Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 148

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Participation in culture
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Participation in culture is a human activity that can undoubtedly fill free time and is universally approved. Main roles that cultural institutions play include shaping and educating a consumer, who in the future will be not only a conscious and systematic recipient, but also a culture carrier. The article deals with the issue of subsidizing cultural institutions' projects aimed at young recipients with receptive minds. The results of research describe the feelings of managers of cultural institutions in relation to co-financing their activities. They also indicate the extent of utilization of various sources of project funding by institutions of culture.(author's abstract)
Analiza nawigacyjna, którą przedstawię, jest ujednoliconą metodą wyboru z życia opisów interakcji. Sytuuje ona jednostkę, jej zachowania, myśli i uczucia w pełnym szczegółów pejzażu relacji międzyludzkich, relacji z innymi istotami, przedmiotami i środowiskiem oraz przedstawia, jak jednostka korzysta z form, obiektów, obrazów i języków, aby opisywać i wytwarzać siebie, a tym samym świat, w którym żyje. Jest to zatem także pytanie o uczestnictwo w kulturze, o bycie integralnym elementem sytuacji uregulowanej kulturowo, przez co sytuacja ta przebiega zgoła odmiennie. Sformułowanie problemu w taki sposób wymaga zastosowania nowoczesnych narzędzi rejestrujących: kamer, aparatów fotograficznych, łączności komórkowej i usług lokalizacji bezprzewodowej. Opisy interakcji są w tym przypadku opisami audio-wideo. Analiza nawigacyjna jest metodą kadrującą życie. Zajmę się tutaj teorią określającą sposób, w jaki dane zjawisko pozostawia ślady. Pominę teorię wyjaśniająca zjawisko, uczestnictwo w kulturze, choć - jak zobaczymy i jak podkreślał Tilly - obie teorie wpływają na siebie. Zatem mówiąc o produkcji katalogu zdarzeń, będą także mówić o uczestnictwie w kulturze. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano życie kulturalne Ziemi Kłodzkiej, uwzględniając działalność domów kultury, kina, biblioteki i muzeum.
Uczestnictwo w kulturze przybiera dwie podstawowe formy: recepcji oraz twórczości. Recepcja jest procesem społecznego odbioru przekazów symbolicznych, polegającym na rozumieniu treści mniej więcej zgodnie z intencjami twórców, którzy te przekazy formułują6. Twórczość można rozumieć jako wytwory artystyczne mające cechy oryginalności w zakresie treści i formy, wnoszące coś nowego do dotychczasowego dorobku kulturowego7. Twórczość jest formą ludzkiego działania, dlatego zakres twórczości wiąże się ze wszystkimi możliwymi rodzajami aktywności człowieka. Kultura w życiu człowieka pełni wiele funkcji, między innymi hedonistyczną, poznawczą, kreacyjną, kompensacyjno-rehabilitacyjną. W życiu osób niepełnosprawnych aktywne uczestnictwo w kulturze jest jednym ze skuteczniejszych sposobów ich społecznego usamodzielnienia. Twórczość osoby niepełnosprawnej można rozpatrywać w wielu aspektach. Czesław Kosakowski8 pisze, iż jednym z nich jest ujmowanie twórczości jako "zespołu stymulatorów społecznych", a w innej jako "zespołu zdolności" (właściwości intelektualnych) bądź zespołu cech osobowościowych. Bifunkcjonalne wykorzystanie twórczości w tych aspektach pozwala, jak zauważa Ewelina Jutrzyna9, zwrócić uwagę na ogromny potencjał terapeutyczny aktu tworzenia. Działalność twórcza wymaga od osoby niepełnosprawnej na początku aktualizacji i wykorzystania całego zasobu swoich doświadczeń, wiedzy, umiejętności, zdolności psychicznych i intelektualnych cech charakteru. Służy to kształtowaniu samodzielności i aktywności społecznej człowieka niepełnosprawnego. (fragment tekstu)
Ważna kwestią związaną z kontynuowaniem tradycji, przekazywaniem wzorów kulturowych, a tym samym istnieniem i dalszym rozwojem kultur regionalnych jest zjawisko upowszechniania kultury oraz uczestnictwa w kulturze. (...) Termin uczestnictwa w kulturze odnosi się do odbioru kultury, przyswajania jej treści oraz podlegania owym treściom. Uczestnictwo w kulturze regionu znajduje wyraz w działaniach zróżnicowanych ze względu na formę i metody oraz adresatów. Wyróżnić można (biorąc pod uwagę charakter działania oraz stopień zaangażowania beneficjentów) bezpośredni, pośredni oraz masowy przekaz treści kultury regionalnej. (fragment tekstu)
Niniejsza praca jest próbą wskazania cech charakterystycznych polskiej emigracji do Wielkiej Brytanii, ze szczególnym uwzględnieniem problemów adaptacyjnych oraz, w miarę możliwości, wskazaniem metod ich eliminacji. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono sylwetkę Czesława Miłosza. Omówiono Jego zasługi dla kultury polskiej, a szczególnie rolę jaką odegrał w upowszechnianiu poezji poprzez spotkania poetyckie. Opisano również rolę Miłosza jako kronikarza wydarzeń kulturalnych.
Przedstawiono rozważania dotyczące zabytków - ich rolę i znaczenie w kulturze.
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych wymiarów określających najczęściej występujące sposoby funkcjonowania jednostki we współczesnej kulturze, determinowane, a wręcz w niektórych obszarach zdominowane przez nowe media. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki uczestnictwa w rekreacji mieszkańców Wrocławia, ze szczególnym uwzględnieniem rekreacji ruchowej. Przedstawia on wstępne wyniki badań nad uczestnictwem instytucjonalnym. W badaniu i analizowaniu danych na ten temat wykorzystano wybrane, klasyczne wskaźniki wcześniej sprawdzone empirycznie w badaniach nad uczestnictwem w kulturze. Badanie skierowane zostało do społecznie zróżnicowanej, dorosłej populacji mieszkańców. Zebrane metodą ankiety dane mają charakter pierwotny. W przyjętym dla potrzeb tego opracowania planie badawczym postawiono zadanie ustalenia zasięgu dwóch rodzajów form uczestnictwa: (1) bezpośrednio związanego z działalnością instytucji zajmujących się organizacją i obsługą rekreacji, która to działalność stanowi warunek konieczny uczestnictwa oraz (2) pośrednio związanego z działalnością instytucji, przy czym owa działalność jest czynnikiem wspomagającym to uczestnictwo, ale nie jest warunkiem koniecznym.(abstrakt oryginalny)
Autorka podjęła temat handlu, w kontekście jego funkcji pośrednictwa w wymianie, bez analizowania aspektu instytucjonalnego. Po wprowadzeniu do problematyki funkcji handlu, szczególną uwagę poświęciła wzrostowotwórczej i cywilizacyjno-kulturowej roli, a dokładniej udziale handlu w tworzeniu PKB oraz powiązaniom między rozwojem handlu a korzystaniem z kultury (w kontekście dostępu do kin) i między handlem a dostępem do leków.
Artykuł zawiera opartą na badaniach empirycznych prezentację kontaktów kulturalnych środowiska młodej inteligencji łódzkiej związanej aktywnie z teatrami studenckimi. Z racji obszernego materiału został on podzielony na dwie części. Pierwsza z nich, zamieszczona obecnie, obejmuje charakterystykę zbiorowości badanej oraz analizę preferencji w dziedzinie filmu i czytelnictwa książek. Część druga artykułu obejmująca zagadnienia teatru, malarstwa i muzyki poważnej ukaże się w następnym numerze Zeszytów Naukowych. (abstrakt oryginalny)
W publikacji dokonano analizy głównych form aktywności kulturalnej społeczeństwa polskiego w okresie ostatnich lat. Autorka wskazała na kierunki i skalę transformacji zachowań w tym aspekcie życia codziennego Polaków, przedstawiając prognozy dotyczące ewolucji życia kulturalnego w miarę wzrostu zamożności szerszych warstw społeczeństwa polskiego.
Artykuł ten poświęcony jest badaniom nad uczestnictwem w kulturze. Podstawowym celem, jaki sobie w nim stawiamy, to poznanie form aktywności kulturalnej i określenie indywidualnych potrzeb w tym zakresie wśród mieszkańców hotelu pracowniczego. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest ukazanie trendów i nowych wyzwań dla marketingu instytucji kultury w kontekście wirtualizacji uczestnictwa w kulturze i rozwoju platform streamingowych. Metodyka badań: Postępowanie badawcze opierało się na triangulacji metod badań ilościowych i jakościowych. Obejmowało ono studia literaturowe, analizę wyników badania ankietowego zrealizowanego w 2022 r. na próbie 1019 Polaków oraz analizy semiotyczne. Wyniki badań: Zestaw wartości wynikających z oglądania filmów w kinie jest inny od tego oferowanego przez platformy streamingowe. Oglądanie filmów na platformach streamingowych nie zastępuje w pełni uczestnictwa w kulturze, jakie zapewnia oglądanie filmów w kinie, ponieważ kontekst odbioru dzieła jest zupełnie inny. Wnioski: Przedstawione w artykule rozważania wskazują, że wirtualizacja i hybrydowość w sferze kultury powinny oznaczać nie tyle przenoszenie wprost wypracowanych rozwiązań do internetu, ile tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań, odwołujących się do języka nowych mediów. Jednocześnie podkreślenia wymaga to, że hybrydowość wydarzeń kulturalnych, rozumiana w kontekście udostępniania ich w sposób klasyczny oraz online, wzmacnia systemowość tego typu produktów i służy zwiększeniu zestawu wartości oferowanych uczestnikom kultury. Wkład w rozwój dyscypliny: Przedstawienie zależności między sposobem postrzegania uczestnictwa w kulturze a przyczynami rezygnacji z uczestnictwa w seansach filmowych w kinach. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest problem badania uczestnictwa w kulturze artystycznej. Punkt wyjścia prowadzonych rozważań stanowi stwierdzenie, że współczesne uczestnictwo w kulturze artystycznej jest z perspektywy jednostki zarówno aktem estetycznym, jak i działaniem społecznym. Dlatego też socjologiczna analiza uczestnictwa powinna odwoływać się do postawy mentalnej odbiorcy kultury, kształtowanej w procesie definiowania sytuacji uczestnictwa w kulturze artystycznej. Postawa ta, na którą składają się: definiowanie przedmiotu uczestnictwa (poprzez sytuowanie go w świadomości odbiorcy) oraz definiowanie relacji z przedmiotem uczestnictwa (poprzez przypisywanie mu określonego typu znaczenia), jest podstawą do wyróżnienia swoistych typów mentalnych odbiorców. Następnie autor, odwołując się do badań zrealizowanych wśród mieszkańców Krakowa, przedstawia charakterystykę empiryczną wybranych typów mentalnych w kontekście zmiennych demograficznych oraz w kontekście zmiennych opisujących aktywność kulturalną badanych. (abstrakt autora)
18
Content available remote Relacyjny model kompetencji cyfrowych i jego implikacje metodologiczne
75%
Osią artykułu jest relacyjny model kompetencji cyfrowych wywiedziony z socjologii relacji i relacyjnej koncepcji kultury. Celem tekstu natomiast jest próba wskazania koniecznego rozszerzenia zbioru narzędzi badawczych stosowanych w badaniach kompetencji cyfrowych. W artykule przedstawiono również normatywny model kompetencji cyfrowych oraz narzędzia wykorzystywane w badaniach prowadzonych w tym ujęciu. Rozważania osadzono w polu nauk o mediach i powiązano je z przedmiotem informatologii. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest próbą opisu zwyczajów ludowych kultywowanych na Kujawach. Szczególną uwagę autor skupił na kozie - zwyczaju żegnania karnawału oraz przywołówkach, które związane są z kojarzeniem par. Te popularne w Inowrocławiu i okolicach zwyczaje są elementem kultury, która przyczynia się do budowania tożsamości regionalnej. Wynika to między innymi z licznego udziału mieszkańców i identyfikacji z tymi obrzędami. Bardzo ważny jest również fakt, że przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje stają się czynnikiem socjalizacyjnym oraz wychowawczym dzieci i młodzieży. (abstrakt oryginalny)
Przewodnią ideą tej pracy jest stworzenie hipotetycznej, alternatywnej wizji nowej linii repertuarowej Opery Krakowskiej, a co za tym idzie modyfikacja jej obecnego wizerunku. Dotychczas misją Opery Krakowskiej było popularyzowanie i upowszechnianie sztuki operowej, rozumianej jako dorobek kompozytorów i literalnie jako spektakle operowe, bez uwzględnienia form pokrewnych i skoligaconych z operą, czyli tańca. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.