Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 205

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Hotel services
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Celem badania była analiza wpływu usług dodatkowych, świadczonych przez hotele butikowe, na ich ocenę przez gości. Zakres pracy stanowi charakterystyka hoteli butikowych, przybliżenie usług oferowanych przez te hotele, a także charakterystyka czynników decydujących o ocenie hotelu. W części badawczej przeprowadzona została analiza usług świadczonych przez wybrane hotele butikowe w miastach, poza miastami i w miejscowościach o charakterze wypoczynkowym. Analizie poddano zakres usług dodatkowych: uzupełniających, fakultatywnych i towarzyszących. Stwierdzono, że zakres usług dodatkowych nie wpływa znacząco na ocenę hotelu; jest ona związana w znacznie większym stopniu z rdzeniem usługi. Szerszy zakres usług dodatkowych jest świadczony przez hotele poza miastami, co wynika z ich charakteru. Szerokość oferty hotelu ma przede wszystkim wymiar marketingowy i pomaga uzyskać przewagę konkurencyjną.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia aktualny poziom rozwoju łódzkiego rynku nieruchomości hotelowych na tle innych miast wojewódzkich. Wskazano obszary potencjału turystycznego Łodzi, a następnie przeprowadzono analizę w zakresie liczby obiektów i miejsc noclegowych, stopnia ich wykorzystania oraz rozmieszczenia przestrzennego. W dalszej kolejności podjęto próbę oceny bliższych i dalszych perspektyw rozwoju rynku, a także wskazano na potencjalne zagrożenia.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Baza hotelowa jako element potencjału turystycznego Polski
100%
Potencjał turystyczny tworzą "wszystkie elementy środowiska geograficznego i zachowania człowieka, które mogą być wykorzystywane do uprawiania turystyki bądź do zajmowania się turystyką, czyli wszelkie zasoby naturalne i funkcjonalne warunkujące rozwój turystyki na określonym terenie"1. Jak wynika z przytoczonej definicji, do potencjału turystycznego można zaliczyć bardzo dużo czynników, m.in. potencjał społeczny przedsiębiorstw turystycznych, turystyczne walory naturalne i antropogeniczne, bazę gastronomiczną, bazę komunikacyjną, bazę noclegową, w tym hotelową. Celem artykułu jest analiza struktury bazy hotelowej w Polsce. Artykuł został przygotowany w oparciu o krytyczną analizę literatury przedmiotu oraz dostępne opracowania statystyczne.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie oferty hotelarskiej wybranych obiektów w Polsce w okresie Świąt Bożego Narodzenia w 2010 r. Artykuł jest wynikiem studiów literaturowych oraz analizy stron internetowych wybranych obiektów hotelarskich.(fragment tekstu)
5
Content available remote Błędy w procesie świadczenia usług hotelarskich a strategie naprawcze
100%
W literaturze przedmiotu spotyka się pewną lukę w badaniach, które odnoszą się do możliwości wystąpienia błędów i zakłóceń w procesie świadczenia usług hotelarskich i strategii naprawczych. Tymczasem wydaje się, iż problem ten jest niezwykle aktualny z uwagi na wysoką podatność usługi hotelarskiej na wystąpienie zakłóceń i błędów podczas kontaktu usługowego, co wynika z charakteru i specyfiki tych usług oraz dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku. Dlatego też wydaje się, że współcześni hotelarze powinni być świadomi, jakich problemów doświadczają ich klienci i jakie są ich oczekiwania w zakresie naprawy sytuacji. Posiadanie tej wiedzy i umiejętne przełożenie jej na działalność operacyjną hotelu stwarza doskonałą szansę, by w drodze właściwego postępowania z niezadowolonym gościem zminimalizować lub zniwelować jego negatywne wrażania, a w konsekwencji - doprowadzić do poczucia wysokiej satysfakcji z kontaktu z usługodawcą, który w sposób stosowny i natychmiastowy zareagował na problem klienta. (fragment tekstu)
6
Content available remote Przemiany ośrodka wypoczynkowego w Arłamowie i ich wpływ na ruch turystyczny
100%
Arłamów na Pogórzu Przemyskim jest jednym z najbardziej znanych ośrodków wypoczynkowych w woj. podkarpackim. Jego historia sięga odległych czasów PRL. Przez lata był obiektem zamkniętym, dostępnym tylko dla ówczesnych elit. Po 1989 r. był nieco zapomniany i wymagający remontu. Zmiana właściciela i dopływ kapitału rozpoczę- ły okres znacznych inwestycji. Działania te były szeroko komentowane w branży turystycznej w regionie. Wielu wątpiło w sukces ekonomiczny tej inwestycji, jednak obecnie obiekt ten należy do najnowocześniejszych w woj. podkarpackim i cieszy się niesłabną- cym zainteresowaniem gości z Polski i z zagranicy. "Wyjątkowy hotel w wyjątkowym miejscu" - to jedna z najczęściej pojawiających się opinii na temat kompleksu. Celem opracowania jest przedstawienie przemian, jakie dokonały się w ośrodku wypoczynkowym w Arłamowie, oraz ich wpływu na ruch turystyczny. Badania pokazują, że inwestycja w przebudowę ośrodka wypoczynkowego w Arłamowie była dobrym pomysłem. Znacznie zwiększyła się liczba gości (od 5570 średnio w roku w latach 1999-2009 do ponad 33 tys. w 2014 r.) oraz polepszył się stopień wykorzystania pokoi (z 34,7% w latach 2005-2009 do 50,8% w 2014 r., a w lipcu 2014 r. nawet do 85,2%). Udało się połączyć luksus hotelu o standardzie czterech gwiazdek z dzikością Pogórza Przemyskiego. Zachowano niektóre elementy, które nawiązują do czasów PRL i są atrakcją turystyczną (np. pokój Lecha Wałęsy), ale zadbano równocześnie o rozbudowę strefy spa, zaplecza rekreacyjnego itp.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Znaczenie personelu hotelu w budowaniu relacji z klientem (case study)
100%
W literaturze przedmiotu podkreśla się istotne znaczenie personelu w usługach w budowaniu relacji z klientem. W pracy podjęto próbę określenia znaczenia, jakie ma personel różnych szczebli w świadczeniu usług hotelarskich. Materiałem do zaprezentowanych rozważań były badania własne zrealizowane w hotelu wśród trzech grup osób, to jest gości hotelowych (100 respondentów), personelu (14 pracowników różnych działów) i menedżera hotelu (1 osoba). Rezultaty badań dotyczące czynników wpływających na jakość usług wskazują, że ankietowani goście i pracownicy mają podobne poglądy na ten temat. Zbliżone wartości dla obu grup miały miła i kompetentna obsługa (wskazania 46% gości i 50% personelu) oraz wygląd i wyposażenie hotelu (wskazania 41% gości i niemal 43% personelu), czyli dwa z najważniejszych czynników wpływających na ocenę jakości usług hotelarskich. Wyniki różniły się nieco jeśli chodzi o atmosferę pobytu (wskazania 16% gości i 28,6% personelu), szybkość i dokładność świadczenia usług (wskazania 36% gości i 50% personelu) oraz zgodność z wyobrażeniem klienta (wskazania 39% gości i 28,5% personelu). Uśmiech, życzliwość i uprzejmość zostały najwyżej ocenione przez obie badane grupy. Zupełnie odmienne są natomiast opinie dotyczące wykształcenia i przygotowania zawodowego oraz znajomości języków obcych. Goście zaznaczali te atuty na czołowych pozycjach, a pracownicy z kolei na ostatnich. Menadżer stwierdziła, że sukces zależy od personelu, a w najwyższym zakresie od wykształcenia zawodowego. (abstrakt oryginalny)
Publikacja porusza istotny temat współczesnej mody na rewitalizowanie i przekształcanie dawnych budynków przemysłowych w nowoczesne obiekty komercyjne. Pośród wielu możliwości zagospodarowania ważne miejsce zajmują obiekty hotelarskie. Otwieranie nowoczesnych hoteli loftowych przyczynia się do urozmaicenia oferty turystycznej i ożywienia dawnych dzielnic przemysłowych, przyciąga także na ich obszary nowych turystów. Celem publikacji jest wykazanie, że obiekty loftowe, w tym szczególnie hotele, mogą przyczynić się do rewitalizacji znacznych obszarów miejskich, poprawy sytuacji gospodarczej i rozwoju przedsiębiorczości. Metody badawcze zastosowane w pracy to krytyka piśmiennicza i analiza najnowszych danych wtórnych. W publikacji wykorzystano również luźne rozmowy telefoniczne przeprowadzone w 2019 roku z managerami znanych hoteli loftowych w całej Polsce. Publikacja została napisana przy wykorzystaniu danych zwartych, artykułów naukowych oraz danych netograficznych. Rezultaty analizy naukowej wskazują, że hotelarstwo loftowe w Polsce rozwija się w sposób systematyczny i staje się trwałym elementem współczesnego rynku hotelarskiego. Implikacje teoretyczne i praktyczne pracy wskazują, że beneficjentami rozwoju tej gałęzi hotelarstwa będą zarówno miasta - siedziby hoteli, jak i ich klienci. W przyszłości można się spodziewać dalszego rozwoju tego segmentu hotelarstwa. (abstrakt oryginalny)
Hotelarstwo, podobnie jak każdy inny sektor gospodarczy, może wywoływać uciążliwe skutki dla środowiska gospodarczego, społecznego i przyrodniczego. Dlatego też powinno wdrażać zasady i cele zrównoważonego rozwoju. Jest to szczególnie istotne z uwagi na bardzo szybki rozwój turystyki i hotelarstwa. W artykule przedstawiono na przykładach obecne kierunki zrównoważonego rozwoju hotelarstwa, a także w sposób syntetyczny ujęto wielowymiarową istotę koncepcji hotelu zrównoważonego.(abstrakt oryginalny)
Ze względu na ścisłe powiązanie prawidłowego funkcjonowania hoteli ze zmianami zachodzącymi w gospodarce istotne jest badanie preferencji użytkowników bazy noclegowej w zakresie potrzebnych usług i oferty. Informacje winny posłużyć nie tylko menedżerom i specjalistom od marketingu, ale przede wszystkim architektom, którzy projektując obiekty, powinni tworzyć budynki służące przez kolejne dziesięciolecia. W niniejszym artykule przedstawiono ankietę dotyczącą preferencji użytkowników hoteli w zakresie produktu i usług oraz jej wyniki. Badania objęły: lokalizację placówek noclegowych, ich standard, preferencje estetyczne (architektoniczne) użytkowników, układy przestrzenne i funkcjonalne. W podsumowaniu wykazano bardzo wyraźnie rysujące się tendencje, jakim podlegać będzie branża hotelarska w najbliższych latach w Polsce, oraz zaznaczono obszary problematyki, w których należy wzmocnić wiedzę społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było poznanie opinii respondentów odnośnie jakości usług hotelarskich jako czynnika warunkującego zaufanie gości hotelowych zajmujących obiekty noclegowe na terenie województwa śląskiego. Badanie przeprowadzono na przełomie maja i czerwca 2013 roku wśród 100 respondentów. W celu stwierdzenia statystycznie istotnych zależności między udzielonymi odpowiedziami a czynnikami różnicującymi posłużono się testem Chi2 z wykorzystaniem programu Statistica v.10.0. Siłę korelacji pomiędzy udzielonymi odpowiedziami a czynnikami różnicującymi badaną grupę ustalono poprzez wyznaczenie współczynnika V Cramera. Na podstawie przeprowadzonej analizy stwierdzono, iż preferencje i zachowania gości hotelowych zajmujących obiekty noclegowe na terenie województwa śląskiego nie są uzależnione od płci, wieku, wykształcenia ani miejsca (stałego/ tymczasowego) zamieszkania respondentów. Goście hotelowi zajmujący obiekty noclegowe na terenie województwa śląskiego charakteryzują się wysoką świadomością na temat kategoryzacji hoteli, której podstawą jest częste korzystanie z usług hotelarskich w celach turystycznych, w tym głównie noclegowych, w ramach wyjazdów indywidualnych czy też grupowych. Głównymi determinantami wyboru obiektów noclegowych na terenie województwa śląskiego przez gości hotelowych były lokalizacja obiektu ale także cena i komfort jego pokoi oraz jakość oferowanych usług, w tym jakość pracy personelu i poziom usług dodatkowych. (abstrakt oryginalny)
Analyzed were the ways of interpreting key terms of the hotel industry, it was found that the degree of their definition accuracy is connected with the level of development of the industry. The main assets and their role were identified in the formation of competitive advantages of hotel enterprises. The human potential of the hotel business is the main source of competitive advantage and generation of economic rent.The peculiarities of competition within hotel chains in the target market were investigated. It was shown that network organization of hotel business plays a decisive role in the creation, development and control of competencies. Identified and analyzed were the main types and organizational structure of the hotel chains.(original abstract)
Konkurencyjność przedsiębiorstw rodzinnych świadczących usługi noclegowe jest istotnym czynnikiem gwarantującym ich funkcjonowanie na rynku. Wśród wyróżników firm rodzinnych wymienić można: gościnność, jakość świadczonych usług oraz relacje między gościem a przedsiębiorcą bazujące na zaufaniu. Badania empiryczne w formie CAWI przeprowadzono w latach 2017-2018 wśród 83 przedstawicieli firm rodzinnych. Analizie poddano 23 elementy charakteryzujące markę firm rodzinnych, w tym m.in. rozpozna- walne logo i nazwę, jakość usługi, zaufanie, otwartość na potrzeby gości. Głównym celem badań była odpowiedź na pytanie o percepcje znaczenia marki przez właścicieli obiektów noclegowych. Wyniki dowiodły, że w opinii ankietowanych marka odpowiada za identyfikację i wyróżnienie przedsiębiorstwa, umożliwia kształtowanie wizerunku, utrzymanie stałych klientów i pozyskanie nowych gości. Jednocześnie zapewnia rozwój przez zwiększenie siły przetargowej, osiągnięcie przewagi konkurencyjnej i zagwarantowanie dodatkowych przychodów.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zastosowanie mapowania strumienia wartości w hotelarstwie. Przedstawiono lean management jako wiodącą współczesną koncepcję zarządzania oraz omówiono rodzaje marnotrawstwa, które odnoszą się zarówno do produkcji, jak i usług. Scharakteryzowano specyfikę usług hotelarskich oraz zaprezentowano zastosowanie metody mapowania strumienia wartości w zarządzaniu hotelem rodzinnym. Następnie scharakteryzowano procesy towarzyszące powstawaniu wartości w wypadku świadczenia usługi udzielania noclegu, sporządzono mapę strumienia wartości stanu obecnego i przyszłego. Przeprowadzono także analizę procesów i opisano możliwości ich usprawnienia.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie roli, jaką pełni system zarządzania jakością w funkcjonowaniu firmy działającej na rynku usług turystycznych na przykładzie hotelu. Realizacja tak postawionego celu wymaga przedstawienia istoty oraz głównych cech usług, następnie podjęcia próby zdefiniowania jakości usługi hotelarskiej, wskazania obszarów doskonalenia jakości usług hotelarskich oraz zaprezentowania zasad funkcjonowania systemu jakością na przykładzie badanego hotelu. (skrócony abstrakt oryginalny)
The aim of the paper is to discuss spatial aspects of internetization of selling hotel rooms in metropolitan area of Łódź in Central Poland. However, only direct distribution channels were considered. Investigated hotels were divided into three groups referring to their ability to use Internet in direct selling activities. First group was established by the hotels most advanced in using Internet. Being advanced was understood as selling hotel rooms by online reservation systems. Hotels used to promote their services by their own website belonged to the second investigated group. It must be noted that mentioned enterprises presented full offer on their own websites, including detailed price information. However, they forced the clients to use phone, fax or email to complete the reservation process. Finally, the third studied group was established by the hotels without any experience with using Internet as a direct selling tool. Significance of three mentioned hotel groups was investigated both in spatial (metropolitan area of Łódź) and in time context (2009-2015 period). (original abstract)
W czasach, kiedy dalekie podróże stały się ogólnodostępne, a na rynku wciąż rośnie popyt na usługi uzupełniające, hotele wykształciły nowe stanowisko pracy, jakim jest guest relations. Celem pracy jest ukazanie specyfiki tego zawodu, jego roli w obsłudze ruchu turystycznego oraz wpływu na jakość usług świadczonych w hotelach. Słuszność wyboru zagadnienia potwierdza dotychczasowy brak publikacji oraz badań naukowych na ten temat. Zebrane informacje wskazują, iż istnieją dwa główne czynniki determinujące zapotrzebowanie na tego typu pracowników. Pierwszy z nich to działania hotelu mające na celu dotarcie do każdego gościa, przełamanie bariery językowej oraz dbanie o jego dobre samopoczucie. Drugim jest chęć podniesienia rangi obiektu i kreowanie jego elitarnego wizerunku. Działania te świadczą o zmianie kierunku rozwoju turystyki z masowej na indywidualną, a także o coraz większym znaczeniu turystyki luksusowej(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Charakterystyka elektronicznego rynku usług hotelarskich
75%
Niestety, w istniejącej literaturze brakuje definicji elektronicznego rynku usług hotelarskich, podobnie trudno znaleźć określenie podmiotów na nim występujących, nie są także opisane w niej zależności występujące między nimi. W niniejszym artykule podjęto próbę usystematyzowania tych zagadnień. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji Zrównoważonej Karty Wyników a w szczególności jej istoty, kluczowych obszarów oraz zapoznanie z metodologią jej opracowania w ujęciu teoretycznym jak i praktycznym. Artykuł wskazuje możliwości adaptacji karty do potrzeb usług hotelarskich. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Liczba pokoi obiektu hotelarskiego jako determinanta jakości obsługi klienta
75%
E - mail jest współcześnie jedną z podstawowych form komunikacji prze d- siębiorstw z klientami. Komunikacja elektroniczna ma szczególne znaczenie w sektorze usług ze względu na brak możliwośc i wypróbowania produktu oraz konieczność opisania , w dużej części niematerialnych , jego części. Jakość o b- sługi klienta z wykorzystaniem kanałów elektronicznych jest zatem dla prze d- siębiorstw usługowych równie ważna, jak jakość obsługi w kanałach tradycy j- ny ch. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do przedsiębiorstw turystyc z- nych, w przypadku których e - mail umożliwia szybką komunikację z klientami znajdującymi się często daleko od usługodawcy. Podobnie jak w przypadku kanałów tradycyjnych, jakość obsług i klienta powinna być stale monitorowana oraz mierzona. Jedną z możliwych form p o- miaru jakości usług są techniki mystery shopping , które w ujęciu tradycyjnym odnoszą się do wizyt "tajemniczych gości", którzy oceniają produkt turystyczny oraz jakość obsługi klienta, głównie w przedsiębiorstwach hotelarskich. W o d- niesieniu do komunikacji elektronicznej badania mystery shopping przekładają się na badanie jakości przez wysyłanie fikcyjnych zapytań o możliwość reze r- wacji. W artykule przedstawiono wyniki oraz imp likacje praktyczne badań przeprowadzonych na losowo - kwotowej próbie 200 polskich hoteli. Celem rtykułu jest określenie wpływu wielkości hotelu (mierzonej liczbą pokoi) na jakość odpowiedzi e - mail. W dalszej części opisano znaczenie e - maila jako medium kom unikacji elektronicznej, wyniki innych badań prowadzonych podobną techniką, metod o- logię badań oraz wyniki. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.