Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 131

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka innowacyjna państwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Głównym celem proinnowacyjnej polityki państwa jest intensyfikacja wdrożeń nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych w sferze produkcji materialnej, eksploatacji i usług. W Komitecie Badań Naukowych opracowano w listopadzie 1994 r. założenia polityki proinnowacyjnej opublikowane w niniejszym artykule.
Referat dotyczy problematyki związanej z funkcjonowaniem instytutów badawczych. Artykuł porusza kwestię roli zadań resortowych placówek badawczych po okresie transformacji ustrojowej. W referacie opisano udział organizacji badawczych w projektach unijnych, ich współpracę z przedsiębiorstwem, również możliwości kształcenia wykwalifikowanej kadry specjalistów.(abstrakt oryginalny)
Badania porównawcze przeprowadzone jesienią 2001 r. przez Komisję Europejską w sześciu krajach kandydujacych do Unii Europejskiej (na Cyprze, w Czechach, Estonii, Polsce, Słowenii i na Węgrzech), wykazały dużą rozbieżność między kandydatami a członkami Unii w poziomie innowacyjności oraz wadze przywiązywanej do polityki na rzecz innowacyjności. Innowacyjność jest tymczasem jednym z podstawowych czynników determinujących konkurencyjność i możliwości długofalowego rozwoju gospodarczego.
Polityka innowacyjna realizowana przez rządy poszczególnych krajów czy też na poziomie Wspólnoty Europejskiej skupia obecnie dużą uwagę badaczy. Polska literatura naukowa w niewystarczającym stopniu jednak prezentuje politykę innowacyjna prowadzoną przez Włochy - jedną z największych gospodarek świata. Celem artykułu jest przedstawienie włoskiej polityki innowacyjnej i wskazanie znaczenia dystryktów przemysłowych w kreowaniu polityki innowacyjnej. Artykuł ma charakter teoretyczny. We wstępie zawarto krótką charakterystykę specyfiki gospodarki włoskiej, następnie określono założenia, cele i przykłady włoskiej polityki innowacyjnej oraz przedstawiono istotę i znaczenie dystryktów przemysłowych w rozwoju gospodarki i kreowaniu polityki innowacyjnej.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Założenia polityki innowacyjnej państwa
100%
Polityka innowacyjna jest połączeniem polityki przemysłowej i polityki naukowo-technicznej, przy czym ta ostatnia stanowi część polityki naukowej, a polityka przemysłowa jest częścią polityki gospodarczej"15. Można stwierdzić, że polityka innowacyjna korzysta z dokonań polityki naukowej i za pomocą dostępnych instrumentów (instytucjonalnych, ekonomicznych prawnych - stworzonych przez rząd) w ramach polityki przemysłowej wpływa na procesy innowacyjne w gospodarce zgodnie z założonymi celami społeczno-gospodarczymi. Polityka innowacyjna sensu stricto jest więc jedną z polityk gospodarczych państwa.(fragment tekstu)
6
100%
Założeniem artykułu jest wskazanie wpływu wybranych uwarunkowań na sposób wspierania innowacyjności w Szwecji. W toku rozważań zostanie także wykazane, że Szwecja jest przykładem gospodarki, która osiągnęła i utrzymała, pomimo kryzysu lat 90. XX wieku oraz obecnego światowego kryzysu gospodarczego, wysoką innowacyjność dzięki ewolucji sposobu prowadzenia polityki innowacyjnej w kierunku aktywnego kreowania otoczenia instytucjonalnego. (fragment tekstu)
7
Content available remote Innowacyjność polskiej gospodarki - ocena skuteczności polityki innowacyjnej
100%
Celem artykułu jest wskazanie roli polityki innowacyjnej we wspieraniu innowacyjnych przedsięwzięć oraz ocena skuteczności podejmowanych działań.(...) Polska należy do grupy najmniej innowacyjnych krajów w Europie. Na taki stan złożyło się kilka czynników, między innymi strategia rozwoju kraju w przeszłości, powolne procesy dostosowawcze w sferze nauki, niski priorytet podejmowania działań innowacyjnych przez polski rząd, absorbowanie przez przedsiębiorstwa gotowych rozwiązań w miejsce działalności badawczo-rozwojowej, zacofanie kraju pod względem gospodarczym i innowacyjnym w stosunku do innych państw. Obecny kształt polityki innowacyjnej Polski należy uznać za niesatysfakcjonujący - podejmowane działania są niewystarczające, tempo przemian zbyt wolne, a instrumenty wspierania innowacyjności nie zawsze dobrane do potrzeb podmiotów.
9
Content available remote Innovation Environment in the Czech Republic
75%
Autorzy na przykładzie Republiki Czeskiej przedstawili wpływ procesów transformacji na rozwój innowacji. Celem artykułu była ocena aktualnej pozycji Czech w perspektywie międzynarodowej, w aspekcie efektywności innowacyjnej. Autorzy podjęli także trud wskazania mocnych i słabych strony systemu innowacji w Czechach. W dalszej kolejności przeanalizowali potencjał innowacyjny poszczególnych regionów czeskich.
W artykule przedstawiony został stan innowacyjności polskich przedsiębiorstw w latach 2005-2007. Po zdefiniowaniu kluczowych pojęć omówiono założenia polskiej polityki innowacyjnej. Ponadto zwrócono uwagę na rolę polityki innowacyjnej w kształtowaniu innowacyjności przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę najważniejszych dokumentów europejskich z lat 2006-2008 oceniających możliwości zwiększenia innowacyjności w polityce spójności UE. Wśród najważniejszych kierunków dyskusji europejskiej są m.in. propozycje zwiększenia innowacji technologicznych w lepiej rozwijających się regionach Unii oraz innowacji nietechnologicznych w regionach najsłabszych. Autor ocenia te i inne propozycje dotyczące reformy polityki spójności po roku 2013 i przedstawia wnioski dla polskiego stanowiska w tej sprawie. (abstrakt oryginalny)
Zapewnienie spójności społecznej staje się ważnym kierunkiem realizowanych działań w ramach polityki ekonomicznej. Polityka ta promując innowacyjne projekty rozwiązujące problemy społeczne wnosi wkład w osiąganie spójności. Celem artykułu jest przedstawienie roli sektora publicznego we wspieraniu innowacji społecznych oraz omówienie doświadczeń Stanów Zjednoczonych i Polski w zakresie promowania tego rodzaju innowacji. Twierdzi się, że sektor publiczny posiada istotne znaczenie w promowaniu innowacji społecznych. Jednakże potencjał poszczególnych krajów w kreowaniu innowacji społecznych jest zróżnicowany i determinowany wieloma czynnikami. USA posiadają znaczący potencjał w zakresie wspierania innowacji społecznych, co wynika również z przyjętych rozwiązań instytucjonalnych, udzielanego finansowego wsparcia i aktywnego udziału wielu podmiotów, w tym podmiotów prywatnych. W Polsce należy zwrócić uwagę na kreowanie sprzyjających warunków ramowych na rzecz innowacyjnych działań i projektów rozwiązujących problemy społeczne, jak również zwiększyć wielkość środków przeznaczanych na finansowanie projektów z zakresu innowacji społecznych i aktywnie je promować. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Otoczenie instytucjonalne dla rozwoju innowacyjności w Finlandii
75%
Celem opracowania jest zaprezentowanie otoczenia instytucjonalnego związanego bezpośrednio z rozwoje innowacyjności w Finlandii. Opis struktury, zadań i finansowania poszczególnych instytucji ma pomóc w zrozumieniu fińskiego systemu innowacji i czynników wpływających na jego skuteczność.(fragment tekstu)
Polityka innowacyjna jest jedną z najmłodszych dziedzin polityki gospodarczej, gdyż powstała dopiero w latach 50. XX wieku. Proces innowacyjny cechuje się dużymi kosztami pierwszej kopii/prototypu, a często niskimi kosztami reprodukcji. Polityka innowacyjna musi więc przynajmniej zapewniać ochronę praw intelektualnych i własności przemysłowej dla osiągnięcia zysków z danego wynalazku. Jednakże przy uznaniu korzyści z transferu wiedzy i innowacji leżących u podstaw koncepcji systemu innowacyjnego ścisła ochrona praw intelektualnych i własności przemysłowej zaczyna mieć mniejsze znaczenie. Oznacza to jednak konieczność takiego wsparcia finansowego bądź organizacyjnego procesu innowacyjnego by był on podejmowany w warunkach krótkiego cyklu życia produktów i łatwości imitacji. Interwencja państwa w procesy innowacyjne obejmuje różnorakie instrumenty finansowe i fiskalne, działalność doradczą oraz tworzenie otoczenia instytucjonalnego i niezbędnej infrastruktury. Polityka państwa powinna przede wszystkim spełniać rolę bodźcową dla procesów innowacyjnych, natomiast nie może zastępować działalności innowacyjnej przedsiębiorstw i prowadzić do uzależnienia od pomocy. Szczególną rolę może odegrać państwo we wspieraniu powiązań w systemie innowacyjnym poprzez rozwój instytucji i mechanizmów transferujących wiedzę i technologię głównie do małych i średnich firm. (fragment tekstu)
Celem badań była ocena złożonego wskaźnika innowacyjności dla Polski i pozostałych krajów postsocjalistycznych w latach 2004-2012 oraz zbadanie różnych wymiarów innowacyjności wybranych krajów w 2013 r. Pozwoliło to określić oraz porównać silne i słabe strony innowacyjności krajów członkowskich ze środkowo-wschodniej Europy. Innowacyjność jest postrzegana w UE jako najważniejsze źródło konkurencyjności i wzrostu gospodarczego. Kraje członkowskie UE charakteryzują się różnym stopieniem innowacyjności. Szczególnie duże dysproporcje obserwuje się między krajami wysokorozwiniętymi i postsocjalistycznymi. W grupie tych ostatnich państw występuje także duże zróżnicowanie innowacyjności. (abstrakt oryginalny)
W artykule uzasadniono tezę, że dynamika innowacji przełomowych jest zdeterminowana aktywnością państwa w finansowaniu nakładów na badania i rozwój. Państwo musi wspierać proces innowacyjny również finansowo, wtedy gdy rynki są niekompletne lub nie funkcjonuje kapitał wielkiego ryzyka. Polityka innowacyjna państwa powinna służyć urzeczywistnianiu koncepcji zrównoważonego rozwoju i rozwijaniu współpracy między uczestnikami procesu innowacyjnego. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowano wyniki niektórych badań nad problemami innowacyjności gospodarki polskiej. Omówiono wpływ kultury organizacyjnej oraz gospodarki środkami trwałymi na innowacyjność przedsiębiorstw. Zauważono, że gospodarka polska w warunkach gospodarki rynkowej nie wykazuje wysokiego poziomu innowacyjności.
19
Content available remote Polityka innowacyjna w Polsce
75%
Innowacyjność zyskała ogromne znaczenie wśród naukowców, polityków oraz przedsiębiorców od czasu, kiedy została określona jako kluczowy czynnik wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności. Aby procesy innowacyjne mogły być skutecznie kreowane oraz absorbowane, tak aby podnosić konkurencyjność kraju, konieczna jest przemyślana interwencja państwa w postaci polityki innowacyjnej. Jej celem jest stymulowanie współpracy pomiędzy instytucjami naukowymi a przedsiębiorstwami. Współdziałanie pozwoli na wymianę wiedzy oraz doświadczeń, które w końcowym etapie mogą przełożyć się na powstanie nowych rozwiązań technologicznych lub organizacyjnych. W pracy przedstawiono politykę innowacyjną w Polsce, jej główne dokumenty strategiczne oraz podstawę prawną. Wskazano na rosnące znaczenie regionów w kreowaniu polityki innowacyjnej. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Innowacyjność stymulatorem rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw
75%
W artykule przedstawiono definicje innowacji i innowacyjności oraz opisano stan innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Zaprezentowano politykę rządu oraz Unii Europejskiej wobec wspierania innowacyjności oraz przykłady podejmowanych przez polski rząd działań, mających na celu podniesienie poziomu innowacyjności przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.