Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4561

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 229 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Innovations
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 229 next fast forward last
W prawdziwie innowacyjnych firmach pracownicy wiele wysiłku poświęcają ponoszeniu jak najliczniejszych porażek. Efekty swoich wpadek trzymają, z najwyższą dbałością i honorami, w specjalnym bankowym sejfie. Ów sejf jest sześć razy większy niż ten, w którym gromadzone są sukcesy. To firmowy "bank błędów". (fragment tekstu)
We współczesnej gospodarce głównymi czynnikami rozwoju przedsiębiorstw, regionów i krajów są innowacje. Na poziomie Unii Europejskiej i jej państw członkowskich można zaobserwować wrastające zainteresowanie innowacjami i ich wpływem na rozwój społeczno-ekonomiczny. W nowej strategii na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego Unii Europejskiej - Europa 2020 - innowacje także zajmują ważne miejsce. W artykule wyjaśniono pojęcie innowacji, a także scharakteryzowano przyszłość innowacji w Europie, nawiązując do ogólnych wytycznych zawartych w dokumencie "Unia innowacji" opracowanym przez Komisję Europejską.(abstrakt oryginalny)
3
100%
We współczesnej gospodarce niezwykle ważna jest zdolność do tworzenia i adaptacji nowych rozwiązań, technologii, wprowadzania nowych produktów oraz usług. Należy zauważyć, że obecnie czynnikiem mającym istotny wpływ na rozwój zarówno przedsiębiorstwa, jak i regionu czy kraju są innowacje1. Na obszarze Unii Europejskiej i jej krajów członkowskich można zaobserwować coraz większe zainteresowanie innowacjami, jak również ich wpływem na rozwój społeczno-gospodarczy, czego dowodem jest chociażby nowa strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Unii - "Europa 2020", w której to innowacje zajmują priorytetowe miejsce. W artykule zdefiniowano pojęcie innowacji, przedstawiono ich rodzaje oraz zaprezentowano ogólne wytyczne zawarte w dokumencie opracowanym przez Komisję Europejską dotyczącym stworzenia we Wspólnocie Europejskiej "unii innowacji". (abstrakt oryginalny)
Koncepcja Living Lab jest stosunkowo nowym podejściem do tworzenia i wdrażania nowatorskich rozwiązań w organizacjach. Jej podstawowym założeniem jest uczestnictwo użytkowników końcowych w całym procesie tworzenia nowości. U podstaw tejże koncepcji leży przeświadczenie, iż efektywność nowych rozwiązań będzie wyższa, gdy ci końcowi użytkownicy będą kreować nowość w warunkach jej rzeczywistego stosowania. Artykuł przybliża koncepcję Living Lab oraz przedstawia praktyczne możliwości jej zastosowania. Rozważania teoretyczne poparte zostały studium przypadku scoutingu wiedzy - rozwiązania przygotowanego i testowanego w Uniwersytecie Łódzkim(abstrakt autora)
Celem artykułu jest teoretyczna analiza zmian w podejściu do pojęcia i mierników innowacji na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Szczególną uwagę poświęcono sposobom pomiaru innowacji w regionach UE. Zmiana perspektywy widzenia zjawiska innowacji z modelu liniowego na systemowy zaowocowała rozszerzaniem skali ich pomiaru. Chociaż statystyka innowacji w ostatnich latach dynamicznie się rozwija, ich pomiar wydaje się nadal niedoskonały w porównaniu z pomiarem pozostałych zmiennych ekonomicznych. Od połowy lat 90. dynamiczny rozwój przeżywa również regionalny wymiar statystyki innowacji. Liczba publikowanych wskaźników, przede wszystkim na poziomie lokalnym, udostępnianie ich z dużym opóźnieniem i wybiórczość danych stanowią istotne ograniczenie dla przestrzennych analiz innowacyjności.(abstrakt oryginalny)
This article sums up the results of research oriented to analyze dynamics and outputs related to the development of two different technological parks in the North-East of Italy: the Area Science Park of Trieste and the Vega of Venezia. The research has tried to find an answer to the following question: what is the regulation model more efficient to implement good innovation policies? The article argues that, to achieve an efficient innovation governance, it is needed a strong regulation by the innovation broker - the central hub of the innovation network, able to support interactions among innovation-makers and innovation-takers. To test this hypothesis, the empirical research has used both qualitative and quantitative methodologies. In the Area Science Park, good innovation performance appears strictly connected to strong regulation of the technological transfer process. In the Vega, differently, low innovation performances are combined with weak innovation regulation. The paper concludes that institutional settings at the local level can be powered by a model of governance innovation able to combine autonomous interactions among main actors involved in technological innovation with a strong regulation of the process by the innovation broker. (original abstract)
W artykule omówiono wyniki badania empirycznego, którego celem była weryfikacja postulowanego przez J.A. Schumpetera związku między innowacjami a kreatywną destrukcją. Badanie przeprowadzono dla branż polskiego przemysłu przetwórczego w latach 1997-2008. Przyjęto, że poziom stosowanej w branżach technologii determinuje rodzaj aktywności innowacyjnej, a tym samym charakter analizowanego związku. Zgodnie z przyjętą koncepcją, branże polskiego przemysłu przetwórczego podzielono na sektor wysokiej i sektor niskiej techniki. Jako pośrednią miarę innowacji zastosowano wskaźnik nakładów na działalność innowacyjną, a do oszacowania kreatywnej destrukcji wykorzystano metodę ewometrii, która umożliwia dekompozycję twórczego niszczenia na efekt selekcji (destrukcję) i efekt innowacji (kreację). (abstrakt oryginalny)
Wnioski wynikające z przedstawionej w niniejszym opracowaniu analizy innowacyjności polskiej gospodarki przeprowadzanej na szczeblu sektorowym (na szczeblu przemysłu i usług w dezagregacji działów PKD) są niezbyt optymistyczne. Polska gospodarka od wielu lat znajduje się w grupie krajów o niskim poziomie innowacyjności zarówno w obszarze potencjału innowacyjnego, jak i efektów wprowadzanych innowacji. W ostatnim rankingu krajów UE opracowanym przez Komisję Europejską zajmuje czwartą pozycję z końca tego rankingu, a sumaryczny wskaźnik innowacyjności jest niewiele wyższy niż w przypadku krajów zaliczanych do grupy słabych innowatorów. Szczególnie niepojąca jest słaba zdolność innowacyjna przedsiębiorstw zarówno z sektora przemysłu, jak i reprezentujących sektor usługowy. Pod tym względem Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w rankingu krajów UE, wyprzedzając w nim jedynie Rumunię i Bułgarię. (fragment tekstu)
9
Content available remote Innowacje procesowe a proces kompleksowej obsługi faktur
100%
Wdrożenie rozwiązania kompleksowej obsługi należy traktować nie tylko jako przejaw nowoczesności i innowacyjności przedsiębiorstwa podejmującego taką decyzję, ale również jako nieuchronną konieczność w aspekcie ekologicznym, społecznym i oczywiście finansowym. I tę wartość dodaną, którą niosą z sobą tego typu rozwiązania, zaczyna dostrzegać coraz więcej firm, upatrując w nich szans na poprawę swoich wewnętrznych procesów. W globalnej i silnie zelektronizowanej gospodarce korzystanie z jednego tylko źródła kapitału, surowców czy technologii nie pozwoli bowiem na skuteczne zaspokojenie potrzeb konkretnego klienta i tym samym na wyróżnienie się wśród konkurencji.(fragment tekstu)
W artykule przedstawione zostały czynniki potrzebne do pojawienia się innowacji biznesowych w krajach rozwijających się, na podstawie reprezentatywnych danych z Global Entrepreneurship Monitor 2021. Opierając się na teoriach zaczerpniętych z literatury przedmiotu, Autorzy zakładają, że mechanizm oddziaływania rozwoju innowacji biznesowych w zaprezentowanym modelu ma charakter trójstronny. Z jednej strony model opiera się na efektach ze strony przedsiębiorcy, bazujących na klasycznej teorii Schumpetera, z drugiej - do modelu włączone są produkcyjne efekty przedsiębiorstw, a z trzeciej - model można zdefiniować jako wynik skutku makrokontekstu społeczno-ekonomicznego. Model jest testowany i analizowany przy użyciu metody cząstkowych najmniejszych kwadratów - modelowania rów- nań strukturalnych i analizy warunków koniecznych. Zaprezentowane w artykule wyniki pokazują, że tworzenie innowacji biznesowych nie opiera się wyłącznie na jednym czynniku, ale jest wynikiem ich kombinacji. System potrzebuje wizjonerskich przedsiębiorców, którzy potrafią stymulować innowacje zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Jednak dobrze prosperujące gospodarczo i ekonomicznie przedsiębiorstwo z międzynarodowymi powiązaniami, które postrzega wyzwania jako szanse, jest również ważnym czynnikiem, mogącym zapewnić odpowiednie ramy dla tworzenia nowych produktów i usług. Duże znaczenie ma jednak społeczno-ekonomiczny makrokontekst, który również przyczynia się do rozwoju przedsiębiorczości, a tym samym do tworzenia innowacji przedsiębiorczych.(abstrakt oryginalny)
Creativity and the capacity to implement innovative solutions is widely acknowledged as a competitive advantage for businesses, cities or even regions. Theoretically the role of science and technology parks (STP) should be pivotal in establishing such an advantage. One of the main services provided by STPs, which allows them to fulfil their goals, is rental of office spaces. Competition in office rental services grew in the biggest cities in Poland; therefore an important issue becomes the quality of the services provided and the satisfaction of STPs' customers. High quality office space can be certified according to the ISO 9001 standard, to obtain which it is necessary to carry out customer satisfaction surveys. The use of a Customer Satisfaction Index (CSI) allows the specification of customers' needs and their satisfaction with services provided or products purchased. The author presents the concept of CSI and shows the practical application of it using the example of office space rental services provided by one of the Polish technology parks (original abstract)
W dzisiejszych czasach, nieustannie rodzą się technologie, radykalnie zmieniające świat oraz gospodarkę. Pojawiają się coraz nowsze, rewolucyjne aplikacje starych rozwiązań technologicznych. Dawniej zmiany następowały wolniej, a odstępy między "epokowymi skokami" technologicznymi były dłuższe. W takich warunkach firma mogła funkcjonować dziesięciolecia bez konieczności dokonywania radykalnych zmian. Tymczasem od lat 90. czas życia modelu biznesowego skrócił się i rozwiązania, które mogły funkcjonować przez dziesięciolecia okazują się dziś niewystarczające. Coraz częściej pada pytanie: jak zarządzać firmą, aby była efektywniejsza, szybsza w działaniu i lepiej radziła sobie od konkurencji? (fragment tekstu)
W Unii Europejskiej podejmowanych jest szereg działań i inicjatyw wspierających innowacyjność. Związane jest to z przyjęciem w 2000 r. Strategii Lizbońskiej, zgodnie z którą ugrupowanie to powinno stać się najbardziej konkurencyjną, dynamiczną i opartą na wiedzy gospodarką świata. Wprawdzie w 2005 r. Strategia Lizbońska została zmodyfikowana o cele zapewnienia bardziej zdecydowanego i trwałego wzrostu oraz większej liczby lepszych miejsc pracy, jednak jako priorytety pozostawiono budowę gospodarki opartej na wiedzy oraz wspieranie wiedzy i innowacyjności w Europie. W artykule omówiona została istota gospodarki opartej na wiedzy oraz przedstawiono wybrane działania realizowane w Unii Europejskiej na rzecz budowy takiej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Innovational Development for Transitional Economy - Russia Case Study
81%
The purpose of this article is to develop mechanisms of innovational development for countries with transitional economies. The methodological base of the research consists of a factor analysis of the structure of GDP adapted to the analysis of the innovational development of countries with a transitional economy, distinguishing the innovational sphere of the economy, the structure of manufactured innovational goods, the structure of the creation of leading production technologies, and the structure of the leading production technologies. During the course of the research, the authors determined the key problems inhibiting innovational development in Russia and other countries with transitional economies, determined the most important preconditions of Russia's transition to an innovation-oriented type of economic development, and offered instruments for Russia's transition to an innovation-oriented type of economic development. As a result, the authors developed working mechanisms of the innovational development of countries with a transitional economy. The authors come to the conclusion that the innovational development of an economy is an important condition for the adaptation of countries with a transitional economy to new market conditions because it allows the private manufacturing of products that are competitive in global markets. High innovational activity is one of the most important features of a market economy compared to an administrative & command economic system; thus, without the development of innovations, transitioning to a new type of economic system is impossible for countries with a transitional economy. (original abstract)
15
Content available remote Types of Agglomeration Economies : Effects on Business Innovation
81%
A review of the literature does not provide conclusive results about the effects caused by firm agglomeration on innovation. In order to shed light on this issue, this paper draws a distinction among three kinds of agglomeration economies and empirically tests their respective impact on business innovation. The advantage that external knowledge generated through concentration can bring to each company depends on its absorptive capacity. Hence, it is posited that this dynamic capability acts as a mediator in the relationship between agglomeration and innovation. Using data from a survey conducted in 2013 by the Technological Innovation Panel (PITEC), an analysis of these ideas was performed using a sample of 2,906 high and medium-high technology companies. The results obtained indicate that several types of agglomeration economies exist and that the net effect each one of them has on innovation is different. More specifically, only urbanization economies favor innovation. Additionally, all of our findings reveal that firms increase their greater absorptive capacity in the context of agglomeration. (original abstract)
16
Content available remote Innovations and Fighting Global Economic Problems
81%
The authors proffer the hypothesis that the most important issue in all of the previously studied global economic problems is the imperfection of the production process. Innovations stimulate the improvement of the production process and provide solutions to global economic problems. Thus, the purpose of this article is to verify this hypothesis and determine the role of innovations in overcoming global economic problems. To verify the hypothesis, the authors use analysis of causal connections, problem and systemic analysis, economic and mathematical modeling, and a developed proprietary economic and mathematical model of the production process. The authors conduct an analysis of global economic problems at present and in perspective and determine the role of innovations in overcoming these global economic problems. The offered hypothesis is proven, and it is substantiated, based on the problem of resource limitations, disproportions of economic growth, and crises in the global economy, that innovations play an important role in solving global economic problems. For example, innovations lead to improvements in the production process because the consumption of resources is reduced and the volume of manufactured goods is increased, which solves the problem of resource limitations. Furthermore, the implementation of production innovations in enterprises in the least developed countries stimulates their economic development and reduces the level of countries' differentiation in the global economy. Accordingly, the authors determine the directions of development with respect to the innovation activities of modern enterprises for overcoming global economic problems, and they develop an algorithm for the development of the modern global economy. (original abstract)
17
Content available remote Assessing the Impact of Large Research Projects
81%
Ocena rzeczywistych efektów w kontekście projektów badawczych stanowi duże wyzwanie z punktu widzenia zarządzania. Odpowiednie zarządzanie może pomóc w osiągnięciu celów, zwłaszcza w przypadku wspólnych projektów na dużą skalę. Otwarta pozostaje jednak kwestia, czy pierwotnie oczekiwane efekty zostaną osiągnięte. W niniejszym opracowaniu rozpatrzono sposoby radzenia sobie z tym problemem i wprowadzono metodologię oceny oddziaływania w projektach związanych z badaniami i innowacjami. Omówione metody zostały zilustrowane na przykładzie analizy oddziaływania przeprowadzonej w projekcie 3D-LightTrans.(abstrakt oryginalny)
18
81%
Jedną z cech współczesnego świata jest wzrost znaczenia rożnego rodzaju zmian, w tym zmian o charakterze innowacyjnym zarówno dla samego przedsiębiorstwa, jak i dla całej gospodarki. Innowacje uznawane są za element przedsiębiorczości i mają strategiczne znaczenie dla przedsiębiorstwa, w tym również małego i średniego. Otoczenie, w jakim funkcjonują małe i średnie firmy oraz jego rosnąca zmienność i złożoność, sprawia, iż aby pokonać konkurencję, muszą one poszukiwać rożnych możliwych strategii zapewniających sukces rynkowy. W przypadku tego typu firm o rozwoju i wzroście konkurencyjności decyduje głownie znajomość rynku i potrzeb klientów. Dlatego ich szanse związane są ze zorientowaniem na klienta, zaspakajaniem jego potrzeb oraz takim wyborze niszy rynkowej, która nie jest atrakcyjna dla silniejszych konkurentów. Firmy te muszą więc ciągle redefiniować swoje postępowanie, zmieniać procesy i produkty. Powoduje to, że innowacje stają się coraz częściej priorytetem strategicznym. Uważa się je za najistotniejszy element strategii wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od skali i zakresu prowadzonej działalności1. Zlekceważenie działania w tym zakresie może oznaczać wzrost ryzyka utraty pozycji rynkowej. (fragment tekstu)
19
Content available remote Innowacje powstające w sieci na przykładzie Chin
81%
Celem opracowania jest określenie znaczenia wymiany wiedzy oraz budowania relacji opartych na wiedzy pomiędzy innowacyjnymi przedsiębiorstwami oraz ich partnerami i/lub konkurentami w trakcie realizacji procesów innowacji w sieci. Opracowanie charakteryzuje rolę, jaką odgrywają klastry, parki naukowo-technologiczne oraz inne sieci innowacji w gospodarczym rozwoju regionów i krajów. W tekście przedstawiono przykłady ich działalności na terenie Chin, które także pokazują międzynarodową współpracę i wymianę wiedzy pomiędzy współpracownikami analizowanych sieci innowacji.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Sposób tworzenia modelu biznesowego
81%
Celem artykułu jest pokazanie ogólnego sposobu tworzenia modelu biznesowego, gdyż prawidłowe skonstruowanie modelu biznesowego, jego poznanie, a następnie wdrożenie i doskonalenie ma decydujące znaczenie dla osiągnięcia sukcesu przez przedsiębiorstwo. Jednakże opracowanie modelu biznesowego nie jest proste, ponieważ jego elementów konstruujących jest wiele. Konieczność jego tworzenia jest niekwestionowana. Opracowują go zarówno przedsiębiorcy, którzy tworzą nowe przedsiębiorstwo, jak i dyrektorzy generalni, którym powierzono przemienienie dotychczasowego modelu biznesowego w celu dopasowania przedsiębiorstwa do przyszłej działalności.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 229 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.