Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1902

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 96 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Podatki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 96 next fast forward last
1
Content available remote Zmiany wielkości klina podatkowego w Polsce w latach 1999-2009
100%
Klin podatkowy (tax wedge) w literaturze przedmiotu odnoszony jest do dwóch rynków. Z jednej strony w odniesieniu do rynku dóbr i usług, gdzie definiowany jest jako różnica pomiędzy tym co płaci konsument, a tym co otrzymuje producent w związku z operacją kupna-sprzedaży, a z drugiej strony jest pojęciem ściśle związanym z rynkiem pracy i stanowi różnicę pomiędzy tym co płaci pracodawca, a tym co otrzymuje pracownik, w związku z zatrudnieniem pracownika. W pierwszym przypadku wartość klina podatkowego stanowią podatki pośrednie nałożone na cenę danego dobra czy usługi, natomiast w drugim przypadku klin podatkowy to łączna wartość podatku od dochodów osobistych oraz obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i pozostałych obciążeń wynikających z zatrudnienia danego pracownika. Dla rozróżnienia dwóch różnych punktów odniesienia tego pojęcia, niektórzy ekonomiści stosują pojęcie - klin płacowy w odniesieniu do rynku pracy. W niniejszym opracowaniu analizie poddany zostanie klin podatkowy występujący na rynku pracy, czyli związany z wynagrodzeniem pracownika. Przedstawione zostaną zmiany wielkości klina podatkowego w Polsce w latach 1999-2009 ze szczególnym uwzględnieniem kształtowania się jego struktury oraz wskazaniem różnic pomiędzy jego wysokością w przypadku minimalnego a przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Ponadto autor dokona także porównania wysokości klina podatkowego i wysokości realnego opodatkowania dochodów osobistych w krajach Unii Europejskiej należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). (fragment tekstu)
Omówiono działalność Trybunału Obrachunkowego, którego obowiązkiem jest sprawdzanie wydatków Unii Europejskiej i ich zgodność z zasadami i przepisami budżetu. Dodatkowe informacje na temat Trybunału Obrachunkowego można znaleźć w Internecie pod adresem www.eca.eu.int/.
Praca poświęcona Jest znaczeniu członkostwa Republiki Czeskiej w OECD w sferze podatkowej oraz przyczynom i skutkom międzynarodowego podwójnego opodatkowania, spółkom ponadnarodowym i sposobom ich opodatkowania. Oprócz tego rozpatrujemy ceny transferowe w warunkach legislacyjnych Republiki Czeskiej oraz w wybranych państwach, zarówno z punktu widzenia OECD, jak i z punktu widzenia administracji podatkowej wybranych krajów. (abstrakt oryginalny)
The subject of the article is assessment of the provisions of the Tax Code to the extent to which it regulates the rights and obligations of the withholding agents made from the point of view of protecting the rights of the entities fulfilling the withholding agent's functions. The analysis of the provisions regulating the negative conditions of the withholding agent's liability has shown that the current content of Art. 30 § 4 of the Tax Code, to the extent it makes such a premise "no fault of the taxpayer in not collecting the tax by the withholding agent" is inconsistent with Art. 31 par. 3 of the Constitution.(original abstract)
5
Content available remote Sposób obliczania potencjału podatkowego niemieckich gmin
100%
Celem artykułu jest prezentacja, porównanie i analiza sposobów wyliczania kwoty potencjału podatkowego niemieckich gmin. W artykule przedstawiono, w jaki sposób poszczególne kraje związkowe obliczają kwotę potencjału podatkowego (finansowego). Następnie wskazano różnice i podobieństwa w zakresie obliczania kwoty potencjału podatkowego, który jest jednym z elementów krajowych systemów wyrównania finansowego.(abstrakt oryginalny)
Od setek lat podatki-poza celami fiskalnymi-służyły ochronie i umacnianiu określonych klas i warstw społecznych bądź ograniczeniu rozwoju, a nawet i likwidacji innych celów. W okresie pierwotnej akumulacji kapitału rozwiązania podatkowe zmierzały do ochrony burżuazji. Francuski system podatkowy był wręcz zbudowany dla umacniania statusu drobnych posiadaczy. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na bliskie wszystkim Polakom rozwiązania systemów podatkowych uwzględniające dyskryminację narodową i klasową. W 1940 roku wprowadzono na terenach polskich, włączonych do Rzeszy 15%społeczną daninę wyrównawczą, pobieraną przy wypłacie wynagrodzeń od Polaków, Żydów i Cyganów. (fragment tekstu)
W artykule omówiono ustawodawstwo gospodarcze specjalnych stref podatkowych. Przedstawiono m.in. system podatkowy tych państw, zasady na jakich oparte jest funkcjonowanie spółek rajowych (warunki i procedury tworzenia spółek, wymagania w odniesieniu do wspólników i członków organów stanowiących, reguły funkcjonowania w trakcie roku podatkowego i związane z tym obowiązki itp.) oraz problem ustawodawstwa dewizowego.
W artykule omówiono techniki przerzucania dochodów do specjalnych stref ekonomicznych zwanych rajami podatkowymi.
Współczesne doktryny ekonomiczne w coraz większym stopniu skłaniają się ku większemu oddziaływaniu podatków na sferę gospodarczą co zostało wymuszone m.in. koniecznością walki z inflacją. Jak głosił M. Laure, podatki powinny być jednak "neutralne w odniesieniu do środków produkcji". Oznacza to, że podatek może wywierać wpływ na gospodarkę, unikając jednak sytuacji, w której powodowałby zaburzenia wewnątrz aparatu gospodarczego, faworyzując pewne typy obiegu gospodarczego ze szkodą dla innych. To samo dotyczy samorządów - regulacje podatkowe nie mogą faworyzować dużych i bogatych gmin, w większości przypadków miejskich, kosztem gmin mniejszych i biedniejszych. (fragment tekstu)
Generalnie można stwierdzić, że suwerenność podatkowa państw członków Unii Europejskiej jest znaczna. Przede wszystkim wszelkie regulacje podatkowe na szczeblu wspólnoty wymagają zgody wszystkich członków Unii. Unia Europejska powinna dążyć nie do daleko idącego ujednolicania systemów podatkowych, lecz do wzajemnej zgodności konstrukcji podatkowych, aby nie były one barierami przepływu kapitału, pracowników, usług czy technologii. Państwom członkowskim pozostawiono przede wszystkim dużą autonomię w zakresie określania wysokości stawek podatkowych, w przypadku zaś podatków bezpośrednich także w sferach przedmiotowego i podmiotowego zakresu opodatkowania, ukształtowania podstaw opodatkowania oraz preferencji podatkowych. Niektóre elementy konstrukcji zwłaszcza podatków dochodowych nie wymagają jakiejkolwiek harmonizacji i powinny pozostawać domeną państw członkowskich. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono pogląd, według którego polski system podatkowy należy zakwalifikować jako nieefektywny ze względu na niski stopień realizacji funkcji podatkowych, jakie powinien pełnić w gospodarce rynkowej. Na przykładzie podatku dochodowego od osób fizycznych wskazano, iż brak efektywnego systemu zachęt podatkowych oraz zmian dostosowawczych do sytuacji gospodarczej stanowi przyczynę zakłócenia funkcji redystrybucyjnej oraz stymulacyjnej systemu podatkowego. W oparciu o stałość struktury form opodatkowania podatników prowadzących działalność gospodarczą wskazano ograniczenia w funkcji stymulacyjnej podatku dochodowego od osób fizycznych. W artykule nie ograniczono się wyłącznie do krytyki systemu podatkowego, określono także obszary wymagające zmian w celu zwiększenia jego efektywności.Na podstawie przeprowadzonej analizy można sformułować między innymi następujące wnioski: zmiany w obowiązującym systemie podatkowym powinny uwzględniać w większym stopniu zmiany demograficzne kraju; wykorzystując system zachęt podatkowych, należy dążyć do wzmocnienia efektywności realizowanej polityki w zakresie migracji ludności, zapobiegania ubóstwu społeczeństwa; należy podjąć działania związane z zabezpieczeniem bazy podatkowej; należy rozpocząć prace związane z uproszczeniem systemu podatkowego w celu zapobiegnięcia procesowi inflacji prawa podatkowego; zmiany w systemie podatkowym powinny mieć na celu zminimalizowanie formalizmu związanego z rozliczeniami podatkowymi; zmiany w przywilejach podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych powinny uwzględniać zasadę kompensacji ulg i zwolnień podatkowych; zmiany w zakresie preferencji podatkowych podatników prowadzących działalność gospodarczą powinny skutkować zwiększeniem elastyczności form opodatkowania. (abstrakt oryginalny)
Komentarz dyskusyjny w sprawie przepisów podatkowych dla małżeństw, rodzin niepełnych i preferencji podatkowych dla rodziców.
Niniejszy artykuł dotyczy przede wszystkim kwestii podstawy opodatkowania podatkiem VAT wartości sprzedaży zleceniobiorcy działającego jako umowny "pośrednik" w stałym wykonywaniu umów sprzedaży rzeczy ruchomych (w szczególności towarów) w imieniu i na rachunek zleceniodawcy, będącego określonym podmiotem gospodarczym, tj. producentem towarów oddanych do sprzedaży agentom, komisantom, zleceniobiorcom w tzw. pośrednictwie.
Prace nad kształtem przyszłej konstytucji zmuszają do zastanowienia się, na ile zasadne i potrzebne jest ujęcie problematyki podatkowej w konstytucji. W konstytucji polskiej podatki zostały w ogóle pominięte. W artykule omówiono, jakie rozwiązania zastosowano w krajach takich jak: Wielka Brytania, Francja, Polska - okres międzywojenny, Włochy, Portugalia, Szwajcaria, Niemcy.
Ogólna teoria opodatkowania koncentruje się na trzech polach badawczych: 1. legitymizacji opodatkowania, 2. technice opodatkowania 3. analizie skutków opodatkowania. W artykule skoncentrowano się na problemie legitymizacji podatków, podejmując próbę odpowiedzi na pytanie: na ile klasyczne teorie mogą mieć znaczenie dla współczesnej praktyki podatkowej.
Opinia o stosowaniu preferencji ma stanowić mechanizm ograniczający ryzyko podatkowe po stronie podatników i płatników w zakresie podatku u źródła. Analiza szczegółowych regulacji prowadzi jednak do wniosku, że nie są one w wielu przypadkach wystarczająco rozbudowane i precyzyjne. Może to rodzić wątpliwości co do sposobu ich prawidłowego zastosowania, a nawet podważać sens całej instytucji. Artykuł porusza kwestię ważnych z perspektywy praktyki gospodarczej zagadnień, wskazując na wątpliwości związane ze skutecznością i zakresem ochrony wynikającej z faktu uzyskania opinii, a także przedstawia propozycje zmian legislacyjnych, które przyczyniłyby się do zwiększenia efektywności tej instytucji.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Klasyfikacja i wycena środków trwałych na Łotwie
80%
Celem niniejszych badań jest analiza kryteriów klasyfikowania i wyceny środków trwałych stosowanych obecnie na Łotwie. Podobnie jak w wielu innych krajach, również na Łotwie początkowa wycena i późniejsza aktualizacja wyceny środków trwałych okazała się poważnym problemem i staje się coraz bardziej skomplikowana. Główną przeszkodą jest brak ujednoliconego podejścia. Regulacje prawne Łotwy zawierają wiele sprzeczności dotyczących sposobu klasyfikowania aktywów, bez wskazania, do której grupy aktywów i w której pozycji bilansu należy prezentować środki trwałe. Większość łotewskich przedsiębiorstw nie przeprowadza aktualizacji wyceny i w ich ewidencji księgowej można napotkać aktywa bez wartości rezydualnej.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Funkcja fiskalna podatku od towarów i usług a znieczulenie podatkowe
80%
Podstawowym celem niniejszej publikacji jest analiza fiskalnego znaczenia podatku od towarów i usług w aspekcie zjawiska zwanego znieczuleniem podatkowym. Przeprowadzona analiza statystyczna wskazuje, iż podatek od towarów i usług pełni dominującą rolę w zakresie realizacji funkcji fiskalnej. Równocześnie wyniki badań empirycznych sygnalizują, iż ostateczni konsumenci nie zwracają uwagi na wysokość podatku wliczonego w cenę towarów lub usług, przez co mogą ulegać złudzeniu, iż podatek PTU płaci ktoś inny, a w konsekwencji nie doceniają jego kosztów dla budżetu domowego. Zasadniczą wartością tej publikacji jest analiza funkcji fiskalnej podatku w długim okresie badawczym oraz rozszerzenie tej analizy o aspekt zjawiska znieczulenia podatkowego. Znamiona oryginalności nadają także prezentowane badania empiryczne przeprowadzone wśród gospodarstw domowych oraz podmiotów gospodarczych(abstrakt oryginalny)
Procedura zawieszenia poboru akcyzy jest fundamentalnym rozwiązaniem na gruncie podatku akcyzowego, które umożliwia realizację zasady jednokrotności opodatkowania. Istotą procedury zawieszenia poboru akcyzy jest możliwość przeniesienia zapłaty akcyzy do momentu wydania wyrobu akcyzowego do konsumpcji. Prawo stosowania tej procedury mają wyłącznie podmioty, które uzyskają po spełnieniu stosownych wymagań określony status, w tym składu podatkowego. Celem artykułu jest prezentacja instytucji składu podatkowego oraz ocena jej znaczenia w kontekście funkcjonowania procedury zawieszenia poboru akcyzy. Zagadnienie przedstawiono w aspekcie teoretycznym na podstawie unijnych i krajowych aktów prawnych oraz studiów literaturowych, a także w aspekcie praktycznym poprzez dokonanie analizy funkcjonowania składów podatkowych w Polsce w 2018 roku.(abstrakt oryginalny)
Małe i średnie przedsiębiorstwa są szczególnie narażone na skutki obecnego kryzysu ekonomicznego. Z tego powodu UE i jej organy nie pozostają bierne, ale usiłują podejmować różnego rodzaju działania, mające wspomóc MŚP w tym trudnym dla nich okresie. Wsparcie dokonywane przez UE oraz władze poszczególnych krajów dla małych i średnich podmiotów gospodarczych dotyczy szerokiego spektrum rozwiązań o charakterze politycznym, prawnym, finansowym i technicznym. Ważną rolę mogą odegrać w tym zakresie także instrumenty o charakterze podatkowym, dlatego unijna polityka podatkowa powinna adekwatnie reagować na aktualne potrzeby małych podmiotów gospodarczych. Artykuł przedstawia aktualne działania organów Unii Europejskiej (głównie Komisji Europejskiej) w zakresie podatkowych instrumentów wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, a także analizuje podstawowe programy unijne w tym zakresie, w kontekście roli, jakie mogą one spełnić w sytuacji kryzysu ekonomicznego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 96 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.