Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 391

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Postawy społeczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
W artykule ujęto polemicznie znaczenie definicji społecznej dewiacji. Szczególną uwagę poświęcono analizie istniejących teorii dewiacyjnego zachowania się. Rozpatruje się je w płaszczyźnie pozytywistycznych i interakcyjnych ujęć, które, na odwrót, mogą być związane z rozmaitymi subiektywnymi podejściami do definicji dewiacji, zważywszy, że istnieje potrzeba określenia ram odwołania się celem przedstawienia diagnozy dewiacyjnego zachowania. Pozytywistyczne teorie społeczne łączą to ze zjawiskiem możliwych czynników społecznych wpływających na dewiacyjne zachowanie się. W ujęciu interakcyjnym pojęcie dewiacji jest ujmowane jako zjawisko zależne od tego, jak tożsamość dewiacji się rozwija, jakie wartości wnosi do procesu swego rozwoju i jak określane jest w danej sytuacji związanej z określonymi okolicznościami(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Nastawienie Polaków do przedsiębiorczości - wybrane aspekty
80%
Przedsiębiorczość stanowi główny element rozwoju społeczno-gospodarczego oraz kluczowy warunek konkurencyjności gospodarki. W interesie każdego kraju jest to, aby jej poziom był jak najwyższy. Stan przedsiębiorczości zależy m.in. od nastawienia społecznego do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wobec powyższego za cel artykułu przyjęto ocenę nastawienia Polaków do przedsiębiorczości. Realizacji celu pracy podporządkowano jej układ. Wprowadzając do problematyki artykułu, przybliżono zagadnienie przedsiębiorczości. Następnie zwrócono uwagę na percepcję społeczną przedsiębiorczości przez Polaków, wykazywane przez nich postawy przedsiębiorcze, motywy, jakie kierują nimi przy zakładaniu działalności gospodarczej. Artykuł oparto na literaturze przedmiotu oraz badaniach wtórnych. (fragment tekstu)
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych na grupie 195 osób, uczniów i studentów, w 2004 roku. Celem prezentowanego badania było wykazanie zależności między postawami narodowymi i oczekiwaniami wobec Unii Europejskiej a zróżnicowanymi formami tożsamości społecznej.
Wejście Polski do Unii Europejskiej było na tyle ważnym momentem politycznym i ekonomicznym, iż uzasadniona wydaje się chęć oceny tego, co w ciągu roku zaistniało w życiu Polaków i kraju, a czego źródłem było trwające od roku członkostwo. Pokusę formułowania wniosków i ocen przejawiało już od początku bieżącego roku wielu przedstawicieli różnych dyscyplin, szczególnie nauk społecznych oraz publicystów. Pojawiające się opinie, nader często nie mają charakteru głębokiej analizy, lecz są wynikiem obserwacji, refleksji lub tzw. badań opinii publicznej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest opisanie tożsamości mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego; miasta, którego władze nie tylko snują plany rozwojowe towarzyszące wejściu Polski do UE, lecz przede wszystkim podejmują wiele inicjatyw integrujących Gorzów Wielkopolski z naszym zachodnim sąsiadem - Niemcami; jednakże również miasta, którego mieszkańcy to mozaika przybyszów z Kresów, Polski centralnej, niekiedy obszarów obecnie położonych poza zachodnimi granicami kraju. W artykule podjęto próbę identyfikacji obecnej tożsamości gorzowian, stopnia zakorzenienia oraz gotowości do porzucenia rodzinnego miasta - w kontekście przeszłych i przyszłych losów mieszkańców Gorzowa. Nakreślony cel osiągnięto dzięki przeprowadzeniu badań ankietowych. W pierwszej fazie w badaniu udział wzięło 514 losowo wybranych gorzowian, których pytano o kwestie poczucia tożsamości. W drugiej fazie przeprowadzono wśród młodzieży gorzowskich szkół średnich ankiety dotyczące jej postaw wobec przyszłych losów życiowych i łączności z Gorzowem. Techniką ankiety audytoryjnej zebrano 120 kwestionariuszy. Połączenie rezultatów obu surveyów pozwoliło na skonstruowanie profilu gorzowianina, bazującego na jego przeszłych losach, współczesnej tożsamości i oczekiwaniach wobec przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje etymologię epitetów, jakimi Niemcy i Polacy obdarzali się wzajemnie na przestrzeni wieków. Niektóre z nich sa szczególnie nacechowane ksenofobią i negatywnym wydźwiękiem, niektóre niosą ze soba dość duży ładunek niechęci. Są też obraźliwe zbitki przymiotników z rzeczownikami oraz przezwiska, które są obraźliwe dla przedstawicieli danych grup etnicznych tylko dlatego, że się ich wobec nich używa.
W artykule dokonano próby analizy akceptacji społecznej dla napływu zagranicznego kapitału do Polski ze szczególnym uwzględnieniem sektora usług komunalnych. Wykorzystano do tego celu badania wtórne bazujące na danych pochodzących z badań agencji badawczej CBOS oraz opracowania statystyczne GUS. Prowadzona analiza wskazała, że akceptacja społeczna dla napływu kapitału zagranicznego zmieniała się w perspektywie ostatnich 20 lat, jednak przeważały w tym względzie opinie pozytywne. W odniesieniu do zaangażowania kapitału zagranicznego w funkcjonowanie sektora usług komunalnych w Polsce przyjęto hipotezę, że inwestycje tego rodzaju przyniosły korzyści związane z poprawą jakości usług komunalnych, zracjonalizowały organizację i zarządzanie firmami z omawianej branży oraz mają korzystny wpływ na stan środowiska naturalnego. Mimo korzyści nie udało się jednak wyeliminować do końca obaw społecznych, związanych z udziałem zagranicznego kapitału w sektorze usług komunalnych, związanych z utratą wpływu społecznego na poziom cen tych usług. W artykule dokonano próby weryfikacji przyjętej wyżej hipotezy. Wykorzystano do tego celu informacje pochodzące z badań agencji badawczej CBOS oraz analizy GUS. Dodatkowo posłużono się do tego celu przykładami funkcjonowania francuskich firm Saur oraz Veolia, które zrealizowały bezpośrednie inwestycje w sektorze usług komunalnych w Polsce. Opracowanie ma cechy studium przypadku oraz artykułu badawczego. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Społeczeństwo obywatelskie a postawy proekologiczne Polaków
61%
Praca zawiera informacje i inne uwagi na temat społeczeństwa obywatelskiego, jego determinant oraz zasad organizacji. Ponadto porusza tematykę zagrożeń w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego kiedyś jak i współcześnie. Jednym z głównych założeń było przeanalizowanie czy obecnie Polacy mogą być utożsamiani z wizją społeczeństwa obywatelskiego. Jako wskaźnik przy analizie podjętego tematu posłużyły proekologiczne postawy narodu polskiego. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Post-modern society and youth subculture
61%
The phenomenon of globalisation brings new possibilities of manifestations of individualization, which is implemented in the transformation of values, beliefs, attitudes, lifestyles and finding a place in society. The article emphasizes the relationship of youth to society, family, consumerism and manifestation of individualization within the frame of globalization. The effects of globalization and the subsequent individualization are characterized by the positive and negative manifestations (in the creation of youth subcultures and growth of social-pathologies phenomena). Factors such as social services and counseling, family, school, after-school facilities may have its positive impact on creation of a positive value systems and attitudinal orientation of the young generation. (author's abstract)
Na wstępie charakteryzuję krótko przemiany rodziny polskiej w pierwszej fazie okresu powojennego, tj. w latach 1945-1960, następnie postaram się określić w sposób syntetyczny wzory i procesy rodziny polskiej lat siedemdziesiątych ukształtowanej już w pełni w nowej, zmodernizowanej postaci. Wyartykułowanie tych dwóch pierwszych okresów przeobrażeń rodziny polskiej jest niezbędne do należytego zrozumienia i zinterpretowania losów i funkcjonowania rodzin polskich w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych naszego stulecia. Moje stwierdzenia zawarte w niniejszym opracowaniu nie mają charakteru subiektywnych impresji, opierają się na rezultatach licznych badań empirycznych uzyskanych w ramach koordynowanego przeze mnie centralnego, ogólnopolskiego programu badań podstawowych, poświęconych współczesnym rodzinom polskim. Opieram się także na danych empirycznych lat dziewięćdziesiątych oraz na literaturze. Polskie rodziny w okresie powojennym były kreowane przez wiele ogólnospołecznych czynników. Czynnikiem kreatywnym, a nawet w pewnym sensie konstytutywnym była tradycja kulturowa naszego narodu, tzn. zastane i stopniowo zmieniające się normy, wzory i wartości społeczne. Wpływ wywierały historycznie ukształtowane wartości narodowe oraz zanikające dotychczas tradycje regionalne. Polską kulturę rodzinną, jej zakres można określić jako specyficzne. Wartości życia rodzinnego są przez Polaków szczególnie cenione. Wiele badanych środowisk społecznych w swym systemie wartości na pierwszym miejscu stawia wartość życia rodzinnego. (fragment tekstu)
Treść niniejszego artykułu odnosi się do przyjmowanej bądź przejawianej postawy wobec starości m.in. opisanej w wierszach poetki Bronisławy Betlej, okresu starości jako kolejnego etapu w drodze ku wieczności, akceptacji starości, mimo przejawianego przez poetkę ambiwalentnego do niej stosunku. Celem praktycznym niniejszego artykułu, dokonanej w nim analizy wierszy na temat doświadczenia starości w twórczości Betlej, jest promowanie postawy wobec własnej starości oraz upowszechnienie "oblicza" starości, do której zdaniem ks. Adama Bonieckiego "powinniśmy się przygotowywać od dziecka. Ciągle"(Boniecki, 2014, s. 228). Ponadto celem artykuł jest zbudowanie świadomości odbiorcy, że należy permanentnie kształtować młode pokolenie w okazywaniu szacunku, tolerancji oraz akceptacji uczestnictwa osób starszych w życiu społecznym. Dlatego, że ludzie starzy, dzięki doświadczeniu życiowemu, mądrości, wyznawanym wartościom i kultywowaniu tradycji, stanowią ważną część społeczności lokalnej. Starość zaś może okazać się pięknym, pełnym wdzięczności okresem życia, pod warunkiem, że człowiek zostawia za sobą spełnione życie - pełne satysfakcji i godności. (abstrakt oryginalny)
Reklama społeczna w swej obecnej formie pojawiła się w Polsce dopiero po 1989 r. Spektakularnym przykładem reklamy społecznej z tamtego okresu jest plakat Andrzeja Pągowskiego z 1994 r., przedstawiający twarz-pupę z wetkniętym papierosem. Podpis: "Papierosy są do dupy" nie pozostawiał złudzeń, że plakat ma przekaz antynikotynowy. U jednych mógł wywoływać oburzenie, inni zachwycali się jego prostotą i celnością. Od tamtej pory marny jednak do czynienia z wyraźną zmianą podejścia do reklamy społecznej i sposobów jej oddziaływania. Przede wszystkim widoczny jest wzrost znaczenia reklamy społecznej w procesie wpływania na postawy i zachowania. W ostatnich latach nastąpił nie tylko rozwój form i zastosowań reklamy społecznej, ale zdecydowanie powiększył się zasób problemów społecznych, których ta forma komunikacji ze społeczeństwem zaczyna dotykać.
The broad span of Logistics Management encompasses control of time, place, movement, energy (efforts, labor), as well as the positioning, stance and movement of products, materials, commodities, and people. This study coins the term Stance Logistics to focus on the stance and movement of people within the range of Logistics principles. The philosophy behind this is to enhance the required sensitivity with respect to management and control of time, place, movement, motion, stance and energy in material and nonmaterial exchanges and in all types of human encounters. Stance Logistics includes not only the "on foot" (pedestrian) or "in-vehicle" (automated) movements and public behaviour in stopping, standing, and positioning, but also individual predisposition of physical and mental response, and awareness (aesthesia). This essay describes the application of the scientific principles of Logistics to the personal experiences of people. Current Logistics literature includes mostly models developed on pedestrian and evacuation movement behaviour [1]. To the author's knowledge, however, there is nothing documented on the issue of personal individual Logistics Stance. Behaviours, especially that of blocking other people's ways and passages, intervening, rudeness and queue-jumping in various environmental settings have not been extensively studied, if at all, whether during walking, pausing, stopping, face-to-face encounters, standing or waiting in lines and lanes or waiting for an elevator or metro train door to open. This study seeks underlying clues to increase sensitivity and awareness of people's movement particularly in public areas by shedding light on Logistics behaviours of people. When combined with applicable models of pedestrian movements and integrated with the general principles of Logistics, Stance Logistics can serve as an important guide to facilitate the daily activities of many people. It is believed that, this exploratory study will pave the way for further research to produce promising results on the aspects of this new concept of Stance Logistics.(original abstract)
16
Content available remote Postawy młodzieży wobec samobójstwa. Badania realizowane w Polsce i we Francji
61%
The article compares the attitudes of Polish and French adolescents towards suicide (N = 579). The research was carried out between 2006 and 2011. The youth from both countries declare negative attitude, more than three quarters of them believe that suicide makes life difficult, arouses anxiety, and takes away their sense of security. The attitude of French youth, however, is characterized by much stronger polarisation. As for Polish young people, despite their negative attitude, one third of them believe that suicide may be a source of freedom.(original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie postaw społecznych oraz nastawienia liderów politycznych wobec problemów integracji zarządzania terytorialnego w Aglomeracji Poznańskiej. W pracy wykorzystano wyniki badan ankietowych wśród ponad 1 tys. mieszkańców Poznania i 20 gmin podmiejskich oraz wnioski z wywiadów bezpośrednich przeprowadzonych z najważniejszymi politykami Aglomeracji, działającymi na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Odmiany prospołeczności - studium wolontariuszy akcyjnych w Polsce
61%
Współcześnie wolontariat definiowany jest jako bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, które wykracza poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Interesującą kwestią jest dlaczego ludzie angażują się w wolontariat. Jednym z wyjaśnień może być teoria prospołecznych zachowań Reykowskiego. Analiza motywacji wolontariuszy pokazuje, że ich zachowania są prospołeczne, jednak nie są to czynności altruistyczne, lecz pomocne i kooperacyjne. Wolontariat jest postrzegany jako inwestycja oraz wzajemna wymiana. Można powiedzieć, że altruizm nie jest najważniejszym powodem angażowania się na wielkich imprezach. Jest to istotna informacja dla organizacji angażujących wolontariuszy.(abstrakt oryginalny)
Social entrepreneurs, regardless the geographical context or legal forms adapted, share a number of specific characteristics which differentiate them from their commercial counterparts. However, entrepreneurial mindset (EM) research does not address these particularities thus far; the EM attributes have been investigated mainly in a commercial entrepreneurship context. This paper aims to explore whether social entrepreneurs exhibit the same EM attributes as commercial entrepreneurs and whether some attributes are stronger or weaker. The empirical research was pursued through seven interpretative phenomenological interviews carried out in five countries. The results indicate that social entrepreneurs do exhibit all seven attributes of EM identified by prior literature, but also a new attribute emerged: empathy. Our findings suggest that three EM attributes lie at the core of social entrepreneurs cognitive patterns: social interaction, cognitive tuning and empathy. The main contribution of this paper lies in extending the existing state of the art research on EM by linking it with social entrepreneurship stream of research and thus gaining a deeper understanding of entrepreneurial decision making in a social entrepreneurship context.(original abstract)
20
Content available remote "Directiveness" as a Predictor of Religious Attitudes
61%
This paper examines the relation between "directiveness" and levels of religiosity (conceptualized as the three dimensions of "closing-opening," "clericalization-secularization," and "dogmatism-permissiveness"). The model used has been empirically verified and is a consequence of previous studies proving that religiosity in itself generates both pro-social attitudes (especially in regard to an individual's own religious group) and attitudes of aggression toward "outgroups." Researchers have also demonstrated that religion can be a factor that inhibits actual aggression through values such as self-control of negative emotions or impulsive acts. This study finds that the model presented is statistically significant in terms of dimensions such as "closing-opening" and clericalization- secularization: higher directiveness makes it possible to predict higher "closing" and clericalization. This finding makes it possible to discuss directiveness as a foundation for real aggression and attitudes of discrimination against individuals or groups that pose a symbolic or real threat to the unity of the Roman Catholic community. (original abstract)
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.