Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 247

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bezpieczeństwo zdrowotne żywności
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
1
Content available remote Czynniki kształtujące jakość mięsa drobiu grzebiącego. Praca przeglądowa
100%
W ostatnich latach obserwuje się tendencje do zmiany w sposobie odżywiania się ludności. Konsumenci w trosce o racjonalne i zdrowe odżywianie poszukują mięsa o wysokiej wartości odżywczej. Mięso drobiu jest istotnym źródłem energii i składników odżywczych, zapewniającym wysoką zawartość białka, kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych. Jakość mięsa zależy od wielu czynników: bezpieczeństwa zdrowotnego, wartości odżywczej, właściwości funkcjonalnych i jego cech sensorycznych. Dynamiczny rozwój handlu, sieci dystrybucyjnej, wzrastający popyt na mięso drobiu sprzedawane w postaci chłodzonej (a nie w stanie zamrożonym), w postaci elementów kulinarnych (np.: noga, pierś ze skórą i kością, filet z piersi ze skórą lub bez niej), jak i wyrobów gotowych skłania do poszukiwania metod poprawy jego jakości. Na podstawie przeglądu literatury omówiono czynniki kształtujące jakość mięsa drobiu grzebiącego.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Detekcja nadtlenku wodoru chemiluminometrem własnej konstrukcji
100%
Chemiluminescencja to emisja kwantów światła o określonej długości fali w wyniku specyficznych reakcji chemicznych. W wyniku tych reakcji powstaje produkt w stanie wzbudzonym i w procesie rekombinacji elektronowej następuje emisja promieniowania elektromagnetycznego. Celem pracy było skonstruowanie chemiluminometru, przyrządu służącego do badania różnych procesów utleniania techniką chemiluminescencjną. Kolejnym celem było określenie minimalnego poziomu detekcji nadtlenku przez skonstruowany przyrząd. Za pomocą zbudowanego chemiluminometru badano stężenie nadtlenku wodoru w układzie modelowym. Wykorzystano reakcję luminol-H2O2-peroksydaza chrzanowa w celu określenia poprawności działania urządzenia i uzyskiwania powtarzalności wyników. Celem pracy było również otrzymanie preparatu peroksydazy chrzanowej i określenie optymalnego pH jej działania. Peroksydazę otrzymywano z korzenia chrzanu tradycyjnymi metodami izolacji i wstępnego oczyszczania. Otrzymanie własnego preparatu enzymatycznego podyktowane było wysoką ceną komercyjnie dostępnych peroksydaz z korzenia chrzanu. Stwierdzono, stosując zbudowany chemiluminometr, że poziom detekcji nadtlenku wodoru w układzie luminol-H2O2-peroksydaza wynosi 1x10-10 mol/dm3 (3,74 ng/dm3). Nie stwierdzono liniowej zależności między stężeniem nadtlenku wodoru a sygnałem chemiluminescencji. Określono optymalne pH wyizolowanego preparatu peroksydazy chrzanowej, które wynosiło pH = 7. (abstrakt oryginalny)
3
100%
W związku z przystąpieniem Polski do UE, w pracy określono wpływ harmonizacji polskiego prawa żywnościowego z unijnym na podjęcie przez zakłady produkcyjne decyzji o wprowadzaniu systemów zapewniających bezpieczeństwo zdrowotne produkcji żywności. Badano stopień wdrożenia systemu HACCP w polskich zakładach produkcyjnych rożnych branż i różnej wielkości (małe, średnie, duże). Badania przeprowadzono metod ankietową na losowo wybranej próbie 150 zakładów produkcyjnych Obecnie, polskie zakłady produkcyjne nawet w 50% nie s przygotowane do produkcji żywności bezpiecznej o oczekiwanej jakości. Jednak sytuacja jest lepsza niż w roku 2000 i nadal się poprawia. Należy się spodziewać szybkiego wzrostu liczby zakładów, które wdrożą i będą stosować zasady systemu HACCP. Porównując dane z badań przeprowadzonych w latach 2000 i 2003 stwierdzono, że w ciągu trzech lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba zakładów mających wdrożony system HACCP oraz takich, które rozpoczynaj pracę nad jego wdrożeniem. Przyczyny poprawy to nie tylko wymóg prawny związany z przystąpieniem Polski do UE. To jest także deklarowana przez producentów chęć poprawy jakości i bezpieczeństwa oferowanych produktów, co ma ogromne znaczenie przy pozyskiwaniu nowych kontrahentów zarówno krajowych, jak i europejskich. Zniesienie barier celnych oraz dostęp do wymagającego rynku unijnego, to również istotna przyczyna wdrażania zasad systemu HACCP. (abstrakt oryginalny)
W pracy omówiono siedem podstawowych zasad systemu HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point), który jest systemem zalecanym przez WHO oraz kraje Wspólnoty Europejskiej do wdrożenia w produkcji i przetwórstwie żywności w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego produktów żywnościowych. System HACCP powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 60-tych, na zamówienie Agencji ds. Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) w celu wyprodukowania żywności dla kosmonautów, która zapewniałaby 100% bezpieczeństwa. Jest to system krytycznych punktów kontrolnych na podstawie przeprowadzonej analizy zagrożeń, w którym bezpieczeństwo końcowego produktu osiąga się przez zapobieganie zagrożeniom w całym łańcuchu żywnościowym, począwszy od pozyskiwania surowców poprzez przetwarzanie, produkcję, pakowanie, przechowywanie, dystrybucję aż do momentu przekazania produktu konsumentowi.
Bacillus cereus jest tlenową bądź względnie beztlenową laseczką wywołującą zatrucia pokarmowe. Jakość surowców i produktów żywnościowych od wielu lat stała się priorytetem w zakładach zajmujących się przetwarzaniem żywności. Dlatego bardzo ważnym elementem, oprócz czystości mikrobiologicznej surowców, jest mycie i dezynfekcja linii produkcyjnej. Celem badań własnych było sprawdzenie skuteczności wybranych chemicznych środków dezynfekcyjnych na przeżywalność przetrwalników B. cereus. Badania przeprowadzono za pomocą dwóch metod, zawiesinowej i nośnikowej. W metodzie zawiesinowej stwierdzono, że dobre własności unieczynniające wykazuje 10% aldehyd mrówkowy, 0,15% kwas nadoctowy, 3% nadtlenek wodoru i 2% aldehyd glutarowy po 30-minutowej ekspozycji na przetrwalniki Bacillus cereus. Natomiast na podstawie metody nośnikowej zaobserwowano, że do dezynfekcji materiałów stałych można wykorzystać również 10% aldehyd mrówkowy, 0,15% kwas nadoctowy, 3% nadtlenek wodom oraz 3% aldehyd glutarowy, ale działając na przetrwalniki B. cereus przez dłuższy czas, co najmniej 60 minut. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie istoty skutecznego zarządzania wycofaniem żywności niebezpiecznej z rynku. Realizacja celu opracowania znajduje swoje odzwierciedlenie w jego poszczególnych częściach. Wymagania prawne obligują przedsiębiorstwa do podjęcia natychmiastowych działań, gdy tylko się okaże, że produkt dostępny na rynku może zagrażać zdrowiu lub życiu konsumentów. Działania te są związane z zablokowaniem podejrzanej partii, ewentualnie z wycofaniem wyrobu z rynku i skutecznym poinformowaniem organów nadzoru oraz samych klientów, jeśli wyrób trafił już na półki sklepowe. Obszar tych wymagań jest bardzo szczegółowo uregulowany w prywatnych standardach zapewnienia bezpieczeństwa i jakości żywności, takich jak np. BRC, IFS czy w międzynarodowej normie ISO 22000. W artykule zaakcentowano znaczenie systemu identyfikowalności dla zapewnienia skutecznego wycofania, a ponadto przeanalizowano wyniki badań empirycznych w zakresie przyczyn i oceny skuteczności wycofań żywności z rynku. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Selected Quality Signs of Food Products in Poland, Legal And Economic Aspects
75%
Celem badań jest wskazanie, czy i w jakim stopniu wybrane znaki jakości gwarantują bezpieczeństwo żywności, rozumiane w szerszym znaczeniu jako gwarancja szczególnych cech jakościowych, oraz czy wymogi prawne regulujące ich funkcjonowanie mają wpływ na ich stosowanie przez producentów żywności. Szczegółowo przeanalizowano tu następujące znaki i systemy jakości spotykane na polskim rynku żywności: Poznaj Dobrą Żywność (PDŻ), Jakość Tradycja (J&T), Lista Produktów Tradycyjnych (LPT) oraz Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP), Chronione Pochodzenie Geografi czne (ChPG) i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS). Szczególną uwagę poświęcono ich wymogom prawnym w odniesieniu do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa żywności, bo jako czynnik otoczenia gospodarczego istotnie wpływają one na działalność w agrobiznesie. W badaniach wykorzystano metodę dogmatyczną oraz metodę dokumentacyjną do zebrania danych wtórnych. Wyniki zostały opracowane i przedstawione metodą opisową oraz technikami graficznymi. Przeprowadzone badania wykazały, że najmniej na polskim rynku występuje znaków chronionych prawem unijnym (9ChNP, 19 ChOG, 9 GTS), co niewątpliwie wiąże się z wysokimi wymogami prawnymi ich stosowania. Spośród wszystkich analizowanych znaków najbardziej popularna jest "Lista Produktów Tradycyjnych" (1347 produktów zarejestrowanych na koniec 2014 r.), do czego zapewne przyczynił się brak jakiejkolwiek weryfikacji ex post i ex ante spełnienia ustawowych wymogów co do jakości umieszczonych na niej produktów. Rozważania mogą posłużyć jako podstawa do dalszych badań, zwłaszcza w odniesieniu do zaproponowania instrumentów prawnych i ekonomicznych oraz ulepszenia tych istniejących pod kątem pomocy producentom w spełnieniu wysokich wymagań prawnych omówionych znaków jakości. (abstrakt oryginalny)
Celem przeprowadzonych badań było oszacowanie poziomu ryzyka zdrowotnego wynikającego z pobrania kadmu, ołowiu i rtęci wraz z konsumpcją podstawowych rodzajów pieczywa. Analizie poddano próbki pieczywa pszennego, żytniego i mieszanego z trzech piekarni - dwóch w Krakowie i jednej w Lesku. Przeprowadzone badania wykazały we wszystkich próbkach pieczywa relatywnie wysokie zawartości kadmu, ołowiu i rtęci. W pracy ustalono średnią wielkość i strukturę dziennej porcji pieczywa z analizowanego obszaru. Uznając za przeciętnego konsumenta osobę w wieku 16-64 lat, o masie ciała 70 kg, oszacowano średnie i skrajne (maksymalnie wysokie) pobranie poszczególnych zanieczyszczeń z różnymi rodzajami pieczywa z analizowanych piekarni oraz uśrednioną ilość dla danego rodzaju pieczywa. Porównując uzyskane wielkości z tymczasowym tolerowanym pobraniem tygodniowym danej substancji (PTWI), określono stopień jego realizacji wynikający ze spożycia pieczywa. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było przedstawienie skutków i zakresu, który wywierają incydenty żywnościowe, dotyczące zagrożeń związanych z brakiem bezpieczeństwa żywności, dodatkowo nagłaśniane przez środki masowego przekazu, tzw. afer czy skandali żywnościowych. Analizę przeprowadzono na podstawie przeglądu dostępnej krajowej i światowej literatury naukowej i branżowej oraz raportów uwzględniających badaną tematykę. W pracy przedstawiono ekonomiczne, zdrowotne, społeczne i legislacyjne skutki skandali żywnościowych. Obecnie prowadzone działania zapewniające skuteczniejszą ochronę konsumentów pod względem bezpieczeństwa żywności, zarówno jego wymiaru zdrowotnego, jak i ekonomicznego mają na celu m.in. zapobiegać skutkom, które towarzyszą skandalom żywnościowym. (abstrakt oryginalny)
Obróbka termiczna żywności wywołuje reakcje Maillarda, w wyniku których powstaje między innymi akrylamid (AA) podejrzewany o negatywne oddziaływanie na organizm człowieka. Zgodnie z zaleceniem Komisji UE nr 2007/331/WE, istnieje konieczność monitorowania zawartości tego związku w produktach spożywczych. Celem pracy była ocena zawartości AA w 48 wybranych produktach spożywczych dostępnych w handlu detalicznym w Polsce w 2014 roku. Zawartość akrylamidu oznaczono metodą wysoko sprawnej chromatografii cieczowej z odwróconymi fazami z użyciem detektora z matrycą fotodiod (RP - HPLC - DAD). Najwyższe zawartości AA stwierdzono w kawie instant (rozpuszczalnej) (1170 μg/kg) i w płatkach śniadaniowych (675 μg/kg). Najniższe zawartości tego związku oznaczono w żywności w słoiczkach dla dzieci (19.0 μg/kg) i w przetworzonej żywności na bazie zbóż dla niemowląt (kaszki zbożowe w proszku) (76.0 μg/kg). W przypadku płatków śniadaniowych, pieczywa, kawy instant, herbatnikówi pierników średnie zwartości akrylamidu były odpowiednio o 69%, 41%, 30%, 29% i 14% wyższe od zalecenia 2010/307/EU. Ze względu na znacznie wyższe od zalecenia Komisji UE poziomy AA oznaczone w niektórych grupach żywności w Polsce stałe monitorowanie zawartości tego związku w produktach rynkowych wydaje się konieczne. (abstrakt oryginalny)
Ze względu na istotny wpływ na zdrowie i życie osób z nadwrażliwością na niektóre składniki żywności, alergeny pokarmowe należą do istotnych zagrożeń bezpieczeństwa żywności. Zarządzanie alergenami pokarmowymi jest jednym z podstawowych obszarów systemowego zarządzania bezpieczeństwem żywności. W artykule scharakteryzowano wymagania dobrowolnych norm zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności (BRC, IFS, ISO 22002-1 oraz SQF) oraz przedstawiono podstawowe przepisy prawa dotyczące znakowania środków spożywczych w zakresie informacji o składnikach alergennych. Opracowanie zawiera wytyczne w zakresie nadzoru nad alergenami pokarmowymi, ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji alergenów (jawnych i ukrytych), zanieczyszczeń krzyżowych, a także środków kontroli niezbędnych do opanowania tej grupy zagrożeń bezpieczeństwa żywności. (abstrakt oryginalny)
Znaczenie kultury bezpieczeństwa w przemyśle spożywczym od lat systematycznie rośnie, ale nie bez trudności. Problemem badawczym podjętym przez autorów jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie: czy i w jakim stopniu zagadnienie to jest obecne w normach i standardach rekomendowanych przez Global Food Safety Initiative (GFSI). Celem artykułu jest przedstawienie ogólnej istoty kultury bezpieczeństwa żywności oraz ukazanie jej związku z wymogami wskazanych norm i standardów. Zastosowano następujące metody badawcze: analiza literatury, analiza danych wtórnych, synteza i wnioskowanie. W artykule zdefiniowano pojęcie kultury bezpieczeństwa żywności z perspektywy kultury organizacyjnej i narodowej. Autorzy pracy przeanalizowali wszystkie standardy i normy pod kątem wymagań kultury bezpieczeństwa żywności. Poruszono również problem oceny kultury bezpieczeństwa żywności. (abstrakt oryginalny)
Integracja Polski z Unią Europejską wymagała od producentów artykułów żywnościowych wprowadzenia do produkcji systemu bezpieczeństwa żywności HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points). W Unii Europejskiej obowiązek stosowania HACCP przez producentów żywności wynika z dyrektywy o higienie żywności (93/43/EEC), jak również z dyrektyw sektorowych dotyczących różnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Dyrektywa 93/43/EEC z 14 czerwca 1993 roku jest dyrektywą obowiązkową dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Oprócz obowiązku stosowania w produkcji zasad HACCP określa również wymogi dotyczące higieny, zakupów, dystrybucji i sprzedaży żywności. (fragment tekstu)
Artykuł opisuje problematykę wzmacniania przewagi konkurencyjnej regionu opartej na implementacji innowacyjnego modelu w zakresie produkcji i przetwórstwa trzody chlewnej. Nawiązuje do koncepcji projektu tworzonego w Zakładzie Polityki Społecznej i Doradztwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Projekt uwzględnia produkcję trzody chlewnej w cyklu zamkniętym, bazującą na rodzimej rasie świń i zakłada względne utrzymanie pod kontrolą całego procesu produkcyjno-przetwórczego wraz ze sprzedażą produktów gotowych. Projektem zostały objęte sąsiadujące ze sobą gminy powiatu krakowskiego - Czernichów i Liszki. Są one ważne dla tej działalności z następujących powodów: relatywnie duża liczba liczby producentów trzody chlewnej, jednakże nie bazująca na kooperatywie producenckiej; brak akceptacji społeczności lokalnej ze względu na zanieczyszczenie środowiska. Ten stan rzeczy ma zmienić wdrożenie opracowanego modelu przy wsparciu przedstawicieli środowiska naukowego, doradztwa rolniczego, lokalnej społeczności, samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. (abstrakt oryginalny)
Niektóre gatunki pierwotniaków zanieczyszczających wodę i żywność mogą negatywnie wpływać na zdrowie i życie konsumentów, powiększając listę biologicznych zagrożeń bezpieczeństwa żywności. W artykule scharakteryzowano pierwotniaki pasożytnicze wprowadzane do organizmu człowieka drogą pokarmową, należące do rodzajów Giardia, Entamoeba, Sar- cosystis, Toxoplasma, Cryptosporidium, Cyclospora, Isospora, a także do gatunku Trypono- soma cruzi uznawanego za nowe zagrożenie w grupie pierwotniaków pasożytniczych. W opracowaniu opisano właściwości ww. pierwotniaków z uwzględnieniem źródeł ich pochodzenia, dróg transmisji oraz symptomów chorobowych związanych z parazytozami wywoływanymi przez poszczególne gatunki. Mając na uwadze wpływ pierwotniaków na zdrowie publiczne, wskazano na konieczność uwzględniania pierwotniaków pasożytniczych w zakładowych programach bezpieczeństwa żywności, wskazując jednocześnie środki kontroli (nadzoru) umożliwiające opanowanie tej grupy zagrożeń biologicznych. (abstrakt oryginalny)
Produkty tradycyjne, regionalne i lokalne wytwarzane tradycyjnymi metodami są jedną z wartości kształtujących dzisiejszy rynek żywnościowy. Celem pracy było przeprowadzenie badań sondażowych w zakładach wytwarzających produkty tradycyjne i lokalne oraz ocena trudności związanych z wdrażaniem i stosowaniem zasad GMP/GHP i systemu HACCP. Respondentom zaproponowano kafeterię obejmującą 12 elementów, które wskazywały na różnorakie trudności. Analiza wyników badań pozwoliła na sformułowanie stwierdzenia, że wdrożenie systemów GHP, GMP i HACCP w zakładach wytwarzających żywność tradycyjną i lokalną związane jest z trudnościami, które zwłaszcza w przypadku małej produkcji wiążą się ze znacznym ogranicznikiem rozwoju zakładów. W grupie trudności prawno- -ekonomicznych najczęściej wskazywano na wzrost kosztów funkcjonowania zakładu, konieczność poniesienia nakładów finansowych na modernizację, zmiany w ustawodawstwie żywnościowym, brak dostępu do niezbędnych informacji. Spośród trudności organizacyjno-personalnych wymieniano najczęściej problemy z codzienną realizacją zasad i założeń wskazywanych w dokumentacji, niezrozumienie idei i zagadnień systemu HACCP, brak możliwości szkolenia się w zakresie HACCP. Najczęściej z trudnościami prawno-ekonomicznymi (93%) oraz trudnościami organizacyjno-personalnymi (88%) zmagano się w zakładach zatrudniających więcej niż 20 pracowników, a respondenci reprezentujący branżę produktów pochodzenia zwierzęcego i branżę produktów pochodzenia roślinnego w większym stopniu (88%) niż respondenci z zakładów branży produktów pozostałych (43%) stwierdzali, że stosowanie systemów powoduje poważne trudności organizacyjno-personalne. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono rolę handlu jako ostatniego ogniwa w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Praca ukazuje ścieżkę dla przedsiębiorstw handlowych w zakresie etapów wdrażania systemu HACCP.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Ocena wrażliwości Yersinia enterocolitica na wybrane sole kwasów fenolowych
75%
Celem pracy była ocena aktywności przeciwbakteryjnej soli kwasów fenolowych w stosunku do Yersinia enterocolitica ATCC 23715. Y. enterocolitica jest fakultatywnie beztlenową pałeczką Gramujemną i jest przyczyną zatruć pokarmowych u ludzi. Sole kwasów fenolowych mogą skutecznie eliminować patogeny z żywności. Wykazano, że sole kwasów fenolowych hamowały wzrost tego patogenu. Badaniami objęto sole litu, sodu i potasu kwasów o-kumarowego, m-kumarowego oraz p-kumarowego. Zastosowano wodne roztwory soli o następujących stężeniach [%]: 1, 2, 3, 4 i 5. Wykorzystano metodę dyfuzyjno-studzienkową. Wyniki badań wykazały, że Y. enterocolitica jest wrażliwa na sole kwasów o-kumarowego i m-kumarowego, natomiast nie stwierdzono wrażliwości na sole kwasu p-kumarowego. Sole kwasów fenolowych mogą być użyte do utrwalania żywności jako naturalne konserwanty chemiczne.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Assessment of Suppliers in Food Business : is There a Way to Estimate the Risk?
63%
Celem pracy było opracowanie łatwej do zastosowania metody oceny ryzyka związanego z dostawcami w sektorze żywnościowym. Metoda zaproponowana w pracy umożliwia obliczenie poziomu ryzyka współpracy z danym dostawcą w prosty matematyczny sposób. Ocena ryzyka bazuje na sześciu kryteriach dla każdego dostawcy: rodzaju towarów lub produktów dostarczanych przez dostawcę, czasie współpracy z dostawcą, systemach stosowanych przez dostawcę do zagwarantowania jakości i bezpieczeństwa, opóźnionych i odwołanych dostawach, zareklamowanych dostawach z powodu nieodpowiedniej jakości surowców. Metoda została zwalidowana w trzech zakładach: mięsnym, mleczarskim i gastronomicznym. Zaproponowano prostą metodę oceny ryzyka danego dostawcy w aspekcie wpływu na jakość i bezpieczeństwo produktu. Metoda może być stosowana w zakładach różnych branż. Największą korzyścią zaproponowanej metody jest jej łatwość stosowania oraz funkcjonalność. Może być wykorzystana w małych zakładach i nie wymaga stosowania skomplikowanych obliczeń, czy zaawansowanych statystycznych narzędzi. Metoda może być bardzo pomocna w przedsiębiorstwach, ale ma pewne ograniczenia, jak wiedza i świadomość użytkowników. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.