Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 88

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Indywidualne Konta Emerytalne (IKE)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Reforma emerytalna miała na celu zaktywizowanie społeczeństwa w zakresie działań zmierzających do zwiększenia przyszłych świadczeń emerytalnych. Stworzyła więc warunki zachęcające do oszczędzania oraz nakładała na obywateli obowiązek współodpowiedzialności za jakość ich życia na emeryturze. Autor przedstawił podstawy prawne i miejsce indywidualnych kont emerytalnych (IKE) w systemie emerytalnym. Następnie scharakteryzował IKE oraz omówił ich funkcjonowanie na polskim rynku w latach 2004-2006.
W artykule zawarto charakterystykę dobrowolnego oszczędzania na emeryturę w Polsce w ramach III filaru systemu emerytalnego w latach 2007-2011. W badanym okresie częstość dobrowolnego oszczędzania na emeryturę nie była duża, gdyż stosunek liczby uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych do liczby członków Otwartych Funduszy Emerytalnych (a więc do liczby uczestników II filaru o charakterze obowiązkowym i kapitałowym) wynosił średnio 2,31%. Z kolei stosunek liczby ludności mającej Indywidualne Konta Emerytalne do liczby członków Otwartych Funduszy Emerytalnych był równy średnio 5,87%. Liczba ludności posiadająca Indywidualne Konta Emerytalne przewyższała ponad dwukrotnie liczbę uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych. Wielkość oszczędności zgromadzonych w III filarze również nie była duża. Stosunek łącznych aktywów Pracowniczych Programów Emerytalnych oraz Indywidualnych Kont Emerytalnych (przy dominujących w tej sumie aktywach Pracowniczych Programów Emerytalnych) do aktywów Otwartych Funduszy Emerytalnych wynosił średnio 4%. W konsekwencji oszczędzanie na emeryturę w ramach III filaru w niewielkim stopniu przyczyniło się do rozwoju instytucji pośrednictwa finansowego, gdyż relacja połączonych aktywów Pracowniczych Programów Emerytalnych oraz Indywidualnych Kont Emerytalnych do łącznej sumy aktywów pośredników finansowych (banków, Otwartych Funduszy Emerytalnych, zakładów ubezpieczeń, funduszy inwestycyjnych) wynosiła średnio 0,48%. (abstrakt oryginalny)
Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolowali 25 instytucji finansowych oferujących indywidualne konta emerytalne. Najwięcej naruszeń wykryto w BRE Banku, ING TUnŻ i PKO BP. W artykule przedstawiono przewinienia oferentów oraz wszystko co należy wiedzieć o indywidualnych kontach emerytalnych.
Oceny nowego rozwiązania, nazywanego Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi, jakie ostatnio po jawiło się w systemie zabezpieczenia emerytalnego należy dokonać w szerszym kontekście zmian. Zmieniany od 1999 r. system zabezpieczenia emerytalnego w Polsce zakłada bowiem, chociaż nie wszyscy o tym mówią wprost, że oszczędzanie obowiązkowe na okres starości (potocznie nazywane filarami pierwszym i drugim) raczej musi niż powinno być uzupełniane (filar trzeci). I tutaj trzeba wyjaśnić (zob. schematy 1 i 2), że podział systemu emerytalnego na filary to tylko - lepsza lub gorsza-prezentacja tego systemu, której nie wyraża żaden akt prawny.(fragment tekstu)
Artykuł przedstawia analizę funkcjonowania rynku indywidualnych kont emerytalnych, które od 1 września 2004 r. dały Polakom możliwość dodatkowego gromadzenia środków finansowych na emeryturę. W 2009 roku było prowadzonych ponad 800 tys. kont emerytalnych. W założeniach planowano, ze będzie ich 7 mln. Ta forma oszczędzania nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule poruszono problematykę zabezpieczenia przed ryzykiem starości w Polsce przy zastosowaniu Indywidualnych Kont Emerytalnych oraz Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. W pierwszej kolejności podjęto się tematyki związanej z definiowaniem ryzyka. Następnie określono znaczenie ryzyka starości w kontekście świadczeń emerytalnych. Kolejno opisano panującą sytuację na polskim rynku emerytalnym pod kątem liczebności świadczeniobiorców oraz stopy zastąpienia dla wypłacanych świadczeń emerytalnych. Później porównano funkcjonujące Indywidualne Konta Emerytalne oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Na koniec poddano analizie dane statystyczne dotyczące osób dysponujących Indywidualnym Kontem Emerytalnym oraz Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia Emerytalnego w latach 2017-2020. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono polski system emerytalny. Omówiono różne formy oszczędzania na emeryturę (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Otwarte Fundusze Emerytalne i Indywidualne Konta Emerytalne). Wskazano towarzystwa oferujące ubezpieczenia, których posiadacz może w przyszłości otrzymać rentę kapitałową.
Polski system emerytalny boryka się z problemem dobrowolnych dodatkowych oszczędności. IKE nie zadziałały. Komitet zorganizowany przez Polską Izbę Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych przekazał do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, by wprowadzić możliwość odpisów podatkowych za oszczędności. W artykule omówiono problem ulg podatkowych za dodatkowe oszczędności.
Celem artykułu jest ocena dobrowolnych dostępnych na rynku form zabezpieczenia na emeryturę w związku z zagrożeniem dla stabilności systemu emerytalnego w Polsce spowodowanym spadkiem osób w wieku produkcyjnym i wydłużającą się długością życia. W artykule opisano Pracownicze Programy Emerytalne oraz Indywidualne Konta Emerytalne. Ponadto przedstawiono inne alternatywne formy oszczędzania na emeryturę. Przeprowadzone badanie wskazuje na zróżnicowanie form oszczędzania na emeryturę oraz istotny udział form oszczędzania wykorzystujących instytucję funduszu inwestycyjnego.(abstrakt oryginalny)
Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) jest nowatorskim rozwiązaniem Parlamentu Europejskiego i Rady, które ma stanowić odpowiedź na procesy demograficzne dokonujące się w państwach członkowskich UE. Stworzenie nowego ponadnarodowego produktu emerytalnego ma przyczynić się do wzrostu oszczędności długoterminowych Europejczyków, a także wzmocnić unijne rynki kapitałowe. Celem artykułu założonym przez autorów jest zaprezentowanie najważniejszych zagadnień związanych z OIPE wraz z jego implementacją do krajowego systemu prawnego, z uwzględnieniem perspektywy regulacyjno-ekonomicznej. Główną tezą jest możliwość poprawy zadowolenia z produktów emerytalnych w porównaniu z posiadanym produktem, jakim jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Artykuł składa się z 3 części. W pierwszej zaprezentowano najważniejsze aspekty rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2019/1238 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego, Dz.U.UE.L. 2019.198.1. Następnie omówiono projekt ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym i zestawiono go z funkcjonującą ustawą o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Ostatnią częścią publikacji są wyniki pionierskiego, autorskiego badania zrealizowanego na próbie posiadaczy IKE. (abstrakt oryginalny)
Będzie mi bardzo miło przedstawić dzisiaj państwu część materiału przygotowanego dla Polskiej Izby Ubezpieczeń1. Jest to koncepcja obrazująca, jak mógłby wyglądać trzeci filar w Polsce. Na moje wystąpienie składa się pięć elementów. Zacznę od ustalenia, gdzie jesteśmy na tle państw europejskich, czy - szerzej - wśród krajów OECD? Potem przedstawię, jaki jest stan dwóch pierwszych filarów? Następnie, odpowiem na pytanie, po co nam trzeci filar? Po czym opiszę, jakie są elementy propozycji wypracowanej w ramach Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wreszcie, zilustruję, jak może wyglądać ta propozycja dla, w cudzysłowie, "statystycznego emeryta". Nawiązując do rozpoczęcia konferencji, kiedy to zostałem przedstawiony jako matematyk, postaram się tak prowadzić ten monolog, by unikać sformułowań trudnych czy zawiłych, natomiast skupić się na wnioskach wynikających z przygotowanego raportu.(fragment tekstu)
Przeprowadzono symulację oszczędzania na Indywidualnym Koncie Emerytalnym. Omówiono indywidualne ubezpieczenia na życie o charakterze oszczędnościowym lub ochronno-oszczędnościowym.
W niniejszym opracowaniu przedstawiono zasady funkcjonowania IKE na rynku finansowym, miejsce jakie zajmuje konsument IKE oraz poziom wiedzy społeczeństwa Polskiego na temat IKE. W wyniku kampanii prowadzonej przez państwo, o zwiększenie świadomości konsumentów na temat dodatkowego oszczędzania na przyszłą emeryturę wzrosła liczba zawieranych umów o prowadzenie IKE. (fragment tekstu)
Artykuł jest próbą rozpoznania perspektyw rozwoju systemu indywidualnych kont emerytalnych w Polsce. celem artykułu jest identyfikacja szans i zagrożeń na rynku IKE.
Na początku sierpnia rząd przyjął projekt ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych. Według informacji Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, w pierwszym roku z IKE może skorzystać od 1,7 miliona do 3,5 miliona osób, a do firm oferujących zarządzanie ustawowymi planami emerytalnymi może trafić około 3 miliardów złotych.
W ramach IKE towarzystwa sprzedawać będą raczej strategie niż pojedyncze fundusze. Przyszli emeryci dostaną znacznie lepsze rozwiązanie niż zawarte w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych.
W artykule przedstawiono indywidualne konta emerytalne (IKE), które od września 2004 roku stanowią element dobrowolnej i kapitałowej części (III filara) polskiego zreformowanego systemu zabezpieczenia emerytalnego i mają w perspektywie stanowić źródło świadczeń emerytalnych, uzupełniając dochody z obligatoryjnych filarów systemu (I - repartycyjnego, II -kapitałowego). W kolejnych częściach artykułu dokonano ogólnej charakterystyki trójfilarowej konstrukcji systemu emerytalnego w Polsce, przedstawiono zasady funkcjonowania oraz formy organizacyjne indywidualnych kont emerytalnych z ich porównaniem, a także przeanalizowano dotychczasowy rozwój rynku IKE, wskazując na jego znaczenie i przyczyny stosunkowo niskiej dynamiki. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest badanie czynników kształtujących prawdopodobieństwo oszczędzania w III filarze systemu emerytalnego w Polsce. Analiza dotyczyła przede wszystkim odkładania środków na Indywidualnym Koncie Emerytalnym. Przyczynkiem do analiz są dynamiczne zmiany w systemie emerytalnym. Wnioski zostały wypracowane na podstawie wygenerowanego modelu ekonometrycznego na podstawie danych z Diagnozy Społecznej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest charakterystyka rynku indywidualnych kont emerytalnych w Polsce. W opracowaniu omówiono zasady ich tworzenia i funkcjonowania, a ponadto scharakteryzowano rynek indywidualnych kont emerytalnych w Polsce w latach 2010-2014. Opisano również bariery rozwoju tego rynku, do których należy zaliczyć: niskie dochody, brak nawyku oszczędzania oraz brak wiedzy z zakresu funkcjonowania indywidualnych kont emerytalnych. Emerytura pochodząca tylko z I i II filaru może się okazać niewystarczająca do zapewnienia odpowiedniego poziomu świadczeń emerytalnych. Dlatego też ważnym elementem przyszłego świadczenia powinny się stać indywidualne konta emerytalne działające w ramach III filaru. Istotną kwestią jest podejmowanie właściwych działań edukacyjno- -informacyjnych, żeby zwiększyć świadomość emerytalną Polaków.(abstrakt oryginalny)
Gama produktów związanych z dobrowolnym oszczędzaniem na emeryturę poszerzyła się od dnia 1 stycznia 201 2 r. o nowy produkt - indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Dzięki temu w ramach III filaru funkcjonują obecnie trzy produkty. Oprócz wspomnianego IKZE, pakiet trzeciofilarowych rozwiązań stanowią jeszcze indywidualne konto emerytalne (IKE) oraz pracownicze programy emerytalne (PPE). W niniejszym artykule chciałbym się skupić na dwóch pierwszych, czyli IKZE i IKE. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.