Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 961

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Competition
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
Na rynku soli w Polsce istnieje nadwyżka podaży soli nad popytem. W związku z tym, mimo że sól jest wyrobem jednorodnym, na rynku tym istnieje silna konkurencja między producentami i konfekcjonerami. Chcąc utrzymać swoją dotychczasową pozycję na tym rynku przedsiębiorstwa będą musiały w sposób dokładny i szczegółowy monitorować wielkość produkcji i sprzedaży soli, by móc dostosowac się do zmiennego otoczenia i konkurencji panującej na tym rynku. (abstrakt oryginalny)
Gospodarki krajów GW już od początku przemian ustrojowych budują swój potencjał konkurencyjny, ale akcesja do UE wymusiła przyspieszenie tego procesu w celu sprostania wyzwaniom konkurencyjnego jednolitego rynku unijnego. Kraje te, wstępując do UE w 2004 roku, charakteryzowały się relatywnie niskim poziomem rozwoju gospodarczego w porównaniu do "starej" Unii. Poziom ten mierzony wskaźnikiem PKB per capita był najniższy dla Polski (50,2% przeciętnego dla UE-27), natomiast najwyższy dla Czech (77,9%). Dla pozostałych krajów GW - Węgier i Słowacji - kształtował się odpowiednio 62,7% i 56,7%. Po dekadzie obecności w Unii kraje te zmniejszyły dystans w poziomie rozwoju gospodarczego do przeciętnego unijnego, osiągając następujące wskaźniki PKB per capita: Czechy - 79,8%, Słowacja - 76%, Polska - 67,8% i Węgry - 66,7%. Największy sukces w tym obszarze osiągnęła Słowacja (wzrost o 19,3 pkt proc.) i Polska (wzrost o 17,6 pkt proc.), a więc kraje o najniższym PKB per capita w momencie wejścia do UE. Zatem pod względem tempa konwergencji. w GW można wyróżnić dwie grup krajów. (fragment tekstu)
Przez porozumienia joint venture przedsiębiorstwa mogą współpracować ze sobą na wiele różnych sposobów. Porozumienia takie pozwalają przedsiębiorstwom na wspólne inwestycje w rozwój nowej technologii lub utworzenie wspólnej sieci dystrybucji. Wiele z nich zostaje zawartych w celu zmniejszenia kosztów produkcji lub dystrybucji i umożliwia przedsiębiorstwom oferowanie produktów, lub usług po niższych cenach oraz wyższej jakości. Jednak przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać porozumienia joint venture także w celu ograniczenia konkurencji. Oznacza to, że porozumienia joint venture mogą wpływać na mechanizm konkurencji zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Celem niniejszego artykułu jest analiza unijnego prawa konkurencji pod kątem porozumień joint venture i odpowiedzenie na pytanie, które z tego typu porozumień są dopuszczalne. Artykuł poddaje analizie unijne regulacje w zakresie kontroli koncentracji oraz zakazu porozumień ograniczających konkurencję odnoszące się do porozumień joint venture.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest prezentacja oraz analiza dynamicznej wersji duopolu Cournota. W klasycznej statycznej wersji problem możemy sformułować w następujący sposób. Dwie firmy produkujące określony rodzaj towaru muszą podjąć decyzję dotyczącą wielkości produkcji. Cena rynkowa produktu u obu producentów jest taka sama. Zależy ona od wielkości łącznej produkcji obu firm. Koszty produkcji w obu firmach są takie same. Żadna z firm nie zna rzeczywistej produkcji drugiej. Ich zadaniem jest podjęcie decyzji co do wielkości produkcji przy założeniu, że zysk będzie maksymalny. Naturalną konsekwencją jest rozszerzenie problemu do wersji dynamicznej, ponieważ w rzeczywistości decyzję dotyczącą wielkości produkcji przedsiębiorstwa podejmują wielokrotnie. Problem w tej ostatniej wersji opisywany jest za pomocą równań różnicowych, których rozwiązania w określonych warunkach może zachowywać się chaotycznie. Trajektorie zachowań chaotycznych w układach nieliniowych tworzą struktury geometryczne nazywane atraktorami dziwnymi. Analiza nieliniowego układu dynamicznego reprezentowanego przez wspomniane równanie jest więc analizą zachowań atraktora dziwnego.
W zarządzaniu zamówieniami publicznymi należy kierować się zasadami określonymi w Prawie zamówień publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Celem artykułu jest badanie i ocena wybranych czynności podmiotu zamawiającego na etapach przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Analiza została dokonana na podstawie sprawozdań Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) oraz orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) z lat 2014-2015. Przykłady orzeczeń KIO dowodzą, że ograniczanie ryzyka naruszania zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców zależy nie tylko od czynności zamawiającego, ale także od zachowania wykonawców biorących udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano podstawowe zagadnienia dotyczące konkurencji na rynku Unii Europejskiej. Wskazano na znaczenie unijnych swobód i ograniczeń dla konkurencji w aspekcie wspólnotowego prawa gospodarczego w działalności przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było wskazanie uwarunkowań i kierunków rozwoju konkurencji na rynku usług transportowych, głównie w ujęciu międzygałęziowym. W artykule omówiono istotę konkurencji wewnątrz gałęziowej i międzygałęziowej w odniesieniu do rynku usług transportowych, konkurencyjność ex post i ex ante na rynku usług transportowych oraz kierunki rozwoju konkurencji na rynku usług transportowych.(abstrakt autora)
W wyniku postępującej globalizacji przepływy kapitałowe są praktycznie nieograniczone żadnymi barierami ekonomicznymi, prawnymi, społecznymi, a nawet psychologicznymi. W obawie przed ucieczką kapitału poszczególne państwa starają się zwiększać konkurencyjność inwestycyjną. W tym celu stosuje się odpowiednie preferencje podatkowe. Ma to wpływ zarówno na inwestycje portfelowe dokonywane głównie przez osoby fizyczne, jak i bezpośrednie inwestycje zagraniczne korporacji międzynarodowych. Możliwości konkurencji podatkowej między krajami europejskimi istotnie zmieniły się po zawiązaniu Wspólnoty. Ograniczone jest bowiem pole działania w tym obszarze na wspólnym rynku, na którym podjęcie działań w polityce fiskalnej danego państwa zmierzających do podwyższenia jego konkurencyjności, przeczyłoby idei integracji europejskiej i tworzeniu wspólnego rynku. Istotna jest jednak kooperacja poszczególnych państw w zakresie stanowienia prawa podatkowego, zmierzająca zwłaszcza do wyeliminowania szkodliwej konkurencji.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Utrzymywanie nabywców instytucjonalnych na konkurencyjnych rynkach
80%
Zarówno w literaturze naukowej, jak i praktyce marketingu utrzymywanie nabywców uważane jest niejednokrotnie za cel działań marketingowych przedsiębiorstwa. Pogląd ten upowszechnił się, jak się wydaje, w konsekwencji rozwoju i popularności szkoły marketingu relacyjnego. Istotność utrzymywania nabywców, której się obecnie nie kwestionuje, nabiera znaczenia w kontekście rynku dóbr i usług zaopatrzeniowych, charakteryzującego się mniejszą liczbą potencjalnych nabywców. W niniejszym opracowaniu omówiono naturę i uwarunkowania utrzymywania nabywców instytucjonalnych, a także jego sposoby. (abstrakt autora)
Artykuł dokonuje analizy unijnych reguł konkurencji pod kątem realizacji celów związanych z ochroną środowiska. Podejmuje badania mające na celu ustalenie, czy unijny prawodawca określił, który z wymienionych celów przeważa nad drugim, czy też cele te są względem siebie równorzędne. W artykule dokonano także zbadania, w jaki sposób cele związane z ochroną środowiska, które nie mają wymiaru ekonomicznego, mogą być zestawione na przykład z przesłankami wyłączenia indywidualnego spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję, które mają właśnie wymiar ekonomiczny.(abstrakt oryginalny)
Traktat rzymski z 1957 roku otworzył drogę do ukształtowania i realizacji Wspólnotowej Polityki Transportowej (WPT). Celem tej polityki było włączenie procesów eliminowania ograniczeń w międzynarodowym transporcie rzeczy oraz zapewnienie swobodnego ruchu obywateli krajów wspólnotowych do zespołu działań społecznych i gospodarczych, służących podnoszeniu poziomu życia. Pierwszy dokument Komisji Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) określający kierunki polityki transportowej powstał w 1961 roku (tzw. Memorandum Schausa). W ramach Wspólnoty, na kolejnych etapach jej istnienia, prowadzono dyskusje na temat modelu funkcjonowania rynku transportowego. (fragment tekstu)
Procesy liberalizacji i deregulacji rynku usług pocztowych spowodowały pojawienie się na tym rynku obok operatorów zasiedziałych (byłych monopolistów) operatorów alternatywnych. W nowych warunkach rynkowych operatorzy zasiedziali skupili się na rozbudowie sieci obsługi przesyłek listowych i paczkowych. Operatorzy alternatywni skoncentrowali się głównie na obsłudze paczek. Podział taki prowadzi do słabnięcia konkurencji na rynku przesyłek listowych. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Motywy i bariery współpracy przedsiębiorstw w klastrach - analiza empiryczna
80%
Klastry odgrywają kluczową rolę w budowaniu gospodarki opartej na wiedzy, ponieważ są miejscem, gdzie w wyniku efektu synergii dochodzi do wymiany i dyfuzji wiedzy, na bazie której powstają innowacyjne rozwiązania. Włączenie przedsiębiorstwa w strukturę klastra prowadzi do jego wyższej specjalizacji i efektywności funkcjonowania, dzięki pośredniej realizacji korzyści skali. Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, co motywuje, a co ogranicza polskie firmy w podejmowaniu decyzji o nawiązaniu współpracy (wejścia w struktury klastrowe). Istotne jest również wskazanie wstępnych propozycji, jak wspierać polskie firmy w inicjowaniu struktur klastrowych. Artykuł bazuje na analizie desk research oraz analizie wyników badań ankietowych w zakresie poziomu rozwoju współpracy funkcjonujących struktur klastrowych zlokalizowanych w "korytarzu łódzko-warszawskim" z sektorów: owocowo-warzywnego, farmaceutyczno-kosmetycznego, logistycznego oraz odzieżowo-włókienniczego (sektorów wpisujących się w inteligentne specjalizacje regionów, w których prowadzone były badania).(abstrakt autora)
Cel: Celem niniejszego artykułu było zwrócenie uwagi na charakter decyzji wydawanych przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przedmiocie nakładania na przedsiębiorców kar pieniężnych za naruszenia przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z dnia 16 lutego 2007 roku będących jednym z przejawów reglamentacji wolności gospodarczej. Szczególna uwaga została poświęcona kryteriom towarzyszącym Prezesowi UOKIK przy nakładaniu kar pieniężnych z jednoczesnym zaznaczeniem w tym zakresie zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy, która weszła w życie z dniem 18 stycznia 2015 roku. Metody badawcze: historycznoprawna, wykładni systemowej i celowościowej, prawnoporównawcza Wnioski: Zasady, jak również kryteria, którymi obowiązany jest kierować się Prezes UOKiK przy wymierzaniu wysokości kary zostały uregulowane poprzez zawarcie w art. 111 UOKiK katalogu dyrektyw. W katalogu tym ustawodawca szczególny nacisk kładzie na przesłankę w postaci naruszenia przepisów ustawy oraz uprzedniego naruszenia przepisów ustawy, a dopiero w dalszej kolejności wskazuje na inne elementy - odrębne dla każdego z rodzaju naruszeń, z obowiązkiem uwzględnienia przez Prezesa UOKiK przy ustalaniu wysokości kary - zarówno okoliczności łagodzących, jak i okoliczności obciążających. Niezależnie od powyższego, z uwagi na otwarty katalog okoliczności mających wpływ na wymiar kary, Prezes UOKiK może brać pod uwagę także okoliczności niewskazane wprost w ustawie, a wypracowane przez orzecznictwo, do których zalicza się rodzaj naruszenia przepisów, stopień naruszenia interesu publicznego, umyślność bądź nieumyślność działania podczas trwania naruszenia. Oryginalność/wartość artykułu: Zasygnalizowanie zmian kryteriów towarzyszących Prezesowi UOKIK przy nakładaniu kar pieniężnych z jednoczesnym zaznaczeniem w tym zakresie zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy, która weszła w życie z dniem 18 stycznia 2015 roku. (abstrakt oryginalny)
Konkurencyjność, pierwotnie utożsamiana z działalnością gospodarczą oraz społecznym dążeniem do zajęcia lepszej pozycji, stała się również domeną jednostek terytorialnych1. Zgodnie z definicją zaproponowaną przez E. Zeman- -Miszewską konkurencyjność danej jednostki przestrzennej oznacza jej przewagę (lub dystans) nad analogicznymi jednostkami znajdującymi się w tych samych grupach strategicznych (np. gminy turystyczne, miasta przemysłowe)2. Najsilniejsza konkurencja jest obserwowana często pomiędzy sąsiadującymi miastami lub obszarami w obrębie tego samego regionu.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest znaczenie pojęcia "rynek" użytego w art. 15 ust. 1 ustawy o zwalczeniu nieuczciwej konkurencji. Przepis ten konstytuuje czyn nieuczciwej konkurencji w postaci utrudnienia dostępu do rynku. Autor wskazuje, że rynek w rozumieniu powyższego przepisu może być interpretowany na dwa zasadnicze sposoby. Według pierwszej możliwości rynek ten jest utożsamiany z rynkiem właściwym w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Według drugiej poglądu ujęcie rynku na gruncie ustawy o zwalczeniu nieuczciwej konkurencji musi być szersze, bardziej subiektywne. W myśl teg drugiego ujęcia rynek jest już kreowany przez dwie strony transakcji. W podsumowaniu autor opowiada się za koniecznością szerokiego interpretowania pojęcia rynku, albowiem taka wykładnia lepiej uwzględnia cel ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Heurystyka optymizmu w postrzeganiu konkurencji
80%
Nadmierny optymizm przejawia się w przecenianiu własnych, w stosunku do obiektywnych, szans na sukces. W badaniu przeprowadzonym wśród kupców starano się określić, czy optymizm występuje w przypadku pojawienia się konkurenta - centrum handlowego. Zgodnie z oczekiwaniami kupcy za bardziej prawdopodobne uznawali, że pojawienie się centrum handlowego spowoduje likwidację wielu innych sklepów niż ich własnej jednostki handlowej.(abstrakt oryginalny)
Przepisy prawa antydumpingowego od wielu lat są przedmiotem kontrowersji i ożywionych dyskusji. Ze względu na fakt, że do stołu negocjacyjnego zasiadają przedstawiciele różnych krajów, mających różne tradycje handlowe i przejawiających odmienne stanowiska co do charakteru prawa antydumpingowego, osiągnięcie w tej sprawie konsensusu jest niezwykle trudnym wyzwaniem. W listopadzie 2011 roku rozpoczęła się kolejna runda negocjacji w ramach WHO, która podobnie jak poprzednie zmierzała do pogodzenia interesów narodowych sygnatariuszy Porozumienia Antydumpingowego.(fragment tekstu)
Niniejsza praca porusza problematykę uniwersalizmu zasad Konsensu Pekińskiego. Koniec hegemonii Konsensu Waszyngtońskiego w obszarze współpracy rozwojowej zbiegł się z rosnącym chińskim zaangażowaniem w działalność pomocową. Chińska pomoc oparta na zasadach nieingerencji oraz braku warunkowania spotyka się z uznaniem państw rozwijających się. Chińska propozycja nie stanowi konsensu w tym samym znaczeniu, jak w przypadku Waszyngtonu. Konsens Pekiński stanowi formę alternatywnej filozofii rozwoju gospodarczego w przeciwieństwie do ściśle zdefiniowanych polityk gospodarczych, jak to miało miejsce w przypadku Konsensu Waszyngtońskiego. Konsens Pekiński stanowi przewagę komparatywną Chin w obszarze ideologii, niemniej jednak nie stanowi alternatywy dla szczegółowych wytycznych Konsensu Waszyngtońskiego i Post-Waszyngtońskiego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.