Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Hierarchical classification methods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Kompletność środków trwałych
100%
W artykule omówiono problemy uznawania środków trwałych za kompletne i zdatne do użycia. Pytanie o kompletność środka trwałego należy zadawać nie tylko przed oddaniem go do używania, ale i wtedy, kiedy się psuje i wymaga wymiany części zapasowych. Ze względu na różnorodność środków trwałych pod względem rodzaju i pełnionych funkcji potrzebna jest ich klasyfikacja na jednorodne grupy. W artykule określono warunki uznania środków trwałych za kompletne w aspekcie technicznym i ekonomicznym. (abstrakt oryginalny)
Istnienie korelacji pomiędzy różnymi walorami odgrywa kluczową rolę w teorii doboru najefektywniejszego portfela dóbr finansowych. Metody tworzenia taksonomii portfela inwestycyjnego wykorzystują informacje zawarte w szeregach czasowych dotyczących cen akcji, wskazując na stopień synchronizacji dynamiki obrotów akcjami na rynkach finansowych. W pracy zaprezentowano metody pozwalające otrzymać hierarchiczne i niehierarchiczne reprezentacje struktury portfela inwestycyjnego. (fragment tekstu)
W pracy „Generowanie strategii sprawnych i słabo sprawnych wielokryterialnego stochastycznego zadania programowania dynamicznego za pomocą metod hierarchicznych” (Thien Hoa Szymczak-Do) przedstawimy wielokryterialny stochastyczny model skończonego procesu dynamicznego. Zdefiniujemy dla tego modelu pojęcia strategii i strategii sprawnej. Dla tak sformułowanego zadania generowanie zbioru wszystkich strategii sprawnych może nie być efektywne ze względu na jego liczebność. Dlatego w pracy zajmiemy się wyznaczaniem podzbiorów strategii sprawnych. Wykorzystamy do tego celu metodę znaną z ogólnej teorii programowania wielokryterialnego, tj. generowanie strategii sprawnych za pomocą metod hierarchicznych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była próba delimitacji krajów w UE-27 o podobnej strukturze i skali produkcji pochodzącej z gospodarstw rolnych. W badaniu położono nacisk na uwypuklenie podobieństwa struktur produkcji typowych dla obszarów klimatycznych UE-27 w 2008 roku, a także na wskazanie klasy, do której zakwalifikowano polskie rolnictwo. Wykorzystano dane z bazy FADN, którymi były średnie ważone przeliczone na gospodarstwo rolne z 27 krajów członkowskich UE w 2008 roku. Delimitację wykonano w oparciu o strukturę produkcji, wielkość ekonomiczną, powierzchnię użytków rolnych, wartość produkcji i dochodów z gospodarstwa rolnego. Badanie wykonano za pomocą hierarchicznej klasyfikacji aglomeracyjnej metodą Warda. Przy czym strukturę produkcji reprezentowały 23 cechy, a pozostałe cechy były pojedyncze. Optymalną liczbę klas krajów o podobnej strukturze i skali produkcji wyznaczono na podstawie analizy wielkości przyrostów wariancji wewnątrzklasowej w procesie łączenia klas między poszczególnymi poziomami łączeń. W ten sposób uzyskano 10 klas krajów. Klasy opisano według obliczonego miernika różnic średnich dla analizowanych cech. (abstrakt oryginalny)
In economics we often face a system which intrinsically imposes a structure of hierarchy of its components, i.e., in modeling trade accounts related to foreign exchange or in optimization of regional air protection policy. A problem of reconciliation of forecasts obtained on different levels of hierarchy has been addressed in the statistical and econometric literature many times and concerns bringing together forecasts obtained independently at different levels of hierarchy. This paper deals with this issue with regard to a hierarchical functional time series. We present and critically discuss a state of art and indicate opportunities of an application of these methods to a certain environment protection problem. We critically compare the best predictor known from the literature with our own original proposal. Within the paper we study a macromodel describing the day and night air pollution in Silesia region divided into five subregions. (original abstract)
W literaturze statystycznej zaproponowano bardzo dużo metod klasyfikacji wielowymiarowej. W artykule metody te wstępnie podzielono na trzy grupy podobieństwa, a następnie omówiono te spośród nich, które są często wykorzystywane w praktyce. (fragment tekstu)
Rezultatem procesu metropolizacji jest kształtowanie sie metropolii w różnych punktach światowej sieci wielkich miast. Miernikiem określającym metropolie i jej rangę jest przestrzenny zasięg oddziaływania poszczególnych funkcji. Usługi biznesowe tworzą współcześnie niezwykle ważną grupę funkcji metropolitalnych. Zróżnicowany jest jednak stopień włączenia poszczególnych metropolii w światową sieć powiązań w tym zakresie. Pod tym względem metropolie zostały liniowo uszeregowane i poddane hierarchicznej klasyfikacji w dynamicznym układzie obejmującym lata 2000-2008. Wydzielono cztery podstawowe grupy metropolii. Londyn i Nowy Jork tworzą w badanym okresie swoistego rodzaju duopol. Wzrasta ranga metropolii z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Warszawy.(abstrakt oryginalny)
Poddano analizie 6 indeksów ustalania optymalnej liczby skupień w binarnych zbiorach danych. Ocenie poddano międzyinnymi następujące indeksy ustalania optymalnej liczby skupień: indeks Scott`a - Symons`a, indeks Marriot`a i 4 wiarianty indeksu Fierdnan`a - Rubin`a.
Rozwój zrównoważony stanowi jeden z głównych celów globalnych, zgodnie z którym rozwój gospodarczy, społeczny, ekologiczny i przestrzenny muszą się wzajemnie przenikać i uzupełniać. Zasoby przyrody są poważnie zagrożone i gwałtownie się "kurczą". Sytuacja ta wywiera wpływ na obszary chronione (na przykład parki krajobrazowe). Minione stulecie to okres wzmożonej presji na środowisko i degradacji obszarów chronionych. Nastąpiło zmniejszenie powierzchni aktywnej biologicznie, fragmentacja krajobrazu, przestrzenna izolacja ekosystemów, a także zmniejszenie biologicznej i krajobrazowej różnorodności. Z tego względu należy dokładnie zdiagnozować obecny stan obszarów chronionych. Należy zwrócić uwagę, że główną funkcją obszarów chronionych jest ochrona zasobów przyrody, której musi być podporządkowana inna działalność gospodarcza i pozagospodarcza. Dlatego też istota rozwoju zrównoważonego na obszarach chronionych w kontekście gospodarowania polega na dostosowaniu struktury i intensywności gospodarki do kryteriów wynikających z walorów przyrodniczych. Należy powiązać funkcje społeczno-gospodarcze ze środowiskiem przyrodniczym, nie doprowadzając do utraty jego różnorodności biologicznej i krajobrazowej. Celem artykułu jest przeprowadzenie klasyfikacji hierarchicznej dla gmin leżących na terenach parków krajobrazowych zlokalizowanych w województwie podlaskim i dolnośląskim według wskaźników rozwoju zrównoważonego. (fragment tekstu)
10
Content available remote Dochody podatkowe w krajach Unii Europejskiej
63%
Celem opracowania jest zanalizowanie dochodów podatkowych oraz zbadanie podobieństwa krajów Unii Europejskiej (UE) pod względem wpływów z tytułu wybranych podatków - głównie VAT, CIT, PIT oraz podatku akcyzowego. Ocenie poddano kraje UE w okresie między 2003 r. (tj. rokiem poprzedzającym największe rozszerzenie UE) a 2012 r. (z uwagi na kompletność danych). Porównano stawki podatków i strukturę dochodów podatkowych w krajach UE, a następnie dokonano oceny ich podobieństwa przy wykorzystaniu narzędzi analizy skupień. Z przeprowadzonej analizy wynika, że proces harmonizacji, który następował w badanym okresie, nie wywarł znaczącego wpływu na upodobnienie się struktury dochodów podatkowych krajów UE. O strukturze tej wydają się nadal decydować np. względy społeczne, ekonomiczne czy historyczne mające wpływ na tworzenie systemów podatkowych w poszczególnych krajach UE. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem pracy jest próba analizy wrażliwości i stabilności rankingów FIO Akcji. W badaniach sprawdzano wrażliwość rankingów uzyskanych metodą AHP na zmiany macierzy porównań kryteriów oraz stabilność uzyskiwanych rankingów dla określonej macierzy porównań kryteriów w kolejnych latach. Sprawdzano, używając metod opartych na przedziałach kwantylowych oraz współczynników korelacji rang, w jaki sposób wybór kryteriów w metodzie AHP i nadanie tym kryteriom różnej ważności w macierzy porównań kryteriów wpływa na ostateczny ranking funduszy oraz czy wyznaczone rankingi dla określonej macierzy porównań kryteriów są stabilne w czasie. Uzyskane wyniki mogą posłużyć potencjalnym inwestorom przy wyborze funduszu oraz stanowić cenne narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji uczestników rynku finansowego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badania technik marketingu społecznościowego w biznesie typu coworking przy użyciu zbiorów danych uzyskanych za pomocą narzędzi do monitorowania mediów społecznościowych. Do wycinania danych pochodzących z aktywności kont firmy WeWork na Instagramie i Twitterze wykorzystano Mediatoolkit. Dane były gromadzone 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z różnych lokalizacji i w wielu językach, w piętnastodniowym przedziale czasowym. Wskaźniki związane z sentymentem, zasięgiem, wpływem, liczbą obserwujących, retweetami, polubieniami, komentarzami i wynikami wyświetleń utworzyły zbiory danych, które zostały zbadane za pomocą analizy korespondencji wielu zmiennych, a także metody hierarchicznego grupowania. Celem artykułu jest zbadanie nieodłącznych właściwości wielu indeksów opisujących ogólną dziedzinę narzędzi marketingu wykorzystywanych w social mediach. Autorzy pragną udostępnić marketerom cyfrowym alternatywną perspektywę prowadzenia strategii marketingowych w obszarze mediów społecznościowych związanych z nowatorskimi przedsięwzięciami dotyczącymi przestrzeni coworkingowych. Zidentyfikowano trzy kategorie/segmenty postów, przy czym polaryzacja postów zwykle odnosi się do lokalizacji geograficznej, niezależnie od kanału mediów społecznościowych używanego do publikowania.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Causes of Traffic Incidents in the Wielkopolskie Province in the Years 2011-2013
63%
Although in recent years the number of traffic accidents and collisions on Polish roads has been decreasing, it is important to identify their most significant causes. This study presents an analysis of 34 causes of road incidents reported by the police in the Wielkopolskie province in the years 2011-2013. A total of 34 causes of traffic incidents (accidents and collisions - X1, ..., X34, respectively) were grouped by means of hierarchic cluster analysis using the nearest neighbour method with Euclidean distances, in a four-dimensional space of parameters (the number of accidents - LW, the number of killed - LZ, the number of casualties, including slightly injured in collisions - LR, the number of collisions - LK). Calculations were conducted using the Statistica ver. 12 package. Analyses showed that the most common cause of traffic incidents included side collisions and rear collisions of vehicles, failure to yield to the right-of-way, failure to adjust the speed to the traffic conditions and failure to keep adequate distance between vehicles. Hitting a tree was only the 19th cause (out of 34 analysed ones); however, consequences of these incidents were tragic (8% of fatal accidents).(original abstract)
Wycena masowa, czyli wycena na dużą skalę ma miejsce w przypadku jednoczesnej wyceny tysięcy, a nawet milionów nieruchomości za pomocą jednego algorytmu. Autorzy podjęli próbę zastosowania metod klasyfikacji rozmytej w masowej wycenie nieruchomości. W badaniu działek gruntowych w Szczecinie, wykorzystali algorytm, który uwzględnia jakościowe i ilościowe indywidualne cechy wycenianych nieruchomości.
Celem pracy było przedstawienie propozycji mierzenia podobieństwa między obiektami opisanymi przez cechy, których wartości mogą być liczbami rozmytymi. (fragment tekstu)
Artykuł wskazuje różne typy zmiennych, w tym symboliczne oraz sposoby postępowania w ich analizie. Ilustruje, na przykładzie internetowych kont poczty elektronicznej, jakie utrudnienia niesie za sobą nietypowy charakter zmiennych i ich wpływ na końcowe wyniki badania. (streszcz. oryg.)
This paper examines the relationship between income inequality and globalisation in 29 European countries over the period of 2005-2015, the period including phases of both growth and economic recession. Unlike other studies which analyse variations in inequality in specific countries or in both developed and developing economies, this study focuses on European countries, that is, high-income countries with highly developed economies. It investigates the influence on inequality exerted by trade and financial globalisation and technological development over the ten years through panel data multiple regression analysis. The results indicate that both trade globalisation and the degree of technological development are associated with reduction in inequality, while financial globalisation, and particularly foreign direct investment inward, are associated with increase in inequality. Furthermore, strong associations can be observed between the dimensions of the study in function of the average salaries and GDP per capita of different countries, reflected through partial correlations. (original abstract)
W niniejszej pracy zaproponowano metodę wyboru miernika taksonomicznego spośród wielu mierników opisujących analizowane zjawisko. W pracach dotyczących zastosowania mierników taksonomicznych często prezentowane są rankingi uzyskane za pomocą kilku różnych mierników. Ocena zgodności rankingów dokonywana jest m. in. za pomocą współczynników korelacji Spearmana, natomiast kwestia wyboru finalnego reprezentanta (miernika taksonomicznego i rankingu obiektów uzyskanego na podstawie jego wartości) jest zazwyczaj pomijana. Zaproponowana metoda wyboru finalnego miernika taksonomicznego uwzględnia zarówno stopień podobieństwa rankingu uzyskanego na podstawie wartości tego miernika do innych rankingów jak również zdolność miernika do grupowania obiektów. Ponadto wykorzystano grupowanie hierarchiczne połączone z metodą k-średnich do identyfikacji podzbiorów obiektów (tu: giełd walut kryptograficznych) podobnych pod względem wartości miernika taksonomicznego. Grupowanie hierarchiczne umożliwia podział obiektów na taką liczbę grup, jaka wyraźnie uwidoczni się na uzyskanym dendrogramie, zamiast popularnego w literaturze przedmiotu, "sztywnego" podziału na cztery grupy wg średniej i odchylenia standardowego wartości miernika (który nie zawsze jest optymalny). W analizowanym przykładzie metoda Warda została zastosowana do wyznaczenia początkowej liczby i środków (centroidów) grup, wykorzystanych następnie w metodzie k-średnich. Wykorzystanie dodatkowo metody k-średnich umożliwiło poprawę jakości grupowania w porównaniu z użyciem tylko metody Warda. (abstrakt oryginalny)
Modele drzew decyzyjnych uważa się za łatwe do interpretacji, ale nie można tego powiedzieć o zespołach drzew decyzyjnych. Utrata możliwości interpretacyjnych stanowi istotne ograniczenie w ich zastosowaniach. Celem tego artykułu jest przedstawienie propozycji tworzenia zespołów drzew decyzyjnych według kryterium kontekstu, dającej możliwość zwiększenia interpretacyjności zespołów klasyfikacyjnych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja wykorzystania wielowymiarowej analizy korespondencji do badania podróży turystycznych turystów polskich i niemieckich związanych z odwiedzinami Wolińskiego Parku Narodowego. Podjęto próbę wykrycia powiązań pomiędzy zmiennymi charakteryzującymi te podróże. Do obliczeń wykorzystano moduł Analiza korespondencji w pakiecie Statistica 10.0. W celu podwyższenia jakości odwzorowania przeprowadzono modyfikację wartości własnych według propozycji Greenacre'a. Ze względu na dość dużą liczbę wariantów analizowanych zmiennych zastosowano metodę Warda, która umożliwiła wyznaczenie powiązań pomiędzy wariantami zmiennych. Dodatkowo, dane zostały zobrazowane za pomocą metody twarzy Chernoffa, która umożliwiła zaprezentowanie różnic pomiędzy profilem preferencji statystycznego turysty niemieckiego i polskiego odwiedzającego Woliński Park Narodowy. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.