Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 510

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Consumer protection
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
Instytucja arbitra bankowego została powołana do życia przez Związek Banków Polskich w maju 2001 roku, kiedy uchwalono regulamin bankowego arbitrażu konsumenckiego. Pierwszym arbitrem, który będzie rozstrzygał spory przez najbliższe cztery lata od 1 marca 2001 r., została wybrana sędzia Katarzyna Marczyńska. Przedstawiono jakimi sprawami zajmuje się arbiter bankowy oraz procedurę wszczęcia postępowania przed arbitrem. Najważniejszym zadaniem arbitra bankowego jest nakłanianie klienta i banku w każdym stadium postępowania do ugodowego rozwiązania sporu. Podkreślono również jego edukacyjny charakter.
Omówiono prace przygotowawcze w państwach stowarzyszonych nad dostosowaniem przepisów ochrony konsumenta do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Podano także adresy niezależnych organizacji konsumenckich w państwach kandydujących.
Omówiono ewolucje polityki ochrony konsumenta w Unii Europejskiej. Większość państw kandydujących opracowała już wyczerpujące ustawy o ochronie konsumentów. W dalszym ciągu trudno ustalić wspólną strategię w tej dziedzinie.
Dokument przygotowany w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zaakceptowany przez rząd 12 marca 2002 r. Omówiono w nim realizację polityki konsumenckiej w latach 1998-2001. Przedstawiono wyznaczniki rządowej polityki konsumenckiej na lata 2002-2003 oraz zadania legislacyjne i organizacyjno-instytucjonalne.
5
80%
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie czy polska Konstytucja stwarza silne podstawy prawne pod gwarancje wysokiego poziomu ochrony praw konsumenta, do którego obligują państwa członkowskie przepisy prawa Unii Europejskiej. Badania będą prowadzone w kontekście regulacji unijnych i art. 76 Konstytucji RP, który wyznacza kierunek i stanowi fundament ochrony konsumenta. Z uwagi na ograniczone rozmiary niniejszego opracowania, zaznaczyć trzeba, że nie pozwalają one na kompleksową i szczegółową analizę badanego problemu, a jedynie jest ono wycinkowym głosem w dyskusji, w którym wskazane zostaną tylko wybrane zagadnienia w odniesieniu do art. 76 Konstytucji. W pracy zostanie wykorzystana przede wszystkim metoda dogmatyczna i analityczna w kontekście obowiązujących regulacji i wybranego orzecznictw. (fragment tekstu)
The aim of this paper is to give a broad analysis of changes in the field of consumer protection law in the European Union over three decades. In 2004, the European Commission launched a project of reviewing consumer law in order to strengthen consumers' confidence in the internal market and to encourage businesses to conduct cross-border trading. The EU consumer protection regulatory framework is based on directives including a minimum harmonization clause. This clause allows Member States to maintain or adopt stricter consumer protection rules and leads to fragmentation in their national laws. For instance, it was found that the notion and definition of a consumer has been designed for use by a specific directive, depending on which area is covered by the regulation of the personal scope. The definition of the so-called weaker party in a contractual relationship is understood in a narrow way, which is highlighted in the established line of the European Court of Justice case law. A brief outline of the history of the shaping of consumer protection policy in the European Union is presented to demonstrate how the problem of amending consumer protection law has evolved in the EU as well as increased in importance; this has been demonstrated in several programs and resolutions of the European Parliament and communications of the European Commission, which discuss the need to reform consumer contract law. The Proposal for a Horizontal Directive on Consumer Rights is the result of a review of consumer law acquis communautaire, referred to as the Consumer Acquis, and aims at introducing a full harmonization clause where feasible. Until recently, the norms governing the determination of the law applicable to consumer contracts have been defined by the Rome Convention of 1980 on the law applicable to contract relations. Due to its overly casuistic nature and outdated provisions relating to consumer contracts, it was decided to amend the Convention, which was changed into the Rome I Regulation. (original abstract)
Polityka konsumencka stanowi integralną część polityki społeczno-gospodarczej realizowanej przez rząd. Jej istota sprowadza się do zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i interesów ekonomicznych konsumentów, a także wspierania ich prawa do informacji, edukacji i reprezentacji. Konsument znajduje się na rynku wiedziony potrzebami i chęcią lub koniecznością ich zaspokojenia. Podejmując decyzje nabywcze (rozważne, racjonalnie uproszczone, nawykowe czy impulsywne ), kieruje się nie tylko potrzebami, ale także pragnieniami, motywami, przyjętymi hierarchiami i systemami wartości oraz emocjami. (fragment tekstu)
Dnia 17 kwietnia 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Nowością jest przyznanie organowi antymonopolowemu uprawnienia do wydawania decyzji tymczasowej, która ma stać się tymczasowym instrumentem ochrony interesów zbiorowych konsumentów, jeszcze przed zakończeniem postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Biorąc pod uwagę przesłanki jej wydania oraz ograniczenie zasady czynnego udziału strony w postępowaniu administracyjnym decyzja może stać się instrumentem tymczasowej reakcji na praktyki cechujące się szczególną szkodliwością dla zbiorowych interesów konsumentów.(abstrakt oryginalny)
Omówiono przebieg i wspólne ustalenia konferencji dwustronnej między Polską i Unią Europejską w sprawie regulacji polityki konsumenckiej i polityki ochrony zdrowia w celu dostosowania jej do wymogów Unii Europejskiej. W wyniku dyskusji ustalono, że wszystkie akty prawne w wymienionych dziedzinach będą przedmiotem prac dostosowawczych, które powinny umożliwić wdrożenie ustaleń dyrektyw wspólnotowych do końca 2000 roku.
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach turystycznych obowiązuje już prawie dwanaście lat i była wielokrotnie nowelizowana. Mimo to nadal nie realizuje ona w pełni jednego ze swoich najważniejszych celów, którym jest ochrona interesów konsumentów korzystających z usług turystycznych. Taki cel - w postaci lepszej ochrony konsumentów korzystających ze wskazanych usług - nie został wyraźnie postawiony przed rządowym projektem nowelizacji przywołanej ustawy, przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 27 października 2009 roku. Projekt ten, jako druk sejmowy nr 2506 z dnia 13 listopada 2009 roku, trafił do Sejmu i już 18 listopada ubiegłego roku i został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. (fragment tekstu)
Cel: Za podjęciem wysiłku badawczego w aspekcie modelu sądowej kontroli decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przemawia przede wszystkim doniosłość i praktyczne znaczenie obowiązujących rozwiązań prawnych. Celem prowadzonych badań było dokonanie oceny modelu sądowej kontroli decyzji Prezesa UOKiK. Metoda badawcza: Przyjęty zakres badawczy powoduje, że podstawową metodą badawczą była metoda dogmatyczna. Z uwagi na teoretyczno-prawny charakter rozważań, została zastosowana przede wszystkim metoda analityczno-dogmatyczna badań prawnych. Wnioski: Specyfika spraw z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów wyraża się hybrydowym charakterem postępowania - prowadzonego przed Prezesem Urzędu a następnie przed sądem powszechnym. Ustawodawca przesądził o szczególnym trybie weryfikacji władczych form działania Prezesa Urzędu, co uzasadnia się zwłaszcza charakterem spraw z zakresu ochrony konkurencji i uznaniem ich za sprawy cywilne w znaczeniu formalnym. Postępowanie przed Sądem ochrony konkurencji i konsumentów jest postępowaniem pierwszoinstancyjnym - celem jest merytoryczne rozpoznanie sprawy w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Dokonane rozważania potwierdzają, że poddanie rozstrzygnięć podjętych w sprawach z zakresu ochrony konkurencji, kontroli sprawowanej przez sąd powszechny przesądza o jej zakresie i stosowanych kryteriach - poza legalnością sąd stosuje również kryterium celowości czy gospodarności. Oryginalność: Przeprowadzone badania prowadzą do wniosku, że ocena skuteczności przyjętego modelu sądowej kontroli decyzji Prezesa UOKiK, zwłaszcza pod względem zapewnienia pełnej i skutecznej gwarancji i ochrony praw przedsiębiorców, jest złożona. Zgodzić się należy, że argumenty zgłaszane przez zwolenników jak i przeciwników zmian w zakresie obowiązujących rozwiązań prawnych wydają się uzasadnione. Implikacje badań: Konstatacja dwóch systemów - modelu kontroli sprawowanej przez sąd powszechny i sądy administracyjne w omawianym kontekście prowadzi przedstawicieli doktryny prawa procesowego do formułowania zasadnych postulatów w kierunku zmian obowiązującego modelu. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawia dyrektywy dotyczące ochrony praw konsumenta. Polska jako kraj stowarzyszony z Unią Europejską powinna coraz bardziej dostrzegać konsumenta i troszczyć się o jego prawa.
Na rynku usług finansowych coraz bardziej widoczny staje się trend do prokonsumenckich przemian, związanych z ochroną interesów konsumenta, poprzez wyrównywanie dysproporcji jego siły rynkowej wobec profesjonalnego usługodawcy. Przesłanki występowania tej tendencji są różne i między innymi łączą się z faktem, że pomimo wielu przemian o charakterze ekonomicznym czy politycznym wciąż pozycja podmiotów reprezentujących stronę popytową jest o wiele gorsza niż pozycja podmiotów reprezentujących stronę podażową. Ponadto wzmacnianie pozycji konsumenta leży w interesie pośredników finansowych, ponieważ są to instytucje: zaufania publicznego, działające na obszarze podwyższonego ryzyka, mające niski udział kapitału własnego, w związku z tym polegające na powierzonych im środkach, w formie np. oszczędności. Instytucje finansowe są bardzo podatne na negatywne efekty paniki, co oznacza, że ich wizerunek ma ważne znaczenie dla stabilności działania. Potrzeba ochrony konsumenta jest dostrzegana przez państwo, które stara się tworzyć system, składający się z takich elementów, jak: regulacje prawne, stanowiące wyraz integracji europejskiej oraz instytucje zajmujące się organizacją i prowadzeniem tego procesu. Ochrona konsumentów stanowi również jeden z obszarów zawartych w przepisach wspólnotowych w dziedzinie usług finansowych. (fragment tekstu)
Polityka konsumencka stanowi od lat obszar aktywnych działań rządów państw o rozwiniętej gospodarce rynkowej. Jej istotą jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i interesów ekonomicznych konsumentów, a także wspieranie ich prawa do informacji, edukacji i reprezentacji. Potrzebę ochrony tłumaczy asymetria pozycji rynkowej konsumenta wobec profesjonalnych uczestników obrotu gospodarczego i wynikające stąd zagrożenia jego interesów.
Purpose: On 1 January 2023, provisions implementing the Omnibus Directive, along with the Digital Content and Safe of Goods Directives, came into force in Poland. The aim of the implementation is to adjust consumer protection in response to advancing digitisation and new business models. This article focuses on the changes introduced to consumer protection laws as a result of the amendment of 1 December 2022 implementing the Omnibus Directive into the Polish law. Design/methodology/approach: The deliberations are based on the related subject literature and an analysis of the legal provisions applicable in the area under discussion. Findings: With the implementation into the Polish legal order of the Directive 2019/2161, legislators introduced numerous changes in consumer law, including new obligations for the providers of online trading platforms, and rules for the provision of information about price reductions of goods and services. The main implication of the implementation of the Omnibus Directive is the change from physical and legal defects to compliance (or non-compliance) of the goods with the contracts, and the extension of the limitation period for consumer claims. Adjusting their business to the new legal requirements, entrepreneurs will need to implement far-reaching organisational changes, which paradoxically, from the consumer's point of view, could lower the traditionally perceived level of protection. With respect to the legal aspects of some of the implemented provisions selected in this article, it should be concluded that the transposition of most of the solutions of the Omnibus Directive was carried out correctly, although certain inconsistencies could not be avoided. Practical implications: Adjusting their business to the new legal requirements, entrepreneurs will need to implement far-reaching organisational changes. For these reasons, the importance of knowledge about the consumer protection, has been increasing in value. Originality/value: The article raises the issue of consumer law, which is important not only from the point of view of the customer but also from the entrepreneur's perspective. (original abstract)
Dostosowywanie polskiego prawa w dziedzinie ubezpieczeń do prawa Unii Europejskiej niesie za sobą wzmocnienie prawnej ochrony konsumenta usług ubezpieczeniowych. Na rynku usług konsumenckich działa szereg instytucji, które stoją na straży przestrzegania norm prawno-etycznych w relacjach pomiędzy usługodawcami i usługobiorcami. Instytucją ustawowo powołaną do reprezentowania interesów osób ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych lub uczestników pracowniczych programów emerytalnych jest Rzecznik Ubezpieczonych. Instytucja Rzecznika łączy w sobie elementy informacyjno-edukacyjno-interwencyjne. Urząd ten, powołany do życia nowelizacją ustawy o działalności ubezpieczeniowej z 1995 r., na stałe wpisał się w polski rynek, a jego rola wciąż wzrasta, o czym świadczą m.in.:• wzrost liczby wniosków indywidualnych wpływających do Rzecznika i będąca przedmiotem interwencji,• regulacje ustawowe, które od 1 stycznia 2004 r. zwiększyły zakres kompetencji i uprawnień Rzecznika:- zwiększyło się spektrum spraw, którymi Rzecznik się zajmuje,-zwiększył się zakres instrumentów prawnych, które ma w swojej dyspozycji Rzecznik.W celu skutecznego wykonywania zadań przez Rzecznika ustawodawca zobowiązał zakłady ubezpieczeń do przekazywania wzorów umów ubezpieczenia, wniosków o ubezpieczenie, a także ogólnych warunków ubezpieczeń i innych dokumentów i formularzy, a na żądanie Rzecznika - również taryf składek. Normy określające zadania Rzecznika wskazują na możliwość czynnego wpływania na kształt prawnych regulacji rynku ubezpieczeniowego. (fragment tekstu)
Rozwój rynku ubezpieczeń musi łączyć się z intensyfikacją ochrony konsumentów tych usług. Jest to szczególnie ważne z kilku przyczyn. Umowy o świadczenie usług ubezpieczeniowych są w odniesieniu do wypłaty sumy ubezpieczenia realizowane często po wielu latach od ich zawarcia. Ewentualne nieprawidłowości związane z wypłatą ubezpieczenia mogą zatem zostać niejako "odkryte" przez konsumentów także dopiero po wielu latach. Orężem pomocnym w zniwelowaniu problemu naruszeń związanych z realizacja przez konsumentów wypłaty sumy ubezpieczenia są działania o charakterze prewencyjnym, polegające na analizie warunków umów już na etapie ich zawierania, a nie realizowania. Zapoznanie się warunkami zawieranej umowy powinno stanowić podstawowy obowiązek konsumenta. Jednakże z uwagi na skomplikowany charakter przedmiotowej materii, a także rolę i zadania podmiotów odpowiedzialnych za ochronę konsumentów działania takie powinny być podejmowane właśnie przez te podmioty. Analiza warunków umów dokonywane np. przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, organ nadzoru, Rzecznika Ubezpieczonych umożliwia wyeliminowanie postanowień niedozwolonych, ale także uświadomienie konsumentom istoty i skutków zawieranej przez nich umowy. Kolejnym powodem szczególnej ochrony konsumentów usług finansowych jest to, że umowy takie są dla przeciętnej osoby niezrozumiałe. W rezultacie są one zawierane tylko w oparciu o dane przedstawione przez sprzedawcę, które nie zawsze odpowiadają warunkom zawartym w samej umowie. Dlatego też niezmiernie ważne jest zapewnienie funkcjonowania sprawnych instytucji chroniących prawa konsumentów usług ubezpieczeniowych. (fragment tekstu)
Zaprezentowano założenia polityki ochrony konsumentów w Unii Europejskiej, a następnie regulacje prawne i projekty polityki konsumenckiej w Polsce.
Problemem, przed którym stoi każdy moderator, jest wybór konwencji prezentowania bogatej treści zawartej w referatach. Nie jest to sprawa łatwa, zarówno ze względu na zróżnicowaną tematykę opracowań, jak i ograniczony czas przeznaczony na moderację. Przyjęłam więc założenie, że będę starała się koncentrować na kwestiach najbliższych tytułowi tej grupy referatów. Pytanie, które sobie postawiłam po lekturze omawianych referatów, brzmiało: co łączy te opracowania, a ściślej - czy jest jakiś element, wokół którego można zbudować strukturę moderacji? Kategorią tematyczną, wokół której skupiają się rozważania - w zdecydowanej większości referatów - jest człowiek i on stanowi punkt odniesienia prezentowanych problemów. (fragment tekstu)
Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad połowa dorosłych Polaków nie zna instytucji rządowych ani organizacji społecznych, które mają za zadanie chronić interesy konsumentów. Najniższy poziom wiedzy cechuje mężczyzn, osoby w wieku 15-19 lat lub 60 lat i powyżej, konsumentów o niskim poziomie wykształcenia, osoby niepracujące, niewykwalifikowanych pracowników fizycznych oraz rolników. Mniejszą wiedzę w tym zakresie posiadają mieszkańcy regionów południowo-zachodniego i północno-wschodniego oraz osoby zamieszkujące wieś i mniejsze miasta. Zdaniem autorów powinna być nasilona działalność informacyjna mająca przybliżyć konsumentom instytucje i organizacje mające za zadanie ochronę ich interesów: cele, zakres działania, uprawnienia.
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.