Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 564

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Państwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
1
Content available remote Właściwe zadania państwa w ujęciu F.A. von Hayeka
100%
Artykuł omawia poglądy F.A. von Hayeka na temat zadań państwa i możliwości jego ingerencji w gospodarkę rynkową. Zwraca uwagę, że Hayek jako konsekwentny zwolennik zasady rządów prawa nie widział problemu w działalności państwa na polu gospodarczym, ale w wynikającym z tego najczęściej nierównym traktowaniu podmiotów (faworyzowaniu podmiotów publicznych). Omawia też poglądy anarchokapitalistyczne na temat zadań państwa, na tle których poglądy Hayeka wyglądają na umiarkowane. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przede wszystkim zwięzłe przedstawienie charakterystyki istoty formalnej ESI, typologii krajów według wartości tego wskaźnika z wykorzystaniem analizy skupień oraz wyników badań zależności pomiędzy poziomem ESI a poziomem PKB per capita. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie specyficznego charakteru badań problematyki stosunków narodowościowych w państwie totalitarnym na przykładzie ziem Europy Środkowo-Wschodniej pod okupacją sowiecką w latach 1939-1941. Dążąc do jego zrealizowania dokonano przeglądu literatury przedmiotu na ten temat (anglojęzycznej i polskojęzycznej), jak również najważniejszych problemów metodologicznych, jakie napotykają badacze. Zarysowano także program badań wraz z propozycją ich konceptualizacji w postaci zasygnalizowania głównych aspektów wspomnianej problematyki, w tym m. in. specyfiki okupacji sowieckiej lat 1939-1941, stosunków społecznych i etnicznych na tym obszarze oraz sowieckiej polityki narodowościowej. Zaproponowano też kilka metod i postulatów badawczych, jak również perspektyw oraz podejść teoretycznych mogących ułatwić badanie tej skomplikowanej i kontrowersyjnej tematyki, np. interdyscyplinarnego charakteru badań, metody oddolnego formowania postaw politycznych ludności (tzw. "bottom-up"), zastosowania teorii państwa totalitarnego czy różnych teorii etniczności. W rezultacie, został zarysowany interdyscyplinarny program badań porównawczych stosunków narodowościowych w Europie Środkowo-Wschodniej pod rządami sowieckimi (1939-1941), uwzględniający transnarodowy charakter procesów historycznych oraz potrzebę przeprowadzenia analiz mikrohistorycznych i studiów przypadku, które pozwoliłyby na uchwycenie zróżnicowania stosunków etnicznych oraz weryfikację skuteczności polityki centralnego szczebla decyzyjnego państwa sowieckiego. Artykuł przekonuje, że specyfika analizowanej problematyki może być właściwie uchwycona jedynie poprzez umieszczenie jej w historyczno-teoretycznym kontekście, przy zastosowaniu podejścia porównawczego i transnarodowego, w perspektywie mikrohistorycznej, a także życia codziennego, co ułatwi dostrzeżenie najważniejszych czynników społecznych, które sprzyjały zmianom w stosunkach międzyetnicznych. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Developmental capitalism jako trzecia droga
80%
Koncepcja kapitalizmu prorozwojowego (developmental capitalism) i państwa prorozwojowego (developmental state) wpisuje się w debatę na temat podziału zadań między instytucje publiczne a rynek w procesie wzrostu i rozwoju gospodarczego. Debata ta toczy się w kontekście ciągłych poszukiwań takich rozwiązań, które podniosą efektywność i skuteczność funkcjonowania gospodarki. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie roli państwa w procesie pobudzania wzrostu gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem czynników decydujących o skuteczności stosowanych instrumentów. W pierwszej części opracowania przedstawiono teorię developmental state oraz podstawowe wyróżniki kapitalizmu prorozwojowego. Następnie analizie poddano podstawowe wskaźniki służące charakterystyce systemów gospodarczych występujących w krajach uznanych za reprezentantów systemu gospodarczego określanego jako developmental capitalism. W podsumowaniu zawarto główne wnioski z analizy.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi namiastkę rozważań nad udziałem państwa w dokonującej się od wielu lat transformacji gospodarki w kierunku gospodarki elektronicznej. Zwrócono tu uwagę na potrzebę przeprowadzania wielu zmian proceduralnych z udziałem instytucji międzynarodowych. Podkreślono znaczenie Internetu, którego rola z punktu widzenia przepływu informacji, w całym tym złożonym procesie zmian, jest kluczowa. Autorka starała się znaleźć odpowiedź na pytanie o to, czy przeprowadzane od wielu lat zmiany były konieczne. (abstrakt oryginalny)
W dobie renesansu pojawiły się ponownie utopijne koncepcje dotyczące nowego porządku społecznego. Koncepcje te były reakcją na: kryzys dotychczasowych średniowiecznych struktur społecznych, renesansowe prądy umysłowe, zmiany zainicjowane przez reformację, otwarcie na świat zewnętrzny i merkantylną politykę gospodarczą. Renesansowe utopie krytycznie ustosunkowywały się do panującego ustroju, zwracały baczną uwagę na braki ekonomiczne, społeczne i naukowe. Utopiści w nierównościach majątkowych i dochodowych upatrywali źródła zła moralnego w społecznym wymiarze. Panaceum na niedomagania ustrojowe było uspołecznienie własności, sprawiedliwszy podział dóbr i obowiązek pracy fizycznej.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote O pojęciu państwa w Grecji platońskiej
80%
Platon (427-347 p.n.e.) należy do najbardziej klasycznych twórców filozoficznych. Jest prawdziwym ojcem filozofii. Spośród jego teorii zasługujących na największe zainteresowanie jest koncepcja państwa. Nie tylko bowiem wpłynął Platon na dzieje filozofii zachodniej w ogóle, nie tylko cała filozofia - słowami Karla Poppera - stanowi poniekąd przypis do teorii platońskich, ale także cała politologia, w tym teoria państwa, bazuje na dokonaniach wielkiego Ateńczyka. (fragment tekstu)
8
Content available remote Armed Rebellion and the Future of Self-Determination in the Niger Delta
80%
Armed rebellion has remained a constant decimal in the relation between the states and rebel groups in contemporary strategic discourse. The resolve by the Niger people of Nigeria to resort to arms and their agitations appear to have found deeper understanding within the context of history. This paper takes a historical look at the foundations of the agitations of the people of the Niger Delta and the ultimate decision to address their displeasure through the use terror or armed rebellion. It addresses the philosophy underpinning self-determination programmes of the Niger Delta militants and the responses of Nigerian state to the agitations of the Niger Delta militants. The paper therefore concludes that the use of arms as the ultimate ratio may remain the future of relationship in the Niger Delta because of the fundamental defects in the policies of the Nigerian state. (original abstract)
9
Content available remote Państwo wobec rodziny - studium przypadku
80%
Rodzina już w starożytności uważana była za podstawową i najważniejszą grupę społeczną, na której opierało się całe społeczeństwo. Jednak, jak pokazuje rzeczywistość, już nie zajmuje ona w życiu współczesnego człowieka pierwszego miejsca. Na przestrzeni lat wykształciła się również inna, nowa hierarchia dóbr rodzinnych. W niniejszym artykule wskazano jakie obszary działalności Państwa (traktowanego jako: zbiór instytucji, podejmujących zadania dotyczące rzadkich zasobów, czyli są to "ludzie i urzędy") i tradycyjnej rodziny (opisanej w sposób ekonomiczny i społeczny) wymagają głębszego zbadania i pogłębionej refleksji. Na potrzeby niniejszego tekstu autorka przyjęła, że jego celem będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie: czy instytucja rodziny na przestrzeni czasu w Polsce traktowana była z odpowiednią "troską" przez Państwo? Ponadto spróbowała ustalić czy państwo stosowało jedną długofalową strategię względem rodziny, która pozwalałaby na jej rozwój i zniwelowała negatywne konsekwencje oddziaływania na nią "zagrożeń współczesności". (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Polska i Polacy w poglądach Adolfa Hitlera (1919-1945)
80%
W opracowaniu omówiono kilka okresów w kształtowaniu się stosunku Hitlera do spraw polskich. Mniej więcej do końca lat 20. XX w. wódz NSDAP zajmował się nimi na ogół raczej sporadycznie i zupełnie okazjonalnie, np. w związku z wojną polsko-bolszewicką oraz powstaniami śląskimi. Nie przywiązywał przy tym żadnej szczególnej wagi do tych kwestii, koncentrując się przede wszystkim na wypracowaniu generalnych założeń nazistowskiej polityki zagranicznej. (fragment tekstu)
11
Content available remote The American Dilemma 70 Years Later
80%
Autor ponawia pytania, jakie przed czytelnikami siedemdziesiąt lat temu postawił Gunnar Myrdal, oddając do ich rąk książkę An American Dilemma. The Negro Problem and Modern Democracy (New York and Evanston 1944). Książka ta osiągnęła w dziejach współczesnych nauk społecznych status niezwykły. Myrdal szuka bowiem odpowiedzi na pytanie, dlaczego społeczeństwo i państwo tworzone od początku na oświeceniowych tradycjach i demokratycznych zasadach odmawia, wbrew konstytucji, istotnej części swych mieszkańców podstawowych praw i wolności. Kolejne istotne pytania brzmią: dlaczego tak wielu tak łatwo jest mówić o fundamentalnych wartościach, nazywanych nie bez racji the American Creed i jednocześnie znaczącą część mieszkańców tej samej ziemi uważać za z natury gorszą od siebie, a więc niezasługującą na obywatelstwo i prawa z nim związane. Jak ludzie łączą te przeciwstawne punkty widzenia w pozornie spójną całość? Jak doszło do takiego stanu rzeczy i czy można - a jeśli tak, to poprzez jakie działania - doprowadzić do trwałego unicestwienia tego the vicious circle, zmuszającego do wyboru pomiędzy dwoma wzajemnie wykluczającymi się możliwościami?(abstrakt oryginalny)
Artykuł podsumowuje działania koalicji międzynarodowej pod przewodnictwem USA w Iraku w latach 2003-2011 w zakresie wsparcia budowy instytucji państwa. Opisane zostały działania wspierające budowanie nowej administracji irackiej oraz irackich sił zbrojnych i policji. Wyróżnione zostały trzy fazy interwencji, determinujące jej efekty: przedstawiono przebieg i skutki inwazji oraz rozwiązania administracji i sił zbrojnych, fiasko porozumienia o stacjonowaniu wojsk USA w Iraku po 2011 r. oraz inwazję ISIS i zajęcie Mosulu w 2014. Przez pryzmat tych wydarzeń opisana jest zarówno działalność koalicji, jak i władz irackich, które pod parasolem koalicji międzynarodowej podsycały rebelię sunnicką swoją sekciarską polityką oraz stosowały taktykę zagarniania zasobów państwowych. Budowanie instytucji państwa przez koalicję zakończyło się porażką. Po zakończeniu kampanii przeciwko ISIS Irak ma szansę na samodzielne zbudowanie własnych instytucji, pod warunkiem szerokiego wsparcia międzynarodowego. (abstrakt oryginalny)
Państwo Islamskie w Iraku i Syrii wyrasta z ideologii islamizmu, która zrodziła się na początku XX wieku w Egipcie i zyskała uznanie w całym świecie muzułmańskim, reprezentując nowy rodzaj podmiotu we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Struktura i funkcjonowanie tej organizacji czynią ją jednak różną od wielu innych organizacji islamistycznych. Ideolodzy Państwa Islamskiego podważyli bowiem zasady ładu powestfalskiego i zaczęli propagować wizję świata postwestfalskiego, opartego na zasadach odmiennych od tych, które stanowią fundament współczesnych stosunków międzynarodowych. Zakwestionowana została przede wszystkim zasada terytorialności państwa i granic współczesnych państw. Zjawisko Państwa Islamskiego należy analizować w kontekście sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie związanej z deprywacją sunnitów w Iraku oraz Syrii po 2003 r., jak i procesów globalnych ujętych w formule deterytorializacji i reterytorializacji. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Rola sił zbrojnych w procesie budowania pokoju - casus Bośni i Hercegowiny
80%
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie roli sił zbrojnych w procesie budowania pokoju na przykładzie Bośni i Hercegowiny. Z względu wciąż niewystarczający poziom zainteresowania polskich badaczy zagadnieniem budowy pokoju, Autorka w pierwszej części artykułu przybliży kwestie teoretyczne omawianego zagadnienia. Budowanie pokoju ma miejsce w państwach, które nie są stabilne, co może powodować wybuch wewnętrznego konfliktu. Destabilizacja danego państwa może powodować zagrożenie dla całego regionu. Dlatego istotne w procesie budowania pokoju jest zaangażowanie organizacji międzynarodowych. W myśl powyższego, bardzo ważna w omawianym procesie zdaje się być rola sił zbrojnych. Przeprowadzone przez Autorkę badania uprawniają ją do stwierdzenia, że nie w każdym przypadku siły zbrojne są wystarczającym narzędziem procesu budowania pokoju.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Ewolucja suwerenności wynikająca ze wzrostu współzależności międzynarodowej
80%
Suwerenność (zwierzchnictwo) jest atrybutem władzy państwowej, odróżniającym ją od innych systemów władzy publicznej i niepublicznej. W tym rozumieniu suwerenność została spopularyzowana przez J. Bodina (Sześć ksiąg o Rzeczpospolitej, 1576, wyd. polskie 1958), który defi niował ją jako "absolutną i nieustającą władzę Rzeczypospolitej". Jest to władza nieograniczona, ciągła, niezbywalna, bezwarunkowa i niezależna. Suwerenność państwa charakteryzuje się dwoma przymiotami: samowładnością i całowładnością. Samowładność oznacza, że państwo posiada wszystkie elementy konstytuujące pełną zdolność do działania w prawie międzynarodowym i posiada zdolność do: - nawiązywania i utrzymywania stosunków dyplomatycznych (prawo legacji), - zawierania umów międzynarodowych (zdolność traktatowa), - ponoszenia odpowiedzialności w zakresie prawa międzynarodowego i występowania z roszczeniami w tym zakresie, - występowania w charakterze strony przed sądami międzynarodowymi orzekającymi na podstawie powszechnego prawa międzynarodowego (zdolność procesowa).(fragment tekstu)
Jednym z najważniejszych wydarzeń w rozwoju Unii Europejskiej ostatnich lat stała się akcesja 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej. Przystąpienie do Wspólnoty Europejskiej nowych państw, w większości słabiej rozwiniętych gospodarczo niż dotychczasowe kraje członkowskie spowodowało znaczący wzrost dysproporcji w rozwoju ekonomicznym i społecznym pomiędzy krajami Unii. Podobna sytuacja miała miejsce w momencie integracji z UE Hiszpanii i Portugalii. Półwysep Iberyjski stał się więc punktem odniesienia dla dokonań nowych państwach członkowskich, a także źródłem inspiracji i bogatych doświadczeń. W artykule analizie poddane zostały ekonomiczne i społeczne konsekwencje integracji Hiszpanii i Portugalii ze strukturami unijnymi oraz znaczenie funduszy strukturalnych w rozwoju regionalnym obu państw. Okazuje się, że państwa te nie osiągnęły identycznych sukcesów w sferze gospodarczej, czy też w tworzeniu nowych miejsc pracy i walce z bezrobociem. W Hiszpanii w efekcie szybkiego tempa rozwoju gospodarczego i skutecznych przemian strukturalnych nastąpił dynamiczny spadek stopy bezrobocia. Natomiast wolne tempo dostosowania gospodarki portugalskiej do wymogów współczesnego rynku ogranicza gospodarcze i społeczne korzyści płynące z członkostwa w Unii Europejskiej.(abstrakt autora)
Deep historic roots of principal mental, psychologi- cal, social and spiritual differences can be found be- tween the Ukrainian and Russian nations. First of all, a historically determined dramatic difference was found in understanding, perception and conven- tional social roles of archetypes of a woman and a man in the people's folklore of Ukrainians and Rus- sians as a basis of nations' value-based worldview and a derivative social-and-emotional idea of the state and the foundations of state management. The love of freedom of the Ukrainian nation that verges upon anarchism and celebrates personal freedom, recalcitrance and a possibility to choose one's life oneself stands against inclination of pa- ternalistic Russians to the authoritarian power with a sacral ruler of the state. This is what scares the Rus- sian political elite as an example of awakening of the Russian people from despotism and justifies the sa- credly important to the Russian power ideas of sub- jugation of the Ukrainians as the main pre-requisite of restoration and saving the imperial type of the Russian state, which was the real reason for unleash- ing a long-lasting bloody war of Muscovites against Ukraine in 2014-2022.(fragment of text)
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badania dotyczącego przedsiębiorczości i jej oceny na poziomie makro. Badanie prowadzone jest w kontekście niedoskonałości użytych dotychczas wskaźników i przyszłych potrzeb badawczych. Metody zastosowane w badaniu to krytyczna analiza literatury przedmiotu. Punktem wyjścia opracowania było kompleksowe zobrazowanie przedsiębiorczości. Następnie w artykule przedstawiono zastosowane miary przedsiębiorczości. Podjęto także próbę określenia kierunków przyszłego badania przedsiębiorczości na poziomie kraju - poziom makro. Analiza dotychczasowych badań na temat przedsiębiorczości, jej definiowania i pomiaru nie przyniosła jednoznacznych wyników. Przedsiębiorczość jest niezwykle złożonym zagadnieniem i powoduje wiele ograniczeń metodologicznych. Stworzenie modułowego wskaźnika na poziomie krajowym może determinować rozwój badań o przedsiębiorczości w ogóle. Może to mieć kluczowe znaczenie z perspektywy zarówno poznawczej, jak i zastosowanej(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono pojęcie i rodzaje wydatków publicznych oraz wydatki publiczne w nauce finansów.
Celem artykułu jest przedstawienie słowno-liczbowych opisów zawartych w pracach polskiego XV-wiecznego duchownego, kronikarza i historyka Jana Długosza jako źródeł, na podstawie których możliwe jest stworzenie statystycznego obrazu ówczesnej sytuacji gospodarczej, szczególnie w skali mikro (parafia, dekanat) i mezo (diecezja). Omówione zostały biografia i wybrane prace Długosza. Uwagę zwrócono na elementy państwoznawstwa w dorobku Długosza, zwłaszcza w Regestrum Ecclesiae Cracoviensis oraz we wprowadzeniu do Annales (wyliczenie i opis polskich rzek, jezior i miast nadbrzeżnych - Chorographia), a także przykład skrupulatnego opisu sytuacji gospodarczej zaczerpnięty z Liber beneficiorum. Dzieło to w powiązaniu z analogicznymi rejestrami lub inwentarzami uposażeń kościelnych w diecezjach poznańskiej i wrocławskiej, sporządzanymi w zbliżonym okresie, stanowi ważne źródło w badaniach państwoznawczych dotyczących historii gospodarczej kraju u schyłku średniowiecza. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.