Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1562

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 79 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise development
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 79 next fast forward last
Analizując korzyści wynikające ze współpracy w ramach organizacji sieciowych, należy podkreślić przede wszystkim ograniczenie ryzyka, tworzenie ekonomii skali i zasięgu, wymianę technologiczną, stymulowanie konkurencji, pozyskiwanie przewag wynikających z powiązań komplementarnych funkcji łańcucha wartości. W niniejszym referacie wykazano, iż w wyniku tworzenia organizacji sieciowych w ramach przedsiębiorstw spedycyjnych wszystkie te korzyści występują. Dzięki swej specyfice spedycyjne organizacje sieciowe mogą efektywnie konkurować w skali zarówno kraju, jak i Europy. Procesy konsolidacyjne w branży usług logistycznych są nie tylko szansą na dalszy rozwój, ale i podstawowym warunkiem ich istnienia. Głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi przedsiębiorstwa spedycyjnego jest umiędzynarodowienie kapitału, wprowadzenie pakietu usług logistycznych na rzecz przedsiębiorstw produkcyjno-handlowych w celu poprawy efektywności. (fragment tekstu)
Trwałość rozwoju organizacji (sustainability) jest pojęciem niejednoznacznym, które cechuje złożoność, wpływ wielu interesariuszy, liczne powiązania z innymi problemami oraz nieprecyzyjna terminologia. Cechy te lokują sustainability wśród zawiłych problemów zarządzania organizacją. Zawiłe problemy (wicked problems) są nierozwiązywalne, trudne lub niemożliwe do zdefiniowania, dynamicznie zmieniające się, złożone i współzależne. Trudno określić ich granice, gdyż stanowią one zwykle konsekwencję oraz przyczynę kolejnych problemów z nimi powiązanych. Z tego powodu podejmowane próby ich rozwiązywania prowadzą do trudno przewidywalnych konsekwencji. Zawiłe problemy wymagają przyjęcia nowej roli przez menedżerów. Aby stawiać czoła problematyce trwałości rozwoju, menedżerowie powinni stać się "projektantami rozwoju", umiejącymi myśleć systemowo, empatycznymi, i zdolnymi do szybkiego stawiania hipotez i eksperymentowania z prototypowymi rozwiązaniami.(abstrakt oryginalny)
Microsoft zdobył sławę i pozycję na rynku, startując w latach 70. Ubiegłego wieku z misją - wtedy zdawało się utopijną - aby komputer znalazł się na każdym biurku. Dziś wygląda na to, że to marzenie dawno się spełniło, a rzeczywistość technologiczna wyprzedziła je i pędzi naprzód. Potrzeba więc nowych celów, które, z jednej strony, zapewnią wzrost firmy, a z drugiej, pokażą pracownikom, do czego ona dąży i do czego oni powinni zmierzać. (fragment tekstu)
Konferencja TRANS05 "Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa a relacje z interesariuszami", zorganizowana przez Instytut Marketingu Międzynarodowego w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, to już szósta edycja cyklu TRANS. Konferencje z tego cyklu odbywają się co 2 lata i są poświęcone zagadnieniom istotnym z punktu widzenia gospodarki i przedsiębiorstwa. Przedmiotem tegorocznej konferencji były relacje kierownictwo przedsiębiorstwa-pracownicy i właściciele (udziałowcy, akcjonariusze), a także relacje przedsiębiorstwa z podmiotami otoczenia, takimi jak partnerzy biznesowi (odbiorcy, dostawcy, kooperanci, usługodawcy), władze ustawodawcze i administracyjne centralne i lokalne, grupy i organizacje społeczne, polityczne itp.
Categorization as a multi-criteria aggregate assessment can be used not only to assess company development capacity but can be successfully applied as a procedure to select strategic planning options. Categorization can also determine changes in all areas of company activity and in project management or the administration of programmes. (fragment of original text)
Zestaw uwarunkowań rynkowych oddziałuje łącznie, podobnie jak czynniki związane z systemem gospodarczym, na warunki rozwoju przedsiębiorstw. Ilość zjawisk i czynników składających się na kompleks uwarunkowań rynkowych rośnie i zmienia się w ostatnich czasach niezwykle dynamicznie, w sposób niewątpliwie bardziej burzliwy i mniej przewidywalny niż w przypadku rozwiązań systemowych. (fragment tekstu)
Problematyka tworzenia i rozwoju firm, mimo wzrastającego zainteresowania, pozostaje nadal nie do końca zbadana. W pracy zaprezentowano wybrane społeczne i indywidualne czynniki oddziałujące na proces odkrywania okazji rynkowych związanych z rozpoczynaniem działalności gospodarczej. Wykorzystując teorię odkrywania okazji rynkowych, na przykładzie początkujących przedsiębiorców pokazano, w jaki sposób miało miejsce udane organizowanie firm badanych respondentów. Materiał empiryczny stanowiły wywiady pogłębione, przeprowadzone w pierwszej połowie 2009 roku z osobami, które prowadziły działalność gospodarczą w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP). Do czynników, które determinowały proces odkrywania okazji rynkowych przez badanych należały: wrażliwość przedsiębiorcza, asymetria informacji i wiedza wstępna, sieci społeczne, cechy osobowościowe oraz rodzaj okazji. (abstrakt oryginalny)
Jednakowa klasyfikacja małych i średnich przedsiębiorstw jest dużym uproszczeniem, bowiem oba typy firm dzielą spore różnice. Jedną z podstawowych różnic jest odmienna ocena perspektyw. Małe przedsiębiorstwa gorzej oceniają warunki swojego rozwoju, bojąc się bankructwa.
Artykuł przedstawia zastosowanie analizy skupień do oceny zmian w rozwoju przedsiębiorstw przemysłowych oraz dokonuje porównania ich ewolucji strukturalnej. Autor opisuje również sposób optymalizacji ekonomicznej oceny stanu rozwoju przedsiębiorstw przemysłowych.(abstrakt oryginalny)
Analizując skalę i metody wspomagania małych i średnich przedsiębiorstw przez państwa członkowskie Unii Europejskiej i Walutowej, a także bezpośrednio przez organa wspólnot europejskich, nie sposób nie zauważyć, że zarówno USA jak i Japonia czynią również wiele dla swych organizacji gospodarczych tego typu. W niniejszej publikacji podjęto próbę zainteresowania Czytelnika mało znanymi działaniami rządu japońskiego w celu zwiększenia skali tworzenia i uruchamiania w większej skali małych i średnich przedsiębiorstw w Japonii. (fragment tekstu)
11
Content available remote Czynniki warunkujące rozwój przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w Polsce
100%
W artykule podjęto próbę wyodrębnienia czynników warunkujących rozwój przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w Polsce. Spośród 7 grup, wykorzystując metody KCS i STEEPVL wyodrębniono najważniejsze czynniki pod względem ważności i niepewności. Dalsze analizy wykazały, że warunkiem rozwoju przedsiębiorstw spożywczych w Polsce jest koncentracja na czynnikach wartości oznaczonych jako W1(zaspokojenie potrzeb konsumentów) i W2 (gotowość do negocjacji z dostawcami surowców i klientami). (abstrakt oryginalny)
Omówiono kategorię rozwoju przedsiębiorstwa wykorzystując do tego celu pryzmat modeli przedsiębiorstwa (ekonomicznego, marketingowego, behawioralnego, organizacyjnego i finansowego) oraz wynikające z nich koncepcje jego rozwoju. Przedstawiono teoretyczno-empiryczną analizę istoty, modeli, procesów modelowania i mierzenia wzrostu przedsiębiorstwa. Zanalizowano sprawność procesów zarządzania przedsiębiorstwem. Zaprezentowano zależności między czynnikami celowościowymi, skutkowymi i przyczynowymi rozwoju gospodarczego, w których najważniejszą rolę przypisuje się rozwojowi przedsiębiorstw. Dokonano analizy statystycznej poziomu rozwoju gospodarczego Polski na tle wybranych krajów (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Japonia, USA). Omówiono także bariery i stymulatory rozwoju przedsiębiorstw w Polsce. Na koniec przedstawiono autorskie propozycje koncepcji i metodyki kierowania rozwojem przedsiębiorstw.
Omówiono wzrost wymagań wobec podmiotów gospodarujących. Przedstawiono konieczność zmian w przedsiębiorstwach i ewolucyjny proces doskonalenia przedsiębiorstwa. Pokazano działania przedsiębiorcze i innowacyjne podmiotów.
14
100%
Zagadnienia związane z motywacjami i motywowaniem w literaturze polskiej, zazwyczaj są poruszane w aspekcie zarządzania zasobami ludzkimi. Stosunkowo mało miejsca poświęca się motywacjom samego właściciela firmy, zarówno tym na etapie tworzenia firmy, jak i jej dalszego funkcjonowania. W Europie prowadzi się od wielu lat szereg badań, których celem jest określenie, dlaczego niektóre jednostki decydują się na rozpoczynające działalności przedsiębiorczej, ze szczególnym uwzględnieniem motywacji. Te ostatnie bada się także w firmach już funkcjonujących. Badanie motywacji nie jest jednak proste, są one bowiem wypadkową wielu czynników, między innymi: cech osobowości, wyznawanych wartości, potrzeb, intencji, a nierzadko i emocji, jakimi właściciel się kieruje, ale także warunków społeczno-politycznych, czy też szans rynkowych. Poszukując źródeł motywacji, badacze posiłkują się teoriami dotyczącymi potrzeb, zarówno teorią Maslowa jak i Murray'a. Analizuje się także cechy osobowe (wskazując je jako motywy podejmowania działań), a zwłaszcza: chęć podejmowania ryzyka, czy też wewnętrzne umiejscowienie kontroli (internal locus of contrl), mające niewątpliwie duży wpływ na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. (fragment tekstu)
Organizacja wirtualna jest tymczasową siecią rozproszonych firm, które współpracują ze sobą podczas realizacji wspólnych kontraktów na określonych rynkach. Ma możliwość łączenia zasobów firmy, dostawców usług oraz duże możliwości do szybkiej zmiany wielkości i składu niż w przypadku tradycyjnych organizacji. Organizacja wirtualna posiada płynną, rozproszoną strukturę sieciową, jest otwarta na wchodzenie w powiązania sieciowe z uczestnikami innych OW. Kluczowymi źródłami wzrostu wartości organizacji i jej produktów stają się jej reputacja, posiadana wiedza, zaangażowanie personelu, a także wzajemne zaufanie pomiędzy uczestnikami sieci. Partnerstwo w sieci przynosi efekt synergiczny. Dzięki wykorzystaniu wspólnych zasobów i możliwości na rynkach, jej współpracownicy mają lepsze szanse rozwoju oraz są w stanie wytwarzać wyższą wartość, niż wtedy kiedy działaliby na wasny rachunek.
16
Content available remote Globalization and the Development of Enterprises in Ghana
100%
Artykuł ten omawia zjawisko globalizacji i jej wpływ na przedsiębiorstwa w Ghanie w ostatnich latach. Podobnie jak w wielu innych kulturach i krajach na świecie, globalizacja miała ogromny wpływ na rozwój lub stagnację przedsiębiorstw. Niektóre kraje były w stanie wykorzystać to zjawisko jako korzyść dla swoich przedsiębiorstw podczas gdy innym nie udało się uzyskać równowagi. Celem tego artykułu jest wyjaśnienie pojęcia globalizacji i wybranie definicji, która jest najbardziej odpowiednia i zwrócenie uwagi na różne konflikty, które mogą wynikać z interakcji w tego typu zjawiska. To również ma na celu określenie wpływu globalizacji w przedsiębiorstwach w Ghanie, a także czy Ghana jest w stanie znaleźć równowagę między lokalnymi perspektywami a falą globalizacji na świecie. (abstrakt oryginalny)
Rozwój firmy jest stanem, który można kształtować i oddziaływać na niego. Celem artykułu jest zaprezentowanie nowego, dynamicznego podejścia do modelowania funkcjonowania przedsiębiorstwa przygotowanego w oparciu o wyniki badań literaturowych i empirycznych.
Raport ma na celu przedstawienie wyników badań autentycznych opinii kierowników przedsiębiorstw w Czechach dotyczących korzyści (bieżących albo potencjalnych) integracji czeskiej gospodarki z Europejskim Obszarem Gospodarczym. W badaniu wzięło udział 262 respondentów. To badanie jest częścią działalności badawczej prowadzonej przez Katedrę Finansów na Wydziale Ekonomii i Administracji Uniwersytetu Masaryk w Brnie, gdzie bada się opinie i oceny w sferze przedsiębiorców, dotyczące najważniejszych albo bieżących kwestii rozwoju przedsiębiorstw w warunkach czeskich. Niniejszy artykuł został przygotowany w ramach projektu GACR (czeskiej fundacji naukowej) nazwanego: "Porównanie rozwoju rynków finansowych w Czechach i krajach UE", na który został przyznany grant nr 402/02/1408. (AT)
Neoklasyczna teoria rozwoju przedsiębiorstwa zakłada, iż zarówno w krótkim, jak i w długim okresie głównym celem firmy jest maksymalizacja zysku. Jednakże już na początku lat 40. XX w. badacze zwracali uwagę na sprzeczność tych założeń z działalnością korporacji, gdzie nastąpiło oddzielenie własności od zarządzania oraz wzrost znaczenia menedżerów. Na fali tych zmian powstały alternatywne koncepcje rozwoju przedsiębiorstwa. W artykule została przedstawiona ewolucja poglądów dotyczących przedsiębiorstwa w perspektywie wybranych teorii menedżerskich. Zdaniem autorów ich główne założenia są nadal przydatne do analizy funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Współczesna ekonomia wskazuje na istotną rolę czynników niematerialnych w kreowaniu wartości przedsiębiorstwa, wśród których ważne miejsce zajmuje prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Celem artykułu jest wykazanie roli nakładów na badania i rozwój w kreowaniu wartości przedsiębiorstwa. Główny nacisk położono na przedstawienie nakładów na B+R jako stymulatora rozwoju przedsiębiorstwa i wzrostu gospodarczego. Zidentyfikowano uwarunkowania wypływające na skłonność przedsiębiorstw do prowadzenia badań oraz dokonano oceny terytorialnej i sektorowej skłonności do prowadzenia działalności badawczej w przedsiębiorstwach funkcjonujących na terenie UE. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 79 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.