Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 183

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic process
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Dekompozycja szeregu czasowego, wyodrębniając poszczególne jego składowe, przypisuje określoną wagę i definiuje lub zakłada charakter wpływu trendu, wahań sezonowych, cyklicznych i losowych. Sposób uwzględniania sezonowości zjawiska może być różny i różnice te dotyczą nie tylko zakładanego kształtu przebiegu kolejnych sezonów czy sposobu nakładania się sezonowości na trend, ale także metody zapisu parametrów sezonowych dla konkretnych założeń co do przebiegu zjawiska. Nawet podstawowe narzędzia dostarczają niekiedy interesującego materiału do badań - niekiedy bowiem np. przyjmuje się w różnych metodach takie same założenia w stosunku do kompozycji szeregu, a dekompozycja zachodzi w nich w różny sposób. Celem artykułu jest porównanie wpływu sposobu, w jaki wybrane metody ujmują sezonowość zjawiska, na jakość dopasowania do danych empirycznych na kilku przykładach. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest zaprezentowanie sposobu wykorzystania wybranych kart kontrolnych na przykładzie rzeczywistych danych pochodzących z toku procesu produkcyjnego oraz przedstawienie możliwości zastosowania tytułowych kart w opisie jakości i stabilności innych procesów gospodarczych przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Celem przeprowadzonego badania jest wykorzystanie wybranych filtrów do modelowania zjawisk makroekonomicznych. W artykule przedstawiono własności i charakterystyki filtrów Hodricka-Prescotta, Baxter-Kinga, Butherworda oraz Christiano-Fitzgeralda. Została postawiona hipoteza badawcza, że rodzaj wybranego filtru nie wpływa istotnie na wyniki otrzymanych modeli oraz własności procesów resztowych. Porównanie dotyczy wartości ocen parametrów strukturalnych oraz testów związanych z procesem resztowym.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono procesy jakie nastąpiły w rolnictwie węgierskim po wstąpieniu do UE, w kontekście ogólnoświatowych zmian. Zaobserwowano zmiany pozytywne (np. struktury agrarnej), jak i negatywne (np. spadek produkcji zwierzęcej). (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest pojęcie sprawy gospodarczej w świetle nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego dokonanej na podstawie ustawy z 4.07.2019 r., która wejdzie życie trzy miesiące po jej opublikowaniu. Nowelizacja przywraca postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych. W tym kontekście zasadnicze znaczenia ma definicja sprawy gospodarczej, która w znacznej mierze wyznacza ramy przedmiotowe tego postępowania. Autor porównuje nowe pojęcie sprawy gospodarczej do definicji dotychczas obowiązującej. Zwraca uwagę na nowe elementy tego pojęcia, które prowadzą do jego rozszerzenia, a w konsekwencji mogą negatywnie wpłynąć na procesy w sprawach gospodarczych.(abstrakt oryginalny)
6
100%
Początki koncepcji reinżynierii procesów związane są przede wszystkim z wprowadzeniem komputerów i oprogramowania do przedsiębiorstw. Twórcy koncepcji BPR (Business Process Reengineering) Michael Hammer i James Champy na początku lat 90. ubiegłego wieku słusznie zauważali konieczność radykalnych zmian w prowadzeniu biznesu w nowym technologicznie zrewolucjonizowanym otoczeniu [Hammer, Champy 1993]. Główny nacisk położyli oni na identyfikację, modelowanie i projektowanie procesów gospodarczych. Przyczyną tego podejścia procesowego było zamierzenie automatyzacji części, lub całych procesów, jakie do tej pory wykonywali pracownicy w organizacjach. Przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii informatycznej można znacznie podnieść wydajność organizacji, z przykładami na poparcie tej tezy każdy z nas spotyka się na co dzień(fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań podjętych w artykule jest racja stanu jako kategoria ekonomiczna. Autor poddał analizie znaczenie przesłanek politycznych i ideowych w kształtowaniu polityki ekonomicznej. Rozpatrzono aspekty podmiotowe i przedmiotowe procesów gospodarczych z odwołaniami do poglądów teoretyków ekonomii.
8
Content available remote Proces utrzymania zintegrowanych systemów informatycznych
100%
Zintegrowane systemy informatyczne (ZSI) zawierają zestaw standardowych funkcji pozwalających na kompleksowe wsparcie podstawowych procesów gospodarczych zachodzących w przedsiębiorstwach. Funkcjonują one w przestrzeni rynkowej w dwóch postaciach. Przede wszystkim jako produkty oferowane na rynku, a z drugiej strony - jako rozwiązania już wdrożone w konkretnych przedsiębiorstwach (zwane instalacjami systemu). Muszą ciągle nadążać za zmianami zachodzącymi w przestrzeni prawno-gospodarczej, technologicznej oraz za specyficznymi potrzebami aktualnych i potencjalnych odbiorców. Z tego punktu widzenia zasadne oraz ciekawe wydaje się więc podjęcie analizy procesu ich utrzymania przez pryzmat dorobku teoretycznego oraz praktycznego, co jest celem niniejszego artykułu. (fragment tekstu)
Mapowanie procesów jest interesującą i niezbyt skomplikowaną metodą poprawy usprawniania procesów w przedsiębiorstwie. Jest stosowana bardzo często przez kadrę zarządzającą, zwykle intuicyjnie. Celem artykułu było przedstawienie tejże metody, jej praktyczne zastosowanie w kontekście opracowania ulepszonego procesu oraz zidentyfikowania wąskich gardeł i nieciągłości w ramach istniejących procesów w organizacji. Jako metody badawcze zastosowano case study (studium przypadku), obserwację, wywiad (ekspercki i zogniskowany) oraz badania terenowe. Jako narzędzie badawcze wykorzystano mapowanie procesów. Do projektowania map procesów zastosowano dwie techniki: Flow Carting (przepływ procesu) oraz Value Stream Mapping - VSP (mapowanie strumienia wartości). Opracowanie ma walor empiryczny, wskazuje bowiem na zasadność identyfikowania i opisywania procesów, a także na ich doskonalenie. Na podstawie wyników przeprowadzonej pracy badawczej wyciągnięto wnioski, a także przedstawiono zalety i korzyści mapowania procesów oraz dodatkowo zaproponowano daleko idące działania naprawcze procesów.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie twórczości Josepha Aloisa Schumpetera, jednego z najwybitniejszych ekonomistów XX wieku, oraz wpływu jaki wywarła ona na współczesny stan teorii ekonomii. Na uwagę zasługują jego koncepcje dynamiki systemów gospodarczych. Wniósł również duży wkład w budowę teorii rozwoju gospodarek rynkowych.
Celem artykułu jest przedstawienie podejścia obiektowego jako przydatnego w modelowaniu procesów gospodarczych i tworzeniu architektur systemów informacyjnych przedsiębiorstw, tak aby zapewnić ich optymalizację w zakresie kosztów, czasu i wykorzystania zasobów.
12
Content available remote Gospodarka nieformalna w Polsce i na świecie
75%
W artykule przedstawiono przyczyny powstania gospodarki nieobserwowanej oraz jej rodzaje i przejawy, a następnie scharakteryzowano negatywne i pozytywne skutki funkcjonowania tej tzw. szarej strefy w świetle różnorodnych poglądów i ocen. W dalszej części dokonano oceny wielkości i struktury gospodarki nieobserwowanej w Polsce i w innych krajach na podstawie najnowszych statystyk i szacunków. Analizie poddano również sposoby ograniczania zakresu i rozmiarów gospodarki nieobserwowanej. Na zakończenie wskazano nowe tendencje w rozwoju badanego zjawiska społeczno-gospodarczego. Zdaniem autorów, otwarcie granic i globalizacja procesów gospodarczych sprzyja takim zjawiskom, jak masowy przemyt, produkcja i handel narkotykami oraz fałszowanie pieniędzy. Uwagę zwraca również niesprzyjająca atmosfera wokół służb podatkowo-skarbowych. Media piętnują często potknięcia urzędów skarbowych, a bez większego echa pozostaje oszukiwanie fiskusa przez niektórych przedsiębiorców. Można jednak dostrzec pewne zwiastuny korzystnych zmian w świadomości społecznej oraz etyce biznesu, prowadzących do nowego spojrzenia na kwestie podatkowe i gospodarkę nieformalną(abstrakt oryginalny)
Kwestia zróżnicowanej integracji stanowi przedmiot ożywionej debaty zarówno wśród polityków, publicystów, jak również naukowców. Niewątpliwie zaawansowanej eksploracji wymaga jej pełne zrozumienie naukowe, dlatego celem niniejszego tekstu jest ustalenie źródeł i natury samego zjawiska zróżnicowanej integracji, przegląd głównych koncepcji analitycznych i wskazanie podstawowych mechanizmów nim rządzących. Tekst, metodą analizy deskryptywnej, oferuje również wnioski na temat potencjalnych konsekwencji postępujących procesów zróżnicowania integracji europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Ustawą z 4.07.2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1469) ustawodawca dodał Dział IIa pt. "Postępowanie w sprawach gospodarczych" (art. 4581-45813 k.p.c.). Postępowanie to jest kolejnym postępowaniem odrębnym, które może być prowadzone w procesie cywilnym w sprawach gospodarczych wymienionych w art. 4582 k.p.c. Wśród przepisów o postępowaniu w sprawach gospodarczych ustawodawca zamieścił art. 4589 k.p.c., który dotyczy umów dowodowych. Regulacja umów dowodowych może wywoływać szereg wątpliwości w praktyce stosowania prawa, począwszy od samego charakteru prawnego tych umów, a skończywszy na skutkach prawnych ich wprowadzenia. Opowiadając się za materialnoprawnym charakterem umów dowodowych, należy na gruncie prawa materialnego rozwiązać problemy związane chociażby z wadami woli przy ich zawarciu, wykładnią tych umów czy też ich skutkami prawnymi dla następców prawnych. Problematyczne może się też okazać samo badanie tych umów (czy tylko na zarzut, czy z urzędu). To samo dotyczy skutków prawnych ich wadliwości, a także zagadnienia terminu, w jakim strony mogą się powołać na taką umowę. Celem autorów jest przedstawienie wszelkich aspektów materialnoprawnych oraz procesowych obowiązywania instytucji umów dowodowych, a także wyjaśnienie wątpliwości mogących powstać na tle instytucji w praktyce stosowania prawa.(abstrakt oryginalny)
W artykule tym przedmiotem analizy jest związek pomiędzy stopą rentowności (stanowiącą stosunek zysku bilansowego do kosztu własnego sprzedaży) a wybranymi zjawiskami i procesami zachodzącymi w przemyśle w latach 1982-1986. (fragment tekstu)
16
75%
Rachunki ekonomiczne środowiska są modułem statystycznym umożliwiającym konwersję danych zgromadzanych w systemach statystycznych w użyteczne wskaźniki łączące dane związane ze środowiskiem z danymi gospodarczymi. Rachunki te, opierając się na nomenklaturze rachunków narodowych, umożliwiają lepszą ekstrapolację trendów, co z kolei jest niezbędne do korygowania kierunków i instrumentów polityki gospodarczej. Wszystkie wprowadzane w UE rozwiązania są zgodne z międzynarodowymi wytycznymi.. Niemniej jednak z faktu, że prace na tymi rachunkami prowadzone były równolegle na szczeblu międzynarodowym i unijnym, zrodził się pewien bałagan informacyjny. Artykuł ma więc charakter przeglądowy i porządkujący natłok informacji w tym temacie. Celem artykułu jest analiza strategii Unii Europejskiej w związku z kształtowaniem rachunków gospodarczych środowiska. Przeprowadzona została jednak znacznie szersza analiza dokumentów źródłowych, a nie tylko samych dokumentów programujących rozwój tych rachunków w UE, co umożliwia lepsze zrozumienie przyczyn tworzenia tych rachunków i ich odmienności względem tradycyjnych zasobów statystycznych(abstrakt oryginalny)
Uczestnicy działalności gospodarczej na wszystkich szczeblach, działający zarówno w sferze realnej jak i regulacyjnej, nieustannie zgłaszają zapotrzebowanie na informacje. Są one niezbędne dla potrzeb procesów decyzyjnych w celu ograniczania zakresu niepewności i ryzyka. Spośród wszystkich rodzajów informacji, jakie gromadzą podmioty gospodarcze, największe znaczenie mają: prawidłowa diagnoza rzeczywistego przebiegu procesów gospodarczych, trafne prognozy dotyczące przyszłego przebiegu procesów gospodarczych. Przedmiotem rozważań w referacie będzie analiza użyteczności danych, pozyskiwanych w badaniach koniunktury metodą testu dla podmiotów gospodarczych. W szczególności rozważać będziemy użyteczność tych danych dla podmiotów analizujących przebieg procesów gospodarczych i prowadzących politykę gospodarczą. W celu oceny użyteczności tych danych, podejmiemy próbę odpowiedzi na następujące pytania: czy są one w stanie uzupełnić w sposób znaczący zestaw informacji, istotnych zarówno przy podejmowaniu bieżących decyzji gospodarczych jak i rozstrzyganiu dylematów dotyczących przyszłości, czy są one wiarygodne, czy mają własności prognostyczne? W rozważaniach wykorzystane zostaną przede wszystkim doświadczenia z badań prowadzonych w IRG SGH. Ich wyniki były prezentowane zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej. Za szczególnie inspirujące należy uznać dyskusje prowadzone w gronie członków CIRET-u (Centre for International Research on Economic Tendency Survey), organizacji zrzeszającej główne ośrodki zajmujące się badaniami koniunktury na świecie. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote The Congruence Postulate at the Early Stage of Dynamic Econometric Modeling
75%
The purpose of this paper is to present the different approaches to the specification of elements of internal structure at early stages of building the dynamic econometric models.(fragment of text)
Połączenie dorobku i doświadczeń ekonomii i informatyki doprowadziło do opracowania koncepcji rekonstrukcji procesów gospodarczych, określanej w literaturze światowej nazwą Business Process Reengineering (BPR). BPR oznacza potrzebę radykalnej przebudowy procesów gospodarczych i zmiany struktur organizacyjnych przedsiębiorstw.
Przedmiotem tego artykułu jest przede wszystkim charakterystyka realnych procesów gospodarczych jako składników logistyki, ich współczesnych tendencji rozwojowych, nie zaś rozpatrywanie koncepcji i uogólnień teoretycznych będących treścią wiedzy ekonomicznej. Oczywiście również w sferze teorii możemy odnotować obecnie wiele nowych koncepcji, które kształtują nowe horyzonty logistyki w sferze nauk ekonomicznych, a także nauk o zarządzaniu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.