Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gry organizacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Reflexive Games in Management
100%
In this paper reflexive games are defined as a way to act beyond equilibria to control our opponents by our hiding motives. The task of a reflexive game is to have the opponent's actions become transparent for us, while our actions remain obscure for the competitor. In case a reflexive game is carried out between agents belonging to the same organisation (corporation, company, institute), success in a reflexive game can be reached by a purposeful modification of some components of a controlled system. Such a modification for the guaranteed victory in a reflexive game is called reflexive management. This kind of management uses reflexive games to control a knowledge structure of agents in a way their actions unconsciously satisfy the centre's goals.(original abstract)
Artykuł porusza problematykę czynników sprzyjających rozwojowi gier organizacyjnych. Autorka przedstawia krótkie studium przypadku polskiego oddziału międzynarodowej korporacji, w którym w wyniku splotu różnych zdarzeń system polityczny nabrał ogromnego znaczenia. Analizując sytuację w tej konkretnej firmie oraz przywołując zjawiska z rynku polskiego, autorka stawia szereg hipotez na temat szczególnej podatności firm działających na rynku polskim na wzrost znaczenia gier organizacyjnych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie uwarunkowań powstawania gier organizacyjnych. Tekst opiera się na badania przeprowadzonych w formie częściowo ustrukturyzowanych wywiadów. Gry organizacyjne mogą pełnić rolę konstruktywną, jednak często mają one charakter destrukcyjny. Przeprowadzone badania pozwoliły zidentyfikować najważniejsze uwarunkowania powstawania gier organizacyjnych oraz wybrane czynniki i mechanizmy, które czynią gry dysfunkcjonalnymi. Należą do nich m.in. dążenie do władzy formalnej lub nieformalnej, chęć wpływu na zmianę, poprawa statusu materialnego, obrona własnej pozycji i inne. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Dysfunkcjonalne gry organizacyjne - przejawy i mechanizmy rozwoju
75%
Celem artykułu jest ukazanie przyczyn, przejawów i mechanizmów rozwoju wybranych dysfunkcjonalnych gier organizacyjnych. Tekst opiera się na jakościowych badaniach przeprowadzonych w formie częściowo ustrukturyzowanych wywiadów. Taki wybór metody był konsekwencją celu i przedmiotu badań. Poznawanie gier organizacyjnych wymaga jak najbliższego, niekiedy wręcz nieformalnego kontaktu z respondentami. Osiągnięcie tego celu byłoby bardzo trudne przy wykorzystaniu - z definicji zawężających badanie - metod ilościowych. Przeprowadzone badania pozwoliły zidentyfikować pewne dysfunkcjonalne gry organizacyjne, jak np. poszukiwanie kozła ofiarnego, robienie dobrego wrażenia, iluzja aktywności, tworzenie koalicji, przerzucanie kosztów i inne. Do najważniejszych przyczyn podejmowania rozgrywek należało m.in. dążenie do władzy formalnej lub nieformalnego wpływu, chęć wpływu na zmianę, poprawa statusu materialnego, ucieczka od obowiązków i obrona własnej pozycji. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote E-business as a Game
75%
This paper introduces the concept of the game for the analysis of relationship of the organization with the environment. In the last hundred years, the characteristic evolution of conducting a market game could be observed - from the era of industrial civilization to the era of information, where the electronic market appeared. The content of this article is the analysis of the changes that have occurred in relation to the field of play, rules of conduct and strategies used in conditions of chaos and uncertainty, but also completely new business opportunities that characterize e-business. (original abstract)
Artykuł jest efektem pracy podjętej w trakcie cyklicznych tutoriali w roku akademickim 2017/2018, organizowanych w ramach Programu Tutoringu Akademickiego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W opracowaniu przedstawiono grywalizację jako innowacyjną metodę stosowaną w praktyce organizacji prywatnych i publicznych. Wymieniono aktualne przykłady zastosowania mechanizmów gier w biznesie, opisując szczegółowo wybrane projekty z obszarów: rozwoju i edukacji, rekrutacji i selekcji, marketingu oraz kampanii społecznych. Podkreślono, że projekty grywalizacyjne są wdrażane eksperymentalnie, pozostając jeszcze we wczesnej fazie rozwoju.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono istotę, zalety, ograniczenia i charakter gier kierowniczych oraz kierunki i możliwości wykorzystania gry "Promar".
W pracy scharakteryzowano proces uczenia się w grach biznesowych, wykorzystując do tego celi znane z literatury modyfikacje modelu Kolba. Opisano przebieg sesji i zasady oceny uczestników w grze SPÓŁKA, a także zakres i formę stosowanego w niej podsumowania rozgrywki. Na zakończę nie przedstawiono wyniki badań ankietowych nad użytecznością - z dydaktycznego punktu widzenia - wybranych elementów podsumowania rozgrywki.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote The Organizational Roles of the School Principal. A Study in Management Strategies
63%
Artykuł zawiera próbę nowego spojrzenia na pracę dyrektora szkoły, pokazując jedno z ważnych źródeł jego rzeczywistych zachowań w procesie wypełniania różnorodnych ról. Owym źródłem jest realizowana przez dyrektora strategia. Przedstawiona propozycja nawiązuje do koncepcji autorów ujmujących problemy organizacji i kierowania w konwencji organizacyjnej gry. Rozważania swoje oparł autor na wynikach badań empirycznych. Okazało się w nich, że w aktualnej praktyce oświatowej przeważają strategie defensywne, zadaniowe i biurokratyczne, niemało obserwuje się też strategii nieproduktywnych, a w ich ramach również pasożytniczych. Tego stanu nie można akceptować, jednakże do ewentualnych zmian trzeba nieco inaczej podejść. Zamiast zmieniać zachowanie dyrektorów szkół, trzeba zmieniać strategie. Autor wskazuje w tym zakresie propozycje pod adresem realizatorów polityki oświatowej.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono koncepcje funkcjonujące w badaniach nad zmianami, takie jak: orientacja na grę organizacyjną, orientacja na równowagę organizacyjną i orientacja na rozwój organizacyjny.
Zapraszamy do przeczytania artykułu innego niż wszystkie. Tematyka zobowiązuje - chcemy przekazać, czym jest grywalizacja i jak ją można zastosować w działaniach działu HR, lecz także dać Ci poczuć, jak działają niektóre mechanizmy grywalizacyjne. Dlatego podzieliliśmy artykuł na części - misje rozsiane w "Personelu i Zarządzaniu". Jeśli wystarczy Ci chęci i odwagi, by przeczytać je wszystkie, zbierzesz całą wiedzę na temat grywalizacji. W podróży Twoim pomocnikiem będą tablice (w grywalizacji - mapa misji), jak ta poniżej, które wszędzie tam, gdzie będziesz, podpowiedzą, co za Tobą, a co jeszcze Cię czeka. Powodzenia!(fragment tekstu)
Artykuł ma na celu zaprezentowanie jednej ze specyficznych technik szkoleniowych, jaką jest odgrywanie ról, zwanej "role playing games" (RPG). RPG polega na odtwarzaniu scen życiowych, w których rozwiązuje się konkretne problemy zgłaszane przez uczestników szkolenia. Uczestnicy gier szkoleniowych typu RPG są stawiani w sytuacjach, które wymagają operacyjnego podejścia do problemów. Formuła i konstrukcja takiej gry zapewnia sytuacje nietypowe, dzięki czemu rozwija się twórcze myślenie i zdolność poszukiwania nowych sposobów zachowania. Zwrócono również uwagę na potencjalne zagrożenia, które wiążą się z zastosowaniem prezentowanej metody.
14
Content available remote Gra strategiczna jako narzędzie formułowania strategii organizacji
63%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie istoty gry strategicznej jako instrumentu formułowania strategii organizacji. Na początku przedstawione zostaną podstawy teoretyczne powstania gry strategicznej. Następnie ukazana będzie istota oraz uwarunkowania wykorzystanie gry strategicznej w przedsiębiorstwie. W ostatniej części zaprezentowany zostanie przykład wykorzystania gry strategicznej w formułowaniu strategii oraz wnioski końcowe. (fragment tekstu)
Gry w organizacji mogą być rozumiane bardzo różnorodnie, w zależności od przyjętej perspektywy teoretycznej i dziedziny nauki. Także wpływ społeczny (czy też znaczeniowo węższa manipulacja) doczekał się wielu prób klasyfikacji i typologii. Artykuł porządkuje najważniejsze pojęcia z zakresu gier i wpływu społecznego w organizacjach, wskazując potencjalne zależności między tymi dwoma obszarami. Jako punkt wyjścia zostały przyjęte różne definicje bazujące zarówno na ujęciach klasycznych, jak i nowoczesnych. Następnie określone zostały ramy pojęciowe i na tej podstawie wskazano możliwe kierunki badań i praktycznego wykorzystania w działaniach doradczych w organizacji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest opis możliwości wykorzystania gier w postaci ekstensywnej w zarządzaniu strategicznym. Gry w postaci ekstensywnej pozwalają skutecznie badać wiele sytuacji biznesowych. Na początku omówione zostały podstawowe pojęcia teorii gier oraz zasady konstrukcji drzewa gry. Następnie rozwinięto zagadnienie analizy gier o pełnej informacji. Uwagę zwrócono na proces dochodzenia do rozwiązań optymalnych. W grach, w których strony podejmują decyzję sekwencyjnie znając wcześniejsze posunięcia przeciwnika, dojście do rozwiązania optymalnego jest możliwe dzięki wykorzystaniu metody indukcji wstecznej. Indukcja wsteczna w grach dwuosobowych o sumie wypłat różnej od zera nie pozwala jednak na ustalenie wszystkich punktów równowagi, co zaprezentowano na konkretnym przykładzie. Artykuł zwiera ponadto omówienie zagadnienia gier o niepełnej informacji wraz z analizą przykładów praktycznych. W artykule skoncentrowano się głównie na procesie identyfikacji strategii graczy oraz prezentacji sposobu zamiany drzewa gry na macierz wypłat. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor rozwija założenie, że strategia organizacji powstaje na gruncie gry organizacyjnej i ma charakter inkrementalny. Strategia organizacji jest, jego zdaniem, kształtowana pod wpływem uznawanych idei i wartości, oddziaływania otoczenia i systemu gier wewnątrzorganizacyjnych głównych organizacyjnych aktorów. Autor zwraca uwagę na dwa aspekty tzw. zjawiska nieciągłości strategii organizacji. 1) Organizacja może różnie reagować na zewnętrzne warunki. Nie ma jedynego, racjonalnego, najlepszego zachowania się. 2) W procesie strategicznego wyboru ważną rolę odgrywają zdolności kierowników do tworzenia twórczych rozwiązań, szybkiego uczenia się, elastycznego podejmowania decyzji itp.
18
Content available remote Psychospołeczne uwarunkowania zaangażowania konsumentów w grywalizację
51%
Grywalizacja wykorzystuje elementy świata gier do angażowania się w podejmowane przez uczestnika czynności oraz realizację przez niego zadań z natury nieatrakcyjnych, w sposób zapewniający przyjemność, radość i dobrą zabawę. Celem opracowania jest przegląd teorii motywacji dla zrozumienia determinant gracza podejmującego określone czynności w ramach grywalizacji oraz mechanizmu zaspokojenia przez niego potrzeb przy wykorzystaniu wybranych elementów gier. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie permanentną zmianą jest skuteczną metodą doskonalenia organizacji w warunkach wyzwań rynkowych w turbulentnym otoczeniu XXI wieku. Artykuł prezentuje: charakterystykę zmian w otoczeniu, istotę i proces zmiany organizacyjnej, rodzaje zmian, wybrane teorie zmian oraz zarządzanie zmianą jako nową rolę zarządzającego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.