Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1873

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 94 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Handel zagraniczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 94 next fast forward last
Autor przedstawił obroty handlowe Polski z poszczególnymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej w latach 1992-1994.
Przedstawiono perspektywy wzrostu polskiego eksportu do USA w ważniejszych grupach towarowych (artykuły rolno-spożywcze, produkty chemiczne, tekstylia, odzież). Podano podstawowe rozwiązania systemowe w Kanadzie pozwalające rozwijać polski eksport do tego kraju. Ponadto omówiono sytuację gospodarczą i handel zagraniczny Kanady oraz polsko-meksykańską wymianę handlową w 1999 roku.
Omówiono sytuację na kanadyjskim rynku napojów alkoholowych w latach 1996-1997. Przedstawiono miejsce krajów NAFTA w światowej produkcji, konsumpcji i międzynarodowym obrocie handlowym mięsem drobiowym w 1997 roku oraz główne kierunki eksportu mięsa drobiowego z USA w latach 1994 -1997. Przedstawiono handel Meksyku w branży przemysłu przetwórczego oraz elektronicznego.
Przedstawiono regulacje w przywozie wyrobów piekarniczych do USA. Omówiono problem ochrony rynku kanadyjskiego przed konkurencją zagraniczną oraz formy współpracy z firmami amerykańskimi.
Przedstawiono procesy integracyjne w Europie Środkowo-Wschodniej po rozwiązaniu Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (28 czerwca 1991 roku). Omówiono działalność CEFTA (Central European Free Trade Agreement) oraz współpracę Polski z krajami CEFTA w latach 1992-1998. Zdaniem autora konieczna jest głębsza integracja w dziedzinie handlu usługami i przepływu kapitału oraz w rolnictwie.
Omówiono sytuację na kanadyjskim rynku wyrobów stalowych w latach 1997-1998 w tym polsko-kanadyjskie obroty handlowe surowcami i wyrobami stalowymi. Przedstawiono miejsce USA w światowej produkcji i konsumpcji obrabiarek do metali i sytuację na rynku cementu.
W cyklu artykułów omówiono pozataryfowe ograniczenia w dostępie do rynku USA oraz warunki działania firm zagranicznych i ich przedstawicielstw na rynku Kanady.
Jest to analiza handlu zagranicznego Polski z krajami NAFTY (USA, Kanadą i Meksykiem) w roku 1997 i w pierwszym kwartale 1998 roku. Przedstawiono także wyniki kanadyjskiego handlu zagranicznego w 1997 roku i 1996 roku, szczegółowo omówiono obroty handlowe Kanady z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Omówiono miejsce Polski w amerykańskim handlu przetworami mięsnymi.
Przedstawiono pozycję rynkową Polski w amerykańskim imporcie produktów chemicznych, omówiono handel zagraniczny USA z krajami Azji, Europy Centralnej, Ameryki Łacińskiej. A także badano wpływ kryzysu w Azji Południowo-Wschodniej na sytuację gospodarczą i eksport USA. Skrótowo przedstawiono sytuację gospodarczą Kanady oraz przedstawiono sprawozdanie z negocjacji Meksyk-Unia Europejska w sprawie strefy wolnego handlu.
Artykuł omawia czynniki długookresowe takie jak: stan i struktura aparatu wytwórczego, inwestycje, finansowanie procesów inwestycyjnych (środki własne przedsiębiorstwa, kredyt bankowy, "szara strefa", obcy kapitał inwestycyjny).
Przedstawiono amerykańskie bariery w handlu zagranicznym i w handlu inwestycjami, ponadto procedury celne i przewozowe w eksporcie do Stanów Zjednoczonych. Omówiono także pozataryfowe ograniczenia do rynku kanadyjskiego oraz wybrane instrumenty pozataryfowe w dostępie do rynku meksykańskiego.
W stałym cyklu informacje z rynków branżowych i towarowych przedstawiono sytuację na rynku urządzeń elektrycznych, urządzeń klimatyzacyjnych, chłodniczych i grzewczych Stanów Zjednoczonych.
Trudno mówić o symetrii w naszym handlu zagranicznym z Unia Europejską. Na "piętnastkę" przypada od kilku lat około dwóch trzecich globalnej wymiany handlowej Polski. Wszelkie więc wahnięcia w tej wymianie mają dla nas natychmiastowe, poważne skutki. Natomiast znaczenie Polski w handlu zewnętrznym UE jest nieporównywalnie mniejsze, ale konsekwentnie rośnie.
W cyklu artykułów omówiono bariery dla polskiego eksportu do zachodnich Stanów USA, warunki dostępu do rynku przetworów mięsnych w USA, ogólne warunki dostępu towarów polskich do rynku kanadyjskiego, a ponadto podstawowe regulacje w handlu zagranicznym Meksyku.
Omówiono nowe zasady obrotów handlowych między Polską i Niemcami na podstawie Układu Europejskiego.
Omówiono handel zagraniczny Polski w 1995 z krajami Unii Europejskiej. Podano wartość obrotów handlowych Polski z poszczególnymi krajami Unii, udział procent eksportu i importu, wartość w mln USD.
Artykuł przedstawia zmiany w polskim eksporcie usług w odniesieniu do kryzysu światowego i zjawiska wielkiego załamania handlu. Jako tło dla dalszych rozważań zaprezentowane zostały główne wyjaśnienia teoretyczne wysokiej wrażliwości handlu międzynarodowego na zmiany fundamentalnych wielkości makroekonomicznych. Następnie dokonano analizy ewolucji struktury eksportu usług w trakcie kryzysu. W dalszej kolejności zbadano podobieństwo reakcji handlu usługami i handlu towarami. W artykule zawarto również badanie zmienności eksportu poszczególnych kategorii usług. Wskazano potencjalne przyczyny spadku eksportu różnych grup usług, wykazując współzależności między nimi. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja zmian jakie pojawiły się w wartości i strukturze handlu zagranicznego Polski pomiędzy 1995 a 2008 rokiem. Podjęto w nim także próbę przeanalizowania poziomu penetracji polskiego rynku przez importowane produkty w układzie geograficznym oraz według grup towarowych. Pierwsza część pracy zawiera krótką charakterystykę kształtowania się sytuacji w polskim handlu zagranicznym w badanym okresie. Uwzględniono w niej zmianę wartości eksportu oraz importu oraz saldo bilansu handlowego naszego kraju. W drugiej części zaprezentowano strukturę geograficzną polskiej wymiany towarowej z zagranicą, a także poziom penetracji naszego rynku przez importowane produkty według trzech grup krajów: rozwiniętych, rozwijających się i Europy Środkowo-Wschodniej. Trzecia część przedstawia ogólną strukturę towarową polskiego handlu zagranicznego i kształtowanie się wskaźnika penetracji importowej polskiego rynku według grup towarów przemysłowych, które stanowią zdecydowaną większość naszych obrotów. Ostatnią częścią pracy jest podsumowanie, zawierające syntetyczne wnioski. (abstrakt oryginalny)
Jest to relacja ze spotkania państw-sygnatariszy CEFTA, które odbyło się jesienią 1995 r. Omówiono także współpracę handlową między Polską i Węgrami.
Autor analizuje obroty handlowe Szwajcarii z krajami Europy Środkowo-Wschodniej w 1994 r.
first rewind previous Strona / 94 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.