Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 122

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Construction services
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Zakłócenie działalności spółek budowlanych może wynikać z niestabilnego rynku, niejasnych przepisów prawnych, zmian cen surowców, procedur przetargowych, braku środków finansowych oraz samego sposobu zarządzania. Zazwyczaj oznacza to konieczność ogłoszenia upadłości likwidacyjnej. Wtedy, z mocy prawa, rolę zarządzającego przejmuje syndyk. Zadaniem syndyka jest optymalne wykorzystanie majątku upadłej spółki w celu zaspokojenia jej wierzycieli w jak najwyższym stopniu przy jak najniższych kosztach. Celem artykułu jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy rachunkowość spółek budowlanych w upadłości likwidacyjnej dostarcza syndykowi użytecznych informacji sprawozdawczych. W artykule wykorzystano analizę literatury przedmiotu, analizę regulacji prawnych oraz obserwację praktyki gospodarczej. Badaniem objęto spółki budowlane prowadzące księgi rachunkowe, wobec których toczyło się lub toczy postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku.(abstrakt oryginalny)
2
100%
Artykuł ma charakter teoriopoznawczy i praktyczny. Na kanwie teorii omówiono spe - cyfikę kosztów działań logistycznych w zaopatrzeniu usług budowlanych. Praktyczne - go charakteru rozważaniom nadaje aspekt wykorzystania wyników autorskiego bada - nia fokusowego ukazującego problemy i skutki niewłaściwego zastosowania narzędzia optymalizującego sferę zaopatrzenia w przedsiębiorstwie budowlanym, jakim jest ra - chunek kosztów działań sterowany czasem TDABC. Celem zasadniczym artykułu jest przestawienie negatywnych skutków wdrożenia rachunku kosztów działań sterowane - go czasem w sferze zaopatrzenia usługowych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce.(abstrakt autora)
Omówienie działalności przedsiębiorstwa budowlanego Megadex SA specjalizującego się w budowie elektrowni.
4
Content available remote Kreowanie wyniku finansowego ze sprzedaży długoterminowych usług budowlanych
100%
Oszacowanie wyniku finansowego jednostki za okres sprawozdawczy nie jest jednoznaczne, zwłaszcza w przypadku realizacji usług w co najmniej dwóch okresach sprawozdawczych. Obowiązujące w tym obszarze merytorycznym standardy rachunkowości dopuszczają alternatywne rozwiązania. Rozliczanie długoterminowych usług budowlanych cechuje się uznaniowym charakterem przychodów i kosztów z nimi związanych, wskutek czego występuje pole do kreowania wyniku finansowego jednostki. Alternatywność możliwych do zastosowania metod ustalenia wyniku finansowego ze sprzedaży kontraktów długoterminowych nie jest w pełni zgodna z fundamentalnymi cechami jakościowymi sprawozdania finansowego, a zwłaszcza z zasadą wiernego obrazu.(abstrakt oryginalny)
Problem zakresu dopuszczalności i skutków zastrzegania umownych terminów zawitych (sensu stricto) do dochodzenia roszczeń majątkowych rodzi liczne kontrowersje. W polskiej praktyce kontraktowej w zakresie realizacji inwestycji infrastrukturalnych powszechnie stosowany jest wzorzec umowy FIDIC, którego elementem jest klauzula zastrzegająca (według jednej z możliwych interpretacji) właśnie umowny termin zawity w rozumieniu ścisłym (klauzula 20.1 FIDIC). Jest to zarazem klauzula budząca w ramach tego wzorca umowy bodaj najwięcej wątpliwości, a jej wpływ na praktykę rozstrzygania sporów sądowych i arbitrażowych dotyczących inwestycji budowlanych w Polsce jest trudny do przecenienia. Celem niniejszego artykułu jest kompleksowa ocena charakteru prawnego, funkcji oraz skutków zastosowania wspomnianej klauzuli na tle problematyki umownych terminów zawitych.(abstrakt oryginalny)
W I kwartale 2018 roku ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie (IRGCON) przyjął wartość 2,8 pkt, niższą niż kwartał wcześniej o 5,7 pkt, lecz wyższą o 17,9 pkt niż w pierwszym kwartale 2017 roku. Stosunkowo wysoka jak na tę porę roku aktywność branży budowlanej jest w znacznej mierze skutkiem łagodnej zimy. Wskaźnik koniunktury dla sektora prywatnego i publicznego przyjął podobne wartości, odpowiednio: 2,7 i 2,9 pkt. W porównaniu z poprzednim kwartałem w sektorze prywatnym nastąpił spadek o 7,8 pkt, w publicznym zaś wzrost o 4,3 pkt. Najwyższe wartości wskaźnika, 21,2 oraz 20,3 pkt, zanotowano dla zakładów zatrudniających powyżej 100 osób oraz zakładów wykonujących prace związane ze wznoszeniem budynków, odpowiednio, a najniższą wartość, -19,1 pkt, wskaźnik przyjął dla przedsiębiorstw państwowych. Podobnie jak w poprzednich okresach wyraźne zróżnicowanie koniunktury obserwuje się również w układzie regionalnym. Najwyższą wartość wskaźnika, 12,6 pkt, odnotowano dla makroregionu północnozachodniego, a najniższą, -18,4 pkt, dla regionu południowozachodniego.(fragment tekstu)
W IV kwartale 2017 roku ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie (IRGCON) przyjął wartość 8,5 pkt, niższą o 7,8 punktu niż w poprzednim kwartale, lecz o 19,6 punktu wyższą niż w IV kwartale 2016 r. Tegoroczny czwarty kwartał był w budownictwie zdecydowanie korzystniejszy niż w latach poprzednich. Tak wysokiego poziomu składowej cyklicznej wskaźnika koniunktury jak obecnie nie obserwowano od 2007 roku.(fragment tekstu)
W III kwartale 2017 roku ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie (IRGCON) przyjął wartość +16,3 pkt, większą o 1,9 punktu niż w poprzednim kwartale i o 13,5 punktu w stosunku do III kwartału ubiegłego roku. Tegoroczny sezon letni w budownictwie był zdecydowanie korzystniejszy niż w latach poprzednich. Mimo to wskaźnik koniunktury budowlanej nadal znajduje się w trendzie bocznym.(fragment tekstu)
W umowie o generalną realizację inwestycji głównym zobowiązaniem wykonawcy jest podjęcie wszelkich działań służących zaprojektowaniu, realizacji i ukończeniu robót oraz usunięciu wad celem oddania inwestorowi gotowego do bezpośredniej eksploatacji obiektu wykonanego stosownie do uprzednio zdefiniowanych wymagań zamawiającego. W zamian za tak określone świadczenie, wykonawcy przysługuje wynagrodzenie. Dodatkowo postanowienia warunków kontraktowych dają stronom możliwość fakultatywnego rozszerzenia wskazanego wyżej zobowiązania poprzez dodanie odrębnego świadczenia wykonawcy w postaci przeszkolenia personelu zamawiającego w konserwacji i eksploatacji inwestycji. Identyfikacja obu wariantów umowy rzutuje na jej kwalifikację prawną. O ile bowiem w wariancie pierwszym, pozbawionym obowiązku przeszkolenia personelu, umowa o generalną realizację inwestycji mieści się w ramach kodeksowej umowy o roboty budowlane zdefiniowanej w art. 647 k.c., o tyle wariant drugi wykracza już poza zakreślone tym przepisem ramy. Powoduje to, że zależnie od przyjętej metody stosowania prawa do umów wykazujących elementy różnych nazwanych stosunków umownych w odniesieniu do obowiązku przeszkolenia personelu zamawiającego aktualna będzie kwalifikacja umowy jako umowy o roboty budowlane bądź właściwe będzie zastosowanie przepisów dotyczących świadczenia usług (zlecenia).(abstrakt oryginalny)
W II kwartale 2018 roku ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie (IRGCON) przyjął wartość 28,6 pkt, wyższą o 14,2 pkt niż w II kwartale 2017 roku. Sezonowym efektem zwiększenia się aktywności budownictwa jest wzrost wartości wskaźnika koniunktury w stosunku do I kwartału br. o 25,8 pkt. Kwartalny przyrost wartości IRGCON jest mniejszy niż rok i dwa lata temu, a także mniejszy od średniego przyrostu z ostatnich 10 lat (równego 30 pkt). Trwająca przez co najmniej ostatnie 2 lata tendencja wzrostowa w budownictwie zakończyła się i kierunek trendu zmienił się na spadkowy. W stosunku do poprzedniego kwartału wartość wskaźnika koniunktury dla sektora prywatnego zwiększyła się o 23,6 pkt, a publicznego o 37,4 pkt. Bardzo niskie wartości wskaźnika zanotowano dla zakładów małych: 4,0 pkt dla zakładów zatrudniających do 20 osób, a dla firm prywatnych zatrudniających do 10 osób tylko 1,4 pkt. Zwiększyło się regionalne zróżnicowanie koniunktury w budownictwie. Różnica między największą (38,1 pkt dla makroregionu wschodniego) a najmniejszą (-5,0 pkt dla makroregionu południowo-zachodniego) wartością wskaźnika przekracza obecnie 43 punkty.(fragment tekstu)
W IV kwartale 2019 roku wartość wskaźnika koniunktury w budownictwie IRG SGH(IRGCON) jest ujemna i równa -11,3 pkt. Jest o 9,3 pkt niższa niż w IV kwartale 2018 r. Większe roczne spadki zostały zanotowane tylko w roku 2012, czyli w okresie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro (wyniósł wówczas 15,9 pkt), oraz w roku 2009, w czasie światowego kryzysu finansowego i gospodarczego (35,8 pkt). Pogłębia się zatem tendencja spadkowa w budownictwie, która trwa już dwa lata. Wartości wskaźnika dla sektora prywatnego i publicznego są równe odpowiednio: -13,1 i 1,0 pkt. Zmniejszyły się w porównaniu z IV kwartałem 2018 r. odpowiednio o: 9,3 i 6,9 pkt. (fragment tekstu)
Wdrożenie do polskiego porządku prawnego nowej dyrektywy 2014/23/UE w sprawie udzielania koncesji, na mocy ustawy z 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, uzasadnia potrzebę zarysowania charakteru prawnego tego rodzaju zamówień wraz z umiejscowieniem ich w ogólnie przyjętej systematyce kontraktów. Są one podstawowymi formami partnerstwa publiczno-prywatnego funkcjonującego na styku stosunków normowanych prawem cywilnym oraz administracyjnym. Nieustające trudności kwalifikacyjne - jak zauważa autor - wynikają nie tylko ze złożonej regulacji, lecz także z braku doświadczenia wywołanego dłuższą nieobecnością tej problematyki w prawie polskim. Rosnące potrzeby praktyki wymuszają zatem przedstawienie jednoznacznej, stabilnej i przejrzystej wykładni nowych przepisów. (abstrakt oryginalny)
W I kwartale 2020 roku wartość wskaźnika koniunktury (IRGCON) w budownictwie jest ujemna i równa -11 pkt. W porównaniu z IV kwartałem 2019 r. zwiększyła się o 0,3 pkt, lecz jest mniejsza o 7,8 pkt od wartości sprzed roku. Trwająca od dwóch lat tendencja spadkowa nieco wyhamowała. Na koniunkturę budowlaną w pierwszym kwartale korzystny wpływ miała wyjątkowo łagodna zima. Potwierdzają to ankietowani przedsiębiorcy, umieszczając warunki pogodowe dopiero na 7 miejscu listy 10 głównych barier działalności budowlanej. W pierwszych kwartałach lat 2019, 2018 i2017 bariera ta zajmowała miejsca, odpowiednio: trzecie, drugie i czwarte.(fragment tekstu)
Wartość wskaźnika koniunktury w budownictwie IRG SGH (IRGCON) wyniosła w I kwartale 2021 r. -12,8 pkt i jest wyższa o 11,4 pkt niż w IV kwartale ubiegłego roku, a w porównaniu z pierwszym kwartałem 2020 r. jest niższa o 1,8 pkt. Nie sprawdziły się więc pesymistyczne prognozy zakładów budowlanych sprzed trzech miesięcy. Wyniki badania koniunktury przeprowadzonego w styczniu br. są w każdym aspekcie lepsze od wyników z IV kwartału 2020 r. Są również niezgodne z utrwalonym wzorcem sezonowości, zwykle bowiem w pierwszym kwartale roku obserwujemy pogorszenie się koniunktury budowlanej. Kryzys COVID-19 zakłócił rytm zmian sezonowych. Odnotowana poprawa koniunktury jest wyrazem swego rodzaju odprężenia po tzw. drugiej fali epidemii, która spowodowała okresowe wstrzymanie działalności części gospodarki i załamanie się koniunktury ogólnogospodarczej.(fragment tekstu)
W artykule podjęto tematykę regulacji art. 30 ust. 4 ustawy - Prawo zamówień publicznych dotyczącej zasad zastosowania przepisów właściwych ze względu na wartość części zamówienia na usługi lub roboty budowlane. Badaniu poddane zostały przesłanki zastosowania tego unormowania, zagadnienie planowania w kontekście tejże regulacji, kwestia uwzględnienia wartości zamówienia udzielanego na podstawie art. 30 ust. 4 Prawa zamówień publicznych w ramach wartości całego zamówienia oraz zakres złagodzenia procedur właściwych dla części zamówienia udzielanej na podstawie przywołanego przepisu.(abstrakt oryginalny)
W II kwartale 2017 roku ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie (IRGCON) przyjął wartość +14,4 pkt, niemal równą zanotowanej przed rokiem. Sezonowym efektem zmiany aktywności budownictwa w II kwartale jest wysoki przyrost wartości wskaźnika koniunktury względem poprzedniego kwartału; wyniósł 29,5 punktu, podobnie jak w latach 2014-2016, lecz znacznie mniej niż w 2013 roku, gdy był równy +42,2 pkt. Pomimo kwartalnego wzrostu wartości IRGCON utrzymuje się jego tendencja spadkowa.(fragment tekstu)
W referacie przedstawia się zagadnienie podziału i alokacji ryzyka w umowie o roboty budowlane. Omawia się również zagadnienie przeniesienia poprzez zapisy umowne stosowane przez zamawiających publicznych na wykonawcę ryzyka o różnym charakterze.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest zbadanie zmian w poziomie obrotów usług budowlanych w latach 1990-2002. Przyjeto założenie, iz w analizowanym okresie daleko idące zmiany w poziomie oraz w kierunkach eksportu tych usług wywołała transformacja. Badaniami objęto 169 przedsiębiorstw.
Od kilku lat polscy budowniczowie i architekci nakręcają popyt na wyroby kamieniarskie. Duże zapotrzebowanie na kamień zgłasza także transport drogowy i kolejowy. Mimo to branża kamieniarska ostatnio notuje straty. Przyczyna tkwi w niskiej efektywności pracy wielu zakładów eksploatacji kamieni, mniejszym ich wydobyciu oraz w stale rosnącym imporcie tego surowca.
W drugim kwartale 2021 r. wskaźnik koniunktury w budownictwie IRG SGH (IRGCON) utrzymał ujemną wartość (-0,4 pkt). Jest ona o 12,4 pkt wyższa niż w I kwartale i o 35,9 pkt wyższa niż w II kwartale 2020 roku. W latach 2010-2019 średnia wartość wskaźnika w drugim kwartale była równa 14,8 pkt, zatem obecna sytuacja w polskim budownictwie, pomimo poprawy, wciąż jest znacznie gorsza niż w minionej dekadzie. Najprawdopodobniej ze względu na pogorszenie się stanu epidemicznego w Polsce w marcu i kwietniu oraz bardzo zimną wiosnę wyniki drugiego kwartału są gorsze niż przewidywano przed trzema miesiącami.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.