę skupień opartą na wykorzystaniu czynnika ziemi przez poszczególne gospodarstwa rolne w krajach UE-27. W trzecim etapie wybrano do badań po trzy kraje reprezentujące najbardziej skrajne z wyróżnionych klastrów (z rolnictwem rozdrobnionym oraz wysoko wydajnym, silnym ekonomicznie) i oszacowano dla ich rolnictwa modele ekonometryczne luki cenowej, gdzie indeksy efektów i nakładów są zmiennymi niezależnymi. Interesująca jest obserwacja, że marginalne efekty są znacznie silniejsze w modelach dla krajów, gdzie mamy do czynienia z rolnictwem intensywnym i na dużą skalę (jak we Francji, Wielkiej Brytanii i Danii), aniżeli w krajach o rozdrobnionej strukturze agrarnej, takich jak Grecja, Portugalia i Irlandia. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła zasady wyceny zboża oraz zaprezentowała konstrukcję cennika wzorcowego zakupu zboża. Zdaniem autorki, w interesie przedsiębiorstwa jest ustalenie poziomu cen skupu i zasad odpłatności za zboże w taki sposób, aby zapewnić przedsiębiorstwu pozyskanie wymaganej ilości zboża o odpowiedniej jakości, z możliwością wydatkowania optymalnych, w danych warunkach rynkowych, środków.
11
75%
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu możliwości oddziaływania na poziom cen mleka surowego poprzez ceny kluczowych artykułów pochodnych, będących powszechnym przedmiotem handlu międzynarodowego. W toku rozważań ustalono, że nie ceny mleka kształtują ceny podstawowych artykułów pochodnych takich jak ser twardy cheddar, odtłuszczone mleko w proszku i masło w blokach, lecz ceny tych produktów kształtują cenę mleka surowego. Może to mieć znaczenie w oddziaływaniu na poziom cen skupu mleka w Unii Europejskiej po zniesieniu kwot mlecznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono w ujęciu analityczno-modelowym zagadnienie wpływu zmian poziomu cen skupu produktu rolnego na opłacalność produkcji w rolnictwie, a ściślej u producenta rolnego na danym rynku produktu rolnego (w danym sektorze). Logika rozumowania formalno-dedukcyjnego jest następnie ilustrowana i weryfikowana empirycznie. Wyprowadzony własny analityczny opis relacji określających zmiany poziomu opłacalności produkcji u producenta rolnego, ze szczególnym uwzględnieniem zmiany ceny skupu, to w istocie cel i wartość dodana artykułu. Pozwala to na identyfikację zależności wynikających z praw rynkowych, które mają wpływ na zmiany opłacalności produkcji. W szczególności został pokazany wpływ wzajemnych relacji zmian poziomu ceny skupu i wielkości skupu na przychody i tym samym opłacalność produkcji. Artykuł ma przesłanie teoretyczno-poznawcze oraz w pewnym stopniu metodyczne. Rozumowanie w artykule prowadzone jest w ujęciu i na poziomie ogólności właściwym dla mikroekonomii i teorii ekonomiki rolnictwa oraz dla danego rynku produktu dla producenta rolnego. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie kwietniowych wyników badań można ogólnie przyjąć, że gospodarstwa objęte badaniem liczą na wyraźny wzrost cen zbóż (zwłaszcza pszenicy) i żywca wołowego oraz na nieznaczne ograniczenie cen mleka i żywca wieprzowego (w okresie od lipca), tylko nieliczne z nich (24-35%) przewiduje w lipcu podaż zbóż nawet w nieco większej skali niż w kwietniu. Są to prawdopodobnie gospodarstwa dysponujące zapasami zbóż ze zbiorów 1991 r., natomiast wyraźny wzrost zakładają w podaży żywca wołowego i mleka a także nieznaczny żywca wieprzowego. (fragment tekstu)
Przewidywany przez rolników dalszy wzrost cen zbóż (w okresie do września) jest zjawiskiem dość interesującym, ponieważ dotyczy okresu zasadniczego wzrostu podaży zbóż ze zbiorów bieżącego roku. W normalnych warunkach urodzaju wystąpiłaby raczej tendencja spadkowa w kształtowaniu się cen. Jednak rok bieżący różni się znacznie od lat przeciętnych urodzajów. Można z tego wnosić, że w przedstawionych ocenach rolnicy uwzględnili już w pewnym stopniu ogólną, niekorzystną sytuację w produkcji zbóż wywołaną suszą powodującą obniżenie plonów i zbiorów. Trzeba się więc liczyć z tym, że po zbiorach 1992 roku nastąpi obniżenie (w porównaniu z latami poprzednimi) podaży zbóż i znaczny wzrost ich cen w skali prawdopodobnie większej niż przyjmowali rolnicy w czerwcu, tj. w okresie przeprowadzania badań. W czerwcu nie można było jeszcze uwzględnić w pełni skali skutków suszy z uwagi na przedłużający się okres jej trwania (lipiec i sierpień) i rozszerzenie się terytorialnie. (fragment tekstu)
Na podstawie przedstawionych wyników pierwszego badania (w rolnictwie) można zauważyć, że gospodarstwa objęte badaniami przewidują zwiększyć w kwietniu podaż nieznacznie żyta i w większym stopniu pszenicy, co mogłoby wskazywać na utrzymywanie zapasów zbóż w gospodarstwach. W większej skali może wzrosnąć podaż żywca wieprzowego (saldo +32,7), mleka (saldo +25) a także żywca wołowego. (fragment tekstu)
Obserwowany w ostatnich latach wzrost zmienności cen na rynkach towarów rolnych powoduje większą ekspozycję uczestników rynku na ryzyko rynkowe. Celem opracowania było oszacowanie zmienności logarytmicznych stóp zwrotu cen na rynku ziarna roślin strączkowych uprawianych w Polsce oraz rynku śruty sojowej. Materiał badawczy stanowiły szeregi czasowe miesięcznych cen skupu ziarna rodzimych roślin strączkowych i śruty sojowej w okresie od stycznia 2006 do grudnia 2010 r. Do oszacowania zmienności cen towarów rolnych wykorzystano klasyczne i pozycyjne miary zmienności oraz modele ARMAX. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na dużą zmienności na rynku badanych towarów oraz zasadność rozróżnienia między przewidywalnymi i nieprzewidywalnymi składowymi stóp zwrotu cen, aby właściwie ocenić ekspozycję na ryzyko. (abstrakt oryginalny)
Pytanie dotyczące cen stawiane jest w każdym badaniu. Respondenci wypowiadają się o ruchu cen w miesiącu badania / stan/ i o spodziewanym poziomie cen za kilka miesięcy /prognoza/. Zwraca uwagę fakt, że większość rolników spodziewała się w okresie całego 1992 r. wzrostu cen skupu. Tylko w odniesieniu do żywca trzody chlewnej wystąpiła przewaga rolników, którzy spodziewali się spadku cen żywca wieprzowego nad tymi, którzy spodziewali się ich wzrostu. Tak było do półrocza. We wrześniu sytuacja się odwróciła i większość rolników spodziewała się wzrostu cen tego produktu. (fragment tekstu)
Utrzymuje się nadal tendencja wzrostowa cen zbóż; w okresie wrzesień-listopad od 60,3% do 64,8% gospodarstw wykazało wzrost cen, a tylko 3,5%-4,1% ich obniżenie. Jeszcze więcej gospodarstw liczy na wzrost cen w okresie prognozowanym (81,1% - 82,9%). Podobna sytuacja kształtuje się w dziedzinie cen mleka natomiast odmienna w zakresie cen zwierząt rzeźnych. W listopadzie 70,2% gospodarstw objętych badaniem wykazało obniżenie cen trzody chlewnej i 44,8% obniżenie cen żywca wołowego, podczas gdy wzrost cen odpowiednio tylko 9,1% i 12,8%. W okresie prognozowanym (do lutego 1993 r. ) większość gospodarstw liczy na wzrost cen wszystkich podstawowych produktów rolnych, w większym stopniu cen zbóż niż cen zwierząt rzeźnych i mleka. (fragment tekstu)
Znacząca większość gospodarstw objętych badaniem liczy na dalszy wzrost cen podstawowych produktów rolnych, głównie mleka, zbóż i żywca wołowego (od 60% do 76% badanych gospodarstw). Prawdopodobnie wynika to częściowo z ogólnej tendencji wzrostu cen (skutki inflacji), a także z sytuacji produkcyjno-rynkowej. Zmniejszenie produkcji zbóż i ograniczenie przez to ich podaży działa i będzie działać do następnych zbiorów na wzrost cen. Utrzymująca się, od wielu lat, spadkowa tendencja w pogłowiu bydła ogranicza produkcję i podaż żywca wołowego i mleka co także działa i będzie działać na wzrost cen, niezależnie od wzrostu wywołanego działaniem inflacji. (fragment tekstu)
20
Content available remote Determinanty cen nasion roślin oleistych i oleju roślinnego w Unii Europejskiej
75%
Ceny produktów rolno-spożywczych na rynkach Unii Europejskiej kształtują czynniki podażowo-popytowe, strukturalne i koniunkturalne. Celem tego opracowania jest określenie wpływu czynników podażowo-popytowych na cenę skupu nasion roślin oleistych i oleju roślinnego w Unii Europejskiej oraz wyznaczenie kierunku rozwoju tych cen. Realizację tego celu umożliwił wielorównaniowy model ekonometryczny. Za pomocą trendów wyznaczono kierunki rozwoju cen analizowanych produktów rolno-spożywczych i oszacowano ich prognozy. Empiryczną podstawę badań stanowiły dane OECD i FAO w latach 2004-2016. Wyniki badań wykazały wysoką zależność pomiędzy ceną wybranych produktów a czynnikami związanymi z produkcją, konsumpcją i handlem zagranicznym. Natomiast z oszacowań trendów wynika, że ceny tych produktów do roku 2011/2012 wzrastały, a po tym okresie wykazywały tendencję malejącą. Prognozy przewidują dalszy spadek cen.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.