Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1381

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 70 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Działalność gospodarcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 70 next fast forward last
Niniejsze opracowanie poświęcone jest w szczególności konstrukcji prawnej stosunkowo nowej formy reglamentacji podejmowania działalności gospodarczej, jaką jest regulowana działalność gospodarcza. Podstawowym celem jest zbadanie, czy wyróżnia się ona na tle pozostałych form reglamentacji podejmowania działalności gospodarczej szeroko rozumianym poszerzeniem zakresu wolności działalności gospodarczej oraz umocnieniem gwarancji swobody działalności gospodarczej (zgodnie z założeniami ustawodawcy), a jeśli tak, to w jakim stopniu czy też poprzez które z zastosowanych rozwiązań prawnych. Biorąc pod uwagę powody wprowadzenia tej szczególnej formy reglamentacji do polskiego porządku prawnego, można zakładać, że jednym z nich było właśnie zmniejszenie barier i obciążeń w odniesieniu do działania administracji publicznej poprzez wdrażanie zmian adekwatnych do zmian zachodzących w gospodarce.(abstrakt oryginalny)
2
100%
W dobie panującego spowolnienia gospodarczego mającego wpływ na sytuację finansową społeczeństwa istotnego znaczenia nabiera optymalizacja podatkowa. W artykule przedstawiono informacje prawnopodatkowe, które stanowią punkt wyjścia do rozważań na temat wyższości prowadzenia działalności gospodarczej w formie osobowej spółki prawa handlowego nad indywidualną formą działalności. Na podstawie wywiadu bezpośredniego oraz analizy dokumentów zgromadzono informacje na temat istotnych zalet spółki komandytowej, które w efekcie końcowym umożliwiły potwierdzenie postawionej tezy w przedstawionym zakresie tematycznym.(abstrakt autora)
W niemieckim prawie gospodarczym wolność gospodarcza może być ograniczana jedynie zadaniami państwa, którego podstawowym zadaniem jest zapewnienie swoim obywatelom ochrony ich wolności, bezpieczeństwa, a przede wszystkim ochronę własności. To właśnie na organach państwa - czy to na poziomie centralnym, czy to na poziomie landów (odpowiedników naszych województw), ciąży obowiązek prowadzenia odpowiadającej tym celom polityki gospodarczej i pieniężnej na poziomie makroekonomicznym. Obie te struktury w zależności od pojawiających się potrzeb podejmują stosownie do swoich kompetencji działania w trzech podstawowych dziedzinach. Należą do nich, po pierwsze uregulowania prawne implementujące prawodawstwo Unii Europejskiej do wewnętrznego porządku prawnego. Po drugie odpowiednia zmiana istniejących przepisów prawnych lub stworzenie i przyjęcie nowych uregulowań z zakresu prawa gospodarczego publicznego. Po trzecie dokonywanie niezbędnych korekt w odniesieniu do prawa gospodarczego prywatnego. W ten sposób tworzone są założenia rozwoju gospodarczego, w których rola państwa ogranicza się do wskazania odpowiednich kierunków działań dla prowadzenia działalności gospodarczej przez zainteresowane podmioty. (fragment tekstu)
Rozwiązania przyjęte w przepisach art. 10 i art. 10a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie interpretacji wydawanych przez ZUS, tylko z pozoru są oczywiste. Praktyczne ich zastosowanie wywołuje bardzo wiele wątpliwości. Analizy wymaga chociażby problem wejścia w życie - daty, od której obowiązuje interpretacja, w tym interpretacja "milcząca". Nie jest także jasne, od kiedy rozpoczyna się bieg terminu do wydania interpretacji - zwłaszcza w przypadku wniosku, który nie jest kompletny lub został złożony w innym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych niż ten, który wskazał ZUS na swojej stronie internetowej. Autorzy w opracowaniu przeanalizowali także zagadnienia dotyczące pozostawienia wniosku o wydanie interpretacji bez rozpoznania oraz problemy związane z pojęciem "wydanie interpretacji".(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł analizuje cechy, jakimi charakteryzuje się działalność gospodarcza prowadzona w ramach oddziału przedsiębiorcy zagranicznego (spółki zagranicznej) w świetle polskiej ustawy z 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej. Należy przy tym pamiętać, iż w ramach ww. oddziału może być wykonywana działalność gospodarcza wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego. Artykuł porusza również zagadnienie wtórnej działalności gospodarczej związane z pojęciem wtórnej swobody przedsiębiorczości w prawie unijnym. Pojęcie wtórnej działalności gospodarczej nie zostało wprawdzie zdefiniowane ani w polskim, ani w unijnym systemie prawnym, jednak odnosi się do niego art. 49 akapit 1 zd. 2 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który definiuje swobodę przedsiębiorczości i wskazuje na jej formy.(abstrakt oryginalny)
Coraz więcej firm zamiast zatrudnienia na podstawie umowy o pracę proponuje dotychczasowym pracownikom zarejestrowanie działalności gospodarczej i dalszą możliwość zarobkowania w takiej formie. Przedstawiono opinie, czy zastępowanie stosunku pracy relacją firma - osoba prowadząca działalność gospodarczą to stały trend, czy chwilowa moda; czy takie rozwiązanie niesie korzyści firmom i zatrudnionym ludziom, czy tworzy sytuacje patologiczne; czy może stanowić zagrożenie dla przyjętych w Polsce norm prawnych oraz systemu ubezpieczeń społecznych.
Celem pracy jest identyfikacja stopnia koncentracji bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w regionach Polski oraz wskazanie znaczenia BIZ w wybranych obszarach gospodarek regionalnych. Dane do analizy zostały zaczerpnięte z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego. Do oceny znaczenia BIZ w regionach Polski wykorzystano wskaźnik HHI oraz udziały procentowe w wybranych dziedzinach gospodarki. Wyniki badania wskazują, że najwięcej zarejestrowanych BIZ znajduje się w województwach: mazowieckim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się regiony wschodnie kraju: podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie. Biorąc pod uwagę wielkość nakładów inwestycyjnych, wartość zaangażowanych kapitałów oraz liczbę pracujących, zauważono, że największym znaczeniem BIZ dla regionu przyjmującego charakteryzują się województwa: mazowieckie, wielkopolskie i dolnośląskie, natomiast najmniejszym wpływem BIZ na region cechują się: podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz lubelskie(abstrakt oryginalny)
Najbardziej ogólnym celem funkcjonowania przedsiębiorstwa w gospodarce jest przetrwanie i rozwój. To od przetrwania zależeć będzie realizacja innych pochodnych celów. Jednakże przedsiębiorstwo, mające za cel tylko przetrwanie, skazane będzie w określonym czasie na upadek. Rosnąca konkurencja, zmiany rynkowe spowodują, że takie przedsiębiorstwo nie dopasuje się do nowych warunków funkcjonowania. Niezaprzeczalny jest więc fakt, że przedsiębiorstwo mające za cel przetrwanie musi realizować go poprzez własny rozwój zarówno ilościowy, jak i jakościowy. W taki właśnie sposób przetrwanie przez rozwój będzie gwarantowało wzrost przedsiębiorstwa. Innym celem działania przedsiębiorstwa, spotykanym w literaturze ekonomicznej, jest generowanie zysków. Cel ten jest jednak pochodną przetrwania i rozwoju przedsiębiorstwa, ponieważ zysk może osiągnąć tylko takie przedsiębiorstwo, które istnieje i rozwija się. (fragment tekstu)
Opinie inwestorów zagranicznych o ekonomicznych warunkach działalności gospodarczej w Polsce.
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie analizy zmian zachodzących w krajach Unii Europejskiej w zakresie produktywności pracy. Zmiany te pośrednio charakteryzują procesy intensyfikacji działalności gospodarczej w tych krajach, związane z doskonaleniem stosowanych metod technicznych i organizacyjnych, a także struktury gospodarki. W opracowaniu przedstawiono wyniki badań obejmujących dwunastoletni okres (2004-2016), w którym analizowano produktywność pracy mierzoną wartością dodaną brutto, przypadającą na jednego pracującego w gospodarce ogółem, w tym w trzech sektorach: rolniczym, przemysłu i budownictwa oraz w sektorze usług. Określono dynamikę wzrostu produktywności w badanych latach, a także zmiany w wielkości zróżnicowania produktywności i międzysektorowych relacji oraz względnego poziomu produktywności i pozycji poszczególnych krajów w badanym zakresie(abstrakt oryginalny)
Zezwolenia będące środkami reglamentacji podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej wydawane są również na świadczenie usług dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach, do których zalicza się czynności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części. Celem opracowania jest pogłębiona analiza charakteru prawnego takich zezwoleń na gruncie obecnie obowiązującego stanu prawnego. Dokonana zostanie również ocena analizowanych regulacji prawnych. Przedmiot niniejszych rozważań stanowi również analiza usług objętych zezwoleniami w zakresie utrzymania czystości i porządku w gminach, sytuacji podmiotów mogących ubiegać się o ich wydanie, a także podmiotów je wydających. Jako podstawową metodę badawczą zastosowano metodę prawnoporównawczą, opartą na analizie literatury przedmiotu, materiału normatywnego oraz orzecznictwa sądów administracyjnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano orzecznictwo Sądu Najwyższego z 2017 r., które miało istotny wpływ na działalność gospodarczą. Większość zaprezentowanych orzeczeń zostało wydanych na podstawie Kodeksu spółek handlowych. Orzeczenia te dotyczą tak istotnych zagadnień jak rejestracja zmiany umowy spółki, pojęcia "inna podobna umowa" w rozumieniu art. 15 § 1 Ksh, wykonywania czynności bankowych bez zezwolenia, jednoosobowej spółki osobowej, odpowiedzialności przekształcanego przedsiębiorcy, odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o. Autor cytuje orzeczenia, a następnie opatruje je krótkim komentarzem.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza zmian warunków prowadzenia działalności gospodarczej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz określenie znaczenia tych zmian dla konkurencyjności analizowanych gospodarek. Podstawą do prowadzonych rozważań posłużą dane wtórne pochodzące z raportów Doing Business oraz Global Competitiveness Reports. Okres badawczy obejmuje lata 2006-2016. W analizie danych posłużono się metodami statystycznymi i opisowymi.(abstrakt oryginalny)
Celem prezentowanych badań było poznanie zróżnicowania w przestrzeni i w czasie zjawiska działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne w małych miastach w Polsce w latach 2009-2014 oraz uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania badawcze: Czy i w jaki sposób zróżnicowanie to zależy od wielkości miasta, jego położenia i specjalizacji funkcjonalnej? Jakie prawidłowości można tu zauważyć i jak je wyjaśnić? Czy i na jakim poziomie można stwierdzić stan nasycenia przedsiębiorczością? Jako główne metody badawcze zastosowano: analizę wskaźnikową wspomaganą ujęciami kartograficznymi oraz badanie korelacji wskaźników stanu i dynamiki z liczbą ludności miast. W toku badań stwierdzono duże zróżnicowanie wartości wskaźnika przedsiębiorczości i brak charakterystycznych dla tego procesu prawidłowości. Do stwierdzonych prawidłowości należą jedynie najwyższe wartości wskaźnika w miastach na obszarach turystycznych i metropolitalnych, zaś generalnie niższe w Polsce Wschodniej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono pojęcie ryzyka, jego rodzaje i elementy systemu zarządzania ryzykiem w działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. Szczególną uwagę zwrócono na koszty występujące w procesie zarządzania ryzykiem, tj.: koszty działań zapobiegawczych mających na celu minimalizację ryzyka oraz koszty będące skutkiem zakłóceń w realizacji celów przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest natomiast przedstawienie powstających na tle tych badań wątpliwości i refleksji, w tym w formie pytań otwartych, dotyczących przyczyn zafałszowywania obrazu kondycji gospodarki i przedsiębiorstw. Refleksje te nawiązują do kierunków zmian w systemie tego pomiaru, z uwzględnieniem najnowszych, prezentowanych w literaturze przedmiotu, rekomendacji i ich krytycznej analizy (fragment tekstu)
17
80%
W niniejszej pracy do wyszczególnienia mikroprzedsiebiorstw przyjęto kryterium własności oraz formę prawną. Za mikroprzedsiębiorstwa (mikrofirmy) będziemy uważać działalność wytwórczą, budowlaną i usługową, podejmowaną przez osoby fizyczne na własny rachunek i ryzyko. Wybór takiego kryterium wynika głównie z dostępności danych statystycznych. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie przemian struktury rodzajowej mikrofirm w pow. miechowskim w latach 2001-2006. (fragment tekstu)
Ustawa o VAT przewiduje opodatkowanie podatkiem wszelkich czynności wykonywanych na terytorium Polski. Do czynności tych zaliczane są m. in. dostawa towarów, jak i świadczenie usług wykonywane. O ile w przypadku towarów, miejsce opodatkowania ustalane jest relatywnie łatwo, np. istotne jest gdzie towary znajdują się w momencie rozpoczęcia transportu, o tyle dla świadczenia usług najbardziej istotne znaczenie ma to, gdzie ta usługa jest odbierana, tj. czy konsumowana jest przez samego podatnika (w swoim kraju siedziby), czy też przez jego tzw. stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej ergo, czy miejsce to znajduje się w Polsce. Zgodnie z aktualną definicją legalną z rozporządzenia 282/2011, "stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej" oznacza dowolne miejsce, które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, by umożliwić mu odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych do własnych potrzeb tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Co do zasady, przez lata powyższa definicja nie budziła wątpliwości interpretacyjnych. Za stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej uznawano przede wszystkim oddziały. Interpretacja ta zmieniła się na skutek sprawy C-605/12 Welmory, w której wskazano, że do istnienia stałego miejsca działalności gospodarczej danego podmiotu nie jest konieczne posiadanie własnego zaplecza personalnego i technicznego. W efekcie, wykształciła się niekorzystna praktyka polskich organów podatkowych i sądów administracyjnych, która przewiduje powstanie stałego miejsca działalności podmiotu zagranicznego w sytuacji nabywania usług, o ile w następstwie takiej usługi wykonywane są następne czynności opodatkowane np. dostawa poza terytorium Polski. Tym samym, polskie podmioty wykonujące usługi na rzecz zagranicznych podatników (stając się ich stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej) narażone są m.in. na ryzyko zaległości podatkowej, w dalszym ciągu fakturując swojego kontrahenta bez polskiego VAT.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Kapitały własne i ich znaczenie w zachowaniu kontynuacji działalności
80%
Kapitały własne stanowią istotną kategorię w działalności każdej jednostki gospodarczej. Określają one wartość bilansową przedsiębiorstwa i są miarą jego siły finansowej. Wielkość i struktura kapitału własnego są podstawą oceny sytuacji majątkowej i finansowej przedsiębiorstwa, świadczą o jego wiarygodności i stabilności, jak również określają zdolność do kontynuacji działalności. Kapitały własne pełnią wiele różnorodnych funkcji w działalności jednostki. Jedną z nich jest zabezpieczenie możliwości kontynuowania działalności. Funkcja ta realizowana jest przede wszystkim poprzez kapitały rezerwowe, których tworzenie pozwala na zachowanie kapitału oraz utrzymanie jego siły nabywczej i odtworzeniowej. Artykuł podejmuje problematykę kapitałów własnych rozpatrywanych w aspekcie zdolności jednostki do kontynuacji działalności. Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia i roli kapitałów własnych tworzonych w rachunkowości w zachowaniu kontynuacji działalności przez jednostkę gospodarczą. Zastosowaną metodą badawczą jest analiza literatury i regulacji prawnych.(abstrakt oryginalny)
Uzasadnienie wpływu ludzkiej działalności gospodarczej na środowisko i jej nieodwracalną transformację. W pracy wykorzystano interdyscyplinarne podejście do rozwoju systemu gospodarczego. Wynika to z faktu, że przedmiot badań wykracza poza funkcjonalne nauki ekonomiczne i ekonomię jako całość. Celem badania jest zbadanie interakcji człowieka jako czynnika gospodarczego z otoczeniem, które określiło badanie prac o tematyce przyrodniczej, w szczególności zmiany epok geologicznych, zrównoważonego rozwoju i procesów gospodarczych z punktu widzenia wpływu na środowisko. To pozwoliło zsyntetyzować nową ekonomiczną wiedzę o znaczeniu działalności gospodarczej w tworzeniu nowej ery geologicznej, antropocenu. Zgodnie z wynikami badań wpływ działalności gospodarczej człowieka na środowisko jest uzasadniony przez pryzmat rozwoju społeczeństwa geologicznego, technokratycznego i gospodarczego. Uzyskane wyniki naukowe mogą być wykorzystane w reformie krajowego systemu gospodarczego, jego adaptacji do wiodących na świecie koncepcji zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 70 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.