Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1104

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 56 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Jakość życia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 56 next fast forward last
1
Content available remote Methodical Problems of Measuring the Quality of Life in the International Scale
100%
Opracowanie zawiera omówienie metodycznych dylematów związanych z pomiarem jakości życia w skali międzynarodowej. W artykule przedstawiono kontrowersje dotyczące terminologii jakości życia, kwestie podstawy aksjologicznej pomiaru i problemy związane z doborem wskaźników cząstkowych opisujących jakość życia. Zdaniem autora wybór obiektywnych wskaźników opisujących warunki życia pozwala na przygotowanie spójnej metodyki pomiaru jakości życia w skali międzynarodowej. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Jakość życia jako kategoria socjologiczno-ekonomiczna
100%
Termin "jakość życia" nie jest łatwo zdefiniować w dokładny sposób, ponieważ łączy w sobie wiele różnych aspektów, m.in. ekonomiczne, psychologiczne, socjologiczne, a nawet politologiczne. Z tego względu trudno jest sformułować jego definicję analityczną, czyli taką, która jest najbardziej poprawna z punktu widzenia logiki. W związku z tym w publikacjach na ten temat można napotkać jego rozmaite definicje syntetyczne, które uwzględniają tylko pewne aspekty interesujące ich autorów. Biorąc to pod uwagę, zamierzeniem niniejszego artykułu nie jest podjęcie próby znalezienia definicji analitycznej, czyli uogólniającej opublikowane wcześniej definicje syntetyczne. Dzięki ukazaniu złożoności i wieloaspektowości omawianego terminu autor chce zwrócić uwagę na to, że wielość i różnorodność jego definicji nie jest sprawą przypadku, lecz efektem trudności w sformułowaniu takiej definicji, która obejmowałaby swoim zakresem wszystko to, co stanowi o jakości życia zarówno rozmaitych zbiorowości, jak i poszczególnych ludzi.(fragment tekstu)
Za główny cel prowadzonego badania przyjęto określenie głównych czynników wpływających na stopę życia charakteryzowaną możliwościami podjęcia pracy oraz zapewnieniem podstawowych potrzeb społecznych. Teoretyczna konstrukcja przyjętego modelu badawczego oparta została przy tym na założeniu istotnego wpływu poziomu wzrostu gospodarczego na stopę życia w regionie, uwarunkowanego występującymi w nim zasobami potencjału ekonomicznego, społecznego i przyrodniczego oraz ich wykorzystaniem.Prowadzoną analizę postanowiono ukierunkować na określenie przestrzennego zróżnicowania poszczególnych składowych rozpatrywanego modelu, podobieństw województw do siebie w zakresie tych składowych i określenia trajektorii ich rozwoju z odniesieniem do struktury zatrudnienia oraz dokonania pomiaru nasilenia zależności między składowymi sformułowanego modelu. Spośród narzędzi statystycznej analizy danych wybrano analizę skupień oraz modelowanie zmiennych ukrytych. (fragment tekstu)
Jakość życia stanowi jeden z kluczowych aspektów zrówno-ważonego rozwoju w kontekście rozwoju regionalnego. Z uwagi na inter-dyscyplinarny charakter kategorii jakości życia, która stanowi konglomerat wskaźników związanych z: materialnym poziomem życia (wskaźniki dochodowe i warunki mieszkaniowe), warunkami pracy, edukacją, ochroną zdrowia, infrastrukturą transportową i łącznością, kulturą, turystyką i rekreacją oraz dostępnością do dobrej jakości środowiska, badanie jakości życia jest kwestią złożoną. W niniejszym artykule podjęto próbę oceny jakości życia w województwie opolskim w latach 2005-2015 w ujęciu wskaźnikowym (wybrane wskaźniki kontekstowe). Dodatkowo opracowanie uzupełniono o syntetyczną analizę wyników badań zaprezentowanych w Diagnozie społecznej, które pozwalają ukazać subiektywne kryteria oceny jakości życia w regionie.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Spójność społeczna w wybranych krajach Unii Europejskiej
80%
Zasadniczym celem funkcjonowania Unii Europejskiej jest niwelowanie różnic w poziomie rozwoju gospodarczego i społecznego między regionami i państwami członkowskimi. Szczególnie ważny aspekt działalności Wspólnoty stanowi spójność społeczna, w ramach której podejmowane są działania zmierzające do likwidacji dysproporcji w poziomie rozwoju społecznego. Spójność społeczna jest zagadnieniem niejednoznacznym, które może być analizowane w wielu aspektach przy zastosowaniu różnych grup mierników. Artykuł przedstawia analizę wybranych krajów Europy Środkowej i Wschodniej w zakresie podstawowych wskaźników rozwoju społecznego na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Badanie umożliwiło odpowiedzi na pytania: czy w Unii Europejskiej zachodzi wzrost spójności społecznej oraz które z państw EŚW poczyniły największy postęp społeczny od momentu wejścia do UE.(abstrakt oryginalny)
Kategoria jakości życia zajmuje główne miejsce w dyskusji nad zrównoważonym rozwojem. Jakość życia na obszarze Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy" zmierzono danymi zarówno obiektywnymi (dane statystyczne), jak i subiektywnymi, pytając mieszkańców o ich opinie w trakcie badań ankietowych. Przeprowadzone badania pokazują, że ankietowani mieszkańcy są zadowoleni z obecnego miejsca zamieszkania, czują się tu bezpiecznie, są zadowoleni z funkcjonowania szkół publicznych i ich wyposażenia. Nie deklarują chęci wyprowadzenia się w inne miejsce. Można wnioskować, że świadomość wyjątkowej wartości środowiska przyrodniczego, życie w atrakcyjnym i czystym środowisku rekompensuje mieszkańcom niedogodności związane z ograniczeniami wynikającymi z formy ochrony prawnej.(abstrakt oryginalny)
W obszarze zainteresowań autorek znalazła się przede wszystkim ocena subiektywnej jakości życia "starszych" (w wieku 50+) mieszkańców Łodzi, odnosząca się do indywidualnych kryteriów wartościowania (ocena całego życia, zadowolenia z poszczególnych jego dziedzin itp.). Jako cel pracy postawiono ocenę subiektywnej jakości życia starszych mieszkańców Łodzi. Weryfikowana jest przy tym następująca hipoteza badawcza: starszym mieszkańcom Łodzi żyje się gorzej niż młodszym. Analiza przeprowadzona została na podstawie wyników badań ankietowych, przeprowadzonych w 2010 r. na próbie 497 mieszkańców Łodzi. Badanie wykazało istotne różnice między oceną jakości życia starszego (50+) i młodszego pokolenia łodzian.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przegląd wybranych doświadczeń europejskich oraz doświadczeń polskich samorządów w zakresie badań jakości życia na lokalnym poziomie zarządzania. W opracowaniu zdefiniowano kluczowe dla rozważań kategorie, w tym obiektywną oraz subiektywną jakość życia. Podjęto także próbę określenia najistotniejszych założeń aplikacyjnych oraz korzyści prowadzenia tego typu badań.(abstrakt oryginalny)
Rozważania dotyczące zmian w metodologii badań nad jakością życia miały na celu próbę wskazania istnienia w dotychczasowych bogatych doświadczeniach empirycznych wielu koncepcji, w których istniała nieuświadomiona łączność pomiędzy obiektywnym i subiektywnym charakterem ocen społecznych zmian. Brak jednej uniwersalnej i idealnej definicji nie jest możliwy do prostej eliminacji, mimo oczywistego przenikania się ekonomicznych i psychologicznych koncepcji czynników warunkujących wzajemne oddziaływanie na jakość życia. Odmienne realia społeczno-kulturalne oraz gospodarczo-polityczne w zasadzie nie zabraniają posługiwania się jedną koncepcją z bardzo urozmaiconą analizą zróżnicowań. Czy jednak istnieje możliwość porównań wyników badań - to temat przyszłych dyskusji. Od kilkunastu lat życie wielu społeczeństw, szczególnie tych, które przeszły transformację systemową, jakość życia jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Dlatego wydaje się konieczne "rozerwanie" kategorii jakość życia na dwa nurty i to zarówno w odniesieniu do dobrobytu, jak i dobrostanu. Identyfikacja złobytu i złostanu w kontekście obecnej sytuacji ekonomicznej i społecznej wydaje się znacznie ważniejszym celem badawczym niż badanie zamożności i szczęścia. Taki cel jest w chwili obecnej dużo ważniejszy w kontekście sytuacji społecznej w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie. Więź łącząca człowieka z koniem zawsze miała specyficzny charakter, często przeradzając się w pasję, kształtującą jakość życia użytkownika koni. Z samej definicji jakości życia wynika, że zależy ona od możliwości podejmowania działań, które są dla jednostki ważne. Szczególną rolę muszą odgrywać różne formy kontaktu z końmi w życiu osób, które zawodowo lub z zamiłowania zajmują się ich hodowlą.>br/> Cel pracy. Prezentowana praca ma na celu ukazanie, czym dla hodowców koni arabskich jest czynne uprawianie jeździectwa bądź inne formy kontaktu z koniem i jak kształtuje to jakość ich życia. Jako szczególnie reprezentatywna próba wybrane zostały konie arabskie, od dawna otaczane wyjątkowa czcią przez polskich użytkowników.Materiał i metoda. Materiał badawczy pracy stanowią członkowie Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich, jako metodę badań zastosowano sondaż diagnostyczny, a jako technikę badawczą - ankietę.Wyniki i wnioski. Wyniki badań ankietowych potwierdziły założoną hipotezę roboczą. Znacząca większość respondentów uznała wpływ jeździectwa na ich jakość życia za pozytywny, tylko 5 osób (8,77%) było niezdecydowanych, a odpowiedzi negatywnych nie odnotowano. Większość badanych członków PZHKA jeździ konno, gdyż sprawia im to przyjemność. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest rozpoznanie dwóch pokrewnych uczuć empatii i współczucia jako kolejnych (trzeciej i czwartej) składowych modułu uczuciowego jakości życia. Te dwa pojęcia w praktyce komunikacji międzyludzkiej są często uznawane za synonimy, co - jak zostanie w tej pracy udowodnione - nie jest uzasadnione. W tym artykule będą formułowane odpowiedzi na cztery następujące ważne pytania: pierwsze - co to jest empatia i czym się różni od współczucia? (to uczucia czy emocje); drugie - jakie są uczucia pokrewne empatii i współczuciu? (wzajemnie wspierające się energie); trzecie - jakie są ich emocjonalne zasłony? ("usypiacze" empatii i współczucia) i czwarte - dlaczego mamy być empatyczni i współczujący? (rozpoznawanie naszego człowieczeństwa). Artykuł ten w swej treści i formie nawiązuje więc do trzech poprzednich publikacji (nr 3, 6, 7-8/2021 "Problemy Jakości") [6, 7, 8], w których podjęto próbę zdefiniowania modułu uczuciowego oraz rozpoznano dwa pierwsze komponenty tego modułu. Projekt badania/metodyka badawcza/koncepcja: W artykule zastosowano, z pewną konieczną modyfikacją pytań badawczych, strukturę analizy przyjętą w publikacjach [7, 8], odnoszących się do nadziei i wdzięczności. Zapewnia to niezbędną spójność podejścia do analizy pojęć rozważanych w ramach tego cyklu oraz możliwość porównywania poszczególnych elementów tej struktury. Rozpoznanie empatii i współczucia oparto na przeglądzie literatury i analizie semantycznej oraz logicznej obu kategorii. Wyniki/wnioski: Główna konkluzja artykułu sprowadza się do trzech stwierdzeń: po pierwsze - źródło empatii i współczucia tkwi w sferze uczuciowej (duchowej) i logice uczuciowej; po drugie - konteksty znaczeniowe uczuć empatii i współczucia mają charakter komplementarny; po trzecie - odnoszenie empatii do przeżywanych negatywnych emocji innych ludzi nie ma uzasadnienia, ponieważ jest sprzeczne z cechami konstytutywnymi sfery uczuciowej i samego uczucia (por. [6]). Wartość poznawcza: Cech nowości poznawczej tego artykułu należy przede wszystkim upatrywać w zaprezentowanym podejściu do kategorii empatii i współczucia, opartym na wyraźnym odróżnieniu uczuć od emocji oraz na wyraźnym oddzieleniu sfery psychicznej od uczuciowej jako reprezentanta (pełnomocnika) sfery duchowej - istoty człowieczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Background: Lack of established Polish terminology is a serious limitation of the development of health-related quality of life (HRQoL) studies in Poland. Our goal is to suggest the best translations in order to create the Polish dictionary of QoL terms. Methods: In February 2012, QoL Special Interest Group of ISPOR Poland Chapter took on the task of preparing Polish dictionary of HRQoL terms. The following steps were planned: (1) preparation of a list of target English-language terms, (2) preparation of a reference list of translations already used in Polish literature, (3) step-by-step translation of English terms by individual experts (4) analysis and approval of proposed translations by Expert Committee, (5) re-analysis of key terms, (6) preparation of pre-final dictionary, (7) reviews by Review Committee, (8) preparation and publication of the final version. Expert Committee was comprised of seven Polish investigators with vast experience in the field of HRQoL studies. Review Committee was formed by three authorities in the field of psychometrics, statistics and epidemiology. Results: Until June 2013, there were 13 meetings of Expert Committee: three focused on the development of methodology and ten - on analysis and approval of proposed translations. Initially, we identified 1640 English terms from different sources. After removal of duplicates, final English list comprised of 1314 terms. Pre-final version of vocabulary, ready for peer-review, consists of 1051 Polish translations. Conclusions: We anticipate, that dictionary prepared by the ISPOR Poland Chapter will support practical usage of patient HRQoL in Poland.(original abstract)
As is well known, the characteristics of being human are important to all of us because they signify our basic identity as individuals. It can be asked, however, which of those characteristics are related to our well-being as that is assessed by our life satisfaction. It is the intention of this study to explore the connections among human character strengths and life satisfaction. The human character strengths studied here include curiosity, love of learning, wisdom, having a "big picture perspective," self-awareness, honesty, kindness, social intelligence, intangible values, gift giving, social responsibility, and hope and humor. A total of 498 responses were collected from adult shoppers in Bangkok, Thailand. The results of the multiple regression analysis indicated that among the various human character strengths, as well the demographic characteristics, wisdom, self-awareness, household income, hope, education, social responsibility, and intangible values have positive impacts on life satisfaction The only negative element that was seen to have a negative influence on life satisfaction was curiosity. Further analyses of the significant determinants of life satisfaction for those with varying household incomes and levels of education were carried out and are discussed in this article. (original abstract)
Cel: Celem artykułu jest rozpoznanie cierpliwości jako kolejnej, piątej już składowej modułu uczuciowego jakości życia. I w tym artykule będą formułowane odpowiedzi na cztery następujące ważne pytania: pierwsze - co to jest cierpliwość? (to uczucie czy emocja; siła czy słabość); drugie -jakie są uczucia pokrewne cierpliwości? (wzajemnie wspierające się energie); trzecie - jakie są emocjonalne zasłony cierpliwości? (jej najważniejsze "usypiacze") i czwarte - dlaczego powinniśmy być cierpliwi? (rozpoznawanie naszego człowieczeństwa). Artykuł ten w swej treści i formie nawiązuje więc do czterech poprzednich publikacji (nr 3, 6, 7-8, 11-12/2021 "Problemy Jakości") [3, 4, 5, 6], w których podjęto próbę zdefiniowania modułu uczuciowego oraz rozpoznano cztery pierwsze komponenty tego modułu. Projekt badania/metodyka badawcza/koncepcja: W artykule zastosowano strukturę analizy przyjętą w publikacjach [4, 5], odnoszących się do nadziei i wdzięczności, oraz - po pewnej koniecznej modyfikacji - w publikacji [6], traktującej o istocie i różnicach między empatią i współczuciem. Ten celowy zabieg zapewnia niezbędną spójność podejścia do analizy pojęć rozważanych w ramach tego cyklu oraz daje możliwość porównywania poszczególnych elementów tej struktury. Rozpoznanie cierpliwości, według wspomnianych wyżej czterech problemów (pytań), oparto na przeglądzie literatury i analizie semantycznej oraz logicznej tej kategorii. Wyniki/wnioski: Główna konkluzja artykułu sprowadza się do trzech stwierdzeń: po pierwsze - cierpliwość ma swoje źródło w sferze uczuciowej (duchowej) i logice uczuciowej, czyli spełnia wszystkie trzy kryteria uczucia - pozytywności, bezwarunkowości i trwałości (por. [3]); po drugie - jest podstawową formą samoobrony przed masowo atakującymi nas impulsami do budzenia różnego rodzajów lęków, obaw i ...rosnącego zniecierpliwienia, trwającymi - w powszechnej opinii-zbyt długo zagrożeniami, po trzecie - ujawnia się coraz bardziej konfrontacja z obecnymi zagrożeniami ludzi "wyrosłych" i żyjących w czasach cywilizacji niecierpliwości. Ta konfrontacja ludzi nieprzygotowanych do obecnej sytuacji wymaga -jak nigdy dotąd - właśnie "obudzenia" w sobie i praktykowania uczuciowej cierpliwości. Oryginalność/wartość poznawcza: Cech nowości poznawczej tego artykułu należy przede wszystkim upatrywać w zaprezentowanym podejściu do kategorii cierpliwości, opartym na wyraźnym odróżnieniu uczuć od emocji, oraz na wyraźnym oddzieleniu sfery psychicznej od uczuciowej jako reprezentanta sfery duchowej - istoty człowieczeństwa. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Akceptacja choroby przez pacjentów leczonych w poradni leczenia bólu
80%
Ból jest odczuciem, które towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Słowo "ból" pochodzi z języka greckiego i oznacza "karę". Współcześnie funkcjonuje wiele definicji, objaśniających, czym jest ból. To zjawisko złożone, trudne do jednoznacznego zdefiniowania. Wzmaga ono potrzebę szukania pomocy. Według fizjologa Johannes'a Műllera układ zmysłowy może wytworzyć wyłącznie jeden rodzaj zmysłowego doznania. To założenie określono "prawem swoistych doznań zmysłowych". Műller uważał, że ból jest odczuciem zmysłowym, na który składają się receptory, drogi przewodnictwa i ośrodki. Mając na względzie tę koncepcję, w późniejszym czasie powstało wiele hipotez dotyczą- cych bólu. Międzynarodowe Stowarzyszenie Badania Bólu, definiuje ból jako: " nieprzyjemne odczucie zmysłowe i emocjonalne związane z faktycznym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek, względnie w taki sposób opisywane" [Dudek 2013, ss. 42-46](fragment tekstu)
16
80%
Każda choroba somatyczna wywołuje pewne trudności oraz negatywne emocje. Zmusza do ograniczeń lub zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu. Istotnym elementem w procesie przystosowania się do choroby jest jej akceptacja, która zapoczątkowuje proces radzenia sobie z chorobą, wyznacza nowy sposób funkcjonowania oraz daje świadomość potrzeby długotrwałych zmian w życiu chorego. Akceptacja własnego stanu jest wyznacznikiem prawidłowego funkcjonowania w chorobie. Chorzy, którzy akceptują swoją chorobę, charakteryzują się optymizmem i pełnym nadziei podejściem do życia, zaufaniem do personelu medycznego i procesu leczenia. Takie osoby biorą aktywny udział w terapii - stosują się do zaleceń oraz przestrzegają koniecznych ograniczeń [Jakubowska-Winiecka 2007, Jarosz 1988, Matyjaszek 2010, ss. 37-41, Szafraniec 2012, ss. 39-48](fragment tekstu)
17
Content available remote Osobowość stresowa a satysfakcja z życia pielęgniarek
80%
W literaturze nie ma zgody co do precyzyjnego znaczenia przypisywanego słowu "osobowość" [Fedeli 2003, s. 267]. Teoretycy zajmujący się osobowością grupują ludzi według typów osobowości. Coraz częściej można spotkać podział na osobowość typu A, B, C i D. Przedmiotem zainteresowania w niniejszym opracowaniu jest osobowość typu D. Pojęcie osobowości stresowej, inaczej nazywanej typem D, zostało wprowadzone do literatury w 1995 roku przez Denoletta. Na ten typ osobowości składają się dwa wymiary traktowane jako jej stałe cechy: negatywna emocjonalność i hamowanie społeczne [Ogińska-Bulik, Juczyński 2010, s. 134]. Negatywna emocjonalność wyraża się w katastroficznym widzeniu rzeczywistości, odczuwaniu silnego lęku i napięcia, dokonywaniu oceny zdarzeń jako zagrażających i szkodliwych. Osoby z wysokim wynikiem negatywnej emocjonalności wykazują tendencje do zamartwiania się, pesymizmu, mają skłonność do załamywania się w sytuacjach trudnych [Denollet 2005, ss. 89-97](fragment tekstu)
Obserwowane w Polsce przekształcenia systemowe wynikające z dążenia do budowy społeczeństwa obywatelskiego stwarzają nowe wyzwania i wymagają intensywnego rozwoju samorządów terytorialnych na wszystkich poziomach podziału administracyjnego. W wyniku wieloletniej, scentralizowanej polityki społeczno-ekonomicznej poszczególne regiony kraju charakteryzują się dużym zróżnicowaniem i borykają się nierzadko z odmiennymi problemami. Przed władzami lokalnymi stoją więc ważne zadania, związane z odpowiednią diagnozą i określeniem właściwej strategii rozwoju. Celem artykułu jest identyfikacja najistotniejszych czynników kształtujących jakość życia mieszkańców województw Polski oraz ocena jej zróżnicowania na przestrzeni lat 2000-2009 w wyróżnionych podzbiorowościach. Ocena ta została dokonana na podstawie subiektywnych opinii pochodzących z ogólnopolskiego badania „Diagnoza Społeczna”. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie porusza zagadnienia związane z jakością życia, która coraz częściej postrzegana jest jako jeden z nadrzędnych celów rozwoju na szczeblu zarówno lokalnym oraz regionalnym, jak i krajowym. Artykuł nie wyczerpuje całości problematyki, dotyka jedynie wąskiego fragmentu odnoszącego się do oceny zadowolenia z poziomu życia w danej jednostce terytorialnej w wybranym obszarze. Oprócz treści teoretycznych, zawiera odniesienie do badań ankietowych przeprowadzonych w gminach województwa łódzkiego. Celem artykułu nie jest jednak prezentacja wyników uzyskanych we wszystkich badanych gminach, a jedynie zarysowanie problemu w postaci często występujących rozbieżności w odbiorze warunków życia w oczach mieszkańców danej jednostki i jej władz. (abstrakt oryginalny)
Rzeczywistość pokazuje, że mało prawdopodobne jest, aby w najbliższym czasie zmniejszyło się tempo czy intensywność naszego życia zawodowego. To naturalnie rodzi pytanie: czy sposób, w jaki funkcjonujemy każdego dnia, jest adekwatny do wymogów, jakie stawiają przed nami organizacje? I na ile wspieramy swoją efektywność pracy, a na ile sabotujemy ją w obszarze naszych emocji i umysłu? ()
first rewind previous Strona / 56 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.