Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 400

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mortgage credit
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki finansowe sektora bankowego za 2005 rok wskazują na dynamiczny rozwój kredytów konsumenckich i hipotecznych. Zauważalne są jednak spore dysproporcje w wykorzystywaniu różnych form kredytowania. Wzrost liczby kredytów dla przedsiębiorców można określić jako śladowy. Z jednej strony ogranicza to gospodarczy rozwój kraju, z drugiej- świadczy o nadal niewielkim wykorzystywaniu w Polsce narzędzi zarządzania ryzykiem finansowym.
Państwa stanowiące Grupę Wyszehradzką łączyły w obszarze gospodarczym w latach dziewięćdziesiątych wspólne cechy, tj. spuścizna po gospodarce centralnie sterowanej, konieczność przeprowadzenia procesu transformacji, jak też chęć wstąpienia do struktur Unii Europejskiej. Realizacja celów odbywała się już różnymi drogami, pomimo zapewnień o wzajemnej współpracy. Obserwując ścieżkę rozwoju w obszarze rynku nieruchomości, można znaleźć wiele wspólnych cech. Zasadniczą był i jest brak kapitału na tym rynku, powodujący we wszystkich krajach gwałtowną podaż kredytu hipotecznego, bezwzględnie warunkującego inwestycje na mieszkaniowym rynku nieruchomości. Konsekwencje liberalnej polityki kredytowej banków, niestety uwidoczniły się pod wpływem czynników zewnętrznych - globalnego kryzysu finansowego, jak i wewnętrznych - brak konsekwencji w przeprowadzaniu systemowych reform. (abstrakt oryginalny)
Autorzy omawiają rozwój rynku nieruchomości w Irlandii w ostatnim dziesięcioleciu, wskazując na różne czynniki tego rozwoju. Argumentacja jest prowadzona z zastosowaniem prostych analiz statystycznych. Na zakończenie autorzy wskazują na to, jak pewne wnioski z rynku irlandzkiego mogą być odniesione do polskiego rynku nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Kredyt hipoteczny wraz z umacnianiem się gospodarki rynkowej w Polsce staje się coraz powszechniejszy, zwłaszcza w finansowaniu budownictwa mieszkaniowego. Ponieważ relatywnie wysoki koszt mieszkania wymaga dłuższego okresu kredytowania, instrument hipoteki stosowany jest głównie w kredytowaniu długookresowym. W zakresie ustawodawstwa zabezpieczenie hipoteczne kredytów mieszkaniowych wymagać będzie likwidacji przywileju pierwszeństwa dla wierzytelności skarbu państwa.
6
Content available remote Equity Release Schemes on Selected Housing Loan Markets across the world
100%
Odwrócony kredyt hipoteczny jest produktem, który jest obecny na światowych rynkach od wielu lat. W Polsce ze względu na brak odpowiednich regulacji prawnych, nie może być stosowany, dlatego jest jeszcze mało znany, zarówno wśród instytucji publicznych oraz niektórych usług finansowych. Sytuacja ta może się jednak zmienić, dzięki przygotowanemu przez Ministerstwo Finansów projektowi ustawy mającemu na celu umożliwienie bankom w Polsce włączenie tego typu instrumentu do oferty kredytowej.Wprowadzenie odwróconego kredytu hipotecznego na polskim rynku może jednak napotkać wiele przeszkód. Istnieją wątpliwości, czy ze względu na sytuację demograficzną w Polsce, a także warunki ekonomiczne i społeczne, produkt ten spotka się z zaintereswaniem publicznym. Co więcej, koncepcja odwróconych kredytów hipotecznych w naszym kraju budzi wiele kontrowersji, ponieważ jest to niezgodne z niektórymi obowiązującymi przepisami prawa(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest syntetycznym ujęciem problemów związanych z uwarunkowaniami i barierami rozwoju kredytu hipotecznego w Polsce.
Kontynuując rozważania dotyczące zagrożeń tzw. pułapek kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego na podstawie prezentowanego w części I artykułu, w niniejszym artykule przedstawiono jego wpływ na czynniki kształtujące sytuację ekonomiczno-finansową banku komercyjnego jako banku uczestniczącego w Programie Finansowania Budownictwa Mieszkaniowego.
Z przeprowadzonych analiz wynika, iż mimo coraz lepszych warunków udzielania^ kredytów hipotecznych, dochody ludności nadal są niewystarczające, aby pozwolić sobie na zakup mieszkania/domu. Tendencje na rynku kredytów hipotecznych charakteryzuje nie tylko obniżanie stóp procentowych kredytów, ale - co istotne - zmniejszanie wymaganego wkładu własnego kredytobiorcy. Idealnym uzupełnieniem tych zmian jest pojawienie się na rynku polskim ubezpieczenia kredytu od ryzyka związanego z niskim wkładem własnym kredytobiorcy, które umożliwia zakup mieszkania przy minimalnym wkładzie własnym (w niektórych przypadkach nawet zerowym). (fragment tekstu)
Bank BPH szybciej niż konkurenci zwiększa swój udział w rynku kredytów mieszkaniowych i pożyczek hipotecznych dla klientów indywidualnych. Blisko dwukrotnie - 25 tysięcy klientów zaciągnęło w nim zobowiązania na około 2,4 miliarda złotych.
Przedstawiono początki kredytowania hipotecznego na ziemiach polskich do momentu zakończenia pierwszej wojny światowej. Scharakteryzowano towarzystwa kredytowe ziemskie, miejskie, kasy oszczędności oraz banki hipoteczne. Przedstawiono też zagadnienie kredytowania hipotecznego w Stanach Zjednoczonych.
12
Content available remote Analysis of the mortgage portfolio in Poland and Europe in the period 2002-2009
100%
This article analyses the housing loan portfolio in Poland in the period of boom (2002-2006) and bust (2007-2009). The article focuses on this subject because mortgage instruments are a tool used to satisfy the housing and consumption needs. The development and availability of these instruments, to a large extent, determine the standard of living of the society and the wealth of households. This article consists of three sections. The first section analyses the portfolio of housing loans in commercial banks with reference to their volume and dynamics. The second part discusses the problem of the growing value of loans denominated in foreign currencies in Poland and other Central European countries. The last section presents the comparison of Poland with other European countries on account of the property prices, number of transactions and loan portfolio volume. (original abstract)
Odwrócony kredyt hipoteczny, będąc jednym z możliwych sposobów uwolnienia wartości nieruchomości, ma nad pozostałymi znakomitą przewagę. Pozwala bowiem na dalsze korzystanie z mieszkania czy domu aż do śmierci. Uwarunkowania ekonomiczne powodują, że produkt ten ma w Polsce szansę na dynamiczny rozwój. Symulacje odnośnie kwoty środków dostępnych z tego typu usługi finansowej pokazują, że powinna ona być przeznaczona do osób, które osiągnęły wiek emerytalny. Potencjalnym problemem jest ryzyko związane z odwróconym kredytem hipotecznym. Jednym z nich jest ryzyko długowieczności kredytobiorcy. Wprowadzając taki produkt do polskiej gospodarki należy zatem wnikliwie rozważyć źródła wszelkiego rodzaju ryzyka, zarówno dla strony finansującej, ale też korzystającej z odwróconego kredytu hipotecznego. (abstrakt oryginalny)
Rynek hipoteczny w Polsce, mimo imponującego tempa wzrostu, nie osiągnął jeszcze swego apogeum. Potwierdza to najnowszy Raport London Economics, przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej.
Wyjaśniono istotę sekurytyzacji kredytów hipotecznych oraz opisano model klasyfikacji kredytów hipotecznych do sekurytyzacji. Omówiono także możliwości sekurytyzacji kredytu hipotecznego w Polsce.
1 lipca 2006r. weszła w życie Rekomendacja S wydana przez Komisję Nadzoru Bankowego, dotycząca dobrych praktyk w zakresie ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie. Wprowadziła ona istotne ograniczenia w zakresie udzielania kredytów walutowych a także nałożyła na banki szereg obowiązków związanych z szacowaniem ryzyka i ich relacji z klientami. Niniejsza praca prezentuje dynamiczny rozwój rynku kredytów hipotecznych w Polsce w ostatnich latach - ilość i wartość udzielonych kredytów a także analizę tego sektora w zależności od waluty udzielonego kredytu. Zaprezentowana została ocena jakości portfela kredytowego banków i perspektywy dalszego rozwoju tego rynku. W kolejnej części przedstawione są potencjalne zagrożenia towarzyszące rozwojowi rynku kredytów zabezpieczonych hipotecznie leżące u podstaw wprowadzenia Rekomendacji a związane z jakością portfela kredytowego, szacowaniem zdolności kredytowej, ryzykiem kursowym i ryzykiem stopy procentowej oraz zmianami cen na rynku nieruchomości. Następnie dokonana została analiza skutków - zarówno potencjalnych jak i już zaobserwowanych - wprowadzenia ograniczeń w udzielaniu walutowych kredytów mieszkaniowych. W opracowaniu wykorzystałem dane publikowane przez Narodowy Bank Polski w corocznych sprawozdaniach "Sytuacja finansowa banków" oraz w "Raportach o stabilności systemu finansowego". Korzystałem także z prac przygotowanych przez Centrum im. Adama Smitha, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową a także Fundację na Rzecz Kredytu Hipotecznego. (abstrakt oryginalny)
Omówiono obecną sytuacją rynku kredytów hipotecznych oraz perspektywy jego rozwoju. Przedstawiono istotę kredytu hipotecznego, czynniki wpływające na popyt na wspomniana usługę, podmioty udzielające kredytów hipotecznych oraz strukturę rynku kredytów hipotecznych.
Rozwój i wyzwania dla rozwoju finansowania kredytem hipotecznym w Ghanie Niski poziom dochodów w połączeniu z koniecznością posiadania dużego kapitału na zakup domu tworzą zapotrzebowanie na kredyt hipoteczny. Finansowanie kapitałem własnym pełni inną rolę niż finansowanie długiem i jest szczególnie istotne w biednych krajach, w których większość mieszkańców może i tak nie kwalifikować się do finansowania długiem ze względu na wysoką niestabilność dochodów. W wielu badaniach analizowano ograniczenia po stronie pożyczkobiorców w szerszym dostępie do finansowania kredytem hipotecznym, natomiast niewiele analiz poświęcono stronie podażowej tego zagadnienia, rozwojowi i barierom działania kredytodawców i właśnie ten brak badań kredytodawców przyczynił się do sformułowania celu niniejszego artykułu. Dane do analizy zebrano w trakcie wywiadów i na podstawie kwestionariuszy skierowanych do 6 głównych kredytodawców hipotecznych w Ghanie, pomiędzy lutym a marcem 2014 roku. Wyniki badań wskazują do znaczący wzrost udzielanych kredytów hipotecznych - z poziomu 57,9 min GH
Przedstawione korzyści i koszty integracji rynków kredytów hipotecznych w Unii Europejskiej, bazujące w dużym stopniu na pracy badawczej London Economics wykonanej na zlecenie Komisji Europejskiej, wskazują na konieczność dyskusji na temat dalszego rozwoju rynków hipotecznych. Oszacowane korzyści z integracji mogą przyczynić się do wzrostu narodowych systemów finansowych, przede wszystkim w zakresie wykorzystywanych instrumentów finansowych, ale również do rozwiązania problemów krajowych rynków mieszkaniowych. Wzrost zasobu mieszkaniowego w państwach UE-25 oszacowano na 3,7% ponad scenariusz bazowy w 2015 r. Należy zaznaczyć, iż w przypadku Polski wskaźnik ten wyniósł odpowiednio 8,4%. Wydaje się, iż integracja rynków hipotecznych jest szczególnie istotna w obliczu relatywnego niedoboru mieszkań w Polsce na poziomie około 950 tys. mieszkań (według spisu powszechnego). Należy podkreślić, iż około 15,9% ogółu mieszkań to mieszkania substandardowe, w których mieszka prawie 6,5 min osób. Główną korzyścią z integracji rynków hipotecznych byłby efekt wzrostu dostępności i asortymentu kredytów mieszkaniowych. Jak wynika z badań wzrost ten będzie znaczny dla Polski, która ma w tym względzie dosyć duże zaległości w porównaniu do lidera, tj. Wielkiej Brytanii. Dług hipoteczny w Polsce oszacowano na poziomie 35,3% PKB w 2015 r. Wynik ten wydaje się być bardzo korzystny dla mieszkaniowego systemu finansowego w Polsce, który znajduje się w stadium początkowym rozwoju. Wartość długu hipotecznego w Polsce wyniosła zaledwie 4,7% PKB w 2003r. Należy podkreślić, iż inwestycje mieszkaniowe były finansowane w około 60% ze środków własnych, a jedynie w 26% z kredytów mieszkaniowych (dane IGM, 2002r). Stabilizacja makroekonomiczna oraz spadek stóp procentowych w Unii Europejskiej powodują zmiany tej sytuacji, bez potrzeby integracji rynków hipotecznych. Należy jednak podkreślić, iż dzięki integracji rynków zmiany te mogą zostać przyspieszone, co udowadniają badania London Economics, zwłaszcza w płaszczyźnie dostępności produktów finansowych. Pozwoli to Polsce poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym poprzez dodatkowe zwiększenie intensywności budowy nowych mieszkań. Reasumując, pomimo kilku uwag i wątpliwości wymienionych w niniejszym opracowaniu w stosunku do przeprowadzonych badań przez London Economics na zlecenie Komisji Europejskiej, wydaje się, iż stanowią one cenne źródło informacji i prognoz, które powinno przyczynić się do intensywnych działań polityków gospodarczych w zakresie integracji rynków hipotecznych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie sytuacji rynku ubezpieczeniowego kredytów hipotecznych funkcjonujących od wielu lat na rynku amerykańskim. Artykuł przedstawia historię sektora ubezpieczeń kredytów hipotecznych w USA, główne sposoby jego oferowania, sposób wyliczenia składki dla takiego ubezpieczenia oraz implikacje dla pożyczającego wyboru między rządowym a prywatnym ubezpieczeniem kredytu. Zważywszy, że tylko co piąty dom nabywany w USA nie jest obciążony pożyczką hipoteczną, rynek ubezpieczeń kredytów hipotecznych dotyczy 80% posiadaczy nieruchomości w USA.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.