Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 168

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Language of advertising
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
100%
Slogany reklamowe są jedną z najpopularniejszych i najprostszych form promocji dla praktycznie każdego rodzaju ofert rynkowych. Kreacja hasła promocyjnego jest równie ważna jak dobór odpowiedniej nazwy i logo, ale zapewnia znacząco większe możliwości manipulacji zawartością semantyczną. Konieczne wydaje się zatem rozpoznanie wszystkich zależności i efektów możliwych do wygenerowania w wyniku stosowania różnych metod i środków ekspresji. Niniejszy artykuł ma na celu analizę możliwości wykorzystania różnych rodzajów neologizmów w kreacji sloganów reklamowych. Podstawą dla tego projektu badawczego były hasła promocyjne zgromadzone w "Słowniku sloganów reklamowych" autorstwa M. Spychalskiej i M. Hołoty, z których zostały wybrane i pogrupowane slogany wykorzystujące poszczególne rodzaje neologizmów, co pozwoliło następnie na analizę ich zawartości semantycznej oraz klasyfikację wykreowanego przez nie efektu stylistycznego. Tak uzyskane zestawienie umożliwiło z kolei analizę porównawczą metod uzyskiwania przez różne rodzaje neologizmów poszczególnych rodzajów efektów.(fragment tekstu)
Język reklamy jest językiem wolnego rynku - jego zasadą myślenia. Ma przedstawić wyrób w sposób zabawny, intrygujący, zaciekawiający, czasem irytujący. Posługuje się informacją optymistyczną. Pozostawia w podświadomości oglądającego i słuchającego jakiś ślad, który po pewnym czasie przeradza się w chęć kupienia reklamowanego przedmiotu, choćby w celu przekonania się o jego cechach.Język polskiej reklamy jest pełen błędów i anglicyzmów. Trwa proces zaśmiecania tego języka. (fragment tekstu)
3
100%
Głównym celem naukowym artykułu jest ukazanie różnicy między tym, co bywa nazywane sacrum w reklamie komercyjnej a sacrum w reklamie religijnej. Autor artykułu uważa, że w reklamie komercyjnej zamiast o sacrum powinno się mówić o elementach religijnych występujących w reklamie, sacrum bowiem zachowuje swoją tożsamość jedynie w reklamie religijnej. Elementy religijne w reklamie komercyjnej mają inny cel niż sacrum w reklamie religijnej. Swoje refleksje autor opiera na literaturze przedmiotu i własnych badaniach empirycznych dotyczących fenomenu reklamy religijnej. (abstrakt oryginalny)
Motywacje hedonistyczne mają wpływ na wiele aspektów zachowań współczesnych nabywców. Zarówno samo pojęcie hedonizmu, jak i jego ocena są przedmiotem rozbieżnych interpretacji i często subiektywnych ocen. W niniejszym opracowaniu przedstawione zostały różnorodne interpretacje pojęcia hedonizmu oraz rodzaje motywacji hedonistycznych. Analiza treści reklam, posługujących się motywami jednoznacznie hedonistycznymi, wskazuje na odmienność ich konstruowania w zależności od płci nabywców. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Reklama jako moderní jazyk pro předávání informací
75%
Advertising is all around us. Whenever you turn on the television, radio or you leave the house for example to go shopping, be sure you meet with advertising. Color promotion appeals us on a guaranteed great products and services. Whether you like it or not, advertising is an everyday part of our lives. But how was its development? Where its origins? Already in ancient times we can observe the flow of information and an invitation to contemporary actions through inscriptions, drawings and invoking the announcement, which attracted the attention of passersby.(author's abstract)
Cukierkowy język reklamy ma nas przygotować do kontaktu z produktem lub usługą. Autor koncentruje się głównie na językowym aspekcie reklamy, gdzie przedmiotem rozważań jest retoryka w znaczeniu techniki wywierania wrażenia na odbiorcy i przekazywania określonych treści.
Po roku 1989 (i pojawieniu się w polskich mediach masowych spotów reklamowych) to głównie reklama korzystała z właściwych poezji tropów literackich, chwytów językowych. Niniejszy tekst opisuje stan kultury, który nastąpił wkrótce potem: sytuację, w której język reklamy (w szczególności slogan reklamowy lub jego elementy), okazując się bardzo ekspansywnym elementem języka ogólnego, wnika nie tylko w tkankę polszczyzny, ale i w tkankę kultury wysokiej, w tym współczesnej literatury (liryki, epiki i dramatu). Autonomizujący się slogan reklamowy, odrywając się od swojego pierwotnego kontekstu perswazyjnego, wszczepia się w tkankę współczesnej literatury, zaczynając w niej pełnić funkcje analogiczną do tej, jaką w polszczyźnie pełnią frazeologizmy. Opisywane zjawisko jest wynikiem szumu informacyjnego, implozji znaczeń, w których to warunkach język okazuje się zdolny wchłaniać w siebie coraz więcej nowych (ekspansywnych) elementów, pochodzących z odrębnych systemów komunikacji. Niektórzy badacze i twórcy zjawisko to uznają za dowód obniżenia dykcji poetyckiej; można je jednak również uznać za kulturową osobliwość, proces ciekawy i intelektualnie zapładniający. Obecnie ze wszech miar interesujące wydaje się to, jaki będzie następny krok literatury wobec przekazów komercyjnych oraz wszelkiego rodzaju chwytów marketingowych: odrzucenie czy może przyjęcie ich na stałe, jako jednej z cech swoistego, odrębnego, literackiego idiolektu - i takie właśnie pytanie stawia niniejszy tekst. (abstrakt oryginalny)
Delikatne a zarazem skuteczne przyciągnięcie uwagi klienta jest jednym z podstawowych zadań reklamy. Ważne jest nie tylko co, ale i jak się przekazuje, dlatego też obok obrazu niebagatelną rolę odgrywa język reklamy.
Miasto przemawia do swoich odbiorców językiem, na który składa się wiele środków, form, ale również wiele różnych kodów. Aby miasto mogło funkcjonować, musi komunikować się ze swoimi użytkownikami i przekazywać im treści, które ułatwią im codzienne poruszanie się w miejskiej przestrzeni. Pierwsza część pracy została poświęcona zmianom, jakie dokonały się w przestrzeni Warszawy w ciągu kilku ostatnich lat. W drugiej natomiast zostało zaprezentowane semantyczne spojrzenie na miasto jako na "przekaz", a także omówiony został w sposób teoretyczny język informacyjny miasta, jego funkcje oraz wpływ na przestrzeń i obraz miasta. Ostatnia, najobszerniejsza część przedstawia wizualne środki i formy wyrazu. Omówione w niej zostały napisy, znaki, symbole, reklamy uliczne oraz spontaniczne demonstracje poglądów i opinii przechodniów, jakimi są graffiti i opisane tu "vlepki". Za cel niniejszej pracy przyjęłam nie tylko bliższe przyjrzenie się językowi miasta, jego treściom i środkom przekazu, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, co mówi o nas samych i naszej egzystencji otaczająca nas przestrzeń miejska oraz jej szata graficzna, której do pewnego stopnia my wszyscy jesteśmy twórcami i która przez swoją ciągłą obecność ma na nas ogromny wpływ. (abstrakt oryginalny)
Reklama przemawia wykorzystując mechanizmy psychologiczne oddziałujące na emocje, motywacje i pamięć konsumentów. Autorka analizuje co się dzieje w umyśle konsumenta, gdy spostrzega slogan w języku angielskim, a co, gdy w języku polskim? Dlaczego, gdy „jesteśmy tego warte”, to chętniej kupujemy?
W artykule zaprezentowano coraz częstsze zjawisko, jakim jest zamieszczanie QR kodów w przekazach reklamowych. Omówiono istotę QR kodów oraz sposoby ich wykorzystania w przekazach reklamowych i roli w pobudzaniu odbiorcy do poszukiwania dodatkowych informacji. Starano się odpowiedzieć na pytanie, czy wykorzystanie QR kodów przyciąga uwagę odbiorcy informacji.(abstrakt oryginalny)
Większość, analizując wady reklamy wskaże na manipulacyjny jej charakter. Autor naświetla wady reklamy: stosowany język, materialistyczne podejście do życia, stereotypy.
13
Content available remote Frazeologia sloganów reklamowych
75%
W artykule omówiono problematykę reklamy jako składnika współczesnego obszaru kulturowego. Funkcja reklamy ma dwoisty charakter. Jest elementem kultury masowej, ale bywa także obrazem współczesnego człowieka. Uważam, że reklama nie jest tylko wytworem fantazji specjalistów zajmujących się promocją, jest odzwierciedleniem naszego sposobu myślenia czy postrzegania świata, ponieważ reklamy powstają na bazie badań, które ukazują nasz styl życia czy światopogląd. Mając na uwadze powyższą tezę, poddaję analizie frazeologię sloganów reklamowych. Uznaję, że slogan jest bardzo istotną częścią reklamy, jest zapamiętywany i niejednokrotnie powtarzany. Jego styl jest dostosowany do kompetencji językowej określonej grupy odbiorców, ale może być także zwierciadłem zachowań językowych współczesnych Polaków. Obecność w sloganach określonych leksemów czy połączeń wyrazowych jest konsekwencją tendencji zachodzących obecnie w komunikacji językowej. Reklama musi bowiem dostosować się do oczekiwań odbiorców, schlebiać ich gustom, zaspokajać potrzeby. Reklama pełni także funkcję kulturotwórczą, ale jest ona mocno zdeterminowana przez oczekiwania audytorium. W swych rozważaniach zajmuję się frazeologią sloganów reklamowych. Analizuję formuły i porównuję związki frazeologiczne obecne w sloganach z lat 90. ubiegłego stulecia oraz formuły powstałe w okresie późniejszym. Badam specyfikę i częstość występowania metafor, cytatów, przysłów, sentencji i powiedzonek. Ukazuję oryginalność i poetyckość sloganów pierwszej dekady oraz potoczność, a nawet wulgarność obecną w reklamie następnego okresu. Chcę w ten sposób ukazać nie tylko zmiany zachodzące w przekazach marketingowych, ale przede wszystkim granice myślenia Polaków wyznaczane przez ich język. (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu jest merytoryczna i językowa zawartość haseł reklamowych oraz efektów ich oddziaływania na odbiorców. Przedstawiono typologię haseł reklamowych, wyodrębnioną na podstawie dwóch kryteriów: kryterium ich zawartości informacyjnej i kryterium konstrukcji językowo-stylistycznej. Identyfikację efektów oddziaływania haseł reklamowych na odbiorców przedstawiono na podstawie wyników przeprowadzonych badań sondażowych.
15
Content available remote Jazyk moderní reklamy ve formování kultury
63%
Culture is relatively integrated unit involving human behavior and its creations. This behavior is governed by a particular community and we can say that culture is the accumulated experience, whih its forms of the principles, rules and social norms influencing and regulating their mutual coexistence. What is the impact of advertising this cohabitation and what is the effectiveness of ads for sex? They are interested in promotions of women more than men? (author's abstract)
Często twierdzi się, że erotyka to jeden z najskuteczniejszych bodźców, jakimi dysponuje reklama. Może ona jednak przybierać bardzo różne formy: od delikatnej po bardzo wulgarną. Z erotyką w reklamie najczęściej kojarzona jest kobieta. Na temat wpływu erotycznego wizerunku kobiety na skuteczność i efektywność reklam zrealizowano wiele badań. Jednak istnieje szereg zagadnień związanych z tą tematyką, których systematyka jest jednym z głównych celów niniejszego artykułu. Istotnym celem artykułu jest również identyfikacja wskazań dla osób odpowiadających za strategie marketingowe w kwestii percepcji i możliwych efektów komunikatów reklamowych zawierających konotacje erotyczne. (abstrakt oryginalny)
Autorka wyjaśnia, że reklamą produktu leczniczego jest działalność polegająca na informowaniu lub zachęcaniu do stosowania produktu leczniczego, mająca na celu zwiększenie liczby przepisywanych recept, dostarczania, sprzedaży lub konsumpcji produktów leczniczych. Autorka omawia sytuacje w których obowiązuje bezwzględny zakaz reklamy leków i w których występują ograniczenia w zakresie treści reklamy.
Reklama - przekaz, odbiór, synteza to kompendium wiedzy o współczesnej polskiej reklamie. Dla autora najistotniejsza jest odpowiedź na pytanie: "czy reklama wpływa na nas będąc zawsze czymś niechcianym i nieoczekiwanym, czy też w wyniku pewnych czynników może być wiadomością. A być może wiadomością istotną dla odbiorcy?" Publikacja jest próbą analizy fenomenu reklamy, która choć definiowana jako jeden z szumów informacyjnych, potrafi wpłynąć na opinie i postawy odbiorców. Zdaniem autora dobrze zbudowany przekaz reklamowy jest dziełem sztuki^ opartym na "doprowadzonej do granic syntezie, lapidarności argumentacji oraz prostocie formy" będącej odzwierciedleniem wysoce przemyślanej strategii (fragment tekstu)
W poszukiwaniu pomysłów na nowy slogan reklamowy, przykuwające uwagę logo firmy czy udoskonalenie produktu już istniejącego warto sięgnąć po klasyczne już podejście asocjacyjne. Asocjacjonizm jako teoria psychologiczna zakłada m.in., iż złożone czynności psychiczne, takie jak spostrzeganie, przypominanie, uczenie się, myślenie (w tym twórcze), zachowanie (kojarzenie bodźców i reakcji) powstają przez łączenie się procesów psychicznych na zasadzie asocjacji (skojarzeń). Jeśli natomiast istotę aktywności twórczej sprowadzimy do działania wyobraźni, to właśnie w ramach asocjacjonizmu (teorii asocjacyjnej) interpretowano przebieg procesów psychicznych ograniczając się do wrażeń i wyobrażeń. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zidentyfikowanie postrzegania i oddziaływania niestereotypowych przekazów reklamowych z udziałem kobiet. Zdefiniowano i przedstawiono przykłady takich przekazów reklamowych oraz zaprezentowano badania na temat wizerunków kobiet w reklamach. Zidentyfikowano i poddano analizie opinie respondentów, reprezentujących współczesnych konsumentów, na temat niestereotypowych przekazów reklamowych. Wykorzystano metodę analizy poznawczo-krytycznej literatury przedmiotu i metodę badania ankietowego (ankieta audytoryjna). Wizerunek kobiety nowoczesnej (nietradycyjnej) był aprobowany przez niemal wszystkich badanych. Większość respondentów uznała, że przedsiębiorstwa powinny zrezygnować z reklam ze stereotypowymi rolami kobiet na rzecz reklam ukazujących kobiety w sposób niestereotypowy.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.