Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 448

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic literature analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
2
Content available remote Ujęcie definicyjne controllingu w niemieckim obszarze językowym
80%
Niniejszy artykuł prezentuje refleksje badawcze autora w kontekście problematyki związanej z ujęciem definicyjnym controllingu w obszarze niemieckojęzycznym. Wybór autorów oraz poszczególnych opracowań dotyczących zagadnień controllingu w obszarze niemieckojęzycznym stanowi dla autora próbę badawczą w zakresie poznania różnych aspektów koncepcji controllingu pod kątem przyszłych badań literaturowych. (fragment tekstu)
W opracowaniu zaprezentowano metody analizy procesów biznesowych charakterystyczne dla systemów workflow: DEMO (Dynamic Essential Modelling of Organizations)i BAT (Business Action Theory). Następnie wskazano miejsce rejestracji i analizy procesów biznesowych w systemach workflow. W podsumowaniu zaprezentowano korzyści wypływające z zastosowanie systemów workflow.
Literatura poświęcona tematyce venture capital z roku na rok staje się coraz bogatsza, dając czytelnikowi możliwość spojrzenia na tę problematykę z rozmaitych perspektyw. Pojawiają się publikacje koncentrujące się na wybranych obszarach tematycznych. Coraz częściej przedmiotem zainteresowań autorów są inwestorzy nieformalni. (fragment tekstu)
Zamierzeniem autora, było udzielenie odpowiedzi na postawione pytanie o sens, zasadność i celowość tworzenia nowych koncepcji teoretycznych i metod w naukach o zarządzaniu.
W artykule zaprezentowano różnorodność kryteriów podziałów strategii oraz różne ujęcia tego problemu występujące w literaturze przedmiotu.
W artykule przedstawiono życiorys zawodowy Profesor Ireny Kostrowickiej - pracownika Szkoły Głównej Handlowej oraz Instytutu Gospodarstwa Społecznego. Analizując dorobek naukowy Profesor Ireny Kostrowickiej dają się zauważyć jej szerokie zainteresowania, tj: rolnictwo, szkolnictwo wyższe, pamiętnikarstwo, problemy społeczne i polityczne.
Niniejszy artykuł ma na celu zaprezentowanie tematyki wykorzystania sieci neuronowych (SN) w ekonomii i zarządzaniu. Przedstawiono w nim przesłanki oraz podstawowe obszary zastosowań SN w wyżej wymienionych dziedzinach. Artykuł ma charakter przeglądowy i dlatego autor ograniczył się w nim jedynie do ogólnego omówienia tematu, bez prezentowania szczegółowych rozwiązań. Dokładniejsze informacje na temat poszczególnych zastosowań można znaleźć w załączonej bibliografii. (abstrakt oryginalny)
9
80%
Celem artykułu jest wskazanie możliwości rozwoju rynku projektów hybrydowych w województwie kujawsko-pomorskim, a tym samym rozwoju rynku partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w tym regionie. Do realizacji tego celu posłużono się metodą analizy piśmiennictwa, tj. raportów i opracowań dotyczących PPP w Polsce, a także regulacji prawnych sankcjonujących wykorzystanie funduszy UE do finansowania przedsięwzięć PPP. Przeprowadzone analizy wskazują, że rozmiary rynku PPP w województwie kujawsko- -pomorskim są niewielkie, a rynek projektów hybrydowych praktycznie nie istnieje. Szansę na jego rozwój daje jednak Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, w którym przewidziano wsparcie dla stron PPP. Skromne dotychczasowe polskie doświadczenia w realizacji projektów hybrydowych pokazują, że wzrost liczby tego rodzaju przedsięwzięć w regionie mógłby przyczynić się do znaczącego rozwoju rynku PPP na jego terenie.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Definicja małego gospodarstwa rolnego
80%
Małe gospodarstwa rolne występują na całym świecie, a ilość ich jest szacowana na poziomie 85 % liczby wszystkich gospodarstw. Celem opracowania jest ustalenie definicji małego gospodarstwa rolnego. w artykule przeanalizowano literaturę krajową i zagraniczną, by sformułować możliwie wyczerpującą definicję małego gospodarstwa. Ustalono także liczbę małych gospodarstw w Polsce na podstawie przyjętego kryterium i określono korzyści wynikające z działalności tych gospodarstw. Do badań wykorzystano metodę analizy piśmiennictwa i przeprowadzono analizy z wykorzystaniem danych statystycznych z Głównego Urzędu Statystycznego. Na podstawie literatury stwierdzono, że obecnie nie istnieje jedna pełna definicja małego gospodarstwa rolnego.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była identyfikacja częstości występowania cech usług w ich definicjach dostępnych w literaturze. Badanie przeprowadzono metodą analizy bibliometrycznej. Analizie poddano 27 definicji terminu usługa dostępnych w piśmiennictwie polskim oraz literaturze zagranicznej. Dla każdej z cech ze schematu 5N wyliczono procentowy udział w badanych interpretacjach. Analiza wyników przeprowadzonego badania pozwala stwierdzić, że w 100% definicji obecna jest cecha niematerialność. Niejednorodność to atrybut, który nie występuje w żadnej z analizowanych definicji. Dodatkowo zidentyfikowano najczęściej powtarzające się elementy definicji. Wśród interpretacji zawartych w piśmiennictwie krajowym w 47% definicji uwypuklone jest zaspokojenie potrzeb klienta, zaś w literaturze zagranicznej w prawie 50% satysfakcja klienta. Innowacyjnym elementem opracowania jest analiza bib li o metryczna cech usług występujących w definicjach. Wkład własny autorki obejmuje dobór, zestawienie oraz ilościową analizę definicji usług w kontekście obecności ich poszczególnych cech oraz elementów wspólnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono koncepcję modelowania procesów informacyjnych w "systemach biurowych" bazującą na Searle`s Speech-Act Theory i analizie dyskursu. W pracy omówiono metodę SAMPO utworzoną przez uczonych skandynawskich w latach 80. Przedyskutowano jej metodologiczne podstawy z perspektywy potencjalnych korzyści dla rozwoju procesów informacyjnych.
W artykule podjęto próbę określenia, na ile dyskurs w naukach o zarządzaniu był i jest zdominowany przez autorów związanych z ośrodkami zlokalizowanymi w Stanach Zjednoczonych. W tym celu przeprowadzono badania, m.in. zgromadzono informacje o afiliacjach autorów publikujących na łamach czasopisma Academy of Management Journal w latach 1991-1993 oraz 2010-2012. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w ostatnich latach siła oddziaływania ośrodków z USA zmniejszyła się. Równocześnie znaczny wpływ uzyskali autorzy z pojedynczych instytucji zlokalizowanych poza USA, przede wszystkim w Chinach i Francji. Natomiast nie uległa zmianie, marginalna zresztą, pozycja ośrodków z Europy Środkowej i Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
Podnoszone glosy, wskazujące na niski udział polskiej nauki w rozwoju nauki światowej, skłoniły Autorkę do podjęcia próby odpowiedzi na pytanie: - czy polska rachunkowość jest obecna na arenie międzynarodowej? Przeprowadzona w tym celu ilościowa analiza dorobku naukowego katedr rachunkowości w Polsce, pod kątem ich produktywności naukowej mierzonej liczbą publikacji anglojęzycznych, składa się z dwóch części. W części pierwszej, kierując się dostępnością danych, określono zakres opracowań w języku angielskim nauczycieli akademickich zatrudnionych w instytutach, katedrach lub zakładach rachunkowości w Polsce. W drugiej części badania przeprowadzonego na podstawie międzynarodowej bazy danych Institute for Scientific Information (ISI) Web of Knowledge - Thomson Reuters, wskazano jak często publikacje polskich nauczycieli akademickich pojawiały się w prestiżowych czasopismach z zakresu rachunkowości, znajdujących się na tak zwanej "liście filadelfijskiej". Badanie przeprowadzono w miesiącach luty i marzec za okres 5 lat 2005 - 2010. Nie jest celem tego artykułu porównanie ze sobą poszczególnych ośrodków, ani ich krytyczna ocena. Niniejsze opracowanie było zorientowane głównie na przedstawienie stanu obecnego. Może więc stanowić wstęp do dalszych badań umożliwiających zidentyfikowanie źródeł stosunkowo słabych osiągnięć naukowych katedr rachunkowości w Polsce na płaszczyźnie międzynarodowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera rozważania nad sieciami aliansów. Autorka przedstawia przegląd definicji aliansu strategicznego w świetle szerokiego oraz wąskiego podejścia do interpretowania terminu.
Gospodarka oparta na wiedzy jest nowym etapem w rozwoju podmiotów gospodarczych i społeczeństwa. W artykule przedstawiono stan wiedzy o innowacyjności. W zakończeniu zaprezentowano ocenę dotyczącą poziomu innowacyjnego polskiego społeczeństwa.
Wiedza o zarządzaniu projektami, w połączeniu z wiedzą o zarządzaniu procesami należy do współczesnych kluczowych kompetencji menedżera. Obie te dyscypliny z osobna są szeroko prezentowane w publikacjach naukowych, ale rzadko jeszcze ujmuje się je łącznie. Funkcjonują w praktyce, choć często jeszcze obok siebie, co powoduje utratę efektów synergicznych łącznego ich traktowania. Celem artykułu jest rozpoznanie wspólnych płaszczyzn i wskazanie możliwych sposobów łącznego (zespolonego) ujmowania zarządzania projektami i zarządzania procesami w organizacji. W przygotowaniu artykułu, który ma charakter przeglądowy, wykorzystano metody krytycznej analizy literatury przedmiotu oraz własne obserwacje. Z rozważań prowadzonych w artykule wynika, że w praktyce (w tym konsultingowej), bardziej intensywniej aniżeli w publikacjach naukowych, podejmuje się próby całościowego (skoordynowanego) ujmowania procesów i projektów, widząc w tym podstawowy warunek skutecznego zarządzania projektami i procesami.(abstrakt oryginalny)
Przeprowadzono analizę kilkunastu artykułów, które ukazały się w ostatnich latach w prestiżowych czasopismach z obszaru zarządzania i rachunkowości. Autor podjął próbę odpowiedzi na pytanie czy rzeczywistość gospodarcza pokrywa się z deklaracjami twórców teorii.
Purpose: The paper presents an analysis of a scientific publication with regard to the frequency of words and n-grams. The research problem addressed was the question to what extent the text mining analysis of a scientific publication will allow to infer its content. Design/methodology/approach: The main research method is the analysis of tokenized text using word count functions, bigrams, and trigrams in selected sections of a scientific publication. The results of text mining analysis were compared with the classic, non-automated text analysis of the publication. The presented study is a pilot project in the form of a case study. Findings: The proposed method of analyzing a scientific text using an analysis of the frequency of words and n-grams enables inference of the content of the paper with regard to the names of variables involved in the study, the statistical apparatus used and the key literature cited. It should be observed, however, that the discussed method does not make it possible to establish which variables are moderators and which are mediators. Originality/value: In this paper, the text mining technique was used differently in the discussed study than in previous works. The publication was not examined in its entirety, as previous researchers did, but text mining analysis was applied to individual parts of the paper, i.e. the part discussing theoretical foundations of the research and the part presenting the research method, research results, and their discussion. This allowed for obtaining more precise results regarding the content of the publication. (original abstract)
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.