Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 327

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic legislation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Administrację skarbową stanowi ogół instytucji i organów zajmujących się wymiarem, kontrolą i egzekucją zobowiązań podatkowych oraz prowadzeniem dochodzeń w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Jej zadaniem jest zabezpieczenie wpływów należnych państwu i samorządom z tytułu zobowiązań podatkowych.
Omówiono rodzaje, strukturę i funkcję stowarzyszeń. Ustawą regulującą działalność stowarzyszeń jest ustawa z 7 kwietnia 1989 r. ( Dz.U. nr 20 poz. 104 z późniejszymi zmianami).
Przedstawiono ogólną charakterystykę ustawy o rachunkowości z dnia 29.09.1994 r. Omówiono: cel ustawy, jednostki objęte ustawą, zakres rachunkowości, zadania i zasady rachunkowości, odpowiedzialność za rachunkowość.
Omówiono ustawę z dn. 10 czerwca 1992 r. (Dz.U nr 76) dotyczącą zamówień publicznych. Regulacja ta uwzględnia dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich.
Oprócz zmian w ustawie z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wejdą w życie od 1 stycznia 1995 r., proponuje się również zmiany w przepisach wykonawczych do tej ustawy. Dotyczy to m.in. już trzykrotnie nowelizowanego rozporządzenia ministra finansów z 12 maja 1993 r. w sprawie podatku od towarów i usług.
Autor przedstawił obszerny komentarz dotyczący Ustawy z dn.4 lutego 1994 roku - prawo geoloczne i górnicze (Dz.U. nr 27, poz. 96). Szczególnie interesują go przepisy przejściowe odnoszące się do koncesji na wydobywanie kopalin.
Wielokrotne nowelizacje przepisów wykonawczych do ustawy z 2 grudnia 1993 r. o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy przyniosły istotne zmiany, wśród których za najważniejszą uznać należy wprowadzenie obowiązku oznaczania banderolami (znakami akcyzy) wyrobów winiarskich. Artykuł wyczerpująco omawia najważniejsze unormowania związane z poruszoną materią prawa podatkowego, uwzględniając stan prawny na 1 stycznia 1996 r.
List intencyjny definiuje się jako przedumowny, pisemy dokument odnoszący się do wstępnych porozumień i uzgodnień stron dążących do zawarcia w przyszłości umowy. Zasadniczym problem związanym z oceną charakteru prawnego listu intencyjnego jest przesądzenie, czy jego podpisanie może być traktowane jako wyraz zaciągnięcia jakichkolwiek zobowiązań w znaczeniu prawnym.
Zakładowy plan kont powinien zawierać wszystkie istotne postanowienia ustawy w sprawie dokumentów księgowych, ewidencji operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, sprawozdawczości finansowej, archiwizowania i ochrony danych, nadrzędnych zasad rachunkowości, a także uregulowania kwestii określonych w art.4 i 10 ustawy o rachunkowości, dotyczących zakresu rachunkowości oraz dokumentacji opisującej przyjęte zasady rachunkowości.
Artykuł dotyczy problematyki relacji pomiędzy Sejmem i Senatem w procedurze wykonywania przez parlament funkcji ustawodawczej. Autor zwraca uwagę, że obowiązująca Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. bardzo ogranicza wpływ Senatu na proces ustawodawczy, czym nawiązuje do polskiej tradycji ustrojowej. W ten sposób Konstytucja przyjmuje model dwuizbowości skrajnie asymetrycznej, mimo że obie izby parlamentu w polskim ustroju postrzegane są jako organ władzy ustawodawczej. Autor krytycznie ocenia obowiązujące regulacje z punktu widzenia aksjologii ustroju demokratycznego i postuluje wzmocnienie pozycji Senatu w realizowaniu funkcji ustawodawczej. (abstrakt oryginalny)
Ustawa z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 1982 r. nr 30 poz.210 z późniejszymi zmianami) przewiduje dwa rodzaje prawa do lokalu mieszkalnego: lokatorskie i własnościowe. Charakterystyczną cechą prawa lokatorskiego jest jego niezbywalność, w przeciwieństwie do własnościowego prawa do lokalu, które jest zbywalne, podlega egzekucji i przechodzi na spadkobierców.
Złagodzenie warunków korzystania z ulg inwestycyjnych - tak ogólnie można scharakteryzować nowelizację przepisów z 13 lipca 1995 r. Rząd zmienił nią rozporządzenie z 25 stycznia 1994 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego (Dz.U. nr 18, poz.62 i nr 68, poz.295) dotyczących ulg inwestycyjnych. Rozporządzenie to stanowi dla podatników działających w gminach o dużym bezrobociu - alternatywę do rozporządenia Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1995 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego w gminach zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym (Dz.U. nr 14, poz.63).
Omówiono następujące zagadnienia: przeniesienie własnościowego prawa do lokalu, ochrona własnościowego prawa do lokalu, dziedziczenie własnościowego prawa do lokalu, wygaśnięcie własnościowego prawa do lokalu.
Ustawa z 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (Dz.U. nr 83 poz.420) zastąpiła obowiązujący dotychczas akt prawny z 1988 r. (Dz.U. nr 34 poz.254). Obecna ustawa reguluje zasady emisji, zbywania, nabywania i wykupu obligacji.
Wszystkie wydatki ze środków publicznych na zakupy (dostawy), roboty budowlane i usługi powinny być dokonywane zgodnie z zasadami określonymi ustawą o zamówieniach publicznych (Dz.U. z 1994 r. nr 76 poz. 344) w sposób zapobiegający niegospodarności (korupcji). Wymaga to ustalenia jednolitych zasad wolnej konkurencji między wszystkimi ubiegającymi się o wykonanie zamówienia publicznego i wprowadzenie jednakowych uwarunkowań prawnych dla tej konkurencji według zasad gospodarki rynkowej. W artykule omówiono m.in. tryb udzielania zamówień.
Autorka w przystępny sposób komentuje przepisy ustawy o rachunkowości, a trudniejsze kwestie ilustruje przykładami i schematami. Artykuł omawia uregulowania prawnobilansowe i prawnopodatkowe dotyczące rezerw.
Resort gospodarki i zespół ds. odbiurokratyzowania gospodarki proponują, aby koncesje obowiązywały jedynie w czterech dziedzinach, koncesja byłaby wydawana na nie mniej niż 2 lata i nie więcej niż 50 lat.
18
Content available remote Problematyka wspólnot gruntowych w aspekcie ewidencyjnoprawnym
100%
Tematyka związana z powstawaniem i funkcjonowaniem wspólnot gruntowych bazuje na prawie stworzonym przez ustawodawcę pól wieku temu. Archaiczne przepisy ustawy z roku 1963 nie rozwiązują wszystkich zagadnień wspólnot związanych z obecnym funkcjonowaniem ewidencji gruntów i budynków. W artykule poruszone zostały kwestie związane z funkcjonowaniem wspólnot gruntowych, nadzorem nad mieniem wspólnoty i wprowadzania zmian geodezyjno-prawnych w zakresie działań wspólnoty. Wiele trudności pod względem formalnym przysparza brak wskazania procedury przekazania i posiadania udziałów we wspólnocie gruntowej. Kolejną kwestią pozostaje droga dochodzenia praw do udziału we wspólnocie, co wynika z braku istnienia ksiąg wieczystych dla nieruchomości wspólnoty. Sprawą nie mniej istotną jest forma związana ze zbywaniem udziałów we wspólnocie. Autorzy podjęli próbę rozwiązania wyżej wymienionych kwestii w oparciu o doświadczenia zebrane przy funkcjonowaniu wybranych wspólnot gruntowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawione zostały wybrane przepisy funkcjonujące w polskim ustawodawstwie, które mogą być traktowane jako swoiste "regulacje antyrajowe".
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.