Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2269

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 114 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inwestycje zagraniczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 114 next fast forward last
Analizując strukturę pochodzenia największych inwestorów zagranicznych w Polsce należy zauważyć, że dominują kraje europejskie, przede wszystkim z Unii Europejskiej (Francja, Niemcy, Austria, Holandia, Luksemburg, Wielka Brytania, Szwecja, Włochy, Hiszpania), których udział w poszczególnych latach sięgał 80-90% wartości wszystkich inwestycji. (fragment tekstu)
Stabilizacja polityczna i przejrzyste prawo podatkowe uczyniły z Węgier kraj atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów. Rosja, która nie może się poszczycić spełnieniem tych podstawowych warunków zostaje w tyle. Średnia wielkość inwestycji zagranicznych na 1 mieszkańca w regionie Europy Środkowo- Wschodniej osiąga 41 $. Na Węgrzech, które są absolutnym liderem, wielkość ta wynosi 528 $, w Rosji 27 $.
Obecnie istniejące w OECD instrumenty dotyczące liberalizacji dziedziny inwestycji zagranicznych - jak się wydaje - zbyt słabo wpływa na dalszą liberalizację krajów członkowskich. Stąd konieczność wypracowania nowego porozumienia regulującego tę dziedzinę.
W artykule przedstawiono sytuację na niemieckim rynku inwestycyjnym. Omówiono przyczyny gwałtownego spadku atrakcyjności tegoż rynku dla inwestorów zagranicznych.
Omówiono raporty dotyczące bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Europie Środkowej. Przedstawiono tabele ilustrujące rozwój wymiany handlowej między UE a Europą Środkową w latach 1989-94.
Artykuł o dwóch wielkich rywalach sektora energetycznego i ich zmaganiach na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej: ABB Asea Brown Boveri oraz Siemens AG.
W ostatnich dwóch dekadach zaszły istotne zmiany w strukturze towarowej i usługowej handlu międzynarodowego, wynikające w dużym stopniu z rosnącej aktywności korporacji transnarodowych. W rezultacie wzrostu strumienia bezpośrednich inwestycji zagranicznych coraz więcej krajów rozwijających się zaczyna specjalizować się w produkcji i eksporcie towarów i usług wymagających większego zaangażowania zdobyczy postępu naukowo-technicznego. Celem artykułu jest przeanalizowanie zmian kierunków specjalizacji eksportowej wybranych krajów (w tym Polski) w kontekście przepływu kapitału w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz przedstawienie założeń strategii odwrotnej innowacyjności wraz z uwarunkowaniami upowszechnienia jej w naszym kraju. W pracy wykorzystano metody analizy porównawczej i statystyki opisowej, a badaniami objęto dane dotyczące lat 1990-2011 publikowane przez instytucje międzynarodowe. (abstrakt oryginalny)
Wzrasta wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w gospodarce światowej. Według UNCTAD, w 1999 roku osiągnęła ona 827 mld USD. Prawie 2/3 tej sumy zostało zainwestowane w krajach uprzemysłowionych. Jakie szanse na większy niż dotychczas przypływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych mają kraje Europy Środkowej i Wschodniej?
W miarę postępu reform rynkowych władze państw bałtyckich tworzyły odpowiednie przepisy prawne, które miały sprzyjać napływowi zagranicznych inwestycji. Władze Estonii szczególnie zabiegały i nadal starają się o inwestorów z sąsiedniej Finlandii oraz Szwecji. Natomiast władze Litwy i Łotwy z pewnym opóźnieniem w stosunku do Estonii zaczęły realizować swoje programy prywatyzacji przemysłu i rolnictwa oraz nieco później wprowadziły w życie odpowiednie regulacje umożliwiające nabycie nieruchomości i ziemi przez cudzoziemców.
Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego ogłosił kolejny, piąty raport o inwestycjach zagranicznych, opracowany przy współpracy Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych. Wynika zeń, że przy dynamicznym wzroście liczby spółek z udziałem kapitału zagranicznego w 1994 r. wyraźnie zaznaczyło się zmniejszenie wkładów kapitałowych.
Ustalenia podjęte w ramach Rundy Urugwajskiej GATT obejmują porozumienie o Handlowych Aspektach Środków Polityki Inwestycyjnej (Agreement on Trade-Related Inwestment Mesaures - TRIMs). Najogólniejszym celem porozumienia jest ułatwienie realizacji inwestycji zagranicznych.
Przedstawiono ocenę sytuacji gospodarki Niemiec w 1999 r. oraz udział RFN w gospodarce krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Zamieszczono tabelę obrazujacą udział inwestycji niemieckich w inwestycjach zagranicznych ogółem w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w latach 1992-1997.
Celem pracy jest identyfikacja stopnia koncentracji bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w regionach Polski oraz wskazanie znaczenia BIZ w wybranych obszarach gospodarek regionalnych. Dane do analizy zostały zaczerpnięte z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego. Do oceny znaczenia BIZ w regionach Polski wykorzystano wskaźnik HHI oraz udziały procentowe w wybranych dziedzinach gospodarki. Wyniki badania wskazują, że najwięcej zarejestrowanych BIZ znajduje się w województwach: mazowieckim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się regiony wschodnie kraju: podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie. Biorąc pod uwagę wielkość nakładów inwestycyjnych, wartość zaangażowanych kapitałów oraz liczbę pracujących, zauważono, że największym znaczeniem BIZ dla regionu przyjmującego charakteryzują się województwa: mazowieckie, wielkopolskie i dolnośląskie, natomiast najmniejszym wpływem BIZ na region cechują się: podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz lubelskie(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie znaczenia polityki państwa wobec inwestorów zagranicznych w Polsce dla decyzji dotyczących lokalizacji bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W artykule przedstawiono dynamikę zmian napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski w latach 1988-2004, determinanty napływu oraz scharakteryzowano politykę wobec inwestorów zagranicznych w Polsce (typy instrumentów, podstawy prawne, instytucje zaangażowane). Wnioski odniesiono do wybranych przykładów lokalizacji bezpośrednich inwestycji zagranicznych na Dolnym Śląsku. (fragment tekstu)
Opinie inwestorów zagranicznych o ekonomicznych warunkach działalności gospodarczej w Polsce.
Artykuł zawiera listę ważniejszych inwestorów zagranicznych w Polsce (październik 1993).
17
Content available remote Motywy bezpośrednich inwestycji zagranicznych Chin w krajach rozwijających się
80%
Niniejszy artykuł bada motywy bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) z Chin w krajach rozwijających się. Analiza obejmuje dane z okresu 2003-2010 dla 20 krajów będących największymi odbiorcami chińskich BIZ w grupie krajów rozwijających się. Zmienne objaśniające wybrane zostały na podstawie ogólnych teorii BIZ i obejmują: PKB kraju goszczącego, otwartość na handel, handel z Chinami, bogactwo zasobów naturalnych i strategicznych aktywów, ryzyko polityczne i odległość od Chin. Estymacja danych panelowych dokonana została w oparciu o klasyczną metodę najmniejszych kwadratów. Badania empiryczne pokazują, że PKB, otwartość na handel i bogactwo zasobów naturalnych są dodatnio skorelowane z chińskim BIZ, podczas gdy pozostałe zmienne wykazują ujemną korelację.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest omówienie funkcjonowania ekonomicznych i technologicznych stref rozwoju (Economic and Technological Development Zones) na terenie Chin jako miejsca atrakcyjnego dla napływu kapitału zagranicznego i będącego nośnikiem nowoczesnych technologii. Tematyka ta jest rzadziej podejmowana w literaturze przedmiotu w porównaniu z problematyką uprzywilejowanych stref ekonomicznych, dlatego też wydaje się interesująca do analizy. Autorka opisała funkcjonowanie trzech ETDZ, założonych jako pierwsze, w regionie wschodnim, centralnym i zachodnim. W konkluzji podejmuje próbę określenia stopnia innowacyjności wprowadzonych w tych strefach rozwiązań i możliwości wykorzystania ich w strefach Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Autorzy stawiają tezę, że w przyszłości Polska ma szansę stać się jednym z najatrakcyjniejszych państw z punktu widzenia strategicznych decyzji produkcyjnych, zakupowych czy dystrybucyjnych, podejmowanych w międzynarodowych i globalnych łańcuchach dostaw.
Znaczenie bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) dla rozwoju ekonomicznego zwiększa zainteresowanie przyciąganiem BIZ do kraju oraz tworzenie programów promocji inwestycji. Programy te są przeważnie realizowane przez agencje promocji inwestycji. Region Azji-Pacyfiku jest bardzo atrakcyjny do lokowania inwestycji. Liderem w regionie są Chiny, które absorbują lwią część światowych inwestycji. Inne kraje przyciągają mniej kapitału zagranicznego, ale również są popularne pośród inwestorów. Wszystkie z krajów stworzyły programy promocji realizowane przez agencje promocji inwestycji. Celem artykułu jest identyfikacja oraz charakterystyka rozwiązań stosowanych przez agencje z regionu. Wiele z nich uważanych jest za jedne z najlepszych na świecie, a stosowane przez nie rozwiązania służą jako przykłady dla innych krajów, również Polski.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 114 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.